Temat interpretacji
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 25 września 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o PIT.
Prowadzi Pan działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Prowadzi Pan działalność polegającą na pracach programistycznych, począwszy od dnia 1 marca 2022 r.
Do celów podatkowych prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan w sposób systematyczny prace programistyczne zlecane przez Zleceniodawców, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Jest to oprogramowanie tworzone i rozwijane pod potrzeby indywidualne Zleceniodawców (zwane dalej: Oprogramowaniem i/lub Programem Komputerowym). Pod pojęciem Oprogramowania i/lub Programu Komputerowego należy ponadto rozumieć programy w jakiejkolwiek formie, w tym aplikacje, oprogramowania, produkty, utwory oraz programy zintegrowane ze sprzętem komputerowym.
Pojęcie to obejmuje również przygotowawcze prace projektowe i prace rozwojowe prowadzące do wytworzenia lub rozwoju programu komputerowego z zastrzeżeniem, że charakter prac przygotowawczych jest taki, iż program komputerowy może korzystać z nich na późniejszym etapie.
Ponosi Pan ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności gospodarczej. Wskazać należy, że ponosi Pan również normalną, kodeksową odpowiedzialność kontraktową, wynikającą z art. 471 i n. ustawy Kodeks cywilny. W szczególności umowa łącząca Pana ze Zleceniodawcą nie nosi znamion umowy o pracę, w tym nie działa Pan pod kierownictwem, w czasie i miejscu wskazanym przez Zleceniodawcę. Strony umówiły się zarówno co do czasu świadczenia usług, jak i miejsca świadczenia na zasadach swobody umów.
Wskazuje Pan, że w ramach prowadzonej działalności tworzy Pan unikalne, innowacyjne rozwiązania informatyczne dla branży…….. Pana obowiązki obejmują zarówno front-end, jak i back-end systemów, co pozwala na tworzenie spersonalizowanych i kompleksowych rozwiązań.
Zajmuje się Pan projektowaniem i implementacją zaawansowanych modeli danych, które są dostosowane do specyficznych potrzeb użytkowników. Wykorzystuje Pan nowoczesne technologie, takie jak ………..do tworzenia skomplikowanych systemów automatycznego przetwarzania danych.
Na stanowisku dewelopera BI projektuje Pan, tworzy i implementuje zaawansowane modele danych, które są dostosowane do specyficznych potrzeb użytkowników. Wykorzystuje Pan technologie takie jak …………do tworzenia widoków i zestawów danych na podstawie specyficznych wymagań. Wymaga to integracji z wieloma różnymi tabelami i źródłami danych, co jest znacznie bardziej skomplikowane, niż tradycyjne metody i wymaga zastosowania nowych strategii i technik.
Pracuje Pan ponadto jako architekt ………, gdzie wymagane jest jeszcze bardziej złożone i głębokie zrozumienie architektury systemów i strategii skalowania. Odpowiada Pan za budowę struktur przepływu danych, rekomendowanie strategii poprawy wydajności i pojemności zestawów danych i czasu odświeżania przepływu danych oraz dostosowywania architektury systemu do nowych obciążeń.
W zakres Pana pracy wchodzi projektowanie front-endu, jak i back-endu systemów, co obejmuje tworzenie interfejsów użytkownika, które są nie tylko estetyczne, ale także intuicyjne i łatwe w obsłudze. Z drugiej strony, projektowanie back-endu obejmuje zapewnienie, że systemy Klienta są wydajne, skalowalne i bezpieczne.
Najważniejszy jest jednak aspekt innowacyjności Pana pracy. Tworzy Pan unikalne rozwiązania dla klientów, które są często dostosowane do konkretnego problemu. Obejmuje to kreowanie innowacyjnych metryk, projektowanie tablic PBI i modelowanie danych. Często te rozwiązania są unikalne i zaprojektowane specjalnie do rozwiązania konkretnego wyzwania lub potrzeby. W każdym aspekcie swojej pracy dąży Pan do innowacji, nieustannie szuka nowych strategii i technik, które mogą poprawić wydajność i efektywność systemów Klienta. Pana innowacje stanowią wartościowy wkład intelektualny, który przyczynia się do rozwoju i postępu w dziedzinie………...
Podkreślenia wymaga fakt, że utwory tworzone i rozwijane przez Pana są chronione na podstawie art. 74 ust. 1 i 2 ustawy o prawie autorskim i prawach. Wskazać należy, że w zakresie rozwoju Oprogramowania, staje się Pan użytkownikiem takiego rozwiązania na mocy postanowień umowy o świadczenie usług podpisanej ze Zleceniodawcą. Zobowiązuje on Pana do rozwoju Oprogramowania, które to rozwinięcie stanowi odrębny program komputerowy, chroniony na podstawie art. 74 ust. 1 i 2 powołanej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Działalność prowadzona jest przez Pana w sposób ciągły i systematyczny tj. uporządkowany oraz według opracowanego przez Pana harmonogramu, a jej efektem jest tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów. Pana działania zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Wskazane powyżej efekty prowadzonych prac twórczych kwalifikują się jako prace prowadzące do powstania utworów w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, bądź poprzez stworzenie nowego programu komputerowego, bądź poprzez twórczą zmianę (opracowanie) istniejącego programu komputerowego (systemu wykorzystywanego przez Pana klienta).
Nie prowadzi Pan badań naukowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Natomiast, w ramach podejmowanej działalności podejmuje Pan działalność twórczą, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Działania te podejmowane są przez Pana od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Prace zmierzające do stworzenia lub rozwinięcia programu komputerowego, kończą się pozytywnym wynikiem, którego efektem jest program komputerowy, napisany w języku programistycznym. Wykorzystuje Pan te wyniki we wszystkich efektach swojej pracy. Na zakończenie uznać należy, iż prace polegające na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Praca jako … wymaga specjalistycznej wiedzy, której nie można uznać za powszechną. Wymaga to lat studiów i praktyki, a także głębokiego zrozumienia analityki biznesowej, technologii informatycznych i strategii projektowania systemów. Pana kariera rozpoczęła się od studiów z zakresu analityki biznesowej, a następnie ewoluowała przez różne role, które pozwoliły mu zdobyć cenną wiedzę i doświadczenie w ciągu ostatnich 8 lat. Ze względu na różnorodne wymagania Klientów, różne architektury systemów danych i specyficzne potrzeby, żaden projekt nie jest identyczny. Każde zadanie wymaga indywidualnego podejścia i modyfikacji strategii w zależności od specyfiki systemu.
Przed rozpoczęciem tworzenia lub rozwijania Oprogramowania zawsze planuje Pan działania projektowe. Zrozumienie ograniczeń systemów klienta, ograniczeń …, pojęcie skali systemu, zrozumienie oczekiwań i zaprojektowanie systemu BI - wszystko to jest brane pod uwagę w procesie planowania.
Języki programowania, z których najczęściej Pan korzysta to głównie ………, ale korzysta Pan również z ……... Języki te pozwalają mi na skuteczne tworzenie, analizowanie i manipulowanie danymi w celu stworzenia skomplikowanych, spersonalizowanych systemów………..
Opracowuje Pan nowe lub ulepszone produkty lub procesy, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana i Pana Zleceniodawcy. Przenosi Pan ogół praw autorskich na rzecz Zleceniodawcy na mocy umowy o świadczenie usług. Przenosi Pan prawa autorskie odpłatnie na rzecz Zleceniodawcy. Przeniesienie praw majątkowych na Zleceniodawcę następuje na podstawie pisemnej umowy na wskazanych w niej polach eksploatacji.
Dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej zostanie osiągnięty ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT). Zamierza Pan skorzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, w 2023 r. i w latach kolejnych, w których będzie uzyskiwał dochody w takich samych okolicznościach faktycznych, jak w przedstawionym zdarzeniu.
