Skoro podjęła Pani działania wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły oraz nakierowane na osiągnięcie przychodu z tytułu sprzedaży działek, na grunc... - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.268.2023.7.AC

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 13 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.268.2023.7.AC

Temat interpretacji

Skoro podjęła Pani działania wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły oraz nakierowane na osiągnięcie przychodu z tytułu sprzedaży działek, na gruncie badanej sprawy nie znajdzie zastosowania przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. W konsekwencji przychód ten należy zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy i opodatkować zgodnie z zasadami przewidzianymi dla tego właśnie źródła.

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 marca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 2 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych w związku ze sprzedażą działek.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 maja 2023 r. (wpływ 29 maja 2023 r.) oraz pismem z 10 lipca 2023 r (data wpływu 11 lipca 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Pani (...) samodzielnie nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 21 marca 1991 roku (vide załączony akt notarialny). Następnie w dniu 28.03. 1995 r. na podstawie Umowy majątkowej małżeńskiej przedmiotowa nieruchomość stała się własnością Pani i Pana (...) na prawach wspólności majątkowej (vide informacja w Akcie notarialnym z dnia 04.07. 2011 r. str. 3.)

W dniu 04.07. 2011 r. na podstawie Umowy notarialnej o podział majątku wspólnego i Umowy darowizny (vide załącznik), otrzymała Pani przedmiotową nieruchomość od męża na własność, w całości i taki stan prawny istnieje w dniu składania niniejszego wniosku.

W okresie posiadania nieruchomość ta została uzbrojona w wodociąg i kanalizację i ulegała podziałowi na docelowo 33 działki budowlane.

W dniu składania wniosku przedmiotowa nieruchomość jest objęta Planem ZP Miasta (...) i jest przeznaczona pod budownictwo jednorodzinne w całości (vide załącznik informacja do.t przeznaczenia w Planie ZP). Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej ale jest podatnikiem VAT - osiąga przychody z najmu.

Uzupełnienie zdarzenia przyszłego

W nadesłanym do wniosku uzupełnieniu w odpowiedzi na pytania Organu wskazała Pani:

Doprecyzowała Pani opis zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych poprzez jednoznaczne wskazanie:

1)numerów ewidencyjnych działek będących przedmiotem zapytania wraz z informacją, czy na moment sprzedaży działki te będą zabudowane czy niezabudowane?

Odpowiedź - Nr. ewidencyjne działek (...) : (...), (...), (...) (...) (...) o łącznej powierzchni 1,8005 oraz 6/10 udziału w drodze , składającej się z działek nr (...) i (...) (obręb (...). Na moment sprzedaży działki te nie będą zabudowane.

2)Numeru ewidencyjnego nieruchomości, którą nabyła Pani 21 marca 1991 r

Odpowiedź - Działki ewidencyjne nr (...), (...), (...), (....), (...), (...) obr. (...) i działkę (...) obręb (...). Nr działek ewidencyjnych z roku 1991, które zamierza Pani sprzedać i które są objęte niniejszym wnioskiem to nr (...), (...), (....), (...).

3)W jaki sposób nabyła Pani przedmiotową nieruchomość (umowa kupna, darowizna, inna)?

Odpowiedź – W roku 1991 zawarła Pani Umowę notarialną kupna tych działek. Jednakże w dniu 28. 03. 1995 r., na podstawie Umowy majątkowej małżeńskiej stała się Pani wspólnie z mężem współwłaścicielami tych działek, a w roku 2011 była to darowizna notarialna na mają rzecz dokonana przez mojego męża jego 50 % części. I od tego czasu działki te stanowią moją 100% własność.

4)Jaki charakter miała zakupiona nieruchomość, tj. rolny, inwestycyjny, inny? - prosimy o dokładne wskazanie

Odpowiedź - charakter rolny i jako lokata kapitału,

5)W jakim celu nabyła Pani przedmiotową nieruchomość?

Odpowiedź - charakter rolny i jako lokata kapitału

6)Co oznacza, że działkę nabyła Pani „samodzielnie"? - prosimy o wyjaśnienie tej kwestii,

Odpowiedź - W dniu 21 marca 1991 nabyła Pani tę działkę samodzielnie, tzn. bez formalnego udziału swojego męża (...), który był wówczas obywatelem (i jest również dzisiaj) szwedzkim i nie mógł wówczas nabywać nieruchomości w Polsce. I dlatego użyła Pani sformułowania „samodzielnie".

7)Kiedy, w jakim celu i na czyj wniosek dokonano podziału nieruchomości na 33 działki budowlane?

