Temat interpretacji
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% preferencyjną stawką (ulga IP BOX).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
12 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 1 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 września 2023 r. oraz pismem z 6 października 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
……….
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
..............
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Są Państwo osobami fizycznymi, którzy prowadzą działalność gospodarczą w ramach spółki jawnej. Spółka i wspólnicy posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju zgodnie z art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o PIT. Spółka jest zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców odpowiedniego sądu rejonowego. Działalność spółki prowadzona jest od 16 sierpnia 2017 r.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonują Państwo prace programistyczne zlecane przez Zleceniodawców, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Jest to oprogramowanie tworzone i rozwijane pod potrzeby indywidualne konkretnego Zleceniodawcy (zwane dalej: "Oprogramowaniem"). Pod pojęciem Oprogramowania i/lub "programu komputerowego" należy ponadto rozumieć programy w jakiejkolwiek formie, w tym aplikacje, oprogramowania, produkty, utwory, w tym programy zintegrowane ze sprzętem komputerowym. Pojęcie to obejmuje również przygotowawcze prace projektowe i prace rozwojowe prowadzące do wytworzenia lub rozwoju programu komputerowego z zastrzeżeniem, że charakter prac przygotowawczych jest taki, że program komputerowy może korzystać z nich na późniejszym etapie.
Świadczą Państwo usługi w zakresie potrzeb biznesowych oraz możliwości technicznych swoich klientów i na tej podstawie tworzą analizy biznesowe i techniczne, pozwalające na tworzenie specjalistycznego Oprogramowania, w pełni dopasowanego do procesów zachodzących u Zamawiających. Spółka tworzy rozwiązania oparte o usługi chmurowe firmy …, jak również aplikacje mobilne na wszystkie dostępne platformy, a ponadto wykonuje Oprogramowanie na mikrokontrolery oraz stosuje rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję tj. … firmy … Tworzone przez Państwa Oprogramowanie stanowi autorskie rozwiązania twórców, na które udzielają Państwo licencji.
Przykładami tworzonych rozwiązań i projektów realizowanych przez Państwa, w okresie którego dotyczy wniosek były i są: systemy ….. usprawniające procesy zachodzące w firmie.
……………. (………………….) jest jednym z systemów wytworzonych i sprzedawanych przez Państwa. Serwisowanie systemu polega na odbieraniu zapytań od klienta dotyczących funkcjonowania systemu oraz wykonywanie zmian w modułach związanych z procesami sprzedażowymi. Oprócz serwisowania, moduły są rozwijane, dodawane są nowe funkcjonalności i rozwijane są już istniejące algorytmy.
Tworzą Państwo również systemy usprawniające procesy biznesowe w firmach produkcyjnych.
Serwisowanie i rozwój jest wykonywane w ten sam sposób jak opisano powyżej.
Tworzone Oprogramowanie zawsze jest zaprojektowane zgodnie z wymaganiami klienta (tworzona jest analiza biznesowa), po zbadaniu potrzeb tworzą Państwo Oprogramowanie umożliwiające poprawienie efektywności działania procesów biznesowych klienta.
Innowacyjność polega na usprawnieniu działania oraz poprawie efektywności w przedsiębiorstwie dzięki informatyzacji procesów, które do tej pory były wykonywane metodami wymagającymi dużego nakładu pracy.
W okresie, którego dotyczy wniosek, stworzyli i rozwinęli Państwo następujące programy komputerowe:
Aplikacje, co do których udzielana jest licencja:
1. ……………
Opis: System … stworzony z myślą o kompleksowej obsłudze …, wspomagający sprzedaż, obieg dokumentów, płatności, reklamacje oraz stronę internetową firmy. System składa się z modułów wielu modułów, które były tworzone w różnym czasie i są nieustannie rozwijane modułami są np. moduł sprzedaży …, moduł sprzedaży …, moduł księgowy, moduł alokacyjny, moduł techniczny, moduł fakturowania).
Licencjobiorcy:
…
2. ……………….
Opis: System … do obsługi …, umożliwia sprzedaż …, tworzenie …, wydawanie dyspozycji wyjazdu pojazdów, obliczanie czasu przejazdu, raportowanie produkcji. Jest zintegrowany z węzłem produkcyjnym oraz z systemem finansowo-księgowym.
System oczekuje na uruchomienie węzła, będzie stale rozwijany.
3. ……………………
Opis: System umożliwiający ustalanie harmonogramu pracy oraz rezerwację … w … System umożliwia elastyczne zarządzanie rezerwacjami … na …, organizuje pracę pracowników obiektu oraz synchronizuje kalendarze obsługi obiektu.
Klient zapowiedział chęć rozwoju aplikacji.
4. ………………..
Opis: Aplikacja mobilna umożliwiająca wynajem udogodnień w centrach … Aplikacja składa się z 3 modułów, modułu zarządzania dla kierownika centrum, aplikacji operatorskiej, aplikacji mobilnej dla użytkowników końcowych przeznaczonej na platformy ....
Prowadzony jest serwis aplikacji oraz rozwijane i dodawane są nowe funkcjonalności (dodawane nowe udogodnienia możliwe do wypożyczenia oraz dodawane nowe funkcjonalności).
5. System obsługi ...
Opis: Kompleksowy system do obsługi … połączony z aplikacją mobilną. Umożliwia rezerwacje wizyt, prowadzenie wizyt online, rozliczanie wizyt, prowadzenie dokumentacji medycznej, prowadzenie procedur ……, wystawianie zwolnień i recept, rozliczanie pracowników, wydruk paragonów.
System jest wdrożony i ciągle rozwijany, prowadzony jest również serwis.
6. System do produkcji ………………
Opis: System produkcyjny umożliwiający prowadzenie produkcji oraz magazynu w firmach produkujących ……. System umożliwia tworzenie ……., delegowanie celów produkcyjnych dla zespołów pracowników, monitorowanie stanów magazynowych oraz tempa produkcji. Wydawanie towarów przez magazynierów.
System jest serwisowany i planowany jest dalszy rozwój.
7. Innowacyjny model …………..
Opis: System składający się z (…), filmów odtwarzanych na … oraz oprogramowania do obsługi … Celem projektu była pomoc w załatwianiu spraw w urzędach przez …
Autorskie prawa majątkowe są zachowywane przy rozwoju oprogramowania, które było zlecane w trakcie trwania projektu.
8. System do zarządzania …
Opis: System umożliwiający zarządzanie produkcją ..., monitorowanie czasu pracy pracowników, komunikacji wewnątrz oraz na zewnątrz firmy. System jest serwisowany i stale rozwijany o nowe funkcjonalności, planowana jest duża rozbudowa.
Aplikacja nielicencjonowana, co do której przenieśli Państwo autorskie prawa majątkowe na rzecz Zleceniodawców.
Stworzenie analizy technicznej integracji … i .... Zlecenie polegające na wykonaniu dokumentu dotyczącego integracji ... oraz ...
Podkreślenia wymaga fakt, że utwory tworzone i modyfikowane przez Państwa są chronione przez art. 74 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z póżn. zm.). Wskazać należy, że w zakresie rozwoju Oprogramowania, Spółka rozwija wyłącznie własne Oprogramowanie, co do którego posiada całość autorskich praw majątkowych. Państwa klienci korzystają z wytworzonego, a następnie rozwiniętego Oprogramowania na podstawie umowy licencyjnej.
Działalność prowadzona jest przez Państwa w sposób ciągły i systematyczny, a jej efektem jest tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów. Państwa działania zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Wskazane powyżej efekty prowadzonych prac twórczych kwalifikują się jako prace prowadzące do powstania utworów w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm. bądź poprzez stworzenie nowego programu komputerowego, bądź poprzez twórczą zmianę (opracowanie) istniejącego programu komputerowego (systemu wykorzystywanego przez Państwa klienta).
Na zakończenie uznać należy, iż projekty polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Opracowują Państwo nowe lub ulepszone produkty, procesy, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Państwa i Państwa Zleceniodawców.
Przenoszą Państwo ogół praw autorskich na rzecz Zleceniodawców na mocy umowy o świadczenie usług. Przenoszą Oni prawa autorskie odpłatnie na rzecz Zleceniodawców. Dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej jest uwzględniony w cenie usługi. W zakresie tworzonego przez Państwa autorskiego Oprogramowania: ……, ………, ………, ……., ……….., ……, ………., ……………, nie przenoszą Państwo ogółu praw autorskich na rzecz Zleceniodawcy. Udzielają Oni licencji niewyłącznej i osiągają dochód z opłat licencyjnych wynikających z zawartych umów licencyjnych.
Zamierzają Państwo skorzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ustawy o PIT, w roku 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 oraz w latach kolejnych, w których będą uzyskiwali dochody w takich samych okolicznościach faktycznych jak w przedstawionym zdarzeniu.
W pierwszej kolejności, w prowadzonej ewidencji pozaksięgowej (odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów) dokonują Państwo wyodrębnienia kwalifikowanych praw własności intelektualnej (prawa IP Box). Wyodrębnionymi Prawami IP Box będą majątkowe prawa autorskie do Oprogramowania.
Spółka ponosi szereg kosztów bezpośrednio związanych z tworzeniem i rozwojem Oprogramowania takie jak:
- sprzęt komputerowy (laptopy, mysz, klawiatura) - do bezpośredniego tworzenia i rozwijania Oprogramowania;
- licencje Oprogramowania do pisania kodu oraz wysyłki maili - do tworzenia i rozwijania Oprogramowania oraz nadzorowania realizacji prac rozwojowych;
- koszty utrzymania danych w chmurze - ponoszone w celu utrzymania i zabezpieczenia wyników Państwa prac;
- koszty szkoleń specjalistycznych - ponoszone w celu zdobywania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji zawodowych, wykorzystywanych następnie przy tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania;
- koszty telekomunikacyjne - do komunikowania się Państwa z klientami oraz do łączenia się z serwerami wysyłającymi dane do programu przez Internet, dostępu do wiedzy i narzędzi programistycznych, komunikacji elektronicznej, tworzenia i rozwijania Oprogramowania;
- koszty dzierżawy serwerów oraz mocy obliczeniowej w chmurze ... - do hostowania stron oraz systemów oraz przechowywania wyników Państwa prac;
- koszty oprogramowania zewnętrznych firm (...) - w celu zwiększenia efektywności w procesie tworzenia Oprogramowania;
- umowy o dzieło, umowy o pracę - do bezpośredniego tworzenia i rozwijania Oprogramowania;
- koszty samochodowe (paliwo) - w celu Państwa dojazdu do klientów;
- koszty usług księgowych - związane z prowadzoną przez Państwa działalnością programistyczną. Księgowość wskazuje jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do IP oraz umożliwia rozdział faktury za usługi, ponadto wskazuje pod którą pozycją dany koszt znajduje się w KPiR;
- koszty składek ubezpieczenia społecznego ZUS - koszt obowiązkowy w Państwa prowadzonej działalności gospodarczej, zaliczany przez Państwa jako koszt uzyskania przychodów, w skład którego mieści się ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe.
Z punktu widzenia prawnego, umowy zawierane przez spółkę z klientami, w ramach których zobowiązują się Państwo wytworzyć i przenieść na klientów prawa do Oprogramowania (Umowy) kwalifikowane są jako umowy o świadczenie usług. Efektem, do stworzenia którego zobowiązują się Państwo na podstawie zawieranych Umów, jest dedykowane Oprogramowanie.
Celem umożliwienia korzystania przez klienta z wytworzonego Oprogramowania, przenoszą Państwo na klienta całość autorskich praw majątkowych do tworzonego Oprogramowania. Spółka ponosi ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności gospodarczej. Wskazać należy, że ponosi ona również normalną kodeksową odpowiedzialność kontraktową wynikającą z art 471 i n. kc. Różnica pomiędzy ustalonymi w powyższy sposób przychodami IP Box oraz kosztami IP Box stanowić będzie dochód z Praw IP Box (Dochód IP Box).
Pozostały dochód osiągany przez Państwa podlegał będzie opodatkowaniu PIT na zasadach ogólnych (podatek liniowy).
Jak zostało już wspomniane, w prowadzonej ewidencji pozarachunkowej wyodrębniają Państwo Prawa IP Box (prawa autorskie do Oprogramowania), spełniając tym samym wymóg wynikający z art. 30cb ustawy o PIT. W przedmiotowej ewidencji dokonują Państwo wyodrębnienia przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Dokonują Państwo również wyodrębnienia kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT. Rozwiązanie ewidencyjne umożliwia ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ewidencja taka prowadzona jest na bieżąco od 1 stycznia 2019 r.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
W piśmie z 27 września 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania.
Pytanie nr 1) Według jakiej formy opodatkowania opodatkowani są wspólnicy spółki jawnej (w okresie, którego dotyczy wniosek)?
Odpowiedź: Państwo jako wspólnicy spółki jawnej, w okresie którego dotyczy wniosek rozliczają się według podatku liniowego.