Prowadzi Pan pozaksięgową (odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów) ewidencję, w której dokonuje wyodrębnienia kwalifikowanych praw własności intelektualnej (praw IP Box). Wyodrębnionymi Prawami IP Box są majątkowe prawa autorskie do Oprogramowania. Ponosi Pan szereg kosztów bezpośrednio związanych z tworzeniem i rozwojem Oprogramowania tj.:
-sprzęt komputerowy (komputer) i peryferia komputerowe (monitor, standy na monitory, kable, kamery) - do bezpośredniego tworzenia i rozwijania Oprogramowania oraz jego testowania;
-Internet i koszty telekomunikacyjne - do komunikowania się Pana z klientem oraz do łączenia się z serwerami wysyłającymi dane do programu przez Internet, dostępu do wiedzy i narzędzi programistycznych, komunikacji elektronicznej, tworzenia i rozwijania Oprogramowania;
-biurko, krzesła komputerowe, sprzęt biurowy (podkładki, stojaki na słuchawki, oświetlenie) - jako podstawowe wyposażenie stanowiska Pana pracy;
-koszty usług księgowych - związane z prowadzoną przez Pana działalnością programistyczną. Księgowość wskazuje, jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do IP oraz umożliwia rozdział faktury za usługi, ponadto wskazuje pod którą pozycją dany koszt znajduje się w KPiR;
-koszty doradztwa prawno-podatkowego IP BOX - koszty poniesione na usługi doradcze dotyczą możliwości skorzystania z ulgi IP Box, jak i samego złożenia wniosku o interpretację, w tym kontekście będzie miał Pan możliwość otrzymania odpowiedzi, czy Pana działalność gospodarcza związana jest z działalnością badawczo-rozwojową; wydatki na usługi doradcze nie obejmują natomiast opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej;
Różnica pomiędzy ustalonymi w powyższy sposób Przychodami IP Box oraz Kosztami IP Box stanowić będzie dochód z Praw IP Box (Dochód IP Box).
Pozostały dochód osiągany przez Pana podlegał będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych (podatek liniowy). Poprzez pozostały dochód rozumie Pan zarówno spotkania poimplementacyjne, jak i konsultacje, niezwiązane z tworzeniem lub rozwijaniem programów komputerowych. Wynagrodzenie za świadczenie usług jest bowiem łączną zapłatą za usługi programistyczne. Nie wyodrębnia Pan na fakturze osobnej pozycji dotyczącej przeniesienia praw majątkowych do stworzonego lub rozwiniętego Oprogramowania, ale prowadzi Pan ewidencję pozwalającą na wyszczególnienie realizowanych prac i zadań w ramach tworzenia i rozwijania „Oprogramowania” poprzez comiesięczne wskazanie informacji na temat wykonanych zadań w danym miesiącu. Prowadzona przez Pana ewidencja czasu i wykonanych prac pozwala na wskazanie kwoty wynagrodzenia otrzymanego z tytułu zbycia praw własności intelektualnej.
Jak zostało już wspomniane, wyodrębnia Pan w prowadzonej, odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji, Prawa IP Box (prawa autorskie do Oprogramowania), spełniając tym samym wymóg wynikający z art. 30 cb ustawy o PIT. W przedmiotowej ewidencji dokonuje Pan wyodrębnienia przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Dokonuje Pan również wyodrębnienia kosztów, o których mowa w art. 30 ca ust. 4 ustawy o PIT. Rozwiązanie ewidencyjne umożliwia ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ewidencja taka prowadzona jest na bieżąco od 1 stycznia 2023 r.
Uzupełnienie opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
W piśmie z 25 września 2023 r. udzielił Pan odpowiedzi na postawione w wezwaniu pytania i wskazał:
W kontekście przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego pod pojęciem „program komputerowy” - należy rozumieć programy komputerowe opisane we wniosku i niniejszym uzupełnieniu.
Przez określenia: „program komputerowy”, „aplikacje”, „oprogramowanie”, „produkty”, „utwory”, „modele danych”, „interfejs” należy rozumieć „Oprogramowanie”/”program komputerowy”. Pojęcia te są używane zamiennie, żeby określić te same efekty Pana prac. Tworzy Pan następujące, konkretne programy komputerowe. Jako ... tworzy Pan oprogramowanie biznesowe, które służy do przetwarzania, analizowania i wizualizowania danych biznesowych w celu wsparcia decyzji biznesowych.
1.Oprogramowanie do Analizy i Przetwarzania Danych:
Jako … tworzy Pan narzędzia służące do integracji, transformacji i ładowania danych (ETL), które pozwalają na zbieranie danych z różnych źródeł, ich czyszczenie, transformację i ładowanie do hurtowni danych.
2.Oprogramowanie Raportujące:
Tworzy Pan Oprogramowanie, które umożliwia tworzenie raportów i dashboardów, pozwalając użytkownikom na analizowanie danych w intuicyjny sposób. Narzędzia takie jak Power BI.
3.Hurtownie Danych:
Jako … projektuje Pan i implementuje hurtownię danych, która jest optymalizowana do przechowywania dużych ilości danych i umożliwia szybkie przetwarzanie zapytań.
4.Modelowanie Danych:
Modelowanie danych, co oznacza tworzenie struktur danych, takich jak tabele i schematy, które są optymalizowane pod kątem analizy.
5.Automatyzacja Procesów:
Jako ………………..tworzy Pan skrypty i inne narzędzia, służące do automatyzacji procesów biznesowych i analizy danych, ułatwiając regularne aktualizacje danych i raportów.
6.Rozwiązania Predykcyjne i Preskryptywne:
Rozwija Pan modele statystyczne i algorytmy uczenia maszynowego w celu prognozowania przyszłych trendów i zdarzeń oraz sugerowania optymalnych działań.
Rozwija Pan następujące, konkretne „Oprogramowanie”:
Nazwa Oprogramowania: ………………
a)Cel: Tworzenie platformy analitycznej dla …, mającej na celu przenoszenie i unowocześnianie istniejących dashboardów oraz kreowanie nowych, bardziej zaawansowanych rozwiązań analitycznych na bazie danych zgromadzonych z różnych źródeł.
b)Technologie i Narzędzia:
·…….do przechowywania i zarządzania danymi.
·……. do kreowania schematów i widoków.
·…….. do tworzenia interaktywnych dashboardów i raportów.
·Inne technologie …… do zarządzania infrastrukturą i bezpieczeństwem.
c)Metodologia: stosuje Pan metodykę ……, która pozwala na elastyczne i iteracyjne tworzenie oprogramowania, umożliwiając regularne dostosowywanie (rozwijanie) produktu do ewoluujących potrzeb użytkowników i klubu.
d)Proces Tworzenia:
1.Analiza Wymagań i Planowanie: rozpoczyna Pan od zebrania szczegółowych wymagań od użytkowników oraz od analizy dostępnych danych i istniejących rozwiązań.
2.Tworzenie Widoków i Schematów: na podstawie analizy wymagań, tworzy Pan widoki w ... i schematy/widoki w ………, zgodnie z potrzebami biznesowymi.
3.Kreowanie Zestawów Danych: importuje Pan dane, tworzy relacje i metryki, zarządzając zestawami danych składającymi się z ponad 30 tabel.
4.Opracowywanie Dashboardów: odpowiada Pan za przenoszenie i odświeżanie ponad 25 dashboardów użytkowników z systemów dziedzicznych do Power BI oraz za tworzenie nowych rozwiązań analitycznych.
5.Bezpieczeństwo i Dokumentacja: zarządza Pan ustawieniami bezpieczeństwa oraz sporządza dokumentację dotyczącą całego systemu, aby zapewnić zgodność i jasność dla użytkowników końcowych oraz innych deweloperów.
6.Iteracja i Optymalizacja: po wdrożeniu, regularnie zbiera Pan feedback od użytkowników i optymalizuje platformę, dostosowując rozwiązania do zmieniających się potrzeb i wymagań.
Odpowiedzialność: Jako główny deweloper i architekt tego projektu, odpowiada Pan za całościowe zarządzanie systemem, od kreowania widoków i schematów, przez tworzenie zestawów danych i dashboardów, aż po bezpieczeństwo, dokumentację i optymalizację platformy. Pana praca umożliwia klubowi MU FC głębsze zrozumienie danych i lepsze informowanie decyzji strategicznych.
Nazwa ……………
a)Cel: Rozwój zaawansowanej architektury …, skoncentrowanej na optymalizacji struktury przepływu danych, skalowaniu architektury oraz na zapewnieniu spójności technicznej wizji projektu z oczekiwaniami użytkowników.
b)Technologie i Narzędzia:
·Narzędzia ……. do budowy i zarządzania strukturą przepływu danych.
