Przychód ze sprzedaży lokali mieszkalnych na wybudowanej działce kupionej przez współwłaścicieli ponad 20 lat temu należy zakwalifikować do przychodów... - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.659.2023.5.AC

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 23 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.659.2023.5.AC

Temat interpretacji

Przychód ze sprzedaży lokali mieszkalnych na wybudowanej działce kupionej przez współwłaścicieli ponad 20 lat temu należy zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 13 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych w związku ze sprzedażą lokali mieszkalnych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 września  2023 r. (wpływ 15 września 2023 r.), pismem z 6 października 2023 r. (wpływ 6 października 2023 r.) oraz pismem z 11 października 2023 r (data wpływu 11 października 2023 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

Pan K.K.,

(...)

2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

Pani L.K.,

(...)

3)Zainteresowany niebędący stroną postępowania :

Pan D.Ł.,

(…)

4)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

Pani P.Ł.,

(…)

Treść wniosku jest następująca:

Opis i uzupełnienie zdarzenia przyszłego

Są Państwo (cztery osoby fizyczne) współwłaścicielami działki budowlanej nr 1, którą nabyli Państwo ponad 20 lat temu z zamiarem wybudowania domów. Działka została nabyta do Państwa majątku prywatnego i nie była wykorzystywana w żadnym momencie w ramach działalności gospodarczej. Od momentu nabycia nie były podejmowane przez Państwa żadne działania w zakresie budowy ww. domów. Dopiero w roku 2022 r. na działce rozpoczęła się budowa domów (docelowo ma powstać 5 budynków – bliźniaków, każdy budynek będzie się składał z 2 odrębnych mieszkań – dalej „Mieszkanie”, łącznie będzie 10 Mieszkań na tej działce), obecnie są one w trakcie budowy. Część Mieszkań jest budowana z przeznaczeniem na sprzedaż, natomiast część Mieszkań zostanie na Państwa prywatne potrzeby.

Po sprzedaży Mieszkania/Mieszkań nie planują Państwo przeznaczenia środków z ich sprzedaży na dalsze inwestycje. Nie planują Państwo podjęcia działań związanych z promowaniem sprzedaży, nie planują Państwo zawierać współpracy z pośrednikiem w sprzedaży nieruchomości, nie mają też Państwo strony internetowej dla promowania inwestycji. Chcą Państwo sprzedać Mieszkania indywidualnie we własnym zakresie. Mieszkania mogą być sprzedawane odrębnie w różnych odstępach czasu.

P.Ł. i D.Ł. są małżeństwem (dalej – Małżeństwo nr 1). K.K. i L.K. są małżeństwem (dalej – Małżeństwo nr 2). Dalej zwani łącznie jako Małżeństwa.

Działka nie była wykorzystywana przez współwłaścicieli, w tym nie była przedmiotem umów najmu, dzierżawy oraz umów o podobnym charakterze jak też nie była udostępniana odpłatnie osobom trzecim. Sprzedaży będą podlegały wszystkie lokale mieszkalne, które będą się znajdować w sprzedawanych bliźniakach. Sprzedawane będzie całe Mieszkanie, a nie pojedyncze lokale.

Państwo Ł. mają 60% udziałów w nieruchomości, a Państwo K. 40%. Każdemu ze współwłaścicieli będzie przysługiwał udział we współwłasności każdego mieszkania. Małżeństwo P. i D.Ł. oraz małżeństwo K. i L.K. posiadali wspólność majątkową małżeńską w momencie zakupu przedmiotowej działki oraz będą posiadali wspólność ustawową w momencie sprzedaży poszczególnych mieszkań. Żadne z Państwa nie prowadzi na terytorium Polski działalności gospodarczej. Własność (po wybudowaniu bliźniaków i wyodrębnieniu z nich 10 mieszkań) będzie przysługiwała wszystkim zainteresowanym. Sprzedaż nastąpi wspólnie jako czterech współwłaścicieli oraz w ramach wspólności majątkowej w obu małżeństwach w ramach tej współwłasności. Tytuł prawny jaki będzie przysługiwał Państwu do wybudowanych mieszkań i gruntu w momencie ich zbycia to własność. Sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym, bowiem nie prowadzą Państwo na terytorium kraju działalności gospodarczej. Aktualnie są ponoszone na działce nakłady w postaci budowy domów.