Pytanie nr 2) Jaką ewidencję księgową Państwo prowadzicie w celu ujmowania operacji gospodarczych występujących w Państwa działalności gospodarczej: księgi rachunkowe czy podatkową księgę przychodów i rozchodów? Należy wskazać dla każdego roku podatkowego, którego dotyczy wniosek.
Odpowiedź: W celu ujmowania operacji gospodarczych występujących w Państwa działalności gospodarczej prowadzą Państwo podatkową księgę przychodów i rozchodów, dla każdego roku podatkowego, którego dotyczy wniosek.
Pytanie nr 3) Czy usługi są świadczone przez Państwa, zgodnie z zawartą umową, są wykonywane w miejscu i czasie wyznaczonym przez Zleceniodawcę?
Odpowiedź: Tak, usługi są świadczone przez Państwa, zgodnie z zawartą umową, ale nie są wykonywane w miejscu i czasie wyznaczonym przez Zleceniodawcę. Zleceniodawca przedstawia swoje oczekiwania, a Państwo oceniają nakład pracy niezbędny do wykonania zlecenia.
Pytanie nr 4) Czy poprzez „tworzenie” rozumieją Państwo także rozwijanie, ulepszanie, modyfikowanie już istniejących programów komputerowych
Odpowiedź: Tak, poprzez „tworzenie” rozumieją Państwo także rozwijanie i ulepszanie już istniejących programów komputerowych?
Pytanie nr 5) Co – w kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej – należy rozumieć pod pojęciem „program komputerowy”? W opisie używają Państwo różnych pojęć, które określają efekty Państwa pracy. Sposób, w jaki ich Państwo używają nie pozwala na stwierdzenie, czy różne pojęcia określają różne efekty Państwa prac czy pojęcia te są używane zamiennie, żeby określić te same efekty. W opisie pojawiają się m.in. takie określenia: „program komputerowy”, „oprogramowanie”, „system”, „aplikacja”, „prace programistyczne”, „funkcjonalności”. W konsekwencji nie wiadomo, czego dotyczą zadane przez Państwa we wniosku pytania.
Odpowiedź: W kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej – pod pojęciem „program komputerowy należy rozumieć programy komputerowe opisane we wniosku, tj.:
1. …………….
Opis: System …………. stworzony z myślą o kompleksowej obsłudze ………. (………………..), wspomagający sprzedaż, obieg dokumentów, płatności, reklamacje oraz stronę internetową firmy. System składa się z wielu modułów, które były tworzone w różnym czasie i są nieustannie rozwijane (modułami są np. moduł sprzedaży ……….., moduł sprzedaży ………., moduł księgowy, moduł alokacyjny, moduł techniczny, moduł fakturowania.
Licencjobiorcy:
……………………
2. …………..
Opis: System …………….. do obsługi ……….., umożliwia sprzedaż ………, tworzenie ……., wydawanie dyspozycji wyjazdu pojazdów, obliczanie czasu przejazdu, raportowanie produkcji, jest zintegrowany z węzłem produkcyjnym oraz z systemem finansowo-księgowym.
System oczekuje na uruchomienie węzła, będzie stale rozwijany.
3. …………………
Opis: System umożliwiający ustalanie harmonogramu pracy oraz rezerwację … w ………….. System umożliwia elastyczne zarządzanie rezerwacjami ……..na ………., organizuje pracę pracowników obiektu oraz synchronizuje kalendarze obsługi obiektu. Klient zapowiedział chęć rozwoju aplikacji.
4. …………….
Opis: Aplikacja mobilna umożliwiająca wynajem udogodnień w centrach ………... Aplikacja składa się z 3 modułów: modułu zarządzania dla kierownika centrum, aplikacji operatorskiej, aplikacji mobilnej dla użytkowników końcowych przeznaczonej na platformy .... Prowadzony jest serwis aplikacji oraz rozwijane i dodawane są nowe funkcjonalności (dodawane nowe udogodnienia możliwe do wypożyczenia oraz dodawane nowe funkcjonalności).
5. System obsługi ..………………
Opis: Kompleksowy system do obsługi …………. połączony z aplikacją mobilną. Umożliwia rezerwacje wizyt, prowadzenie wizyt online, rozliczanie wizyt, prowadzenie dokumentacji medycznej, prowadzenie procedur ………., wystawianie zwolnień i recept, rozliczanie pracowników, wydruk paragonów. System jest wdrożony i ciągle rozwijany, prowadzony jest również serwis.
6. System do produkcji ………….
Opis: System produkcyjny umożliwiający prowadzenie produkcji oraz magazynu w firmach produkujących …….. System umożliwia tworzeni …………, delegowanie celów produkcyjnych dla zespołów pracowników, monitorowanie stanów magazynowych oraz tempa produkcji. Wydawanie towarów przez magazynierów.
System jest serwisowany i planowany jest dalszy rozwój.
7. Innowacyjny model ……………
Opis: System składający się z ……… (urządzenie ………….), filmów odtwarzanych na ……….. oraz oprogramowania do obsługi …….. Celem projektu była pomoc w załatwianiu spraw w urzędach przez ………..
Autorskie prawa majątkowe są zachowywane przy rozwoju oprogramowania, które było zlecane w trakcie trwania projektu.
8. System do zarządzania ………..
Opis: System umożliwiający zarządzanie produkcją form ………….. w ………, monitorowanie czasu pracy pracowników, komunikacji wewnątrz oraz na zewnątrz firmy System jest serwisowany i stale rozwijany o nowe funkcjonalności, planowana jest duża rozbudowa.
Ponadto stworzyli Państwo analizę technicznej integracji ………. i ………….. Zlecenie polegało na wykonaniu dokumentu dotyczącego integracji ………. oraz ………….
Określenia pojawiające się we wniosku, takie jak: „program komputerowy”, „oprogramowanie”, „system”, „aplikacja”, „prace programistyczne”, „funkcjonalności” używane są zamiennie, żeby określić ten sam efekt Państwa prac.
a)Jakie konkretne „programy komputerowe” Państwo tworzą?
Odpowiedź: Tworzą, a następnie rozwijają Państwo programy komputerowe opisane w pkt 5) uzupełnienia.
b)Jakie konkretne „programy komputerowe” Państwo rozwijają oraz w jaki sposób?
Odpowiedź: Tworzą, a następnie rozwijają Państwo programy komputerowe opisane w pkt 5) uzupełnienia. Rozwijanie programów komputerowych polega na spisywaniu wymagań technicznych i/lub biznesowych zamawiającego dotyczących rozwoju istniejących funkcjonalności programu komputerowego. Jeżeli zamawiający tego wymaga, tworzona jest analiza biznesowa lub techniczna rozwijanej funkcjonalności. Na tej podstawie tworzony jest nowy kod, który jest testowany i wdrażany. Jeżeli zamawiający zamawia nowy moduł programu komputerowego, to tworzona jest analiza biznesowa, po jej wykonaniu zostaje zakodowany nowy moduł programu komputerowego, jest testowany, wdrażany i udzielana jest licencja na jego używanie. Jeżeli nowy moduł został wcześniej przygotowany, to zamawiający może wykupić do niego licencję.
c)W jakim okresie powstawał „program komputerowy”, o którym mowa we wniosku?
Odpowiedź: „Programy komputerowe”, o których mowa we wniosku powstawały w okresie, którego dotyczy wniosek.
d)Czy uczestniczą Państwo we własnych czy też cudzych pracach polegających na wytwarzaniu oraz rozwijaniu/ulepszaniu „programu komputerowego”?
Odpowiedź: Uczestniczą Państwo we własnych pracach polegających na wytwarzaniu oraz rozwijaniu/ulepszaniu „programu komputerowego”, nie uczestniczą natomiast w pracach cudzych.
Pytanie nr 6) Czy Państwa działalność, w ramach której tworzą/rozwijają Państwo Oprogramowanie ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze (tj. jest wyrazem własnej twórczości intelektualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym)?
Odpowiedź: Tak, Państwa działalność, w ramach której tworzą/rozwijają Państwo Oprogramowanie ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze (tj. jest wyrazem własnej twórczości intelektualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym).
Pytanie nr 7) W czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania”, którego dotyczy wniosek? Należy wyjaśnić jakie konkretne działania podejmują Państwo w celu opracowania nowego „Oprogramowania” lub rozwijania istniejącego, a w szczególności:
Odpowiedź: Twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania”, którego dotyczy wniosek, polega na kreatywnym, nowatorskim i oryginalnym podejściu Państwa w procesie tworzenia nowych rozwiązań o charakterze unikatowym. Tworzą Państwo oprogramowanie tak, aby zaspokoić potrzeby istniejących jak i potencjalnych Klientów. Są Państwo w stanie stwierdzić, że tworzenie programów komputerowych ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Państwa działalności gospodarczej, w ramach której prowadzą Państwo prace w sposób systematyczny, zaplanowany i metodyczny w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Wykorzystują Państwo przy tym własną inwencję twórczą i korzystają z posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności.
a)Jakie konkretne działania zmierzające do usprawnienia (jakiego „Oprogramowania”?) wytworzonego już wcześniej w praktyce gospodarczej zostały podjęte w celu realizacji projektu, w ramach którego tworzą i rozwijają Państwo Oprogramowanie?
Odpowiedź: Konkretnymi działaniami zmierzającymi do usprawnienia wytworzonego już wcześniej oprogramowania, są: refaktoring kodu, usprawnienia procesu wytwarzania kodu, dodawanie funkcjonalności, aktualizacja wykorzystywanych bibliotek, przejście na nowszą wersję platformy programistycznej zalecanej przez producenta platformy.
b)W oparciu o jakie technologie zostało wytworzone wskazane przez Państwa Oprogramowanie? Do czego służyło? Jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Państwa praktyce gospodarczej zastosowano? Co powoduje, iż wytworzone nowe „Oprogramowanie” lub usprawnione w znacznym stopniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Państwa? Na czym polega oryginalność Państwa „Oprogramowania”?
Odpowiedź: Wykorzystywana jest technologia ..., oprogramowanie służy usprawnieniu procesów (głównych, zarządczych lub pomocniczych), tworzone oprogramowanie i jego iteracje ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze, jest wyrazem własnej twórczości indywidualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań o charakterze unikatowym. Tworzą Państwo oprogramowanie tak, aby zaspokoić potrzeby istniejących jak i potencjalnych Klientów. Są Państwo w stanie stwierdzić, że tworzenie programów komputerowych ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Państwa działalności gospodarczej, w ramach której prowadzą Państwo prace w sposób systematyczny, zaplanowany i metodyczny w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Wykorzystują Państwo przy tym własną inwencję twórczą i korzystają z posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności.
c)Zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, iż „Oprogramowanie” po jego wytworzeniu lub modyfikacji różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Państwa?
Odpowiedź: Wykorzystywana jest technologia ..., oprogramowanie służy usprawnieniu procesów (głównych, zarządczych lub pomocniczych), tworzone oprogramowanie i jego iteracje ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze, jest wyrazem własnej twórczości indywidualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań o charakterze unikatowym. Tworzą Państwo oprogramowanie tak, aby zaspokoić potrzeby istniejących jak i potencjalnych Klientów. Są Państwo w stanie stwierdzić, że tworzenie programów komputerowych ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Państwa działalności gospodarczej, w ramach której prowadzą Państwo prace w sposób systematyczny, zaplanowany i metodyczny w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Wykorzystują Państwo przy tym własną inwencję twórczą i korzystają z posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności.
Pytanie nr 8) Czy Państwa działalność, w ramach której tworzą/rozwijają Państwo Oprogramowanie obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług? Jeżeli tak, należy wskazać jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystują i rozwijają Państwo w ramach tej działalności?
Odpowiedź: Tak, Państwa działalność, w ramach której tworzą/rozwijają Państwo Oprogramowanie obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Wykorzystywana jest wiedza techniczna, informatyczna, biznesowa w tym: zrozumienie platformy ..., znajomość narzędzi programistycznych, zrozumienie sposobu działania programów komputerowych, obsługa rozwiązań chmurowych. Wykorzystywane są umiejętności logicznego myślenia, kreacji nowych rozwiązań, znajomość języków programowania, znajomość frameworków, zrozumienie baz danych, znajomość systemów kontroli wersji, umiejętności analityczne, chęć do nauki, kreatywność.
Pytanie nr 9) Czy Pana działalność, w ramach której tworzy/rozwija Pan Oprogramowanie obejmuje rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń?
Odpowiedź: Działalność, w ramach której tworzą/rozwijają Państwo Oprogramowanie nie obejmuje rutynowych i okresowych zmiany wprowadzanych do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Pytanie nr 10) W związku ze wskazaniem we wniosku, że „Działalność prowadzona jest przez Wnioskodawców w sposób ciągły i systematyczny, a jej efektem jest tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów.” proszę wyjaśnić:
a)Czy Państwa działalność prowadzona jest w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań?