·Narzędzia do implementacji i zarządzania pipeline'ami wdrażania.
·Różne technologie bazodanowe do zarządzania i optymalizacji zestawów danych.
c)Metodologia: realizacja projektu z zastosowaniem metodyk zwinnych i ciągłego dostarczania …, co umożliwiło elastyczne dostosowywanie się do wymagań oraz ciągłą optymalizację i wdrażanie zmian w systemie.
d)Proces Tworzenia:
1.Budowa Struktury Przepływu Danych: projektowanie i implementacja optymalnych struktur danych, zapewniających efektywne przetwarzanie i zarządzanie danymi.
2.Wdrażanie Pipeline'ów: tworzenie i zarządzanie pipeline'ami deploymentu, umożliwiającym ciągłe dostarczanie i wdrażanie zmian w systemie.
3.Optymalizacja i Skalowanie: rekomendowanie i wdrażanie strategii mających na celu poprawę wydajności i pojemności zestawów danych oraz czasów odświeżania przepływów danych.
4.Szkolenie Techniczne: prowadzenie szkoleń technicznych dla młodszego personelu w zakresie narzędzi …. i optymalizacji pracy z danymi.
5.Doradztwo Techniczne: świadczenie wsparcia technicznego dla zespołu deweloperskiego oraz koordynacja i doradztwo techniczne między zespołem………, zespołem deweloperskim, a użytkownikami końcowymi.
6.Dostosowywanie Architektury: Modyfikacja architektury systemu w odpowiedzi na nowe obciążenia i wymagania, zapewniając optymalną wydajność i elastyczność.
7.Wizja Techniczna i Oczekiwania Użytkowników: zabezpieczenie, aby techniczna wizja projektu była zgodna z oczekiwaniami użytkowników, a wszelkie zmiany były spójne z celami biznesowymi.
„Oprogramowanie”, o którym mowa we wniosku powstawało w okresie od 1 marca 2022 r. i trwa nadal.
Uczestniczy Pan we własnych pracach polegających na wytwarzaniu oraz rozwijaniu/ulepszaniu „Oprogramowania”, nie uczestniczy natomiast w pracach „cudzych”.
Twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania”, którego dotyczy wniosek polega na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb Zleceniodawcy, co sprawia, że nie istnieją dwa takie same programy komputerowe.
W celu realizacji projektu, w ramach którego tworzy Pan i rozwija Oprogramowanie, podejmował Pan następujące działania:
1.Projekt: ……….
a)Oprogramowanie: Platforma analityczna……., której celem jest przenoszenie i unowocześnianie istniejących dashboardów oraz kreowanie nowych, bardziej zaawansowanych rozwiązań analitycznych.
b)Działania Zmierzające do Usprawnienia:
·Optymalizacja Widoków i Schematów: Poprzez tworzenie efektywnych widoków w ……. i …....
·Modernizacja Dashboardów: Przenoszenie i odświeżanie ponad 25 dashboardów użytkowników z systemów dziedzicznych do Power BI.
·Zarządzanie Bezpieczeństwem i Dokumentacja: Implementacja nowych zabezpieczeń i stworzenie dokładnej dokumentacji systemowej.
·Regularne Optymalizacje: Ciągłe zbieranie feedbacku od użytkowników i iteracyjne dostosowywanie platformy do zmieniających się potrzeb i wymagań.
2.Projekt: …………………..
a)Oprogramowanie: Zaawansowana architektura …………………, skoncentrowana na optymalizacji struktury przepływu danych, skalowaniu architektury oraz na zapewnieniu spójności technicznej wizji projektu z oczekiwaniami użytkowników.
b)Działania Zmierzające do Usprawnienia:
·Budowa i Optymalizacja Struktury Danych: Zapewnienie efektywnego przetwarzania i zarządzania danymi.
·Wdrażanie i Zarządzanie Pipeline'ami Deploymentu: Umożliwienie ciągłego dostarczania i wdrażania zmian w systemie.
·Szkolenie i Doradztwo Techniczne: Świadczenie wsparcia technicznego i szkoleń dla różnych zespołów oraz koordynacja między nimi.
·Dostosowywanie Architektury: Modyfikacja architektury systemu w odpowiedzi na nowe obciążenia i wymagania.
3.Projekt: ………………………
a)Oprogramowanie wytworzone: Stworzono zaawansowaną platformę analityczną skupiającą się na dostarczaniu głębokich wglądów w dane dotyczące wydajności piłkarskiej.
b)Technologie i Narzędzia:
·……………………..: do tworzenia widoków i zarządzania danymi.
·…………………..: do tworzenia i optymalizowania dashboardów.
·…………………..: do zarządzania schematami i widokami.
c)Cel Oprogramowania: Celem było unowocześnienie istniejących dashboardów i tworzenie nowych, bardziej zaawansowanych rozwiązań analitycznych dla MU FC, umożliwiających lepsze zrozumienie danych i wspomagających podejmowanie decyzji.
d)Nowe Koncepcje i Rozwiązania:
·Nowoczesne technologie: Implementacja nowych technologii baz danych i BI, nie stosowanych wcześniej w organizacji.
·Zaawansowana analityka: Wdrożenie zaawansowanych metod analitycznych, aby dostarczyć głębokie i precyzyjne wglądy.
·Zoptymalizowane widoki i dashboardy: Tworzenie bardziej zoptymalizowanych i skutecznych widoków oraz dashboardów.
e)Oryginalność: Oprogramowanie różni się od wcześniejszych rozwiązań ze względu na zastosowanie najnowszych technologii i metodologii, a także ze względu na unikalną kombinację narzędzi i koncepcji w celu dostarczenia bardziej zaawansowanych i użytecznych wglądów.
4.Projekt: ……………………………
a)Oprogramowanie wytworzone: Stworzono strategiczną platformę ……. dla ……………., skoncentrowaną na optymalizacji struktury przepływu danych i skalowaniu architektury.
b)Technologie i Narzędzia:
·Narzędzia BI: do budowy i zarządzania strukturą przepływu danych.
·Różne technologie bazodanowe: do zarządzania i optymalizacji zestawów danych.
·Narzędzia do implementacji i zarządzania pipeline'ami wdrażania: do ciągłego dostarczania i wdrażania zmian w systemie.
c)Cel Oprogramowania: Zapewnienie …………………………zaawansowanej architektury ….., która byłaby skalowalna, elastyczna i odpowiadałaby na rosnące potrzeby biznesowe.
d)Nowe Koncepcje i Rozwiązania:
·Optymalizacja i Skalowanie Architektury: Wprowadzenie nowych strategii i technologii w celu poprawy wydajności i pojemności.
·Szkolenie i Doradztwo Techniczne: Wprowadzenie szkoleń technicznych i świadczenie wsparcia technicznego dla różnych zespołów.
·Dostosowywanie Architektury: Dynamiczna modyfikacja architektury systemu w odpowiedzi na nowe obciążenia i wymagania.
e)Oryginalność: Oprogramowanie było innowacyjne ze względu na swój unikalny zestaw narzędzi, technologii i metodologii, a także ze względu na swoje unikalne podejście do skalowania i optymalizacji architektury, aby sprostać wymaganiom jednego z największych światowych przedsiębiorstw.
f)Projekty w dziedzinie ………………………są z natury unikalne i indywidualizowane, gdyż muszą spełniać specyficzne potrzeby i wymagania danego przedsiębiorstwa czy organizacji. Oto kilka powodów, dla których projekty te są zwykle oryginalne i różnią się od wcześniejszych rozwiązań:
1.Różnorodność Źródeł Danych:
Każda organizacja używa różnych systemów, aplikacji i baz danych. Integracja i harmonizacja tych różnych źródeł danych są kluczowymi elementami każdego projektu …..
2.Specyfika Biznesowa:
Każda firma ma swoje unikatowe procesy biznesowe, model biznesowy oraz strategię. Dlatego każdy projekt ….. musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb i celów firmy.
