Ustalenie formy opodatkowania w prowadzonej działalności gospodarczej. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.494.2023.2.ID

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 8 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.494.2023.2.ID

Temat interpretacji

Ustalenie formy opodatkowania w prowadzonej działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 6 lipca2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia formy opodatkowania w prowadzonej działalności gospodarczej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie organu – pismami z 21 sierpnia 2023 r. (wpływ 21 sierpnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Zawarł Pan z kilkoma kontrahentami (dalej: „Kontrahenci” lub „Spółki”) umowy o przekazaniu przez Pana Kontrahentom projektów strukturalnych i estetycznych, praw autorskich, projektów i patentów użytkowych do projektowanych przez Pana wentylatorów sufitowych (dalej: „Umowy”). Efekty Pana pracy, które są przedmiotem powyższych Umów, są prawami własności intelektualnej. Umowy te zostały zasadniczo zawarte na podstawie amerykańskiego porządku prawnego. Zgodnie z zawartymi Umowami Spółki nabywają majątkowe prawa autorskie do utworów stworzonych przez Pana w wyniku lub w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zawartych Umów. Zawarte Umowy zmierzają do nabycia przez Spółkę wszelkich praw do własności intelektualnej powstałej w wyniku prowadzonej współpracy w najszerszym możliwym zakresie, a w szczególności poprzez nabycie całości praw autorskich. W zamian za wykonane usługi otrzymuje Pan określone wynagrodzenie płatne miesięcznie. Pomimo tego, że Umowy są zawarte ze Spółkami amerykańskimi, przysługuje Panu ochrona na podstawie przepisów ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynikająca z zasady terytorialności w zakresie powstawania ochrony praw autorskich. Wszystkie utwory będące przedmiotem Umów są wytwarzane wyłącznie osobiście. Nie zleca Pan prac nad utworem osobom trzecim, ani też nie zatrudnia pracowników.

Wskazuje Pan, że przekazywanie praw autorskich do prac jest realizowane na rzecz:

·(…);

·(…);

·(…).

Obecnie rozlicza Pan dochód otrzymywany na podstawie powyższych Umów, jako przychody z autorskich praw majątkowych, zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa PIT). Planuje Pan rozpocząć prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i rozliczać powyższe przychody w oparciu o podatek liniowy, na podstawie art. 30c ustawy PIT.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazał Pan, że zamierza Pan prowadzić działalność gospodarczą w zakresie projektowania i sprzedaży mebli, oświetlenia i wyposażenia domu, a także w zakresie sprzedaży licencji do wytworzonych projektów mebli i oświetlenia domowego.

Zamierza Pan  złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy rejestracji działalności w CEiDG, najprawdopodobniej w 4 kwartale 2023 r. Planuje Pan otrzymać pierwszy dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej w 4 kwartale 2023 r. lub w 1 kwartale 2024 r.

Będzie Pan uzyskiwał dochody (poza działalnością gospodarczą) z wynajmu mieszkań prywatnych, opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Spełnia Pan warunki, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytanie

Czy w związku z planowanym rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej ma Pan możliwość opodatkowania przychodów z działalności polegającej na tworzeniu projektów wentylatorów, a następnie sprzedaży praw autorskich do projektów i czerpania z tego zysków, podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ustawy PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, ma Pan możliwość skorzystania z opodatkowania podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ustawy PIT, w sytuacji gdy przedmiotem Pana działalności jest tworzenie projektów wentylatorów, a następnie sprzedaż praw autorskich do projektów i czerpanie z tego zysków. Prawidłowe zaliczenie przychodu do określonego źródła przychodu ma między innymi znaczenie dla określenia możliwych form opodatkowania.

Do tej pory kwalifikował Pan osiągany dochód do źródła, jakim są prawa majątkowe, a więc wykazywał osiągnięty przychód w zeznaniu rocznym, jako przychód z praw autorskich i innych praw, o których mowa w art. 18 ustawy PIT. Zgodnie z brzmieniem powołanego przepisu, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Otrzymywane więc przez Pana opłaty z tytułu przekazania przez Pana Kontrahentom projektów strukturalnych i estetycznych, praw autorskich, projektów i patentów użytkowych do projektowanych przez Pana wentylatorów sufitowych mieści się w definicji praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy PIT.

Ze względu jednak na planowane rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przychody uzyskiwane w jej ramach chciałby Pan opodatkować stawką liniową.

Definicję działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego zawiera art. 5a pkt 6 ustawy PIT. Stosownie do tego przepisu działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Za działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  • są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  • wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością (art. 5b ust. 1 ustawy PIT).

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy PIT, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, a więc podatek liniowy. Ustawa wprost określa także negatywne przesłanki, których spełnienie powoduje brak możliwości wyboru liniowej formy opodatkowania.

W myśl art. 9a ust. 3 ustawy PIT, jeżeli podatnik, który wybrał liniową formę opodatkowania, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym.

Nie będzie Pan świadczył określonych powyżej usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, w związku z tym nie realizuje przesłanek uniemożliwiających skorzystanie z podatku liniowego. Wątpliwość, jaką Pan powziął w trakcie analizy możliwości zastosowania podatku liniowego, dotyczy treści art. 10 ustawy PIT. Przepis ten jako dwa odrębne źródła przychodu wymienia pozarolniczą działalność gospodarczą oraz prawa majątkowe, w tym odpłatne ich zbycie.