Odpowiedź: Państwa działalność prowadzona jest w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
b)Jakie cele na wstępie postawili sobie Państwo w zakresie poszczególnych realizowanych „Oprogramowań” w poszczególnych latach oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac?
Odpowiedź: Celem zawsze jest wytworzenie nowego autorskiego, innowacyjnego oprogramowania. Każde oprogramowanie jest inne i spełnia różne zadania, stąd wskazanie jednego konkretnego celu (odmiennego od powyższego) dla wszystkich projektów jest niemożliwe. Finansowanie pochodzi z opłat licencyjnych za korzystanie z programów komputerowych przez użytkowników.
c)Jakie konkretnie cele zostały osiągnięte w poszczególnych latach, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania?
Odpowiedź: W okresie, którego dotyczy wniosek zostały osiągnięte następujące cele:
1. Osiągnięto cel w postaci opracowania innowacyjnego oprogramowania do zarządzania firmą …….. o nazwie “…………”. Praca nad tym projektem trwała 30 miesięcy, obejmowała Państwa własną pracę twórczą, zespołu składającego się z 2 programistów i 1 testera (podwykonawców). Koszt projektu wyniósł powyżej 300 000 zł, co obejmowało wynagrodzenia programistów oraz koszty sprzętu i oprogramowania potrzebnego do pracy. Dzięki “………..”, Państwa klienci mogą teraz efektywniej zarządzać firmą …………, co przekłada się na oszczędności czasu i pieniędzy.
2.Osiągnięto cel w postaci opracowania innowacyjnego oprogramowania do zarządzania firmą ………. o nazwie “………….”. Praca nad tym projektem trwała 24 miesiące, obejmowała Państwa własną pracę twórczą oraz pracę zespołu składającego się z 2 programistów i 1 testera (podwykonawców). Koszt projektu wyniósł powyżej 80 000 zł, co obejmowało wynagrodzenia programistów oraz koszty sprzętu i oprogramowania potrzebnego do pracy. Dzięki “………..”, Państwa klienci mogą teraz efektywniej komunikować się z ……………oraz ……….., co przekłada się na oszczędności czasu i pieniędzy.
2. Osiągnięto cel w postaci opracowania innowacyjnych oprogramowań „…….” służącego do zarządzania produkcją …………. oraz „……….” służącego do zarządzania firmą produkującą …………... Praca nad projektami trwała 12 i 9 miesięcy i obejmowała Państwa własną pracę twórczą oraz zespół 2 programistów i 1 testera (podwykonawców). Koszt projektów wyniósł odpowiednio 30 000 zł i 35 000 zł co obejmowało wynagrodzenia pracowników oraz koszty sprzętu i oprogramowania potrzebnego do pracy. Dzięki „…………..” i „………..”, Państwa klienci mogą teraz efektywniej zarządzać swoimi firmami, co przekłada się na oszczędności czasu i pieniędzy.
3. Osiągnięto cel w postaci opracowania innowacyjnego oprogramowania do udzielania udogodnień o nazwie “…………”. Praca nad tym projektem trwała 3 miesiące i obejmowała Państwa własną pracę twórczą i zespołu składającego się z 2 programistów i 1 testera (podwykonawców). Koszt projektu wyniósł powyżej 50 000 zł, co obejmowało wynagrodzenia programistów oraz koszty sprzętu i oprogramowania potrzebnego do pracy. Dzięki “…….”, Państwa klienci mogą teraz efektywniej wydawać udogodnienia w ………, co przekłada się na oszczędności czasu i pieniędzy. Wszystkie te projekty były realizowane w ramach Państwa działalności badawczo-rozwojowej i stanowią praktyczne rozwiązania problemów, z którymi borykają się Państwa klienci. Są one również dowodem Państwa zaangażowania w tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które przynoszą wymierne korzyści ich klientom.
d)Na czym polegała systematyczność w odniesieniu do Państwa działań w zakresie wykonywanych przez Państwa czynności?
Odpowiedź: Systematyczność Państwa działań polega na regularnym i uporządkowanym podejściu do tworzenia oprogramowania, która podzielona jest na etapy: Planowanie: Na początku każdego projektu tworzą Państwo szczegółowy plan, który obejmuje cele projektu, harmonogram, zasoby potrzebne do jego realizacji oraz metryki, które pozwolą ocenić jego sukces.
Analiza i projektowanie: Następnie przeprowadzana jest analiza wymagań klienta i projektowane jest rozwiązanie, które spełni te wymagania. Ten etap obejmuje tworzenie diagramów, modeli danych i interfejsów użytkownika.
Implementacja: Po zatwierdzeniu projektu przez klienta, przechodzą Państwo do fazy implementacji. W tym etapie pisany jest kod, który jest następnie testowany i poprawiany do momentu, aż spełni wszystkie wymagania.
Testowanie: Po zakończeniu implementacji przeprowadzany jest szereg testów, aby upewnić się, że oprogramowanie działa poprawnie i spełnia wszystkie wymagania klienta.
Wdrożenie i utrzymanie: Po pomyślnym przetestowaniu oprogramowania wdrażają je Państwo u klienta i zapewniają wsparcie techniczne oraz regularne aktualizacje. Ten proces powtarzany jest dla każdego projektu, co gwarantuje systematyczność Państwa działań. Dzięki temu są Państwo w stanie dostarczać wysokiej jakości oprogramowanie na czas i w ramach przewidywanego budżetu.
e)Jakie harmonogramy w związku z tym zostały opracowane w poszczególnych latach, a które z nich zostały faktycznie zrealizowane w stosunku do jakiego „Oprogramowania”?
W okresie którego dotyczy wniosek opracowano harmonogramy dla projektów oprogramowania o nazwie “………..”, „……….”, „………….”, „……….”, „………….”, „……….”, ……….”, „………….”. Harmonogramy te przewidywały wykonanie analizy wymagań, przez projektowanie i implementację, aż po testowanie i wdrożenie. Harmonogramy zostały w pełni zrealizowane, a wytworzone oprogramowanie jest obecnie używane produkcyjnie. Wszystkie projekty były realizowane zgodnie z zaplanowanymi harmonogramami, co świadczy o Państwa zdolności do efektywnego planowania i realizacji projektów informatycznych.
Pytanie nr 11) W odniesieniu do Państwa działalności, w ramach której tworzą i rozwijają Państwo „Oprogramowanie” proszę wyjaśnić:
a)Jakimi zasobami wiedzy dysponowali Państwo przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego „Oprogramowania”?
Odpowiedź: Przed rozpoczęciem realizacji poszczególnych projektów oprogramowania, dysponowali Państwo szerokim zakresem wiedzy i doświadczenia, które były niezbędne do pomyślnego zakończenia opisanych we wniosku i niniejszym uzupełnieniu projektów, tj:
1. Znajomość języków programowania takich jak .... Ta wiedza była niezbędna do pisania skutecznego i wydajnego kodu.
2. Doświadczenie w projektowaniu systemów: Posiadają Państwo doświadczenie w projektowaniu i implementacji skomplikowanych systemów informatycznych. To doświadczenie pozwoliło na skuteczne zarządzanie złożonością Państwa projektów.
3. Zrozumienie biznesu klienta: Przed rozpoczęciem każdego projektu dokładnie analizowali Państwo potrzeby biznesowe swoich klientów. Ta wiedza pozwalała na tworzenie oprogramowania, które rozwiązuje realne i faktyczne problemy klientów.
4. Znajomość technologii i narzędzi: Regularnie biorą Państwo udział w szkoleniach z najnowszych technologiach i narzędzi, takich jak chmura obliczeniowa, konteneryzacja czy metodyki ….... Ta wiedza pozwala na efektywne wykorzystanie tych technologii w programach komputerowych.
5. Doświadczenie w zarządzaniu projektami: Posiadają Państwo doświadczenie w zarządzaniu projektami o różnej skali i złożoności. Ta wiedza pozwala na skuteczne planowanie i kontrolowanie postępów projektów. W/w zasoby wiedzy były kluczowe dla pomyślnego zakończenia projektów oprogramowania.
b)Jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystują i rozwijają Państwo w ramach tej działalności? Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstają poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone oprogramowania od już istniejących?
Odpowiedź: Wykorzystują Państwo następującą wiedzę i umiejętności: Znajomość języków programowania takich jak .... Ta wiedza była niezbędna do pisania skutecznego i wydajnego kodu.
Doświadczenie w projektowaniu systemów: Posiadają Państwo doświadczenie w projektowaniu i implementacji skomplikowanych systemów informatycznych. To doświadczenie pozwoliło na skuteczne zarządzanie złożonością Państwa projektów. Zrozumienie biznesu klienta: Przed rozpoczęciem każdego projektu dokładnie analizowali Państwo potrzeby biznesowe swoich klientów. Ta wiedza pozwalała na tworzenie oprogramowania, które rozwiązuje realne i faktyczne problemy klientów.
Znajomość technologii i narzędzi: Regularnie biorą Państwo udział w szkoleniach z najnowszych technologiach i narzędzi, takich jak chmura obliczeniowa, konteneryzacja czy metodyki ………. Ta wiedza pozwala na efektywne wykorzystanie tych technologii w programach komputerowych. Co do innowacyjnych technologii, które wykorzystują Państwo do tworzenia autorskich rozwiązań, to zależy to od specyfiki danego projektu. Przykładowo, wykorzystują Państwo technologię chmury obliczeniowej do stworzenia skalowalnej i elastycznej aplikacji do wspomagania pracy w firmie ………. W innym projekcie wykorzystali Państwo technologię konteneryzacji do zapewnienia łatwiejszej przenośności i izolacji dla aplikacji do kompleksowej obsługi ……... Państwa oprogramowanie różni się od istniejących rozwiązań dzięki temu, że jest tworzone na zamówienie i dostosowane do specyficznych potrzeb klientów. Dzięki temu Państwa klienci mogą liczyć na oprogramowanie, które jest idealnie dopasowane do ich procesów biznesowych i które pomaga im osiągać ich cele biznesowe.
c)Jakie jest miejsce, sposób wykorzystania oraz selekcji tej wiedzy pod względem przydatności do realizacji każdego z innowacyjnego „Oprogramowania” (jaka wiedza została wykorzystana)?
Odpowiedź: Przy tworzeniu innowacyjnego oprogramowania, wykorzystują Państwo różne rodzaje wiedzy i technologii, które są selekcjonowane pod kątem ich przydatności do realizacji konkretnego projektu:
1. Technologia ...: - do tworzenia aplikacji webowych i desktopowych. Ta technologia jest wybierana ze względu na jej wszechstronność, wydajność i wsparcie ze strony .... Wiedza na temat ... jest niezbędna dla efektywnego tworzenia i utrzymywania aplikacji ....
2. Rozwiązania …….: Wykorzystują Państwo chmurę ……… do hostowania aplikacji i usług. ……… oferuje wiele usług, takich jak maszyny wirtualne, bazy danych i usługi analityczne, które są niezbędne do tworzenia skalowalnych i niezawodnych aplikacji. Wiedza na temat ……… jest kluczowa dla inżynierów …………, aby mogli skonfigurować i zarządzać infrastrukturą chmurową dla Państwa aplikacji.
3. Tworzenie aplikacji na ...: Wykorzystują Państwo języki ……. (dla ...) i ……. (dla ...) do tworzenia natywnych aplikacji mobilnych. Te języki są wybierane ze względu na ich wydajność i wsparcie ze strony .... Wiedza na temat tych języków oraz platform ... jest niezbędna dla programistów mobilnych.
Przed rozpoczęciem każdego projektu dokładnie analizują Państwo wymagania klienta i wybierają najbardziej odpowiednie technologie i miejsca do jego realizacji. Ta selekcja opiera się na Państwa wiedzy i doświadczeniu oraz na specyfice projektu.
d)Jakie produkty, usługi, procesy oferowali Państwo dotychczas w swojej działalności?
Odpowiedź: Dotychczas w swojej działalności oferowali Państwo szereg produktów i usług:
1. Zindywidualizowane oprogramowanie: Tworzą Państwo oprogramowanie na zamówienie, które jest dostosowane do specyficznych potrzeb klientów. To oprogramowanie może obejmować systemy zarządzania zasobami ludzkimi, systemy zarządzania łańcuchem dostaw, aplikacje mobilne i wiele innych.
2. Rozwiązania oparte na technologii ...: Wykorzystują Państwo technologię ... do tworzenia różnych rodzajów aplikacji, w tym aplikacji webowych, desktopowych i mobilnych.
3. Rozwiązania chmurowe ……: Oferują Państwo usługi związane z chmurą …………, w tym hosting, bazy danych, usługi analityczne i inne.
4. Aplikacje na ...: Tworzą Państwo natywne aplikacje mobilne dla platform .... Te aplikacje są tworzone z wykorzystaniem technologii …….
5. Usługi konsultingowe: Oferują Państwo usługi konsultingowe w zakresie technologii informatycznych. Pomagają ponadto wybrać klientom odpowiednie technologie i rozwiązania dla ich specyficznych potrzeb.
