Temat interpretacji
Ustalenie przychodu oraz kosztów z tytułu zbycia nieruchomości w drodze licytacji komorniczej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 lipca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 11 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia przychodu oraz kosztów z tytułu zbycia nieruchomości w drodze licytacji komorniczej.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 września 2023 r. (wpływ 3 października 2023 r.) oraz pismem z 13 października 2023 r. (wpływ 19 października 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie m.in. detalicznej sprzedaży paliw do pojazdów silnikowych. Jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT, wpisaną na białą listę podatników. Jest Pani właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem usługowym - na nieruchomości posadowiona jest stacja paliw. Prawo własności do nieruchomości przysługuje Pani od co najmniej 5 lat. Nieruchomość ta wchodzi w skład Pani przedsiębiorstwa i jest wykorzystywana przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nieruchomość znajduje się w Pani ewidencji środków trwałych. Przeciwko Pani toczą się postępowania egzekucyjne prowadzone na zlecenie Pani wierzycieli przez komorników sądowych. Został wyznaczony termin licytacji komorniczej ww. nieruchomości należącej do Pani. Do kosztów pomniejszających podstawę opodatkowania zamierza Pani zaliczyć cenę nabycia nieruchomości oraz koszty postępowania egzekucyjnego ustalone w postanowieniu Komornika Sądowego o ustaleniu wysokości tych kosztów. Wysokość kosztów nie jest obecnie znana, gdyż ich wysokość zostanie ustalona przez Komornika dopiero po zakończeniu egzekucji. Na koszty postępowania egzekucyjnego składać się będzie m.in. wynagrodzenie biegłego ds. szacowania nieruchomości, opłaty egzekucyjne, koszty zastępstwa procesowego w egzekucji oraz inne koszty, których powstałe w toku postępowania, a których na tym etapie ani Pani, ani Komornik nie jest w stanie określić. Koszty te w całości będą obciążać Panią.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Nieruchomość będąca przedmiotem licytacji komorniczej została nabyta przez Panią w drodze umowy zawartej w 2014 r. o częściowy podział majątku dorobkowego małżonków. Uprzednio nieruchomość została nabyta w 1999 r. do majątku wspólnego przez Panią i Pani męża w drodze umowy sprzedaży.
Nieruchomość będąca przedmiotem licytacji składa się z jednej działki ewidencyjnej.
Na nieruchomości objętej księgą wieczystą znajduje się jeden budynek o przeznaczeniu usługowym, trwale z gruntem związana wiata wraz z podwójnymi dystrybutorami służącymi do nalewania paliwa (4 stanowiska), jednostanowiskowa myjnia samochodowa samoobsługowa.
Budynki i budowle w chwili nabycia działki w 2014 r. były już na gruncie - nie zostały przez Panią wybudowane.
Z tytułu nabycia budynków i budowli nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Budynki/budowle były użytkowane od samego początku objęcia nieruchomości przez Panią we własność.
Pomiędzy rozpoczęciem użytkowania budynków i budowli, a momentem licytacji upłynie okres dłuższy niż 2 lata.
Nie ponosiła Pani wydatków na ulepszenie budynków/budowli, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej danego budynku bądź budowli.
Nie przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości, o której mowa we wniosku.
Na nieruchomości prowadzona jest działalność gospodarcza w zakresie sprzedaży paliw, olejów, akcesoriów samochodowych, żywności, napojów, obsługi klientów itp., a więc opodatkowana podatkiem VAT.
Nieruchomość nie była wykorzystywana do działalności zwolnionej z VAT.
Dla prowadzonej działalności gospodarczej stosuje Pani podatek liniowy.
Dla działalności gospodarczej prowadzi Pani księgę przychodów i rozchodów.
Nie dokonywała/nie dokonuje Pani odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości będącej przedmiotem zbycia w drodze licytacji komorniczej.
Wartość początkową nieruchomości ustaliła Pani poprzez wycenę rzeczoznawcy.
Przy zbyciu nieruchomości w drodze licytacji komorniczej chce Pani uwzględnić koszty postępowania egzekucyjnego należne wierzycielowi lub komornikowi, w tym koszty sporządzenia operatu szacunkowego, koszty zastępstwa prawnego wierzyciela w egzekucji. Wysokość tych kosztów zostanie ustalona w postanowieniu przez komornika - na dzień dzisiejszy można je ustalić wyłącznie szacunkowo. Postanowienie to zostanie wydane po zakończeniu postępowania egzekucyjnego.