Biorąc jednak pod uwagę treść interpretacji ogólnej z 22 maja 2014 r., Nr DD2/033/30/KBF/14/RD-47426 dotyczącej możliwości zaliczenia, w określonych warunkach, przychodów wymienionych w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście do źródła działalność gospodarcza, uważa Pan, że te same argumenty przemawiają za możliwością zaliczenia przychodów z praw majątkowych do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza. Zgodnie z powołaną interpretacją „podatnik może, jeżeli uzyskuje przychody w warunkach spełniających przesłanki działalności gospodarczej, zakwalifikować te przychody do źródła - działalność gospodarcza, nawet w sytuacji, gdy wymienione są w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście”.

Rok wcześniej Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 21 listopada 2013 r., Nr DD3/033/181/CRS/13/RD-90955/13, wyraził podobne stanowisko w sprawie kwalifikacji do źródła przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia z tytułu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez pełnomocnika ustanowionego z urzędu. Organ interpretujący uznał, że „kwalifikacja przychodu do odpowiedniego źródła jest zależna od formy prawnej wykonywania przez pełnomocnika ustanowionego z urzędu zawodu adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego, czy rzecznika patentowego. Zatem przychody uzyskiwane z tego tytułu mogą zostać zaliczone do źródła przychodów - działalność gospodarcza, pomimo, iż są wymienione w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście”.

Biorąc pod uwagę powyższe, uważa Pan, że podobnie jak w przypadku przychodów uzyskiwanych osobiście, także przychody uzyskiwane z praw majątkowych można zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej, na gruncie ustawy PIT, o ile uzyskiwane są w ramach działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 5a pkt 6 ustawy PIT, i jednocześnie nie zachodzą łącznie przesłanki negatywne, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy PIT.

Skoro tak, po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej będzie Pan mógł zmienić klasyfikację uzyskiwanego przychodu z przychodu z autorskich praw majątkowych na przychód osiągany z działalności gospodarczej i jako taki opodatkować go podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ustawy PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.),

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Definicję działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego zawiera, zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy:

Działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ww. ustawy:

Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 9a ust. 2 cyt. ustawy:

Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Zgodnie z art. 9a ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnik może zawiadomić na piśmie o rezygnacji z opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c lub złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 2

Natomiast jak stanowi art. 9a ust. 2b cyt. ustawy:

Dokonany wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 2 zawiadomi na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania albo złoży w terminie i na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 9a ust. 2c ww. ustawy:

Oświadczenie oraz zawiadomienie, o których mowa w ust. 2-2b, podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów ustawy o CEIDG.

Stosownie do treści art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) (uchylony)

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania „podatkiem liniowym” jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. W Pana przypadku nie zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 9a ust. 5 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik:

1) prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną,

2) jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną

- wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Z powyższych przepisów jednoznacznie wynika, że podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów z działalności gospodarczej jest opodatkowanie według skali podatkowej. Wymieniona forma opodatkowania przysługuje z mocy ustawy i podatnik nie musi składać oświadczenia o jej wyborze. Złożenie stosownego oświadczenia, w określonym w przepisach terminie, jest natomiast warunkiem koniecznym dla możliwości skorzystania z opodatkowania w formie podatku liniowego.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakładają obowiązek złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że zamierza Pan prowadzić działalność gospodarczą. Obecnie zawarł Pan z kilkoma kontrahentami umowy o przekazaniu przez Pana Kontrahentom projektów strukturalnych i estetycznych, praw autorskich, projektów i patentów użytkowych do projektowanych przez Pana wentylatorów sufitowych. Efekty Pana pracy, które są przedmiotem powyższych Umów, są prawami własności intelektualnej. Wszystkie utwory będące przedmiotem Umów są wytwarzane wyłącznie osobiście. Nie zleca Pan prac nad utworem osobom trzecim, ani też nie zatrudnia pracowników. Obecnie rozlicza Pan dochód otrzymywany na podstawie powyższych Umów, jako przychody z autorskich praw majątkowych, zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Planuje Pan rozpocząć prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i rozliczać powyższe przychody w oparciu o podatek liniowy, na podstawie art. 30c ustawy PIT. W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazał Pan, że zamierza Pan prowadzić działalność gospodarczą w zakresie projektowania i sprzedaży mebli, oświetlenia i wyposażenia domu, a także w zakresie sprzedaży licencji do wytworzonych projektów mebli i oświetlenia domowego. Zamierza Pan złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy rejestracji działalności w CEiDG, najprawdopodobniej w 4 kwartale 2023 r. Planuje Pan otrzymać pierwszy dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej w 4 kwartale 2023 r. lub w 1 kwartale 2024 r. W Pana przypadku nie zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższy opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że jeżeli złoży Pan pisemne oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania w formie podatku liniowego, to w związku z planowanym rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej będzie miał Pan możliwość opodatkowania przychodów z działalności polegającej na tworzeniu projektów wentylatorów, a następnie sprzedaży praw autorskich do projektów, podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie ustalenia, czy spełnia Pan warunki do skorzystania z opodatkowania w formie podatku liniowego. A zatem, nie odnosi się do oceny innych kwestii, do oceny których nie posiadam uprawnień.

Pełna weryfikacja Pana stanowiska w powyższej kwestii może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej będącej poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której mają zastosowanie przepisy określone w art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na  adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).