6. Usługi wsparcia i utrzymania: Po wdrożeniu rozwiązań oferują Państwo usługi wsparcia i utrzymania, aby zapewnić ich niezawodność i efektywność. Wszystkie Państwa produkty i usługi są tworzone z myślą o innowacyjności i dostosowaniu do potrzeb ich klientów.
e)Na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte były te produkty, usługi, procesy?
Odpowiedź: Produkty, usługi i procesy opierają się na różnych rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych i programistycznych. Wykorzystywana jest technologia ... do tworzenia aplikacji, rozwiązania ………. do hostowania usług i aplikacji, a także tworzone są natywne aplikacje na ... za pomocą odpowiednich narzędzi i języków programowania.
f)Co Państwo zaplanowali?
Odpowiedź: Zaplanowali Państwo stworzenie programów komputerowych opisanych we wniosku - zindywidualizowanego oprogramowania dla firm, które spełnia ich specyficzne potrzeby. Plan ten obejmował analizę wymagań klienta, projektowanie rozwiązania, implementację, testowanie i wdrożenie.
g)Jakie cele Państwo postawili?
Odpowiedź: Celem jest dostarczenie wysokiej jakości oprogramowania, które spełnia wymagania Państwa klientów i pomaga im osiągać ich cele biznesowe. Stale rozwijają Państwo swoje umiejętności i wiedzę, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i technologiami w branży IT.
h)W jaki sposób realizowali Państwo zaplanowane przedsięwzięcie?
Odpowiedź: Realizowali Państwo zaplanowane przedsięwzięcie poprzez ścisłą współpracę z klientami, regularne spotkania i aktualizacje statusu, a także poprzez stosowanie najlepszych praktyk w zakresie zarządzania projektami i inżynierii oprogramowania.
i)Co jest efektem działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanego projektu?
Odpowiedź: Efektem Państwa działań jest szereg udanych projektów oprogramowania, które są obecnie używane przez naszych klientów. Te projekty nie tylko spełniają wymagania naszych klientów, ale często je przekraczają, dostarczając dodatkową wartość w postaci usprawnień procesów biznesowych, oszczędności kosztów i zwiększonej efektywności.
Pytanie nr 12) Czy efekty Państwa pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania), które nazywają Państwo „Oprogramowaniem”, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Odpowiedź: Tak, efekty Państwa pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania), które nazywają Państwo „Oprogramowaniem”, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
a)zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
Odpowiedź: Zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej.
b)nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;
Odpowiedź: Nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny.
c)nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawców?
Odpowiedź: Nie są jedynie „techniczną”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawców, bowiem zawsze mają charakter „twórczy”.
Pytanie nr 13) Czy sposób „przeniesienia” każdego z majątkowych praw autorskich do „Oprogramowania” następował zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy?
Odpowiedź: Tak, sposób „przeniesienia” każdego z majątkowych praw autorskich do „Oprogramowania” następował zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy.
Pytanie nr 14) Czy nabywali Państwo wyniki prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów?
Odpowiedź: Tak, nabywali Państwo wyniki prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów. Były to podmioty niepowiązane.
Pytanie nr 15) Wobec wskazania we wniosku, że cyt.: „(…) efekty prowadzonych prac twórczych kwalifikują się jako prace prowadzące do powstania utworów w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm. bądź poprzez stworzenie nowego programu komputerowego, bądź poprzez twórczą zmianę (opracowanie) istniejącego programu komputerowego (systemu wykorzystywanego przez klienta Wnioskodawców)”
Wyjaśniają Państwo:
a)Czy w efekcie twórczej zmiany istniejącego oprogramowania powstawały utwory zależne w rozumieniu art. 2 ww. ustawy?
Odpowiedź: Tak w efekcie twórczej zmiany istniejącego oprogramowania powstawały utwory zależne w rozumieniu art. 2 ww. ustawy.
b)Jeżeli tak, czy dochód z „przeniesienia” utworów zależnych zamierzają Państwo uwzględnić przy określaniu podstawy opodatkowania preferencyjną stawką?
Odpowiedź: Tak, dochód z „przeniesienia” utworów zależnych zamierzają Państwo uwzględnić przy określaniu podstawy opodatkowania preferencyjną stawką.
Pytanie nr 16) W jaki sposób umowy ze Zleceniodawcami regulują kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Państwa na Zleceniodawców praw do konkretnego stworzonego przez Państwa „oprogramowania”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „oprogramowania” i przeniesienie praw do tego oprogramowania na Zleceniodawców? Jakie czynności realizujecie odpowiednio Państwo i Zleceniodawcy? Co potwierdza przeniesienie tych praw?
Odpowiedź: Przenieśli Państwo prawa majątkowe wyłącznie w stosunku do stworzonej analizy technicznej integracji ……… i ………. Zlecenie polegało na wykonaniu dokumentu dotyczącego integracji …… oraz ………. i zostało zrealizowane na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej ze wskazanymi polami eksploatacji, na których nastąpiło takie przeniesienie. Przeniesienie praw majątkowych nastąpiło bez dodatkowych dokumentów w momencie ustalenia utworu, poprzez fizyczne wydanie kodu źródłowego w postaci programu komputerowego. Wyodrębnienie programu komputerowego/oprogramowania komputerowego nastąpiło w momencie jego ukończenia. Przekazali Państwo program Zleceniodawcy, a Zleceniodawca go przyjął. Potwierdzeniem przeniesienia tych praw było fizyczne wydanie kodu poprzez umieszczenie go w repozytorium w chmurze.
Pytanie nr 17) W jaki sposób umowy ze Zleceniodawcą regulują kwestię Państwa wynagrodzenia? Wobec wskazania, że: „Wnioskodawcy przenoszą ogół praw autorskich na rzecz Zleceniodawców na mocy umowy o świadczenie usług” prosimy wyjaśnić, czy wynagrodzenie od Zleceniodawców otrzymywali Państwo:
a)wyłącznie z tytułu przenoszenia na Zleceniodawcę praw do „Oprogramowania” (jeśli tak, proszę wskazać, jakie to prawa)?
b)także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać, jakich)?
Odpowiedź: Zleceniodawcy otrzymywali wynagrodzenie:
a) wyłącznie z tytułu przenoszenia na Zleceniodawcę praw do „Oprogramowania”
b) nie dotyczy.
Pytanie nr 18) W odniesieniu do aplikacji na które udzielana jest licencja, prosimy o wskazanie:
a)Co jest przedmiotem umów dotyczących udzielania licencji, czy umowa dotyczy wyłącznie tworzenia programu na który udzielana jest licencja, czy również wdrożenia i rozwoju?
Odpowiedź: Przedmiotem umów dotyczących udzielania licencji jest wyłącznie tworzenie programu, na który udzielana jest licencja.
b)Czy są to umowy licencji w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
Odpowiedź: Tak są to umowy licencji w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
c)Czy udzielanie licencji następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
Odpowiedź: Tak, udzielanie licencji następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Pytanie nr 19) Jaki dochód mają Państwo na myśli wskazując na „pozostały dochód” przez Państwa osiągany, który będzie podlegał opodatkowaniu PIT na zasadach liniowych?
Odpowiedź: Wskazując na „pozostały dochód” mają Państwo na myśli zarówno spotkania poimplementacyjne, jak i konsultacje, niezwiązane z tworzeniem lub rozwijaniem programów komputerowych. Wynagrodzenie za świadczenie usług jest bowiem łączną zapłatą za usługi programistyczne. Dochód ten będzie podlegał opodatkowaniu PIT na zasadach liniowych.
Pytanie nr 20) Czy wystawiają Państwo faktury na rzecz Zleceniodawców, i czy faktury wyodrębniają wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Państwa prac na Zleceniodawców? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego.
Odpowiedź: Wystawiają Państwo faktury na rzecz Zleceniodawców, ale faktury te nie wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów prac na Zleceniodawców. Sami Państwo wyodrębniają to wynagrodzenie.
Pytanie nr 21) Jakie „okresy rozliczeniowe” przewidywały poszczególne umowy ze Zleceniodawcami? Czy:
a)były to stałe okresy czasowe (np. okresy miesięczne)?
Odpowiedź: Były to stałe, miesięczne okresy czasowe.
b)zakończenie okresu rozliczeniowego miało miejsce po spełnieniu określonych warunków przewidzianych w umowie (np. po zakończeniu przez Państwa określonych prac albo etapu prac) – jeśli tak, proszę wskazać spełnienie jakich warunków lub zaistnienie jakich okoliczności wyznaczało koniec okresu rozliczeniowego?
Odpowiedź: Nie dotyczy.
Pytanie nr 22) Wobec wskazania we wniosku: „Tworzone przez Wnioskodawców Oprogramowanie stanowi autorskie rozwiązania twórców, na które Wnioskodawcy udzielają licencji”, prosimy wyjaśnić, czy uzyskują Państwo dochód z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?
Odpowiedź: Wyjaśniają Państwo, że uzyskują dochód z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Pytanie nr 23) Czy uzyskiwany przez Państwa dochód jest dochodem ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, czy z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.
Odpowiedź: Uzyskiwany przez Państwa dochód jest dochodem ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Pytanie nr 24) Czy poprzez używanie sformułowania „ewidencji pozarachunkowej” mają Państwo na myśli odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Odpowiedź: Tak poprzez używanie sformułowania „ewidencji pozarachunkowej” mają Państwo na myśli odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pytanie nr 25) Czy odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółowa ewidencja jest prowadzona na bieżąco, od początku realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP oraz czy prowadzona jest od momentu poniesienia pierwszych kosztów o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Odpowiedź: Tak, odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółowa ewidencja jest prowadzona na bieżąco, od początku realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP oraz czy prowadzona jest od momentu poniesienia pierwszych kosztów o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pytanie nr 26) W związku ze wskazaniem, że ponoszą Państwo „koszt licencji oprogramowania do pisania kodu oraz wysyłki maili” należy wyjaśnić, o jakie licencje chodzi, w szczególności:
a)czy zakupiona licencja na oprogramowanie stanowi wartość niematerialną i prawną w prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej, które jest instalowane w celu poprawnego działania komputera/laptopa lub tworzenia Oprogramowania będącego przedmiotem wniosku;
Odpowiedź: Zakupiona licencja na oprogramowanie nie stanowi wartości niematerialnej i prawnej w prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej, które jest instalowane w celu poprawnego działania komputera/laptopa lub tworzenia Oprogramowania będącego przedmiotem wniosku.
b)czy też zakupiona licencja na oprogramowanie stanowi nabycie, o którym mowa w lit. b, c i d wskaźnika nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT), tj.:
− nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w literze d art. 30ca ust. 4, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
− nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w literze d art. 30ca ust. 4, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
− nabycie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?
Odpowiedź: Zakupiona licencja nie stanowi nabycia, o którym mowa w lit. b, c i d wskaźnika nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT), tj.:
− nabycia wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w literze d art. 30ca ust. 4, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
− ani też nabycia wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w literze d art. 30ca ust. 4, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
− nabycia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Pytanie nr 27) Co należy rozumieć pod pojęciem poniesienia wydatków na: „koszt utrzymania danych w chmurze”, „koszt szkoleń specjalistycznych”, „kosztów telekomunikacyjnych”, „koszt usług księgowych”, prosimy konkretnie wskazać jakie wydatki mają Państwo na myśli? Prosimy o enumeratywne wskazanie, w formie katalogu zamkniętego (bez używania określeń „np.”, „i inne”, „i podobne” etc.), wszystkich konkretnych kosztów zaliczanych przez Państwa do tych kategorii wydatków. Nie należy wskazywać przykładowego katalogu kosztów, tylko konkretnie wymienić wydatki, które mają być przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.
Odpowiedź: Pod pojęciem poniesienia wydatków na:
− „koszt utrzymania danych w chmurze” rozumie się wydatki związane z przechowywaniem i zarządzaniem danymi w chmurze obliczeniowej. Koszty te obejmują opłaty za przechowywanie danych, transfer danych, operacje wejścia/wyjścia, a także za dodatkowe usługi, takie jak automatyczne tworzenie kopii zapasowych czy szyfrowanie danych. Wartości te mogą się różnić w zależności od dostawcy usług chmurowych i wybranego planu taryfowego. Obecnie głównym dostawcą usług chmurowych jest firma ...;
− „koszt szkoleń specjalistycznych” to wydatki poniesione na szkolenie pracowników w obszarze programowania, testowania, analizowania, obsługi, rozwoju, nowych technologii. Obejmują opłaty za kursy i szkolenia, materiały szkoleniowe, opłaty egzaminacyjne, a także koszty związane z czasem pracy pracowników spędzonym na szkoleniu. Koszty te mogą być różne w zależności od rodzaju szkolenia, jego trwania, liczby uczestników oraz dostawcy szkoleń;
− „kosztów telekomunikacyjnych”, należy rozumieć koszty poniesione na abonament telefoniczny z tytułu wykonywania połączeń telefonicznych i dostępu do Internetu mobilnego;
− „koszt usług księgowych”, należy rozumieć comiesięczną zryczałtowaną opłatę z tytułu usług świadczonych przez biuro księgowe na rzecz Państwa przedsiębiorstwa. Księgowość wskazuje jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do IP oraz umożliwia rozdział faktury za usługi, ponadto wskazuje pod którą pozycją dany koszt znajduje się w KPiR oraz przygotowuje zeznanie roczne. Wydatki te są związane wyłącznie z działalnością noszącą znamiona działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Państwa.