3.Różne Wymagania Użytkowników:
Użytkownicy z różnych działów mają różne potrzeby informacyjne. Dostosowanie rozwiązania do wymagań wszystkich użytkowników jest ważnym wyzwaniem w każdym projekcie …..
4.Ewolucja Technologii:
Technologie, narzędzia i najlepsze praktyki w dziedzinie ……. są w ciągłym rozwoju. Zastosowanie nowych, zaawansowanych technologii, takich jak….. i…….., może znacząco różnić się od wcześniejszych projektów.
5.Dostosowanie i Optymalizacja:
Każdy projekt wymaga indywidualnego dostosowania i optymalizacji, aby sprostać wyzwaniom związanym z wydajnością, skalowalnością i złożonością.
W projekcie ... i ..., zastosowanie takich technologii jak ……..i narzędzi jak ……….pozwala na tworzenie bardziej zaawansowanych analiz i dostosowanie do dynamicznie zmieniających się wymagań biznesowych i technologicznych. Nowe metody analizy, optymalizacji i prezentacji danych, dostosowane do specyficznych potrzeb użytkowników i organizacji, sprawiają, że każde rozwiązanie jest unikatowe. Nawet przy podobieństwach w architekturze lub użytych technologiach, różnice w danych, procesach biznesowych i oczekiwaniach użytkowników sprawiają, że trudno jest zastosować rozwiązanie z jednego projektu bezpośrednio do innego. Ostateczne rozwiązanie jest więc wynikiem połączenia unikatowych wymagań, dostępnych technologii i specyficznych danych, co sprawia, że każdy projekt jest oryginalny.
5.Projekt: …………………….
Technologie, Narzędzia i Rozwiązania:
1.…………………: Zaawansowane zarządzanie danymi i tworzenie widoków.
2.………………: Nowoczesne narzędzie do tworzenia i optymalizacji dashboardów.
3.……………………..: Efektywne zarządzanie schematami i widokami.
Różnice od Wcześniejszych Rozwiązań:
·Zaawansowane Metody Analityczne: Wprowadzenie nowoczesnych technologii umożliwiło realizację bardziej zaawansowanych analiz i głębszych wglądów w dane.
·Optymalizacja i Modernizacja Dashboardów: Przeniesienie i odświeżanie dashboardów pozwoliło na ich usprawnienie i dostosowanie do zmieniających się wymagań.
·Szybkość i Wydajność: Nowe technologie i narzędzia pozwoliły na szybsze i bardziej efektywne przetwarzanie danych.
6.Projekt: ………………………….
Technologie, Narzędzia i Rozwiązania:
1.Narzędzia BI: Zaawansowane narzędzia do zarządzania strukturą przepływu danych.
2.Technologie Bazy Danych: Optymalizacja i zarządzanie zestawami danych przy użyciu nowych technologii bazodanowych.
3.Narzędzia Deploymentu: Wprowadzenie nowych narzędzi do implementacji i zarządzania pipeline’ami wdrażania.
Różnice od Wcześniejszych Rozwiązań:
·Skalowalność i Elastyczność: Wprowadzenie rozwiązań pozwalających na dynamiczną modyfikację i skalowanie architektury systemu.
·Optmializacja Przepływu Danych: Zaawansowane technologie umożliwiły efektywniejszą organizację i zarządzanie przepływem danych.
·Zaawansowane Szkolenia i Doradztwo Techniczne: Wprowadzenie szkoleń technicznych i wsparcia technicznego dla różnych zespołów zwiększyło poziom wiedzy technicznej wśród pracowników i umożliwiło lepszą koordynację projektu.
W obu przypadkach, zastosowanie nowych technologii, narzędzi i rozwiązań zaowocowało stworzeniem oprogramowania, które jest bardziej zaawansowane, elastyczne, i skalowalne w porównaniu do wcześniej istniejących rozwiązań, oferując jednocześnie nowe możliwości w zakresie analizy danych i zarządzania informacją.
Cele, jakie na wstępie postawił Pan sobie to:
1.Rozwój zaawansowanej architektury BI dla .....
2.Optymalizacja struktury przepływu danych i skalowanie architektury.
3.Zapewnienie spójności technicznej wizji projektu z oczekiwaniami użytkowników.
Źródła finansowania: Projekt został sfinansowany przez... w ramach umowy o świadczenie usług deweloperskich.
………………………………
Cele na wstępie:
1.Stworzenie zaawansowanej platformy analitycznej umożliwiającej głęboką analizę danych dla ....
2.Przeniesienie i unowocześnianie istniejących dashboardów.
3.Kreowanie zaawansowanych rozwiązań analitycznych.
Źródła finansowania: przychody z faktur wystawianych przez Pana.
Zostały wytworzone programy komputerowe opisane we wniosku i niniejszym uzupełnieniu:
……………………………
Osiągnięte Cele:
1.Z powodzeniem zbudowano platformę analityczną, która teraz dostarcza głębokich analiz danych, umożliwiając lepsze decyzje strategiczne dla klubu.
2.Zrealizowano przeniesienie i unowocześnienie istniejących dashboardów oraz stworzenie nowych rozwiązań analitycznych.
Zasoby:
1.Ludzkie: Pana własna praca twórcza
2.Rzeczowe: Infrastruktura ….., ………, Pana sprzęt komputerowy i dostęp do Internetu.
3.Finansowe: przychody z faktur wystawianych przez Pana.
……………………………….
Osiągnięte Cele:
1.Z powodzeniem rozwinięto zaawansowaną architekturę …….., optymalizując struktury przepływu danych i skalując architekturę.
2.Zapewniono spójność technicznej wizji projektu z oczekiwaniami użytkowników.
Zasoby:
1.Ludzkie: Pana własna praca twórcza.
2.Rzeczowe: Narzędzia BI, narzędzia do implementacji i zarządzania pipeline'ami wdrażania, Pana sprzęt komputerowy i dostęp do Internetu.
3.Finansowe: przychody z faktur wystawianych przez Pana.
Obydwa projekty były prowadzone w sposób systematyczny i uporządkowany, według opracowanego harmonogramu, z użyciem zaawansowanych technologii, i zrealizowano cele przy pomocy zasobów ludzkich, rzeczowych, i finansowych.
Systematyczność polega na planowaniu prac w okresach dwutygodniowych/miesięcznych wraz ze Zleceniodawcą, z uwzględnieniem jego oczekiwań, bazując na dotychczasowych wynikach prac oraz retrospekcję pozwalającą na wprowadzanie ulepszeń do procesu wytwarzania oprogramowania.
Realizuje Pan zaplanowane przedsięwzięcie na podstawie własnego harmonogramu oraz na podstawie oczekiwań stawianych przez Zleceniodawcę, w stosunku do każdego programu komputerowego.
Przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego programu komputerowego dysponował Pan już rozległą wiedzą z zakresu inżynierii oprogramowania, analizy danych, technologii baz danych, metodologii …….i…………., a także umiejętności korzystania z narzędzi takich jak ……………,……………….i ………………...
Wykorzystuje Pan i rozwija wiedzę i umiejętności z zakresu analizy i przetwarzania danych, projektowania i implementacji hurtowni danych, kreowania zestawów danych i opracowywania dashboardów. Używa Pan innowacyjnych technologii, takich jak zaawansowane narzędzia ……, technologie bazodanowe …….. i metody analizy danych. Tworzone rozwiązania odróżniają się od istniejących poprzez nowe zastosowania, usprawnienia procesów i lepszą optymalizację danych.
Wiedza ta jest wykorzystywana w każdym etapie procesu tworzenia oprogramowania, od analizy wymagań i planowania, przez projektowanie i implementację, aż po optymalizację. Selekcjonuje Pan wiedzę pod względem jej przydatności do realizacji konkretnego projektu, dostosowując wykorzystywane technologie i metody do specyfiki i potrzeb projektu. Dotychczas w swojej działalności oferował Pan tworzenie zaawansowanego oprogramowania BI, integrację i transformację danych, opracowywanie raportów i dashboardów, oraz automatyzację procesów biznesowych. Usługę dostarcza Pan z wykorzystaniem najnowszych technologii i metodologii, takich jak (...). Te produkty i usługi są oparte na zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych, takich jak (...) oraz na głębokiej wiedzy i umiejętnościach z zakresu analizy danych, inżynierii oprogramowania, i zarządzania projektami. Planuje Pan dalej rozwijać i optymalizować istniejące rozwiązania, adaptując je do zmieniających się potrzeb i wymagań użytkowników oraz wprowadzać nowe, innowacyjne technologie i metody pracy, aby jeszcze bardziej zwiększyć wartość dostarczaną dla użytkowników końcowych i klientów. Realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie na podstawie własnego harmonogramu oraz na podstawie oczekiwań stawianych przez Zleceniodawcę, w stosunku do każdego programu komputerowego.
