Temat interpretacji
Koszty uzyskania przychodów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 17 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 września 2023 r. (wpływ 26 września 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, w ramach której świadczy Pan usługi doradcze z zakresu branży budowlanej. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje Pan w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów rozliczając się na zasadach ogólnych (podatek liniowy).
W grudniu 2022 r. zakupił Pan motocykl na podstawie faktury VAT i wprowadził go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, amortyzując miesięcznie. Motocykl jest wykorzystywany w działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych związanych ze spotkaniami z klientami, kontrahentami, dojazdami na miejsca inwestycji w województwie oraz na terenie Polski gdzie odbywają się spotkania. Poruszanie się i parkowanie motocyklem jest bardziej dostępne niż samochodem. Motocykl jest bardziej ekonomiczny, koszty jego eksploatacji są niższe w stosunku do samochodu, np. zakup paliwa. Wprowadzenie motocykla do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związane jest z częstymi wyjazdami oraz spotkaniami w ramach prowadzonej działalności.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa jazdy poniósł Pan wydatki na zakup wyposażenia na motocykl tj. kask, odzież motocyklową ochronną w tym: kurtkę, spodnie, buty służące do jazdy na motocyklu. Wyżej wymienione rzeczy są również oznaczone logo firmy.
Konieczność używania kasku ochronnego podczas jazdy motocyklem jest wymagana i określona w przepisach ruchu drogowego. Kask motocyklowy oraz odzież ochronna, buty, czy rękawice są nieodłącznym elementem wyposażenia motocykla w trasie ze względu na bezpieczeństwo jazdy. Te oraz przyszłe wydatki zamierza Pan ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszty uzyskania przychodu oraz odliczyć z faktury 50% VAT-u.
W piśmie z 26 września 2023 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazał Pan, że prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą od 13 stycznia 2020 r. Motocykl jest wykorzystywany w sposób mieszany w działalności. Zakupione rzeczy oznaczone są w sposób trwały logo firmy, tj. posiadają naklejkę z logo na kasku oraz naszyte logo na klatce piersiowej kurtki. Kask zakupił Pan 3 kwietnia 2023 r., odzież motocyklową ochronną w tym kurtkę zakupił Pan 15 marca 2023 r., spodnie zakupił Pan 23 marca 2023 r., rękawice służące do jazdy na motocyklu zakupił Pan 17 marca 2023 r. Do kolejnych wydatków, które zamierza Pan ponieść zalicza Pan np. kurtkę motocyklową, czy kolejny kask, rękawice, które będzie musiał Pan zakupić w momencie zużycia i eksploatacji obecnych.
Pytania
1.Czy w związku w wyżej opisaną sytuacją, może Pan wydatki na zakup wyposażenia dla motocyklisty (kask, odzież ochronną, odzież motocyklową, buty motocyklowe), służące do przemieszczania się motocyklem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
2.Czy może Pan z faktur za zakup wyposażenia dla motocyklisty (kask, odzież ochronną, odzież motocyklową, buty motocyklowe) odliczyć 50% VAT-u?
Przedmiotem interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 1 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w zakresie pytania Nr 2 dotyczącego podatku od towarów i usług została wydana odrębna interpretacja.
Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Zakupione wyposażenie na motocykl, które jest opatrzone logo firmy, traci znamiona wydatku osobistego i może być traktowane jako wydatek firmowy, ponieważ jest ono wykorzystywane do promocji i reklamy firmy, a co za tym idzie jest związane z pozyskiwaniem nowych klientów, nowych zleceń czynności opodatkowanych podatkiem dochodowym (interpretacja indywidualna wydana 24 listopada 2017 r. Nr 0115-KDIT3.4011.250.2017.1.WM).
Art. 5a ust. 19a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mówi o tym, że pojazdem samochodowym jest również motocykl, zgodnie z art. 2 pkt 45 ustawy Prawo o ruchu drogowym, a więc motocykl traktowany jest na równi z samochodem osobowym, przez co może być tak samo rozliczany.
Ze względu na to, że jazda motocyklem wymaga dodatkowych zabezpieczeń w postaci odzieży motocyklowej, w tym kasku, czy kurtki ochronnej, powinna zostać ujęta w kosztach uzyskania przychodu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:
- musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
- nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów,
- musi być należycie udokumentowany.
Generalnie należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Zauważyć przy tym należy, że konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań, braku nadzoru lub sprzecznych z prawem działań podatnika.
Podkreślić przy tym należy, że ciężar wykazania związku przyczynowo-skutkowego z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.
Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan od 13 stycznia 2020 r. indywidualną działalność gospodarczą w ramach której świadczy Pan usługi doradcze z zakresu branży budowlanej. W grudniu 2022 r. zakupił Pan motocykl i wprowadził go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, amortyzując miesięcznie. Motocykl jest wykorzystywany w sposób mieszany w działalności gospodarczej. Motocykl jest wykorzystywany w działalności do wykonywania czynności opodatkowanych związanych ze spotkaniami z klientami, kontrahentami, dojazdami na miejsca inwestycji w województwie oraz na terenie Polski gdzie odbywają się spotkania. W celu zapewnienia bezpieczeństwa jazdy poniósł Pan wydatki na zakup wyposażenia na motocykl tj. kask, odzież motocyklową ochronną w tym kurtkę, spodnie, buty służące do jazdy na motocyklu, które są oznaczone logo firmy. Zakupił Pan kask 3 kwietnia 2023 r., odzież motocyklową ochronną w tym kurtkę 15 marca 2023 r., spodnie 23 marca 2023 r., rękawice służące do jazdy na motocyklu 17 marca 2023 r. Do kolejnych wydatków, które zamierza Pan ponieść zalicza Pan np. kurtkę motocyklową, czy kolejny kask, rękawice, które będzie musiał Pan zakupić w momencie zużycia i eksploatacji obecnych. Zakupione rzeczy oznaczone są w sposób trwały logo firmy tj. posiadają naklejkę z logo na kasku oraz naszyte logo na klatce piersiowej kurtki.
Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że kwestią oczywistą jest, że korzystanie z motocykla pozwala na sprawne i szybkie poruszanie się po mieście. Nie ulega również wątpliwości, że zakup ubioru niezbędnego do poruszania się na motocyklu związany jest z bezpieczną jazdą na motocyklu. Fakt ten nie może jednak przesądzać o tym, że wydatek na zakup takiego ubioru jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Aby wydatki poniesione na zakup wyposażenia dla motocyklisty (kasku, odzieży ochronnej, odzieży motocyklowej, butów motocyklowych) można było uznać za koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, ubiór motocyklisty musi spełniać określone wymogi. Wnioskodawca musi wykazać związek przyczynowo-skutkowy lub przedstawić rzeczowe argumenty wskazujące na celowość i racjonalność poniesionych wydatków z punktu widzenia uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej, czy też zachowania lub zabezpieczenia ww. źródła przychodów. Wydatki powyższe nie mogą również zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto elementy wyposażenia motocyklisty muszą być zakupione wyłącznie na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej. Podkreślić bowiem należy, że wydatki te będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów tylko i wyłącznie w sytuacji, jeśli nie mają one charakteru osobistego, bowiem wydatki osobiste nie mają na celu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, czy też zachowania lub zabezpieczenia tego źródła przychodu. W konsekwencji wydatki ponoszone w celach prywatnych (osobistych) nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zatem, aby poniesione wydatki na wskazane we wniosku elementy wyposażenia (ubioru - kasku, odzieży ochronnej, odzieży motocyklowej, butów motocyklowych) dla motocyklisty mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, nie mogą być one wykorzystywane w celach prywatnych, co oznacza, że muszą utracić charakter odzieży osobistej.
W złożonym wniosku wskazał Pan, że poniósł Pan wydatki na zakup wyposażenia na motocykl, tj. kask, odzież motocyklową ochronną: w tym kurtkę, spodnie, buty służące do jazdy na motocyklu. Zakupione rzeczy oznaczone są w sposób trwały logo firmy tj. posiadają naklejkę z logo na kasku oraz naszyte logo na klatce piersiowej kurtki. Jeżeli zatem w istocie wszystkie poniesione wydatki i te, które Pan poniesie (w momencie zużycia i eksploatacji obecnych) na zakup wyposażenia (ubioru dla motocyklisty) będą w sposób trwały oznaczone w widocznym miejscu logo Pana firmy i zostaną zakupione wyłącznie na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej, to oznacza, że ww. wyposażenie (ubiór motocyklisty) nie będzie miało charakteru osobistego.
Zatem, mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że o ile spełnione zostaną powyższe warunki, a ww. wyposażenie nie będzie wykorzystywane przez Pana w celach prywatnych, to wydatki na zakup wyposażenia dla motocyklisty (kasku, odzieży ochronnej, odzieży motocyklowej, butów motocyklowych) opatrzonego w sposób trwały i widoczny cechami charakterystycznymi dla Pana firmy (nazwa firmy), mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej pod warunkiem ich właściwego udokumentowania.
Nadmienić także należy, że zasadność zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego, prowadzonego przez uprawniony organ podatkowy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Przy wydawaniu interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
W odniesieniu do powołanej przez Pana interpretacji należy stwierdzić, że zapadła ona w indywidualnej sprawie innego podmiotu i nie jest wiążąca w Pana sprawie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).