Pytanie nr 28) Co należy rozumieć pod pojęciem „koszt dzierżawy serwerów oraz mocy obliczeniowej w chmurze ...” – prosimy konkretnie wskazać jakie wydatki mają Państwo na myśli? Jednocześnie prosimy o wskazanie, czy wykorzystują Państwo hosting do celów reklamowych/marketingowych w swojej działalności gospodarczej i czy z tego tytułu ponoszą Państwo powyższe wydatki?
Odpowiedź: Pod pojęciem „koszt dzierżawy serwerów oraz mocy obliczeniowej w chmurze ...” rozumie się wydatki związane z korzystaniem z usług chmurowych …... Koszty te obejmują opłaty za przechowywanie danych, transfer danych, operacje wejścia/wyjścia, a także za dodatkowe usługi, takie jak automatyczne tworzenie kopii zapasowych czy szyfrowanie danych. Wartości te mogą się różnić w zależności od dostawcy usług chmurowych i wybranego planu taryfowego. Wydatki określone pod pojęciem „koszt dzierżawy serwerów oraz mocy obliczeniowej w chmurze ...” nie są używane przez Państwa do celów reklamowych/marketingowych.
Pytanie nr 29) Co należy rozumieć pod pojęciem poniesienia wydatków na „koszt oprogramowania zewnętrznych firm (...)”. Czy jest to koszt licencji na programy komputerowe? Jeśli tak, to czy zakupione licencje na programy komputerowe stanowią wartość niematerialną i prawną w prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej, które jest instalowane w celu poprawnego działania komputera/laptopa lub tworzenia „Oprogramowania” będącego przedmiotem wniosku? Czy też zakupione licencje na programy komputerowe stanowią nabycia, o których mowa w lit. b, c i d wskaźnika nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.:
-nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w literze d art. 30ca ust. 4, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
-nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d art. 30ca ust. 4, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
-nabycie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?
Odpowiedź: Pod pojęciem poniesienia wydatków na „koszt oprogramowania zewnętrznych firm (...)” należy rozumieć koszt licencji na wymienione programy komputerowe.
Zakupione licencje na programy komputerowe, które nie stanowią wartości niematerialnej i prawnej w prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej, są instalowane w celu poprawnego działania komputera/laptopa lub tworzenia „Oprogramowania” będącego przedmiotem wniosku. Zakupione licencje na programy komputerowe nie stanowią nabycia, o których mowa w lit. b, c i d wskaźnika nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.:
− nabycia wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w literze d art. 30ca ust. 4, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
− nabycia wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d art. 30ca ust. 4, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
− nabycia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Pytanie nr 29) W odniesieniu do „kosztów związane z pracownikami (w oparciu o umowę o dzieło)”prosimy wskazać:
a)jakie konkretnie wydatki mają Państwo na myśli?
Odpowiedź: Mają Państwo na myśli koszty wynagrodzenia za nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych od podmiotów niepowiązanych wykonujących prace zlecane przez Państwa.
b)czy całość wynagrodzenia wypłacanego wykonującym dzieło związana jest z działalnością badawczo-rozwojową? Jeśli nie, to w jaki sposób jest wyodrębniana część związaną z działalnością badawczo-rozwojową?
Odpowiedź: Tak, całość wynagrodzenia wypłacanego wykonującym dzieło związana jest z działalnością badawczo-rozwojową.
c)jakiego rodzaju prace zlecili Państwo wykonującemu dzieło? Czy były to prace ściśle związane z wytworzeniem „Oprogramowania”?
Odpowiedź: Zlecono prace programistyczne, wszelkie autorskie prawa majątkowe do wytworzonych fragmentów kodu zostały przekazane dla Państwa firmy. Były to prace ściśle powiązanie z wytworzeniem „Oprogramowania”.
d)czy wykonywane przez zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło czynności będą miały charakter twórczy, będą obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe, będą podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań?
Odpowiedź: wykonywane przez zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło czynności będą miały charakter twórczy, będą obejmować prace rozwojowe oraz będą podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
e)jaka relacja wiąże Państwa z wykonującymi dzieło np. czy jest to osoba trzecia, wspólnik? Czy wykonujący dzieło, z którymi zawarli Państwo umowę o dzieło są podmiotami powiązanym w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Odpowiedź: Z wykonującymi dzieło Wykonawców łączy umowa o dzieło, zawierana z osobami trzecimi. Wykonujący dzieło, z którymi zawarli Państwo umowę o dzieło nie są podmiotami powiązanym w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
f)czy w wyniku wykonywania umowy o dzieło z wykonującymi dzieło dojdzie do przeniesienia prawa własności intelektualnej pomiędzy Państwem a wykonującymi dzieło?
Odpowiedź: W wyniku wykonywania umowy o dzieło z wykonującymi dzieło dojdzie do przeniesienia prawa własności intelektualnej pomiędzy Państwem a wykonującymi dzieło.
g)czy wykonujący dzieło realizują zlecenia dla Państwa w ramach prowadzonej przez nich działalności badawczo-rozwojowej, czy też czynią to wyłącznie w ramach działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Państwa?
Odpowiedź: Wykonujący dzieło realizują zlecenia dla Wykonawców w ramach prowadzonej przez nich działalności badawczo-rozwojowej,
h)czy nabywają/będą Państwo nabywać od wykonujących dzieło wyniki prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP, czy dochodzi do nabycia od nich kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?
Odpowiedź: Nabywają Państwo/będą Państwo nabywać od wykonujących dzieło wyniki prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP, dochodzi do nabycia od nich kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Pytanie nr 30) W odniesieniu do kosztów „umowy o pracę” prosimy wskazać:
Odpowiedź: W odniesieniu do kosztów „umowy o pracę” wskazują Państwo, że:
a)Jakie konkretnie wydatki mają Państwo na myśli?
Odpowiedź: Chodzi o wydatki ponoszone na wynagrodzenie dla pracowników z tytułu zawartych umów o pracę w trybie przepisów Kodeksu Pracy.
b)Czy w jakikolwiek inny sposób współpracują Państwo z tym Podmiotem (na jakiej podstawie – na podstawie jakiego stosunku prawnego?
Odpowiedź: Na podstawie umowy o pracę.
c)Czy wydatki związane z kosztami pracownika przekładają się bezpośrednio na prowadzoną przez Państwa działalność związaną z oprogramowaniem?
Odpowiedź: Tak, wydatki związane z kosztami pracownika przekładają się bezpośrednio na prowadzoną przez Państwa działalność związaną z oprogramowaniem.
d)Jakiego rodzaju prace wykonuje osoba zatrudniona na umowę o pracę, np. czy jest to pisanie kodu źródłowego, programu komputerowego, stanowiącego odrębny program komputerowy/oprogramowanie podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
Odpowiedź: Osoba zatrudniona na umowę o pracę zajmuje się pisaniem kodu źródłowego, programu komputerowego, stanowiącego odrębny program komputerowy/oprogramowanie podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
e)Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę tworzy oprogramowanie tworzone pod potrzeby indywidualne Państwa Zleceniodawcy?
Odpowiedź: Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę tworzy oprogramowanie tworzone pod Państwa potrzeby indywidualne.
f)Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę uczestniczy w rozwoju opisanego we wniosku Oprogramowania? Na jakiej podstawie osoba zatrudniona uczestniczy w rozwoju opisanego we wniosku Oprogramowania?
Odpowiedź: Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę uczestniczy w rozwoju opisanego we wniosku Oprogramowania, na podstawie umowy o pracę - Państwa zleceń jako pracodawcy do rozwoju Oprogramowania.
g)Czy wynagrodzenie osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę składa się z określonych części lub w ramach tego wynagrodzenia dochodzi do wyodrębnienia konkretnych jego składowych? Jeśli tak, proszę wskazać jakie to części lub/i składowe oraz czego one dotyczą?
Odpowiedź: Wynagrodzenie osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę składa się z dwóch określonych w umowie części, tj. części przysługującej w związku z wykonywaniem czynności i prac o charakterze twórczym oraz stworzeniem (wykonaniem) utworów, programów komputerowych (kodów) i przeniesieniem na Państwa autorskich praw majątkowych oraz pozostałej części obejmującej wynagrodzenie za czas przeznaczony na wykonywanie pozostałych obowiązków Pracownika, niezwiązanych z pracami o charakterze twórczym.
h)Czy całość wynagrodzenia osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę dotyczy oprogramowania tworzonego, rozwijanego pod potrzeby indywidualne Zleceniodawcy? Jeśli nie, proszę określić, która z ewentualnych części dotyczy powyższego tytułu.
Odpowiedź: Nie, całość wynagrodzenia osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę nie dotyczy oprogramowania tworzonego, rozwijanego pod Państwa potrzeby indywidualne. Umowa określa część przysługującą w związku z wykonywaniem czynności i prac o charakterze twórczym oraz stworzeniem (wykonaniem) utworów, programów komputerowych (kodów) i przeniesieniem na Państwa autorskich praw majątkowych oraz pozostałej części obejmującej wynagrodzenie za czas przeznaczony na wykonywanie pozostałych obowiązków Pracownika, niezwiązanych z pracami o charakterze twórczym.
i)Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę realizuje działalność badawczo-rozwojową?
Odpowiedź: Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę realizuje działalność badawczo-rozwojową.
j)Czy czas pracy osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w całości związany jest z wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych prowadzących do wytworzenia kwalifikowanego IP? Jeśli nie, to w jaki sposób następuje ustalenie czasu pracy przypadającego na dane czynności? Czy prowadzona jest w tym zakresie określona ewidencja? Proszę również podać: od kiedy jest ona (wskazana ewidencja) prowadzona i czy ewidencja ta pozwala na wykazanie tego czasu?
Odpowiedź: Nie cały czas pracy osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę jest związany z wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych prowadzących do wytworzenia kwalifikowanego IP. Ustalenie czasu pracy przypadającego na dane czynności następuje na podstawie ewidencji czasu pracy prowadzonej od początku, dla każdej z umów o pracę. Ewidencja ta pozwala na wykazanie tego czasu.
Pytanie nr 31) Czy i które z wymienionych przez Państwa wydatków stanowią środek trwały (środki trwałe) w prowadzonej działalności gospodarczej ‒ laptop?
Odpowiedź: Z wymienionych przez Państwa laptop i samochody stanowią środki trwałe w prowadzonej działalności.
Pytanie nr 32) W odniesieniu do kosztów, których dotyczy postawione przez Państwa pytanie czwarte, tj. kosztów które chcieliby Państwo uwzględnić we wskaźniku nexus, należy wskazać:
-Jaki jest funkcjonalny związek poszczególnych wydatków z Państwa czwartego pytania z poszczególnymi działaniami obejmującymi tworzenie i rozwijanie „Oprogramowania” (we wniosku wskazali Państwo ogólnie, że ponoszenie tych wydatków dotyczy Państwa działalności, ale nie wyjaśnili Państwo kwestii powiązań poszczególnych kosztów z konkretnymi działaniami obejmującymi tworzenie i rozwijanie „Oprogramowania”)?
-Czy wszystkie wymienione we wniosku wydatki zostały faktycznie poniesione przez Państwa i są bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą związaną z wytwarzaniem i rozwijaniem „Oprogramowania”, tj. kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, o którym mowa we wniosku?
-W jaki sposób, według jakich kryteriów przyporządkowywali Państwo poszczególne wydatki z Państwa czwartego pytania do działań związanych z działalnością gospodarczą związaną z wytwarzaniem i rozwijaniem „Oprogramowania”, związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej? Czy zawsze zaliczali Państwo do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisywali Państwo do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „Oprogramowania”? Czy stosowali Państwo inne zasady przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus (jeśli tak, proszę wyjaśnić te zasady)?