Efektem tych działań są nowe zastosowania i usprawnienia w analizie danych, optymalizacji procesów biznesowych i podejmowaniu decyzji biznesowych. Dzięki realizacji wskazanych projektów użytkownicy mogą lepiej zrozumieć dane, szybciej dostosowywać się do zmieniających się warunków i efektywniej osiągać swoje cele biznesowe.
Efekty Pana prac w postaci programów komputerowych lub ich części, do których majątkowe prawa autorskie przenosi Pan na Zleceniodawcę zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:
a)zawsze odznaczały się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
b)nie były efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;
c)nie były jedynie „techniczną”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawcę bowiem zawsze mają charakter „twórczy”.
Ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż Zleceniodawca). Umowy ze Zleceniodawcami przewidują „okresy rozliczeniowe”, są to stałe, miesięczne okresy czasowe (np. okresy miesięczne). Na gruncie poszczególnych umów ze Zleceniodawcą relacja pomiędzy przeniesieniem przez Pana na Zleceniodawcę praw do konkretnego efektu pracy a upływem okresu rozliczeniowego, momentem wypłaty wynagrodzenia oraz wartością tego wynagrodzenia wygląda następująco: otrzymuje Pan wynagrodzenie wypłacane w miesięcznym okresie rozliczeniowym na podstawie wystawionej przez Pana faktury VAT w terminie określonym na fakturze. Przeniesienie autorskich praw majątkowych następuje z chwilą ich wytworzenia i nie jest uzależnione od wypłaty wynagrodzenia. Przenoszenie praw majątkowych odbywa się na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej ze wskazanymi polami eksploatacji, na których następuje takie przeniesienie. Przeniesienie praw majątkowych następuje bez dodatkowych dokumentów w momencie ustalenia utworu, poprzez fizyczne wydanie kodu źródłowego w postaci programu komputerowego. Wyodrębnienie programu komputerowego/oprogramowania komputerowego następuje w momencie jego ukończenia. Przekazuje Pan program Zleceniodawcy, a Zleceniodawca go przyjmuje. Potwierdzeniem przeniesienia tych praw jest fizyczne wydanie kodu poprzez umieszczenie go w repozytorium w chmurze. Nie nabywał Pan wyników prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów. Pana działania polegające na rozwijaniu programu komputerowego zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania. Poprzez używanie sformułowania: „ewidencji pozaksięgowej”, „na podstawie prowadzonych ewidencji i zapisek” ma Pan na myśli odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W odniesieniu do kosztów, których dotyczy postawione pytanie czwarte, tj. kosztów które chciałby Pan uwzględnić we wskaźniku nexus, wskazuje Pan:
- w zakresie ponoszonych kosztów związanych z wyposażeniem biura ma Pan na myśli zakup lampki biurkowej led oraz żarówek led, jako oświetlenia, które są niezbędne w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych;
- tak, wszystkie wymienione we wniosku wydatki zostały faktycznie poniesione przez Pana i są bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą, związaną z wytwarzaniem i rozwijaniem „Oprogramowania”, tj. kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, o którym mowa we wniosku.
- funkcjonalny związek poszczególnych wydatków z pytania czwartego, z działaniami obejmującymi tworzenie Oprogramowania jest następujący:
·sprzęt komputerowy (komputer) i peryferia komputerowe (monitor, standy na monitory, kable, kamery) - wykorzystywany jest do bezpośredniego tworzenia i rozwijania Oprogramowania, a więc programów komputerowych opisanych we wniosku, powstałych w wyniku działalności obejmującej nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń;
·biurko, krzesła komputerowe, sprzęt biurowy (podkładki, stojaki na słuchawki, oświetlenie - zakup lampki biurkowej led oraz żarówek led) - jako podstawowe wyposażenie stanowiska Pana pracy, niezbędne podczas realizacji prac rozwojowych;
·Internet i koszty telekomunikacyjne - do komunikowania się Pana z klientem oraz zleceniobiorcami, a także do łączenia się z serwerami wysyłającymi dane do programu przez Internet, dostępu do wiedzy i narzędzi programistycznych, komunikacji elektronicznej, tworzenia i rozwijania Oprogramowania. Bez dostępu do Internetu realizacja prac rozwojowych nie byłaby możliwa;
·koszty doradztwa prawno-podatkowego IP BOX - koszty poniesione na usługi doradcze dotyczą możliwości skorzystania z ulgi IP Box, jak i samego złożenia wniosku o interpretację, w tym kontekście będzie Pan miał możliwość otrzymania odpowiedzi, czy jego działalność gospodarcza związana jest z działalnością badawczo-rozwojową; Wydatki na usługi doradcze nie obejmują natomiast opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Koszt ten związany jest wyłącznie z Pana działalnością badawczo-rozwojową;
·koszty usług księgowych - comiesięczna zryczałtowana opłata z tytułu usług świadczonych przez biuro księgowe na rzecz Pana przedsiębiorstwa. Księgowość wskazuje jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do IP oraz umożliwia rozdział faktury za usługi, ponadto wskazuje pod którą pozycją dany koszt znajduje się w KPiR oraz przygotowuje zeznanie roczne. Wydatki te są związane wyłącznie z działalnością noszącą znamiona działalności badawczo rozwojowej prowadzonej przez Pana.
Przyporządkowuje Pan poszczególne wydatki z czwartego pytania do działań, które traktował Pan jako konkretne prace rozwojowe na podstawie klucza przychodowego. Nie zawsze zalicza Pan do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje Pan do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „Oprogramowania”, a jedynie te bezpośrednio związane z tworzeniem lub rozwijaniem „Oprogramowania”, nie stosuje Pan innych zasad przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus.
Uzyskuje Pan wynagrodzenie ze sprzedaży usługi, w której uwzględniono autorskie prawo do programu komputerowego (art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy).
Zleceniodawca, o którym mowa we wniosku, jest podmiotem polskim.
Pytania
1.Czy opisane prace wykonywane przez Pana, rozumiane jako całość działalności realizowanej przez Pan w ramach zawartej umowy ze Zleceniodawcą, polegające na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT?
2.Czy Prawa IP Box tj. autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, wskazane w niniejszym wniosku będące efektem tworzenia lub rozwijania programów komputerowych, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt. 8 ustawy o PIT?
3.Czy Dochód osiągany z przeniesienia Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do programów komputerowych) z tytułu tworzenia i rozwijania programów komputerowych wskazanych we wniosku będzie mógł podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%?
4.Czy ustalając wskaźnik Nexus, będzie miał Pan prawo do uwzględniania kosztów, opisanych w niniejszym wniosku do litery „a” wskaźnika?
Pana stanowisko w sprawie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku.
Ad. 1
Pana zdaniem, opisane prace wykonywane przez Pana, rozumiane jako całość działalności realizowanej przez Pana w ramach umowy ze Zleceniodawcą, polegające na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT.
Stosownie do treści art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Ustawodawca definiując w art. 5a pkt 39 ustawy o PIT termin badania naukowe oraz definiując pojęcie prace rozwojowe odwołuje się wprost do definicji zawartych w ustawie prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Tym samym, przez badania naukowe zgodnie z art. 5a pkt 39 w zw. z art. 4 ust. 2 ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, rozumie się:
-badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne, mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
-badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast przez prace rozwojowe, stosownie do treści art. 5a pkt 38 w zw. z art. 4 ust. 3 ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, należy rozumieć działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, jest Pan dostawcą usług programistycznych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan prace programistyczne zlecane przez klientów, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności.