W związku z licytacją komorniczą może Pani ponieść koszty wysokości 50.000 zł.
Nie było nakładów na nieruchomości.
Pytania
1. Czy sprzedaż Pani nieruchomości w drodze licytacji przez komornika sądowego będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług?
2. Czy sprzedaż Pani nieruchomości w drodze licytacji przez komornika sądowego będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
3. Czy do kosztów zbycia w drodze licytacji komorniczej nieruchomości, które będą pomniejszać podstawę opodatkowania, można zaliczyć cenę nabycia tej nieruchomości oraz koszty związane z licytacją komorniczą, w tym koszty należne wierzycielowi lub komornikowi, opłaty egzekucyjne, koszty sporządzenia operatu szacunkowego, koszty zastępstwa prawnego wierzyciela w egzekucji oraz inne koszty ustalone w postanowieniu komornika o ustaleniu kosztów postępowania egzekucyjnego?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytania oznaczone we wniosku Nr 2 i 3. W zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 dotyczącego ustawy o podatku od towarów i usług została wydana odrębna interpretacja.
Pani stanowisko w sprawie
Ad. 2
Sprzedaż należącej do Pani zabudowanej nieruchomości przez komornika sądowego będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie będzie mogła Pani skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od osób fizycznych, wedle którego źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
W pierwszej kolejności należy zauważyć, że Pani nieruchomość będzie sprzedawana przez komornika po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło jej nabycie. Z tego już tytułu nie może Pani skorzystać z przedmiotowego zwolnienia. Dodatkowo, sprzedaż tej nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie trudni się Pani obrotem nieruchomościami. Sprzedawana nieruchomość jest składnikiem majątku Pani przedsiębiorstwa służącym do wykonywania działalności. Z tych względów nie może Pani skorzystać z przedmiotowego zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pani zdaniem sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji komorniczej zostanie zaliczona do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc do odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości.
Ad. 3
Do kosztów zbycia nieruchomości w drodze licytacji komorniczej, które będą pomniejszać przychód można zaliczyć cenę nabycia tej nieruchomości, koszty postępowania egzekucyjnego określone w postanowieniu Komornika. Wedle art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 28 lutego 2014 r. o sygn. akt II FSK 913/12 uznał, że zgodnie z art. 19 ust. 1 i art. 30e ust. 1 i 2 u.p.d.o.f. przychód podlega pomniejszeniu o koszty odpłatnego zbycia (koszty aktu notarialnego), udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie posiadania (art. 30e ust. 2 w związku z art. 22 ust. 6c) i powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 dokonanych od zbywanych praw majątkowych.
Biorąc pod uwagę wyżej wskazane przepisy oraz stanowisko NSA będzie Pani mogła pomniejszyć przychód ze sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji komorniczej o koszty nabycia tej nieruchomości, czy koszty licytacji komorniczej (koszty biegłych ds. szacowania nieruchomości, koszty zastępstwa procesowego wierzyciela, oplata egzekucyjna oraz inne koszty ustalone przez komornika). W przypadku kosztów postępowania egzekucyjnego, należy zauważyć, czynności przeprowadzane przez organ egzekucyjny zmierzają do przeniesienia prawa własności i generują koszty w postaci m.in. wynagrodzenia komornika, koszty opinii biegłych rzeczoznawców, koszty zastępstwa procesowego w egzekucji i inne. Bez przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego z nieruchomości i jej licytacji nie jest możliwe przeniesienie prawa własności. Koszty te należy utożsamiać z kosztami m.in. sporządzenia aktu notarialnego.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Wyżej wskazany przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. przez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).
Wyszczególnienia źródeł przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne ustawodawca dokonał w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Z powyższego przepisu wynika, że odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Zatem, przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:
- odpłatne zbycie nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
- zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Jednakże z art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy wynika, że przepisu ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl zaś art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy:
Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,
c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Regulacją art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, objęty został przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku, które spełniają ustawową definicję środka trwałego, podlegającego ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, niezależnie od tego, czy podatnik wprowadził, czy też nie wprowadził te składniki do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jak również od tego, czy zaliczał do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej.
Stosownie z art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.
Zatem przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy) używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane z odpłatnego zbycia tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.
Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie m.in. detalicznej sprzedaży paliw do pojazdów silnikowych. Jest Pani właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem usługowym – na nieruchomości posadowiona jest stacja paliw. Prawo własności do nieruchomości przysługuje Pani od co najmniej 5 lat. Nieruchomość ta wchodzi w skład Pani przedsiębiorstwa i jest wykorzystywana przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nieruchomość znajduje się w Pani ewidencji środków trwałych. Nie dokonywała/nie dokonuje Pani odpisów amortyzacyjnych od ww. nieruchomości. Przeciwko Pani toczą się postępowania egzekucyjne prowadzone na zlecenie Pani wierzycieli przez komorników sądowych Został wyznaczony termin licytacji komorniczej ww. nieruchomości należącej do Pani. Do kosztów pomniejszających podstawę opodatkowania zamierza Pani zaliczyć cenę nabycia nieruchomości oraz koszty postępowania egzekucyjnego ustalone w postanowieniu Komornika Sądowego o ustaleniu wysokości tych kosztów. Na koszty postępowania egzekucyjnego składać się będzie m.in. wynagrodzenie biegłego ds. szacowania nieruchomości, opłaty egzekucyjne. koszty zastępstwa procesowego w egzekucji oraz inne koszty, których powstałe w toku postępowania, a których na tym etapie ani Pani, ani Komornik nie jest w stanie określić. Koszty te w całości będą obciążać Panią.
Wskazać należy, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nastąpi w toku postępowania egzekucyjnego przez organ egzekucyjny, realizujący swoje ustawowe zadania. Sprzedaż ta będzie miała na celu zaspokojenie roszczeń wierzycieli. W przedmiotowej sprawie cel zbycia nie ma jednakże znaczenia dla skutków podatkowych jakie wywołuje ono na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ istotny jest sam fakt zbycia nieruchomości i powstanie przychodu po Pani stronie.
Biorąc pod uwagę powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości w drodze licytacji przez komornika sądowego zastosowanie znajdzie powołany powyżej art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dochód z tytułu odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości należy ustalić na zasadach właściwych dla źródła przychodu jakim jest pozarolnicza działalności gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy), a nie na zasadach właściwych dla źródła przychodów jakim jest odpłatne zbycie nieruchomości (udziału nieruchomości), przewidzianego przez ustawodawcę w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W tym miejscu wskazuję, że zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1 (zdanie drugie) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b, a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.
Powyższy przepis, określając sposób ustalania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, nie posługuje się kategorią kosztów podatkowych, lecz wskazuje na konieczność uwzględnienia w tej mierze wyłącznie trzech wartości:
- przychodu z odpłatnego zbycia,
- wartości początkowej środka trwałego,
- sumy odpisów amortyzacyjnych.
Z przepisu art. 24 ust. 2 pkt 1 (zdanie drugie) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika więc, że przy określeniu dochodu z odpłatnego zbycia składnika majątku, w którym była prowadzona działalność gospodarcza, jako koszt uzyskania przychodu uwzględnić należy wartość początkową tego składnika majątku, po jej pomniejszeniu o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z uwagi na fakt, że nie dokonywała Pani odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości będącej przedmiotem licytacji komorniczej dochodem z jej odpłatnego zbycia będzie różnica między przychodem z odpłatnego zbycia, a wartością początkową tej nieruchomości wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wyliczając powyższy dochód nie będzie Pani mogła uwzględnić kosztów związanych z licytacją komorniczą, w tym kosztów należnych wierzycielowi lub komornikowi, opłat egzekucyjnych, kosztów sporządzenia operatu szacunkowego, kosztów zastępstwa prawnego wierzyciela w egzekucji oraz innych kosztów ustalonych w postanowieniu komornika o ustaleniu kosztów postępowania egzekucyjnego. Przepis art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie umożliwia uwzględnienia ww. wydatków przy ustalaniu dochodu z tytułu sprzedaży składnika majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy.
Pani stanowisko jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja dotyczy wniosku wyłącznie w zakresie dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Przedmiotowa interpretacja nie dotyczy sposobu ustalenia przez Panią wartości początkowej nieruchomości, wykazanej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, gdyż kwestia ta nie była przedmiotem zapytania.
Odnosząc się do powołanego we wniosku wyroku NSA wskazać należy, że rozstrzygnięcie w nim zawarte nie jest wiążące dla tutejszego Organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, osadzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w każdej z nich zawarte są wiążące.
Ponadto wyrok ten dotyczy sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym niewykorzystywanym w działalności gospodarczej, a co za tym dotyczy odmiennego stanu faktycznego niż przedstawiony w niniejszym wniosku.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).