Odpowiedź:
- sprzęt komputerowy (laptop-amortyzacja, mysz, klawiatura) - wykorzystywany jest do bezpośredniego tworzenia i rozwijania Oprogramowania, a więc programów komputerowych opisanych we wniosku, powstałych w wyniku działalności obejmującej nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń;
- koszty samochodowe (paliwo, amortyzacja środków trwałych - samochodów) - ponoszone w celu Państwa dojazdu do klienta i ustalania kierunku prac rozwojowych;
- koszty telekomunikacyjne (abonament telefoniczny) - do komunikowania się Państwa z klientem oraz do łączenia się z serwerami wysyłającymi dane do programu przez Internet, dostępu do wiedzy i narzędzi programistycznych, komunikacji elektronicznej, tworzenia i rozwijania Oprogramowania;
- licencje Oprogramowania do pisania kodu oraz wysyłki maili - do tworzenia i rozwijania Oprogramowania oraz nadzorowania realizacji prac rozwojowych;
- koszty utrzymania danych w chmurze - ponoszone w celu utrzymania i zabezpieczenia Państwa wyników prac;
- koszty szkoleń specjalistycznych - ponoszone w celu zdobywania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji zawodowych, wykorzystywanych następnie przy tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania;
- koszty dzierżawy serwerów oraz mocy obliczeniowej w chmurze ... - do hostowania stron oraz systemów oraz przechowywania wyników Państwa prac;
- koszty oprogramowania zewnętrznych firm (...) - w celu zwiększenia efektywności w procesie tworzenia Oprogramowania;
- umowy o dzieło, umowy o pracę – do bezpośredniego tworzenia i rozwijania Oprogramowania;
- koszty usług księgowych - comiesięczna zryczałtowana opłata z tytułu usług świadczonych przez biuro księgowe na rzecz Państwa przedsiębiorstwa. Księgowość wskazuje jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do IP oraz umożliwia rozdział faktury za usługi, ponadto wskazuje pod którą pozycją dany koszt znajduje się w KPiR oraz przygotowuje zeznanie roczne. Wydatki te są związane wyłącznie z działalnością noszącą znamiona działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Państwa;
- koszty składek ubezpieczenia społecznego ZUS – koszt obowiązkowy w prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej, polegającej na realizacji prac rozwojowych, zaliczany przez Państwa jako koszt uzyskania przychodów, w skład którego mieści się ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Wydatki te są związane wyłącznie z działalnością noszącą znamiona działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Państwa.
Ponadto w piśmie z 6 października 2023 r. udzieli Państwo odpowiedzi na:
Pytanie nr 25) Czy odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółowa ewidencja jest prowadzona na bieżąco, od początku realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP oraz czy prowadzona jest od momentu poniesienia pierwszych kosztów o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Odpowiedź: Tak, odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółowa ewidencja jest prowadzona na bieżąco, od początku realizacji działalności zmierzającej do wytworzenia kwalifikowanego IP oraz prowadzona jest od momentu poniesienia pierwszych kosztów o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowo ponownie przytoczyli Państwo odpowiedzi na pytanie nr 29 dotyczące kosztów związanych z zawieraniem umów o dzieło (lit. od a-f i h) oraz doprecyzowali Państwo odpowiedź na pytanie oznaczone lit. g, tj. :
g)czy wykonujący dzieło realizują zlecenia dla Państwa w ramach prowadzonej przez nich działalności badawczo-rozwojowej, czy też czynią to wyłącznie w ramach działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Państwa?
Odpowiedź: Wykonujący dzieło realizują zlecenia dla Państwa w ramach prowadzonej przez Państwa działalności twórczej zmierzającej do stworzenia programu komputerowego.
Ponadto uzupełnili swoją odpowiedź poprzez udzielenie odpowiedzi na:
Pytanie nr 33) Czy Zleceniodawcy, o których mowa we wniosku, są podmiotami polskimi, czy zagranicznymi (z jakiego kraju?)? Jeśli Zleceniodawcy są podmiotami zagranicznymi, to czy usługi dla tych podmiotów są wykonywane przez Państwa w Polsce czy w kraju, w którym podmioty te mają siedzibę? Jeśli usługi są wykonywane w kraju, w którym podmioty te mają siedzibę, to, czy działalność gospodarcza w tym państwie jest prowadzona za pośrednictwem zakładu w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a tym państwem?
Odpowiedź: Są to podmioty polskie.
Pytanie nr 34) Jeżeli wniosek dotyczy również dochodów za przyszłe okresy (lata następne), czy będą one uzyskiwane w takich samych okolicznościach faktycznych, jak w przedstawionych we wniosku (jeżeli nie, należy wyczerpująco przedstawić okoliczności ich uzyskiwania)?
Odpowiedź: Dochody za przyszłe okresy (lata następne), będą uzyskiwane w takich samych okolicznościach faktycznych, jak w przedstawionych we wniosku.
Pytania
1. Czy opisane prace wykonywane przez Państwa polegające na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT?
2. Czy Prawa IP Box, tj. autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, wskazane w niniejszym wniosku będące efektem tworzenia lub rozwijania programów komputerowych, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT?
3. Czy dochód osiągany z przeniesienia Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do programów komputerowych) z tytułu tworzenia i rozwijania programów komputerowych wskazanych we wniosku oraz dochód osiągany z opłat licencyjnych wynikających z zawieranych przez Państwa z użytkownikami umów licencyjnych będzie mógł podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%?
4. Czy ustalając wskaźniki Nexus, będą Państwo mieli prawo do uwzględniania kosztów, opisanych w niniejszym wniosku do litery „a” wskaźnika?
Stanowisko Państwa w sprawie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku.
Ad. 1
Państwa zdaniem opisane prace wykonywane przez Państwa polegające na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT.
Stosownie do treści art. 5a ust. 38 ustawy o PIT przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Ustawodawca definiując w art. 5a ust. 39 ustawy o PIT termin badania naukowe oraz definiując pojęcie prace rozwojowe odwołuje się wprost do definicji zawartych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1668 z póżn. zm„ UPSWN).
Tym samym, przez badania naukowe zgodnie z art. 5a ust. 39 w zw. z art. 4 ust. 2 UPSWN, rozumie się: badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne; badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast przez prace rozwojowe, stosownie do treści art. 5a ust. 38 w zw. z art. 4 ust. 3 UPSWN, należy rozumieć działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, są Państwo dostawcami usług oprogramowania do zarządzania produkcją, które to Oprogramowanie jest cały czas rozwijane o nowe funkcjonalności i możliwości.
Prace badawczo-rozwojowe są realizowane w sposób ciągły i systematyczny. W celu realizacji prac badawczo-rozwojowych wykorzystują Państwo dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności z dziedziny nauki i technologii.
W kontekście przedstawionego opisu sytuacji faktycznej - pod pojęciem „program komputerowy” należy rozumieć programy komputerowe opisane we wniosku, tj.:
1. ……..
Opis: System ………… stworzony z myślą o kompleksowej obsłudze …………….. (……………..), wspomagający ……….., obieg dokumentów, płatności, reklamacje oraz stronę internetową firmy. System składa się z wielu modułów, które były tworzone w różnym czasie i są nieustannie rozwijane (modułami są np. Moduł sprzedaży ………, moduł sprzedaży …………., moduł księgowy, moduł alokacyjny, moduł techniczny, moduł fakturowania. Licencjobiorcy: …………...
2. ……….
Opis: System ………. do obsługi wytwórni betonu, umożliwia sprzedaż …………., tworzenie ………., wydawanie dyspozycji wyjazdu pojazdów, obliczanie czasu przejazdu, raportowanie produkcji. Jest zintegrowany z węzłem produkcyjnym oraz z systemem finansowo-księgowym. System oczekuje na uruchomienie węzła, będzie stale rozwijany.
3. ……….
Opis: System umożliwiający ustalanie harmonogramu pracy oraz rezerwację …….. w ………... System umożliwia elastyczne zarządzanie rezerwacjami ……… na ………….. organizuje pracę pracowników obiektu oraz synchronizuje kalendarze obsługi obiektu. Klient zapowiedział chęć rozwoju aplikacji.
4. ……..
Opis: Aplikacja mobilna umożliwiająca wynajem udogodnień w centrach ………. Aplikacja składa się z 3 modułów: modułu zarządzania dla kierownika centrum, aplikacji operatorskiej, aplikacji mobilnej dla użytkowników końcowych przeznaczonej na platformy .... Prowadzony jest serwis aplikacji oraz rozwijane i dodawane są nowe funkcjonalności (dodawane nowe udogodnienia możliwe do wypożyczenia oraz dodawane nowe funkcjonalności)
5. System obsługi …………
Opis: Kompleksowy system do obsługi ……….. połączony z aplikacją mobilną. Umożliwia rezerwacje wizyt, prowadzenie wizyt Online, rozliczanie wizyt, prowadzenie dokumentacji medycznej, prowadzenie procedur i………., wystawianie zwolnień i recept, rozliczanie pracowników, wydruk paragonów. System jest wdrożony i ciągle rozwijany, prowadzony jest również serwis.
6. System do produkcji ……..
Opis: System produkcyjny umożliwiający prowadzenie produkcji oraz magazynu w firmach produkujących ……... System umożliwia tworzeni wzorów ………, delegowanie celów produkcyjnych dla zespołów pracowników, monitorowanie stanów magazynowych oraz tempa produkcji. Wydawanie towarów przez magazynierów. System jest serwisowany i planowany jest dalszy rozwój
7. Innowacyjny model …………
Opis: System składający się z ……… (urządzenie ………….), filmów odtwarzanych na ……. oraz oprogramowania do obsługi ………... Celem projektu była pomoc w załatwianiu spraw w urzędach przez osoby starsze. Autorskie prawa majątkowe są zachowywane przy rozwoju oprogramowania, które było zlecane w trakcie trwania projektu.
8. System do zarządzania ………..
Opis: System umożliwiający zarządzanie produkcją form ………. w ……………, monitorowanie czasu pracy pracowników, komunikacji wewnątrz oraz na zewnątrz firmy. System jest serwisowany i stale rozwijany o nowe funkcjonalności, planowana jest duża rozbudowa.
Ponadto, stworzyli Państwo analizę technicznej integracji ……. i ……….. Zlecenie polegało na wykonaniu dokumentu dotyczącego integracji ……… oraz ………….. Określenia pojawiające się we wniosku, takie jak: „program komputerowy”, „oprogramowanie”, „system”, „aplikacja”, „prace programistyczne”, „funkcjonalności” używane są zamiennie, żeby określić ten sam efekt Państwa prac. Tworzą Państwo, a następnie rozwijają programy komputerowe opisane powyżej. Rozwijanie programów komputerowych polega na spisywaniu wymagań technicznych i/lub biznesowych zamawiającego dotyczących rozwoju istniejących funkcjonalności programu komputerowego. Jeżeli zamawiający tego wymaga, tworzona jest analiza biznesowa lub techniczna rozwijanej funkcjonalności. Na tej podstawie tworzony jest nowy kod, który jest testowany i wdrażany. Jeżeli zamawiający zamawia nowy moduł programu komputerowego, to tworzona jest analiza biznesowa, po jej wykonaniu zostaje zakodowany nowy moduł programu komputerowego, jest testowany, wdrażany i udzielana jest licencja na jego używanie. Jeżeli nowy moduł został wcześniej przygotowany, to zamawiający może wykupić do niego licencję. Twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania”, którego dotyczy wniosek, polega na Państwa kreatywnym, nowatorskim i oryginalnym podejściu w procesie tworzenia nowych rozwiązań o charakterze unikatowym. Tworzą Państwa oprogramowanie tak, aby zaspokoić potrzeby istniejących jak i potencjalnych Klientów. Są Państwo w stanie stwierdzić, że tworzenie programów komputerowych ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Państwa działalności gospodarczej, w ramach której prowadzą Państwo prace w sposób systematyczny, zaplanowany i metodyczny w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Wykorzystują Państwo przy tym własną inwencję twórczą i korzystają z posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności. Konkretnymi działaniami zmierzającymi do usprawnienia wytworzonego już wcześniej oprogramowania, są: refaktoring kodu, usprawnienia procesu wytwarzania kodu, dodawanie funkcjonalności, aktualizacja wykorzystywanych bibliotek, przejście na nowszą wersję platformy programistycznej zalecanej przez producenta platformy. Wykorzystywana jest wiedza techniczna, informatyczna, biznesowa w tym: zrozumienie platformy ..., znajomość narzędzi programistycznych, zrozumienie sposobu działania programów komputerowych, obsługa rozwiązań chmurowych. Wykorzystywane są umiejętności logicznego myślenia, kreacji nowych rozwiązań, znajomość języków programowania, znajomość frameworków, zrozumienie baz danych, znajomość systemów kontroli wersji, umiejętności analityczne, chęć do nauki, kreatywność. Działalność, w ramach której tworzą/rozwijają Państwo Oprogramowanie nie obejmuje natomiast rutynowych i okresowych zmiany wprowadzanych do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Celem zawsze jest wytworzenie nowego autorskiego, innowacyjnego oprogramowania. Każde oprogramowanie jest inne i spełnia różne zadania, stąd wskazanie jednego konkretnego celu (odmiennego od powyższego) dla wszystkich projektów jest niemożliwe. Finansowanie pochodzi z opłat licencyjnych za korzystanie z programów komputerowych przez użytkowników.
Systematyczność Państwa działań polega na regularnym i uporządkowanym podejściu do tworzenia oprogramowania, która podzielona jest na etapy:
Planowanie: Na początku każdego projektu tworzą Państwo szczegółowy plan, który obejmuje cele projektu, harmonogram, zasoby potrzebne do jego realizacji oraz metryki, które pozwolą ocenić jego sukces.