Prace badawczo-rozwojowe są realizowane w sposób ciągły i systematyczny. W celu realizacji prac badawczo-rozwojowych wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności z dziedziny nauki i technologii.
Jako ... i ... tworzy Pan oprogramowanie biznesowe, które służy do przetwarzania, analizowania i wizualizowania danych biznesowych w celu wsparcia decyzji biznesowych:
1.Oprogramowanie do Analizy i Przetwarzania Danych:
Jako ... i ... tworzy narzędzia służące do integracji, transformacji i ładowania danych (ETL), które pozwalają na zbieranie danych z różnych źródeł, ich czyszczenie, transformację i ładowanie do hurtowni danych.
2.Oprogramowanie Raportujące:
Tworzy Oprogramowanie, które umożliwia tworzenie raportów i dashboardów, pozwalając użytkownikom na analizowanie danych w intuicyjny sposób. Narzędzia takie jak ...
3.Hurtownie Danych:
Jako …………i …………….projektuje i implementuje hurtownię danych, która jest optymalizowana do przechowywania dużych ilości danych i umożliwia szybkie przetwarzanie zapytań.
4.Modelowanie Danych:
Modelowanie danych, co oznacza tworzenie struktur danych, takich jak tabele i schematy, które są optymalizowane pod kątem analizy.
5.Automatyzacja Procesów:
Jako ... tworzy Pan skrypty i inne narzędzia służące do automatyzacji procesów biznesowych i analizy danych, ułatwiając regularne aktualizacje danych i raportów.
6.Rozwiązania Predykcyjne i Preskryptywne:
Rozwija Pan modele statystyczne i algorytmy uczenia maszynowego w celu prognozowania przyszłych trendów i zdarzeń oraz sugerowania optymalnych działań.
7.Rozwija Pan następujące, konkretne „Oprogramowanie”:
Nazwa Oprogramowania: ………………………..
b)Cel: Tworzenie platformy analitycznej dla……………….., mającej na celu przenoszenie i unowocześnianie istniejących dashboardów oraz kreowanie nowych, bardziej zaawansowanych rozwiązań analitycznych na bazie danych zgromadzonych z różnych źródeł.
c)Technologie i Narzędzia:
·………………….do przechowywania i zarządzania danymi.
·……………….. do kreowania schematów i widoków.
·Power ………… do tworzenia interaktywnych dashboardów i raportów
·Inne technologie ……………..do zarządzania infrastrukturą i bezpieczeństwem.
d)Metodologia: stosuje Pan metodykę…………………, która pozwala na elastyczne i iteracyjne tworzenie oprogramowania, umożliwiając regularne dostosowywanie (rozwijanie) produktu do ewoluujących potrzeb użytkowników i klubu.
e)Proces Tworzenia:
1.Analiza wymagań i planowanie: rozpoczyna Pan od zebrania szczegółowych wymagań od użytkowników oraz od analizy dostępnych danych i istniejących rozwiązań.
2.Tworzenie Widoków i Schematów: Na podstawie analizy wymagań, tworzy Pan widoki w ... i schematy/widoki w …………, zgodnie z potrzebami biznesowymi.
3.Kreowanie zestawów danych: importuje Pan dane, tworzy relacje i metryki, zarządzając zestawami danych składającymi się z ponad 30 tabel.
4.Opracowywanie dashboardów: odpowiada Pan za przenoszenie i odświeżanie ponad 25 dashboardów użytkowników z systemów dziedzicznych do …………oraz za tworzenie nowych rozwiązań analitycznych.
5.Bezpieczeństwo i dokumentacja: zarządza Pan ustawieniami bezpieczeństwa oraz sporządza dokumentację dotyczącą całego systemu, aby zapewnić zgodność i jasność dla użytkowników końcowych oraz innych deweloperów.
6.Iteracja i optymalizacja: Po wdrożeniu, regularnie zbiera Pan feedback od użytkowników i optymalizuje platformę, dostosowując rozwiązania do zmieniających się potrzeb i wymagań.
e)Odpowiedzialność: Jako główny deweloper i architekt tego projektu, odpowiada Pan za całościowe zarządzanie systemem, od kreowania widoków i schematów, przez tworzenie zestawów danych i dashboardów, aż po bezpieczeństwo, dokumentację i optymalizację platformy. Pana praca umożliwia klubowi MU FC głębsze zrozumienie danych i lepsze informowanie decyzji strategicznych.
Nazwa Oprogramowania: …………….
a) Cel: Rozwój zaawansowanej architektury BI dla ..., skoncentrowanej na optymalizacji struktury przepływu danych, skalowaniu architektury oraz na zapewnieniu spójności technicznej wizji projektu z oczekiwaniami użytkowników.
b)Technologie i Narzędzia:
·Narzędzia ….. do budowy i zarządzania strukturą przepływu danych.
·Narzędzia do implementacji i zarządzania pipeline'ami wdrażania.
·Różne technologie bazodanowe do zarządzania i optymalizacji zestawów danych.
c) Metodologia: Realizacja projektu z zastosowaniem metodyk zwinnych i ciągłego dostarczania (...), co umożliwiło elastyczne dostosowywanie się do wymagań oraz ciągłą optymalizację i wdrażanie zmian w systemie.
d)Proces Tworzenia:
1.Budowa Struktury Przepływu Danych: Projektowanie i implementacja optymalnych struktur danych, zapewniających efektywne przetwarzanie i zarządzanie danymi.
2.Wdrażanie Pipeline'ów: Tworzenie i zarządzanie pipeline'ami deploymentu, umożliwiającym ciągłe dostarczanie i wdrażanie zmian w systemie.
3.Optymalizacja i Skalowanie: Rekomendowanie i wdrażanie strategii mających na celu poprawę wydajności i pojemności zestawów danych oraz czasów odświeżania przepływów danych.
4.Szkolenie Techniczne: Prowadzenie szkoleń technicznych dla młodszego personelu w zakresie narzędzi ………….. i optymalizacji pracy z danymi.
5.Doradztwo Techniczne: Świadczenie wsparcia technicznego dla zespołu deweloperskiego oraz koordynacja i doradztwo techniczne między zespołem……………, zespołem deweloperskim, a użytkownikami końcowymi.
6.Dostosowywanie Architektury: Modyfikacja architektury systemu w odpowiedzi na nowe obciążenia i wymagania, zapewniając optymalną wydajność i elastyczność.
7.Wizja Techniczna i Oczekiwania Użytkowników: Zabezpieczenie, aby techniczna wizja projektu była zgodna z oczekiwaniami użytkowników, a wszelkie zmiany były spójne z celami biznesowymi.
Przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego programu komputerowego dysponował Pan już rozległą wiedzę z zakresu inżynierii oprogramowania, analizy danych, technologii baz danych, metodologii …. i …., a także umiejętności korzystania z narzędzi, takich jak ………., ……………, i……………... Wykorzystuje Pan i rozwija wiedzę i umiejętności z zakresu analizy i przetwarzania danych, projektowania i implementacji hurtowni danych, kreowania zestawów danych i opracowywania dashboardów. Używa Pan innowacyjnych technologii, takich jak zaawansowane narzędzia …., technologie bazodanowe ……i metody analizy danych. Tworzone rozwiązania odróżniają się od istniejących poprzez nowe zastosowania, usprawnienia procesów i lepszą optymalizację danych. Wiedza ta jest wykorzystywana w każdym etapie procesu tworzenia oprogramowania, od analizy wymagań i planowania, przez projektowanie i implementację, aż po optymalizację. Selekcjonuje Pan wiedzę pod względem jej przydatności do realizacji konkretnego projektu, dostosowując wykorzystywane technologie i metody do specyfiki i potrzeb projektu.
Efektem tych działań są nowe zastosowania i usprawnienia w analizie danych, optymalizacji procesów biznesowych i podejmowaniu decyzji biznesowych. Dzięki realizacji wskazanych projektów użytkownicy mogą lepiej zrozumieć dane, szybciej dostosowywać się do zmieniających się warunków i efektywniej osiągać swoje cele biznesowe.
Ad. 2
Pana zdaniem, Prawa IP Box, tj. autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, wskazane w niniejszym wniosku, będące efektem tworzenia lub rozwijania programów komputerowych, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT.
