Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.602.2023.3.KP

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 25 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.602.2023.3.KP

Temat interpretacji

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 21 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 21 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 października 2023 r. (wpływ 17 października 2023 r.) oraz z 23 października (wpływ 23 października 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od 2020. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

W czerwcu 2023 roku Wnioskodawca zakupił kamienicę. Sprzedający nie byli czynnymi podatnikami VAT i tym samym transakcja korzystała ze zwolnienia z VAT. Wnioskodawca planuje przeprowadzić prace adaptacyjne i następnie świadczyć usługi zakwaterowania dla studentów i doktorantów skwalifikowane w PKD 55.

Część wydatków na prace adaptacyjne zostanie sfinansowanych z pożyczki udzielonej Wnioskodawcy przez (...) Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (...). Wnioskodawca będzie zobowiązany zwrócić pożyczkę wraz z odsetkami i innymi kosztami. Zgodnie z oświadczeniem pożyczkodawcy środki na sfinansowanie pożyczki pochodzą ze środków zwróconych z instrumentów finansowych (...) Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013, stanowiących środki publiczne powierzone (...) Funduszowi Rozwoju (...) z siedzibą (…) (zwanemu dalej (...)FR) przez Województwo (…).

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy o VAT zwolnione z opodatkowania VAT są usługi zakwaterowania:

·w bursach i internatach świadczone na rzecz uczniów i wychowanków szkół prowadzących te bursy i internaty,

·w domach studenckich świadczone na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzących te domy studenckie,

·świadczone na rzecz uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów przez podmioty inne niż wyżej wymienione, pod warunkiem że szkoły lub uczelnie mają z tymi podmiotami zawarte umowy dotyczące zakwaterowania swoich uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów.

W związku z powyższym, aby skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy o VAT, istotnym jest spełnienie przez podatnika ww. przesłanek podmiotowo-przedmiotowych.

Wnioskodawca jednak nie będzie prowadził szkół/uczelni, a tym samym usługi zakwaterowania nie będą świadczone na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzonej przez Wnioskodawcę. Ponadto, usługi zakwaterowania studentów i doktorantów nie będą również świadczone w oparciu o umowy zawarte przez Wnioskodawcę ze szkołami/uczelniami.

W rezultacie, nie zostaną spełnione przez Wnioskodawcę przesłanki, aby korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 30 ustawy VAT. Tym samym usługi zakwaterowania dla studentów będą opodatkowane stawką 8%.

Na gruncie klasyfikacji środków trwałych Wnioskodawca klasyfikuje nieruchomość jako pozostałe budynki niemieszkalne, czyli w grupowaniu KŚT 109, ponieważ zakwaterowanie studentów nie będzie miało charakteru stałego, leczy wyłącznie tymczasowy.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku przekazał Pan następujące informacje:

Jest Pan opodatkowany podatkiem liniowym.

Prace adaptacyjne zostaną zakończone w części przed oddaniem kamienicy do użytkowania przez studentów i doktorantów zgodnie z PKD 55. Dalsze prace adaptacyjne (remont dachu) będą przeprowadzone już po oddaniu kamienicy do użytkowania.

Zgodnie z PKOB jest to budynek mieszkalny.

Pytanie

Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od nabytej i zaadaptowanej na potrzeby zakwaterowania zbiorowego nieruchomości?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy wykluczenie z mocy art. 22c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania w tym przypadku, tym samym będzie mu przysługiwało prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od zakupionej nieruchomości.

Nieruchomość zakupiona przez Wnioskodawcę do świadczenia usług zakwaterowania dla studentów i doktorantów nie będzie stanowiła budynku o stałym charakterze mieszkalnym. Studenci i doktoranci będą przebywali w nieruchomości tymczasowo. Co więcej, w świetle rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Wnioskodawca kwalifikuje zakupioną nieruchomość jako budynek zamieszkania zbiorowego, tj. jak budynek stanowiący odrębną kategorię od budynków mieszkalnych, ponieważ będzie służył studentom i doktorantom na pobyt okresowy poza stałym miejscem zamieszkania.

Klasyfikacja nieruchomości przez Wnioskodawcę na gruncie rozporządzenia o KŚT oraz rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wskazują, że budynek jest budynkiem niemieszkalnym, który podlega amortyzacji.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 (…).

Stosownie do art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2)maszyny, urządzenia i środki transportu,

3)inne przedmioty

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zauważam jednak, że stosownie do art. 22c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy – zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Ponadto w myśl art. 22n ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie podlegają objęciu ewidencją budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, grunty lub prawo użytkowania wieczystego gruntu, związane z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Z przepisów tych wynika wprost, że podatnicy nie mogą ujmować w ewidencji oraz  zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od nabytych lub wytworzonych budynków i lokali mieszkalnych.

W opisie sprawy wskazał Pan, że zakupił kamienicę. Planuje Pan przeprowadzić prace adaptacyjne, a następnie świadczyć usługi zakwaterowania dla studentów i doktorantów. Zakwaterowanie studentów nie będzie miało charakteru stałego, leczy wyłącznie tymczasowy. Jak Pan wskazał w uzupełnieniu – kamienica, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych, jest budynkiem mieszkalnym.

Skoro zatem wskazana we wniosku kamienica jest budynkiem mieszkalnym, to tym samym nie będzie Pan mógł objąć ewidencją środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych tej kamienicy. Nie będzie Pan miał również  możliwości zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tej kamienicy.

Reasumując – nie będzie Panu przysługiwało prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od nabytej i zaadaptowanej na potrzeby zakwaterowania zbiorowego nieruchomości (kamienicy).

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Wniosek w zakresie podatku od towarów i usług podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).