Analiza i projektowanie: Następnie przeprowadzana jest analiza wymagań klienta i projektowane jest rozwiązanie, które spełni te wymagania. Ten etap obejmuje tworzenie diagramów, modeli danych i interfejsów użytkownika.
Implementacja: Po zatwierdzeniu projektu przez klienta, przechodzą Państwo do fazy implementacji. W tym etapie pisany jest kod, który jest następnie testowany i poprawiany do momentu, aż spełni wszystkie wymagania.
Testowanie: Po zakończeniu implementacji przeprowadzany jest szereg testów, aby upewnić się, że oprogramowanie działa poprawnie i spełnia wszystkie wymagania klienta.
Wdrożenie i utrzymanie: Po pomyślnym przetestowaniu oprogramowania wdrażają je Państwo u klienta i zapewniają wsparcie techniczne oraz regularne aktualizacje. Ten proces powtarzany jest dla każdego projektu, co gwarantuje systematyczność Państwa działań. Dzięki temu są Państwo w stanie dostarczać wysokiej jakości oprogramowanie na czas i w ramach przewidywanego budżetu.
Ad. 2.
Państwa zdaniem Prawa IP Box, tj. autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, wskazane w niniejszym wniosku będące efektem tworzenia lub rozwijania programów komputerowych, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT. Za takie ustawodawca w art. 30ca ust. 1 uPIT traktuje m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest jego ochrona prawna na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest RP, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest UE, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej. W przedmiotowym wniosku, wskazali Państwo, że przejaw Ich działań prowadzonych w ramach spółki stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a ust 38 ustawy o PIT. Ich praca spełnia bowiem definicje prac rozwojowych zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 85 z póżn. zm.). Wskazują Państwo, że w ramach działalności m.in. "tworzą" i "rozwijają" oprogramowanie, co ustawodawca wymaga, aby uznać je za prace rozwojowe. Prawa autorskie realizowane przez Państwa, są programami komputerowymi, podlegającymi osobnej ochronie, o której mowa w art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi MF do IP BOX (pkt 80), program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Stwierdzono ponadto, że pojęcie to należy traktować szeroko. W takim przypadku wytwarzają Państwo program komputerowy. Nadto jak zostało wyżej podkreślone, podlega on ochronie prawnej.
Ad. 3.
Państwa zdaniem, dochód osiągany z przeniesienia Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do programów komputerowych) z tytułu tworzenia i rozwijania programów komputerowych jak również dochód osiągany z opłat licencyjnych z tytułu zawieranych umów licencyjnych, wskazanych we wniosku będzie mógł podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%. Przenieśli Państwo prawa majątkowe wyłącznie w stosunku do stworzonej analizy technicznej integracji ……… i ………….. Zlecenie polegało na wykonaniu dokumentu dotyczącego integracji ……….. oraz …………. i zostało zrealizowane na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej ze wskazanymi polami eksploatacji, na których nastąpiło takie przeniesienie. Przeniesienie praw majątkowych nastąpiło bez dodatkowych dokumentów w momencie ustalenia utworu, poprzez fizyczne wydanie kodu źródłowego w postaci programu komputerowego. Wyodrębnienie programu komputerowego/oprogramowania komputerowego nastąpiło w momencie jego ukończenia. Przekazali Państwo program Zleceniodawcy, a Zleceniodawca go przyjął. Potwierdzeniem przeniesienia tych praw było fizyczne wydanie kodu poprzez umieszczenie go w repozytorium w chmurze. Są Państwo osobami fizycznymi, którzy prowadzą działalność gospodarczą w ramach spółki jawnej, której działalność polega na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania. Spółka zawiera z klientami umowy o świadczenie usług na podstawie których, tworzą i rozwijają Państwo programy komputerowe. Ponadto, udzielają Państwo licencji niewyłącznej i osiągają dochód z opłat licencyjnych wynikających z zawieranych umów licencyjnych z Oprogramowania. Są to umowy licencji w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a udzielanie licencji następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach w/w ustawy. W tym przypadku uzyskują Państwo dochód z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Ponoszą Państwo koszty, które mogą być uznane za bezpośrednie, bowiem są związane bezpośrednio z tworzeniem i rozwojem Oprogramowania. Wobec czego są Państwo w stanie ustalić wskaźnik Nexus dla tworzonych IP. Spółka, a tym samym i ponoszą Państwo ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności. Zarówno tworzone jak i rozwijane (tworzone funkcjonalności implementowane w kod źródłowy) są chronione przez art. 74 ust 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z art. 30ca ust. 2 kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej jest m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest, że podlegają one ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw. W odesłaniu do ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z póżn. zm.) w art. 1 ustawodawca wskazuje, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego są utwory m.in. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). W myśl art. 30cb ust. 1 ustawy o PIT podatnik zobowiązany jest zaprowadzić ewidencję, która umożliwia wyodrębnienie każdego kwalifikowanego prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach - tu podatkowych. Prowadzenie ewidencji pozaksięgowej w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, wyodrębnić koszty przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Z uwagi na to, że spełniają Państwo te wszystkie przesłanki mają prawo do opodatkowania dochodu z kwalifikowanych praw autorskich w stawce 5%.
Ad.4.
Państwa zdaniem ustalając wskaźnik nexus, Będą Państwo mieli prawo do uwzględniania kosztów, opisanych w niniejszym wniosku do litery „a” wskaźnika obliczając ten wskaźnik oddzielnie na każde kwalifikowane prawo własności. Ustawodawca w art. 30ca ust. 4 uPIT, wskazuje, że podatnik chcący skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik nexus. Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźniku, są koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Zastrzeżono przy tym, że nie wszystkie koszty uznać można za kwalifikowane. Nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wartość odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami. Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów. Jednak, wykładnia tego przepisu powinna prowadzić do uznania, że mowa tu o tzw. kosztach pasywnych i to w części finansowej oraz takich, które dotyczą miejsca powstawania prawa własności intelektualnej.
W odniesieniu do kosztów, których dotyczy postawione przez Państwa pytanie czwarte, tj. kosztów które chcieliby Państwo uwzględnić we wskaźniku nexus, wskazują Państwa, że funkcjonalny związek poszczególnych wydatków z pytania czwartego, z działaniami obejmującymi tworzenie Oprogramowania jest następujący:
- sprzęt komputerowy (laptop-amortyzacja, mysz, klawiatura) - wykorzystywany jest do bezpośredniego tworzenia i rozwijania Oprogramowania, a więc programów komputerowych opisanych we wniosku, powstałych w wyniku działalności obejmującej nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń;
- koszty samochodowe (paliwo, amortyzacja środków trwałych - samochodów) - ponoszone w celu Państwa dojazdu do klienta i ustalania kierunku prac rozwojowych;
- koszty telekomunikacyjne (abonament telefoniczny) - do komunikowania się Państwa z klientem oraz do łączenia się z serwerami wysyłającymi dane do programu przez Internet, dostępu do wiedzy i narzędzi programistycznych, komunikacji elektronicznej, tworzenia i rozwijania Oprogramowania;
- licencje Oprogramowania do pisania kodu oraz wysyłki maili - do tworzenia i rozwijania Oprogramowania oraz nadzorowania realizacji prac rozwojowych;
- koszty utrzymania danych w chmurze - ponoszone w celu utrzymania i zabezpieczenia wyników Państwa prac. Koszty te obejmują opłaty za przechowywanie danych, transfer danych, operacje wejścia/wyjścia, a także za dodatkowe usługi, takie jak automatyczne tworzenie kopii zapasowych czy szyfrowanie danych. Wartości te mogą się różnić w zależności od dostawcy usług chmurowych i wybranego planu taryfowego. Obecnie głównym dostawcą usług chmurowych jest firma ...;
- koszty szkoleń specjalistycznych - ponoszone w celu zdobywania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji zawodowych, wykorzystywanych następnie przy tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania obejmują opłaty za kursy i szkolenia, materiały szkoleniowe, opłaty egzaminacyjne, a także koszty związane z czasem pracy pracowników spędzonym na szkoleniu. Koszty te mogą być różne w zależności od rodzaju szkolenia, jego trwania, liczby uczestników oraz dostawcy szkoleń;
- koszty dzierżawy serwerów oraz mocy obliczeniowej w chmurze ... - do hostowania stron oraz systemów oraz przechowywania wyników Państwa prac. Koszty te obejmują opłaty za przechowywanie danych, transfer danych, operacje wejścia/wyjścia, a także za dodatkowe usługi, takie jak automatyczne tworzenie kopii zapasowych czy szyfrowanie danych. Wartości te mogą się różnić w zależności od dostawcy usług chmurowych i wybranego planu taryfowego;
- koszty oprogramowania zewnętrznych firm (...) - w celu zwiększenia efektywności w procesie tworzenia Oprogramowania. Zakupione licencje na programy komputerowe które nie stanowią wartości niematerialnej i prawnej w prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej, które są instalowane w celu poprawnego działania komputera/laptopa lub tworzenia „Oprogramowania” będącego przedmiotem wniosku. Zakupione licencje na programy komputerowe nie stanowią nabycia, o których mowa w lit. b. c i d wskaźnika nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- umowy o dzieło, umowy o pracę - do bezpośredniego tworzenia i rozwijania Oprogramowania: całość wynagrodzenia wypłacanego wykonującym dzieło związana jest z działalnością badawczo-rozwojową. W wyniku wykonywania umowy o dzieło z wykonującymi dzieło dojdzie do przeniesienia prawa własności intelektualnej pomiędzy Państwem a wykonującymi dzieło. Osoba zatrudniona na umowę o pracę zajmuje się pisaniem kodu źródłowego, programu komputerowego, stanowiącego odrębny program komputerowy/oprogramowanie podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wynagrodzenie osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę składa się z dwóch określonych w umowie części, tj. części przysługującej w związku z wykonywaniem czynności i prac o charakterze twórczym oraz stworzeniem (wykonaniem) utworów, programów komputerowych (kodów) i przeniesieniem na Państwa autorskich praw majątkowych oraz pozostałej części obejmującej wynagrodzenie za czas przeznaczony na wykonywanie pozostałych obowiązków pracownika, niezwiązanych z pracami o charakterze twórczym. Ustalenie czasu pracy przypadającego na dane czynności następuje na podstawie ewidencji czasu pracy prowadzonej od początku, dla każdej z umów o pracę. Ewidencja ta pozwala na wykazanie tego czasu;
- koszty usług księgowych - comiesięczna zryczałtowana opłata z tytułu usług świadczonych przez biuro księgowe na rzecz Państwa przedsiębiorstwa. Księgowość wskazuje jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do IP oraz umożliwia rozdział faktury za usługi, ponadto wskazuje pod którą pozycją dany koszt znajduje się w KPiR oraz przygotowuje zeznanie roczne. Wydatki te są związane wyłącznie z działalnością noszącą znamiona działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Państwa.
- koszty składek ubezpieczenia społecznego ZUS - koszt obowiązkowy w Państwa prowadzonej działalności gospodarczej, polegającej na realizacji prac rozwojowych, zaliczany przez Państwa jako koszt uzyskania przychodów, w skład którego mieści się ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Wydatki te są związane wyłącznie z działalnością noszącą znamiona działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Państwa.
Żaden z opisanych wydatków, nie był ani nie jest ponoszony wyłącznie w celu prowadzenia przez Państwa konkretnych prac rozwojowych.
Przyporządkowują Państwo poszczególne wydatki do działań, które traktują jako konkretne prace rozwojowe na podstawie klucza przychodowego. Nie zaliczają Państwa do wskaźnika nexus wszystkich wydatków, jakie przypisują Państwo do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „programu komputerowego” a jedynie te bezpośrednio związane z tworzeniem lub rozwijaniem programu komputerowego.
Wyżej opisane koszty uznać więc należy za koszty bezpośrednie, a więc takie, których wartość powinna zostać zaliczona przy obliczaniu wskaźników nexus. Będą Państwo ustalać odrębne wskaźniki nexus dla poszczególnych „Praw IP Box”.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.).
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy :
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to: prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ostatniej ustawy :
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ww. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z opisu sprawy wynika, że prowadzicie Państwo działalność gospodarczą w ramach spółki jawnej od 16 sierpnia 2017 r. W ramach działalności wykonują Państwo prace programistyczne. Jest to oprogramowanie tworzone i rozwijane pod potrzeby indywidualne konkretnego Zleceniodawcy. Świadczą Państwo usługi w zakresie potrzeb biznesowych oraz możliwości technicznych swoich klientów i na tej podstawie tworzą analizy biznesowe i techniczne, pozwalające na tworzenie specjalistycznego Oprogramowania, w pełni dopasowanego do procesów zachodzących u Zamawiających. Zaplanowali Państwo stworzenie programów komputerowych opisanych we wniosku – zindywidualizowanego oprogramowania dla firm, które spełnia ich specyficzne potrzeby. Plan ten obejmował analizę wymagań klienta, projektowanie rozwiązania, implementację, testowanie i wdrożenie.