Za takie ustawodawca w art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, traktuje m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest jego ochrona prawna na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest RP, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest UE, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
W przedmiotowym wniosku wskazał Pan, że przejaw Pana działań prowadzonych w ramach działalności gospodarczej stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT. Pana praca spełnia bowiem definicje prac rozwojowych zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wskazuje Pan, że w ramach działalności m.in. „tworzy” i „rozwija” Oprogramowanie, czego ustawodawca wymaga, aby uznać je za prace rozwojowe.
Prawa autorskie realizowane przez Pana, są programami komputerowymi podlegającymi osobnej ochronie, o której mowa w art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi MF do IP BOX (pkt. 80), program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Stwierdzono ponadto, że pojęcie to należy traktować szeroko. W takim przypadku wytwarza Pan program komputerowy. Nadto jak zostało wyżej podkreślone, podlega on ochronie prawnej.
Ad. 3
Pana zdaniem, dochód osiągany z przeniesienia Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do programów komputerowych) z tytułu tworzenia i rozwijania programów komputerowych, wskazanych we wniosku, będzie mógł podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%. Przenoszenie praw majątkowych odbywa się na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej ze wskazanymi polami eksploatacji, na których następuje takie przeniesienie. Przeniesienie praw majątkowych następuje bez dodatkowych dokumentów w momencie ustalenia utworu, poprzez fizyczne wydanie kodu źródłowego w postaci programu komputerowego. Wyodrębnienie programu komputerowego/oprogramowania komputerowego następuje w momencie jego ukończenia. Przekazuje Pan program Zleceniodawcy, a Zleceniodawca go przyjmuje. Potwierdzeniem przeniesienia tych praw jest fizyczne wydanie kodu poprzez umieszczenie go w repozytorium w chmurze. Na gruncie poszczególnych umów ze Zleceniodawcą relacja pomiędzy przeniesieniem przez Pana na Zleceniodawcę praw do konkretnego efektu pracy a upływem okresu rozliczeniowego, momentem wypłaty wynagrodzenia oraz wartością tego wynagrodzenia wygląda następująco: otrzymuje Pan wynagrodzenie wypłacane w miesięcznym okresie rozliczeniowym, na podstawie wystawionej przez Pana faktury VAT w terminie określonym na fakturze. Przeniesienie autorskich praw majątkowych następuje z chwilą ich wytworzenia i nie jest uzależnione od wypłaty wynagrodzenia.
Jest Pan osobą fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu i rozwoju programów komputerowych na zlecenie. Uzyskuje Pan wynagrodzenie ze sprzedaży usługi, w której uwzględniono autorskie prawo do programu komputerowego (art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy).
Ponosi Pan koszty, które mogą być uznane za bezpośrednie bowiem są związane bezpośrednio z tworzeniem i rozwojem Oprogramowania. Wobec czego jest Pan w stanie ustalić wskaźnik Nexus dla tworzonych IP.
Ponosi Pan ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności oraz nie działa Pan pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wskazanym przez Zleceniodawcę.
Zarówno tworzone jak i rozwijane (tworzone funkcjonalności implementowane w kod źródłowy) są chronione na podstawie art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej jest m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest, że podlegają one ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw. W odesłaniu do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w art. 1 ustawodawca wskazuje, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego są utwory, m.in. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).
W myśl art. 30cb ust. 1 ustawy o PIT, podatnik zobowiązany jest prowadzić ewidencję, która umożliwia wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach - tu podatkowych. Prowadzenie ewidencji pozaksięgowej w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, wyodrębnić koszty przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Z uwagi na to, że spełnia Pan te wszystkie przesłanki, ma Pan prawo do opodatkowania dochodu z kwalifikowanych praw autorskich w stawce 5%.
Ad. 4
Pana zdaniem, ustalając wskaźnik Nexus, będzie miał Pan prawo do uwzględniania wszystkich kosztów, opisanych w niniejszym wniosku do litery „a” wskaźnika odrębnie na każde Prawo IP BOX.
Ustawodawca w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, wskazuje, ze podatnik chcący skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik nexus. Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźniku, są koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową, związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Zastrzeżono przy tym, że nie wszystkie koszty uznać można za kwalifikowane. Nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wartość odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami. Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów. Jednak, wykładnia tego przepisu powinna prowadzić do uznania, że mowa tu o tzw. kosztach pasywnych i to w części finansowej oraz takich, które dotyczą miejsca powstawania prawa własności intelektualnej.
Funkcjonalny związek poszczególnych wydatków z pytania czwartego, z działaniami obejmującymi tworzenie Oprogramowania jest następujący:
-sprzęt komputerowy (komputer) i peryferia komputerowe (monitor, standy na monitory, kable, kamery) - wykorzystywany jest do bezpośredniego tworzenia i rozwijania Oprogramowania, a więc programów komputerowych opisanych we wniosku, powstałych w wyniku działalności obejmującej nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń;
-biurko, krzesła komputerowe, sprzęt biurowy (podkładki, stojaki na słuchawki, oświetlenie - zakup lampki biurkowej led oraz żarówek led) - jako podstawowe wyposażenie stanowiska Pana pracy, niezbędne podczas realizacji prac rozwojowych;
-Internet i koszty telekomunikacyjne - do komunikowania się Pan z klientem oraz zleceniobiorcami, a także do łączenia się z serwerami wysyłającymi dane do programu przez Internet, dostępu do wiedzy i narzędzi programistycznych, komunikacji elektronicznej, tworzenia i rozwijania Oprogramowania. Bez dostępu do Internetu realizacja prac rozwojowych nie byłaby możliwa;
-koszty doradztwa prawno-podatkowego IP BOX - koszty poniesione na usługi doradcze dotyczą możliwości skorzystania z ulgi IP Box, jak i samego złożenia wniosku o interpretację, w tym kontekście będzie miał Pan możliwość otrzymania odpowiedzi, czy Pana działalność gospodarcza związana jest z działalnością badawczo-rozwojową; Wydatki na usługi doradcze nie obejmują natomiast opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Koszt ten związany jest wyłącznie z Pana działalnością badawczo-rozwojową;
-koszty usług księgowych - comiesięczna zryczałtowana opłata z tytułu usług świadczonych przez biuro księgowe na rzecz Pana przedsiębiorstwa. Księgowość wskazuje, jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do IP oraz umożliwia rozdział faktury za usługi, ponadto wskazuje pod którą pozycją dany koszt znajduje się w KPiR oraz przygotowuje zeznanie roczne. Wydatki te są związane wyłącznie z działalnością noszącą znamiona działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Pana.
Przyporządkowuje Pan poszczególne wydatki do działań, które traktuje jako konkretne prace rozwojowe na podstawie klucza przychodowego. Nie zalicza Pan do wskaźnika nexus wszystkich wydatków, jakie przypisuje Pan do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego programu komputerowego, a jedynie te bezpośrednio związane z tworzeniem lub rozwijaniem programu komputerowego. Nie stosuje Pan innych zasad przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus.
Wyżej opisane koszty uznać więc należy za koszty bezpośrednie, a więc takie, których wartość powinna zostać zaliczona przy obliczaniu wskaźników Nexus. Będzie Pan ustalać odrębne wskaźniki nexus dla poszczególnych „Praw IP Box”.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy :
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r., poz. 574, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ostatniej ustawy :
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ww. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan w sposób systematyczny prace programistyczne zlecane przez Zleceniodawcę, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Jest to oprogramowanie tworzone i rozwijane pod potrzeby indywidualne Zleceniodawcy (zwane dalej: „Oprogramowaniem i/lub Programem Komputerowym”).
W opisie sprawy wskazał Pan, że tworzy następujące, konkretne programy komputerowe:
-Oprogramowanie do Analizy i Przetwarzania Danych,
-Oprogramowanie Raportujące,
-Hurtownie Danych,
-Modelowanie Danych,
-Automatyzacja Procesów,
-Rozwiązania Predykcyjne i Preskryptywne.
Rozwija Pan następujące, konkretne „Oprogramowanie”:
-………………,
-……………….
Jednocześnie wskazał Pan, że powyższe programy powstają od 1 marca 2022 r.