W przeszłości nie dokonywali Państwo nabycia innych nieruchomości. Nie planują Państwo dokonywać kolejnych tego typu transakcji. Nie posiadają Państwo innych nieruchomości przeznaczonych w przyszłości do sprzedaży.

Pytania

1)Czy sprzedaż Mieszkania wraz z działką będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

2)Czy sprzedaż Mieszkania wraz z działką będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

3)Czy w przypadku gdy sprzedaż Mieszkań zostałaby uznana za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT to czy będą mieli Państwo pełne prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z budową sprzedanych Mieszkań?

4)Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 3 będzie pozytywna, to czy będą mogli Państwo dokonać odliczenia VAT z faktur otrzymanych przed rejestracją do VAT? Jeżeli nie, to czy będą mogli Państwo zarejestrować się do VAT z datą wsteczną by móc wykazać do odliczenia VAT z faktur otrzymanych przed złożeniem formularza VAT-R/rejestracją do VAT?

5)Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 3 będzie pozytywna, to czy Państwo będą mogli dokonać odliczenia VAT z faktur zawierających jedynie ich dane (tj. imię, nazwisko oraz adres, ale bez numeru NIP), które otrzymali Państwo jeszcze przed złożeniem formularza VAT-R/rejestracją do VAT?

6)Czy w związku z tym, iż współwłaścicielami działki są Państwo, to czy w celu realizacji prawa do odliczenia VAT na fakturze jako nabywcy powinni widnieć wszyscy Państwo? Czy wystarczające jest by jako nabywca widniał jedynie jeden ze współwłaścicieli?

Przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest odpowiedź na pytanie nr 1 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wniosek w zakresie pytań nr 2, 3, 4, 5 i 6, dotyczący podatku od towarów i usług, zostanie rozpatrzony odrębnie.

Państwa stanowisko w sprawie

Sprzedaż Mieszkania nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT „Źródłami przychodów są odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.”

Pismo z dnia 30 sierpnia 2004 r. Ministerstwa Finansów, Departament Podatków Bezpośrednich, sygn. PB2/PS/033-0283-1090/04 wskazuje na rozumienie powyższego przepisu „W art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa tylko o sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela więc sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia ponadto sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym. Nie można więc traktować, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku. Należy zatem stwierdzić, że bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. Przyjąć trzeba, że bieg tego terminu liczony jest od daty nabycia własności gruntu, a data wybudowania budynku nie ma znaczenia.”

Powyższe stanowi potwierdzenie, że termin 5-letni nie "odnawia" się w przypadku, np. wybudowania budynku na nieruchomości, więc w przypadku będącym przedmiotem wniosku termin ten należy liczyć od momentu nabycia nieruchomości gruntowej, tj. 20 lat temu, a to oznacza, że od momentu nabycia upłynęło już 5 lat, więc sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu PIT.

Powyższe oznacza, że w sytuacji, o której mowa w pytaniu nr 1 sprzedaż Mieszkania nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż nastąpi po upływie 5 lat od momentu nabycia działki, jak zostało wskazane powyżej, moment dokonania naniesień w postaci Mieszkań nie ma znaczenia dla tego 5 letniego okresu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Zatem, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Ponadto, przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazuje, że dotyczy przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw, które nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej.

Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie w podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Użyte w ww. przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:

  • zarobkowym celu działalności,
  • wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
  • prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Zatem, jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 3 czerwca 2015 r. sygn. I SA/Po 919/14:

„Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.f.”.

Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Z przytoczonych przepisów wynika, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy.

Ocena, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma ogromne znaczenie dla określenia chociażby takich kwestii, jak ustalenie sposobu opodatkowania przychodu, możliwości odliczenia kosztów jego uzyskania itp. W pewnych sytuacjach możliwe jest występowanie wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować danego rodzaju przychód. Jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie, np. zaliczony częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.

Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Panią do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem działki, o których mowa we wniosku.

Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

Na gruncie analizowanej sprawy, powzięli Państwo wątpliwość, czy sprzedaż lokali mieszkalnych (5 bliźniaków), które Państwo budują na wspólnej działce, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że planowana przez Państwa sprzedaż pięciu budynków mieszkalnych typu bliźniak, tj. 10 lokali mieszkalnych, na nabytej przez Państwa 20 lat temu we współwłasności działce, nosi znamiona działalności gospodarczej.

Nie ulega wątpliwości, że zakres, rozmiar i charakter dokonywanych przez Państwa czynności:

  • nakładów poczynionych na działce, tj. budowaniu na niej pięciu nieruchomości mieszkalnych (bliźniaków),
  • planowanej sprzedaży lokali mieszkalnych powstałych po wybudowaniu ww. nieruchomości

nie jest typowy dla działań podejmowanych przez osoby fizyczne w zakresie zarządzania majątkiem osobistym – prywatnym. Opisane działania celem sprzedaży nieruchomości (lokali mieszkalnych) są przejawem Państwa profesjonalnej i zorganizowanej aktywności, której nie sposób uznać za typowe (zwykłe) rozporządzanie majątkiem osobistym.

Przedstawione okoliczności sprawy wskazują na ścisłe związanie zakupu nieruchomości (działki) nabytej 20 lat temu oraz podjętych na niej działań z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą. Państwa zamiarem towarzyszącym przy nabyciu działki była chęć zainwestowania posiadanych środków. Można więc uznać, że kupno ww. działki, na której obecnie powstaje pięć budynków mieszkalnych (bliźniaków), tj. dziesięć lokali mieszkalnych, z których część zamierzają Państwo sprzedać, posiada cechy swego rodzaju inwestycji. Zatem w chwili nabycia gruntów mieli Państwo zamiar osiągnięcia zysku.

Jak Państwo wskazaliście, część mieszkań jest budowana z przeznaczeniem na sprzedaż. Zatem nie ulega wątpliwości, że zakres dokonywanych przez Państwa czynności nie jest typowy dla działań podejmowanych przez osoby fizyczne w zakresie zarządzania majątkiem osobistym – prywatnym. Opisane działania są przejawem Państwa profesjonalnej i zorganizowanej aktywności, której nie sposób uznać za typowe (zwykłe) rozporządzanie majątkiem osobistym.

Zatem Państwa działanie jest rodzajem aktywności określonej jako działalność gospodarcza podjęta w celu zarobkowym. 

Podjęte przez Państwa działania wskazują, że wykorzystanie posiadanego majątku nie ma charakteru osobistego (prywatnego), a profesjonalny. Tego rodzaju rozporządzanie majątkiem stanowi o jego zarobkowym charakterze i determinuje jego wyłączenie z Państwa majątku osobistego.

Biorąc pod uwagę treść przytoczonych przepisów oraz zawarty opis sprawy, sprzedaż wskazanych w opisie sprawy Mieszkań wybudowanych przez Państwa, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi sprzedaż w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Dokonując opisanych we wniosku czynności, podejmują Państwo działania podobne do tych, jakie wykonują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, tj. wykazują Państwo aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Z uwagi na powyższe, w tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem sprzedaży są składniki Państwa majątku osobistego, a sprzedaż Mieszkań będzie stanowiła realizację prawa do rozporządzania majątkiem osobistym.

Bez znaczenia jest także okoliczność, na jaki cel zostanie przeznaczony przychód/dochód osiągnięty z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Prawo do rozporządzania dochodem z tytułu sprzedaży nieruchomości nie determinuje kwalifikowania przychodu do określonego źródła przychodów, tj. z art. 10 ust. 1 pkt 3 czy z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o  podatku dochodowym od osób fizycznych.

Państwa działania będą wykonywane w sposób zorganizowany oraz nakierowane na osiągnięcie przychodu z tytułu sprzedaży Mieszkań. Zatem na gruncie badanej sprawy nie znajdzie zastosowania przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji przychód ten należy zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy i opodatkować zgodnie z zasadami przewidzianymi dla tego właśnie źródła.

Zatem Państwa stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i musi się Pani zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Pan K.K. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z  29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).