W opisie sprawy wskazali Państwo, że w okresie, którego dotyczy wniosek, stworzyli i rozwinęli Państwo następujące programy komputerowe, co do których udzielana jest licencja:
−……….. - system …………. stworzony z myślą o kompleksowej obsłudze ……….. (………….), wspomagający sprzedaż, obieg dokumentów, płatności, reklamacje oraz stronę internetową firmy. System składa się z wielu modułów, które były tworzone w różnym czasie i są nieustannie rozwijane (modułami są np. moduł sprzedaży …………., moduł sprzedaży ……………, moduł księgowy, moduł alokacyjny, moduł techniczny, moduł fakturowania).
−………… - system …………….. do obsługi wytwórni …………, umożliwia sprzedaż ……….., tworzenie ……….., wydawanie dyspozycji wyjazdu pojazdów, obliczanie czasu przejazdu, raportowanie produkcji. Jest zintegrowany z węzłem produkcyjnym oraz z systemem finansowo-księgowym.
−………. - system umożliwiający ustalanie harmonogramu pracy oraz rezerwację ……. w …………... System umożliwia elastyczne zarządzanie rezerwacjami ….. na ……., organizuje pracę pracowników obiektu oraz synchronizuje kalendarze obsługi obiektu.
−………. - aplikacja mobilna umożliwiająca wynajem udogodnień w centrach handlowych. Aplikacja składa się z 3 modułów: modułu zarządzania dla kierownika centrum, aplikacji operatorskiej, aplikacji mobilnej dla użytkowników końcowych przeznaczonej na platformy ....
−System obsługi ………….. - kompleksowy system do obsługi …….. połączony z aplikacją mobilną. Umożliwia rezerwacje wizyt, prowadzenie wizyt online, rozliczanie wizyt, prowadzenie dokumentacji medycznej, prowadzenie procedur ………, wystawianie zwolnień i recept, rozliczanie pracowników, wydruk paragonów.
−System do produkcji ……… -system produkcyjny umożliwiający prowadzenie produkcji oraz magazynu w firmach produkujących ………... System umożliwia tworzeni wzorów ……, delegowanie celów produkcyjnych dla zaspołów pracowników, monitorowanie stanów magazynowych oraz tempa produkcji, wydawanie towarów przez magazynierów.
−Innowacyjny model ………. - system składający się z …….. (urządzenie ………..), filmów odtwarzanych na ………… oraz oprogramowania do obsługi …………. Celem projektu była pomoc w załatwianiu spraw w urzędach przez …………….
−System do zarządzania ………. - system umożliwiający zarządzanie produkcją …….. w …………., monitorowanie czasu pracy pracowników, komunikacji wewnątrz oraz na zewnątrz firmy.
Dodatkowo wytworzyli Państwo aplikację nielicencjonowaną, co do której przenieśli Państwo autorskie prawa majątkowe na rzecz Zleceniodawców. Stworzenie analizy technicznej integracji ……….. i ………. Zlecenie polegające na wykonaniu dokumentu dotyczącego integracji ……… oraz ………….
Zamierzają Państwo skorzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ustawy o PIT, w roku 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 oraz w latach kolejnych, w których będą uzyskiwali dochody w takich samych okolicznościach faktycznych jak w przedstawionym zdarzeniu.
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki ,technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo–rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (programów opisanych we wniosku).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka kodu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
W opisie sprawy wskazali Państwo, że opracowują nowe lub ulepszone produkty, procesy, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Państwa i Państwa Zleceniodawców. Działalność, w ramach której tworzą/rozwijają Państwo Oprogramowanie ma charakter twórczy o indywidualnym charakterze (tj. jest wyrazem własnej twórczości intelektualnej, posiada charakter kreatywny, nowatorski, oryginalny w pomyśle, jest nastawiona na tworzenie nowych oryginalnych rozwiązań, o charakterze unikatowym). Twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania”, którego dotyczy wniosek, polega na kreatywnym, nowatorskim i oryginalnym podejściu Państwa w procesie tworzenia nowych rozwiązań o charakterze unikatowym.
Ponadto podali Państwo, że konkretnymi działaniami zmierzającymi do usprawnienia wytworzonego już wcześniej oprogramowania, są: refaktoring kodu, usprawnienia procesu wytwarzania kodu, dodawanie funkcjonalności, aktualizacja wykorzystywanych bibliotek, przejście na nowszą wersję platformy programistycznej zalecanej przez producenta platformy.
Wskazali Państwo, że innowacyjność polega na usprawnieniu działania oraz poprawie efektywności w przedsiębiorstwie dzięki informatyzacji procesów, które do tej pory były wykonywane metodami wymagającymi dużego nakładu pracy. Oprogramowanie stworzone na rzecz danego Kontrahenta powoduje stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności.
Podkreślili Państwo również, że utwory tworzone i modyfikowane przez Państwa są chronione przez art. 74 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ponadto uznali Państwo, iż projekty polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter.
Zatem prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów komputerowym ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Wyjaśnili Państwo, że działalność prowadzona jest przez Państwa w sposób ciągły i systematyczny, a jej efektem jest tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów.
Tworzenie programów komputerowych ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Państwa działalności gospodarczej, w ramach której prowadzą Państwo prace w sposób systematyczny, zaplanowany i metodyczny w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Wykorzystują Państwo przy tym własną inwencję twórczą i korzystają z posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności.
Podali Państwo, że Państwa celem zawsze jest stworzenie nowego autorskiego, innowacyjnego oprogramowania. Dostarczenie wysokiej jakości oprogramowania, które spełnia wymagania Państwa klientów i pomaga im osiągnąć ich cele biznesowe. Każde oprogramowanie jest inne i spełnia różne zadania, stąd wskazanie jednego konkretnego celu (odmiennego od powyższego) dla wszystkich projektów jest niemożliwe.
Wszystkie projekty były realizowane zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Systematyczność Państwa działań polega na regularnym i uporządkowanym podejściu do tworzenia oprogramowania, która podzielona jest na etapy.
Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do wskazanych przez Pana programów komputerowych jest spełnione.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
W opisie sprawy wskazali Państwo, że Państwa działalność prowadzona jest w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Stale rozwijają Państwo umiejętności i wiedzę, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i technologiami w branży IT.
Przy tworzeniu innowacyjnego oprogramowania, wykorzystują Państwo różne rodzaje wiedzy i technologii, które są selekcjonowane pod kątem ich przydatności do realizacji konkretnego projektu.
Podali Państwo, że wykorzystywana jest wiedza techniczna, informatyczna, biznesowa w tym: zrozumienie platformy ..., znajomość narzędzi programistycznych, zrozumienie sposobu działania programów komputerowych, obsługa rozwiązań chmurowych. Wykorzystywane są umiejętności logicznego myślenia, kreacji nowych rozwiązań, znajomość języków programowania, znajomość frameworków, zrozumienie baz danych, znajomość systemów kontroli wersji, umiejętności analityczne, chęć do nauki, kreatywność.
Oprogramowania (tworzone, jak i rozwijane) nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny.
Wskazali Państwo, że przed rozpoczęciem realizacji poszczególnych projektów oprogramowania, dysponowali Państwo szerokim zakresem wiedzy i doświadczenia, które były niezbędne do pomyślnego zakończenia opisanych we wniosku i niniejszym uzupełnieniu projektów, tj: znajomość języków programowania takich jak J.... Ta wiedza była niezbędna do pisania skutecznego i wydajnego kodu; doświadczenie w projektowaniu systemów; zrozumienie biznesu klienta; znajomość technologii i narzędzi; doświadczenie w zarządzaniu projektami. W/w zasoby wiedzy były kluczowe dla pomyślnego zakończenia projektów oprogramowania.
Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
·planowaniu produkcji oraz
·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak wskazali Państwo we wniosku, w ramach Państwa prowadzonej działalności gospodarczej wykonują Państwo prace programistyczne zlecane przez Zleceniodawców, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Jest to oprogramowanie tworzone i rozwijane pod potrzeby indywidualne konkretnego Zleceniodawcy.
Państwa działalność, w ramach której tworzą/rozwijają Państwo Oprogramowanie obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Dodatkowo wskazali Państwo, że działalność, w ramach której tworzą/rozwijają Państwo Oprogramowanie nie obejmuje rutynowych i okresowych zmiany wprowadzanych do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Państwa oprogramowanie różni się od istniejących rozwiązań dzięki temu, że jest tworzone na zamówienie i dostosowane do specyficznych potrzeb klientów.
Ponadto podali Państwo, że wykorzystują następujące języki programowania: .... Stworzone oprogramowania zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej.
Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Państwa ani też całość prowadzonej przez Państwa działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu - takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.
W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, działalność polegająca na tworzeniu programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Jak wynika z art. 30ca ust. 3 ww. ustawy:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Stosownie z kolei do treści art. 30ca ust. 4 ww. ustawy:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a+b) * 1,3
a+b+c+d,
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a -prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b -nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c -nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d -nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 ww. ustawy:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
W powołanym przepisie ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich wymienił sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (pkt 2).
W przypadku kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ww. ustawy, sprzedaż ta polega na przeniesieniu przez podatnika przysługujących mu autorskich praw majątkowych do programu komputerowego na inny podmiot.
Stosownie do art. 30ca ust. 11 ww. ustawy:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 ww. ustawy:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:
-tworzą Państwo wymienione w opisie programy komputerowe w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
-wytwarzane przez Państwa oprogramowanie, jak również jego nowe funkcjonalności, które mają na celu ulepszenie (rozwinięcie) danego oprogramowania (osobny przedmiot obrotu), stanowią utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlegają ochronie na podstawie art. 74 tej ustawy;
-dokonują Państwo odpłatnego przeniesienia wszelkich autorskich praw majątkowych do wytworzonego oprogramowania w zamian za stosowne wynagrodzenie;
-w przypadku usług polegających na udzieleniu licencji na Oprogramowanie, otrzymują Państwo dochód z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
-prowadzą Państwo od 1 stycznia 2019 r. odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ww. ustawy.
Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 dalej: „ustawa o PAIPP”).
Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do programu komputerowego (Oprogramowanie), wytwarzane samodzielnie przez Państwa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uzyskiwanym przez Państwa jest dochód określony w art. 30ca ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. dochód z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Natomiast odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego (Oprogramowanie) stanowi dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mając powyższe na uwadze, dochód z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej oraz ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej wytworzonego/rozwiniętego w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP na podstawie przepisów art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym, mogą Państwo, na podstawie przepisu art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zastosować stawkę 5% do dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, poczynając od 2019 r. oraz za lata kolejne, jeżeli nie zmieni się stan faktyczny i nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie.
Przechodząc do kwestii, uznania wskazanych w opisie sprawy kosztów, za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, tutejszy Organ wyjaśnia, co następuje.
Należy przede wszystkim podkreślić, że wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i
-wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
-wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.
Z objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. wynika bowiem, że „Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP”.
Przechodząc do Państwa wątpliwości dotyczących uznania ponoszonych przez Pana wydatków za koszty konieczne do wyliczenia wskaźnika, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. Z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:
-wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
-kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
-dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.
Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinni Państwo również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.
Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy także zauważyć, że w przypadku poniesienia wydatku na zakup środka trwałego, który podlega amortyzacji podatkowej oraz ma związek z wytworzeniem, rozwojem, ulepszeniem kwalifikowanego IP, cały wydatek nie może zostać uwzględniony we wskaźniku nexus. Uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane przez podatnika w roku podatkowym, w którym będzie korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.
Zatem wydatki, które Państwo ponosiliście, tj.: koszt sprzętu komputerowego (laptopy, mysz, klawiatura), licencje Oprogramowania do pisania kodu oraz wysyłki maili, koszt utrzymania danych w chmurze, koszt szkoleń specjalistycznych, koszty telekomunikacyjne, koszt dzierżawy serwerów oraz mocy obliczeniowej w chmurze ..., koszt oprogramowania zewnętrznych firm (...), koszt wynagrodzenia umów o dzieło i umów o pracę, koszty samochodowe (paliwo), koszt usług księgowych, koszt składek ubezpieczenia społecznego, przy zachowaniu właściwej proporcji, należy uznać za koszty, o których mowa w literze „a” wzoru do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Dodatkowe informacje
Państwa stanowisko uznano za prawidłowe pomimo tego, że w treści własnego stanowiska przytoczyli Państwo przepis art. 5a ust. 38 i ust. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższe uznano za oczywistą omyłkę, gdyż w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ww. przepisy nie istnieją. W zakresie objętym przedmiotowym wnioskiem zastosowanie znajdują przepisy art. 5a pkt 38 i 39 ww. ustawy. Zatem, tutejszy Organ uznał, że jest to oczywista omyłka pisarska, niemającą wpływu na rozstrzygnięcie, co potwierdzają wskazane powyżej elementy wniosku ORD-WS.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
- zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Państwa chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651, ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Pan … (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).