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (programów opisanych we wniosku).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć– powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
W opisie sprawy wskazał Pan, że prace polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Opracowuje Pan nowe lub ulepszone produkty, procesy, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana i Pana Zleceniodawcy. W ramach prowadzonej działalności tworzy Pan unikalne, innowacyjne rozwiązania informatyczne dla branży (...). Pana obowiązki obejmują zarówno front-end, jak i back-end systemów, co pozwala na tworzenie spersonalizowanych i kompleksowych rozwiązań. Zajmuje się Pan projektowaniem i implementacją zaawansowanych modeli danych, które są dostosowane do specyficznych potrzeb użytkowników. Twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania”, którego dotyczy wniosek polega na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb Zleceniodawcy, co sprawia że nie istnieją dwa takie same programy komputerowe. Najważniejszy jest jednak aspekt innowacyjności Pana pracy. Tworzy Pan unikalne rozwiązania dla klientów, które są często dostosowane do konkretnego problemu. Obejmuje to kreowanie innowacyjnych metryk, projektowanie tablic PBI i modelowanie danych. Często te rozwiązania są unikalne i zaprojektowane specjalnie do rozwiązania konkretnego wyzwania lub potrzeby. W każdym aspekcie swojej pracy dąży Pan do innowacji, nieustannie szuka nowych strategii i technik, które mogą poprawić wydajność i efektywność systemów Klienta. Pana innowacje stanowią wartościowy wkład intelektualny, który przyczynia się do rozwoju i postępu w dziedzinie (...). Efekty Pana prac w postaci programów komputerowych lub ich części, do których majątkowe prawa autorskie przenosi Pan na Zleceniodawcę zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych zawsze odznaczały się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej, nie były efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny, nie były jedynie „techniczną” realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawcę bowiem mają charakter „twórczy”.
Zatem, prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów komputerowym ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Wyjaśnił Pan, że działalność prowadzona jest przez Pana w sposób ciągły i systematyczny, tj. uporządkowany oraz według opracowanego przez Pana harmonogramu, a jej efektem jest tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów. Pana działania zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Pana prace zmierzające do stworzenia lub rozwinięcia programu komputerowego, kończą się pozytywnym wynikiem, którego efektem jest program komputerowy, napisany w języku programistycznym. Systematyczność polega na planowaniu prac w okresach dwutygodniowych/miesięcznych wraz ze Zleceniodawcą, z uwzględnieniem jego oczekiwań, bazując na dotychczasowych wynikach prac oraz retrospekcję pozwalającą na wprowadzanie ulepszeń do procesu wytwarzania oprogramowania. Realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie na podstawie własnego harmonogramu oraz na podstawie oczekiwań stawianych przez Zleceniodawcę, w stosunku do każdego programu komputerowego.
Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do wskazanych przez Pana programów komputerowych jest spełnione.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
Z opisu sprawy wynika, przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego programu komputerowego dysponował Pan już rozległą wiedzę z zakresu inżynierii oprogramowania, analizy danych, technologii baz danych, metodologii …………i…………, a także umiejętności korzystania z narzędzi takich jak……………, ……………., i…………...
Wykorzystuje Pan i rozwija wiedzę i umiejętności z zakresu analizy i przetwarzania danych, projektowania i implementacji hurtowni danych, kreowania zestawów danych i opracowywania dashboardów. Używa Pan innowacyjnych technologii, takich jak zaawansowane narzędzia BI, technologie bazodanowe …………i metody analizy danych. Tworzone rozwiązania odróżniają się od istniejących poprzez nowe zastosowania, usprawnienia procesów i lepszą optymalizację danych.
Wiedza ta jest wykorzystywana w każdym etapie procesu tworzenia oprogramowania, od analizy wymagań i planowania, przez projektowanie i implementację, aż po optymalizację. Selekcjonuje Pan wiedzę pod względem jej przydatności do realizacji konkretnego projektu, dostosowując wykorzystywane technologie i metody do specyfiki i potrzeb projektu. Dotychczas w swojej działalności oferował Pan tworzenie zaawansowanego oprogramowania BI, integrację i transformację danych, opracowywanie raportów i dashboardów, oraz automatyzację procesów biznesowych. Usługę dostarcza Pan z wykorzystaniem najnowszych technologii i metodologii, takich jak …….i…………... Te produkty i usługi są oparte na zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych, takich jak………., ………., i ……………….., oraz na głębokiej wiedzy i umiejętnościach z zakresu analizy danych, inżynierii oprogramowania, i zarządzania projektami. Planuje Pan dalej rozwijać i optymalizować istniejące rozwiązania, adaptując je do zmieniających się potrzeb i wymagań użytkowników oraz wprowadzać nowe, innowacyjne technologie i metody pracy, aby jeszcze bardziej zwiększyć wartość dostarczaną dla użytkowników końcowych i klientów.
Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
· nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
· łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
· kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
· wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
·planowaniu produkcji oraz
·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług– od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak sam Pan wskazuje we wniosku, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan w sposób systematyczny prace programistyczne zlecane przez Zleceniodawcę, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Jest to oprogramowanie tworzone i rozwijane pod potrzeby indywidualne Zleceniodawcy (zwane dalej: „Oprogramowaniem i/lub Programem Komputerowym”). Działalność prowadzona jest przez Pana w sposób ciągły i systematyczny, tj. uporządkowany oraz według opracowanego przez Pana harmonogramu, a jej efektem jest tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów. Pana działania zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W ramach podejmowanej działalności podejmuje Pan działalność twórczą, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Działania te podejmowane są przez Pana od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Tworzone rozwiązania odróżniają się od istniejących poprzez nowe zastosowania, usprawnienia procesów i lepszą optymalizację danych. Te produkty i usługi są oparte na zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych, takich jak ....., ......., i........, oraz na głębokiej wiedzy i umiejętnościach z zakresu analizy danych, inżynierii oprogramowania, i zarządzania projektami. Realizował Pan zaplanowane przedsięwzięcie na podstawie własnego harmonogramu oraz na podstawie oczekiwań stawianych przez Zleceniodawcę, w stosunku do każdego programu komputerowego.
Zatem, powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu - takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.
W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a+b) x 1,3
a+b+c+d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Stosownie do art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
W myśl art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje,że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję,czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac
Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:
-tworzy Pan wymienione w opisie programy komputerowe w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
-wytwarzane przez Pana oprogramowanie, jak również jego nowe funkcjonalności, które mają na celu ulepszenie (rozwinięcie) danego oprogramowania (osobny przedmiot obrotu), stanowią utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlegają ochronie na podstawie art. 74 tej ustawy;
-dokonuje Pan odpłatnego przeniesienia wszelkich autorskich praw majątkowych do wytworzonego oprogramowania w zamian za stosowne wynagrodzenie;
-prowadzi Pan na bieżąco od 1 stycznia 2023 r. odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 dalej: „ustawa o PAIPP”).
Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do programu komputerowego (Oprogramowanie), wytwarzane samodzielnie przez Pana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego (Oprogramowanie) stanowi dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym może Pan, na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zastosować preferencyjną stawkę opodatkowania 5% do dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, w zeznaniu rocznym za 2023 r. oraz za lata kolejne, jeżeli nie zmieni się stan faktyczny i nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie.
Przechodząc do kwestii, uznania wskazanych w opisie sprawy kosztów, za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, tutejszy Organ wyjaśnia, co następuje.
Należy przede wszystkim podkreślić, że wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i
-wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
-wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.
Z objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. wynika bowiem, że „Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP”.
Przechodząc do Pana wątpliwości dotyczących uznania ponoszonych przez Pana wydatków za koszty konieczne do wyliczenia wskaźnika, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:
-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.
Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.
Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez Niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez Niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem wydatki, które Pan poniósł lub będzie ponosił na: zakup sprzętu komputerowego i peryferii komputerowych, zakup biurka, krzeseł komputerowych, sprzętu biurowego, koszty Internetu i koszty telekomunikacyjne, koszt doradztwa prawno-podatkowego oraz koszt usług księgowych, przy zachowaniu właściwej proporcji, należy uznać za koszty, o których mowa w literze „a” wzoru do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
·stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz
·zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).