Odpowiedź - W latach 1999 do 2011 dokonywane były podziały tych działek na wniosek Pani i Pani męża, a później w latach 2011 do 2023 działki były dalej dzielone na Pani własny wniosek. Działki były dzielone celem przygotowania ich do sprzedaży.

8)W jaki sposób działki objęte zakresem wniosku były/są wykorzystywane przez Panią od momentu wejścia w ich posiadanie do momentu planowanej sprzedaży?

Odpowiedź - Do roku 2011 użytkowała je Pani rolniczo, a od roku 2012 przygotowywała je Pani do sprzedaży.

9)Czy kiedykolwiek prowadziła Pani pozarolniczą działalność gospodarczą? Jeśli tak to od kiedy i w jakim zakresie?

Odpowiedź - prowadziła Pani działalność gospodarczą od dnia 11.04.1994 r. do dnia 31.12. 2019 r. w zakresie pośrednictwa handlowego, doradztwa i wynajmu pracowników na rzecz firm trzecich. Aktualnie jest Pani na emeryturze.

10)Czy działki kiedykolwiek były wykorzystywane w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej (opodatkowanej podatkiem VAT, wyłącznie zwolnionej z podatku)?

Odpowiedź - Nigdy nie były wykorzystywane w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

11)Czy nieruchomość/działki służyły Pani wyłącznie do zaspokojenia potrzeb osobistych; jeśli tak, prosimy wskazać, w jaki sposób zaspokajała/zaspokaja te potrzeby osobiste,

Odpowiedź - działki te zaspokajały Pani potrzeby osobiste poprzez bezpieczne lokowanie kapitału,

12)Czy działki były/są przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze? Jeśli tak - prosimy wskazać jakie to umowy, na jaki okres zawarte i jakie pożytki czerpała/czerpie Pani z tego tytułu? Czy umowa ta miała/ma/będzie mieć charakter odpłatny?

 Odpowiedź - nigdy nie były przedmiotem jakichkolwiek umów,

13)Czy dokonywane były zbiory i dostawy (sprzedaż) produktów rolnych z działek będących przedmiotem wniosku Jeśli tak, to w jakim okresie sprzedaż ta miała miejsce) opodatkowane podatkiem VAT?

Odpowiedź - nie były,

14)Czy i jakie działania marketingowe były prowadzone przez Panią w celu sprzedaży przedmiotowych nieruchomości (m.in. czy korzystała/korzysta Pani z biura nieruchomości, ogłoszenie w prasie, Internecie, itp.)?

Odpowiedź - nie prowadziła Pani tego typu działań,

15)Kto i kiedy występował o ustanowienie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek będących przedmiotem wniosku? Prosimy wskazać dla każdej działki oddzielnie.

Odpowiedź - W dniu 26.11.2014 r. i w dniu 27.07. 2015 r. i w dniu 14.08.2017 r. osobiście jako wnioskodawca) występowała Pani z wnioskami do (...) Miasta (...) o ustanowienie aktualnie obowiązujących zapisów MPZP dla WSZYSTKICH swoich działek (łącznie od nr. (...) do (...) - nowe oznaczenia). Nigdy nie występowała Pani z wnioskami o zmianę MPZP dla każdej, w/w działki z osobna.

16)Czy w stosunku do przedmiotowych nieruchomości podejmowała/podejmie Pani działania związane z przygotowaniem ich do sprzedaży, takie jak: decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej, ogrodzenie, wytyczenie dróg dojazdowych, doprowadzenie mediów, wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, itp., lub jakiekolwiek inne działania, jeśli tak, prosimy wskazać jakie?

Odpowiedź – Podejmowała Pani działania takie jak: ogrodziła niewielką cześć działek, wytyczyła drogi dojazdowe, zezwoliła Pani - MPWIK (...) na doprowadzenie mediów, wystąpiła Pani o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, wystąpiła Pani z wnioskami o zmianę przeznaczenia terenu na teren budowlany,

17)Czy sprzedaż ww. działek będzie realizowana we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły czyli w sposób stały, nieokazjonalny, profesjonalny, metodyczny, systematyczny i uporządkowany, który wiąże się z planowanym charakterem działań i realizacją poszczególnych zamierzeń, czy też okazjonalnie, incydentalnie w sposób przypadkowy, nieregularny?

Odpowiedź - sprzedaż wszystkich działek nastąpi w Pani własnym imieniu jednemu kupującemu jednorazowo.

18)Czy podpisała Pani/zamierza Pani podpisać z Kupującym/Kupującymi przedwstępną umowę sprzedaży? Jeśli tak, prosimy wskazać, czy w umowie przedwstępnej zawartej z przyszłym Kupującym/Kupującymi zostaną ustalone warunki, które muszą zostać spełnione w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży, przenoszącej własność nieruchomości na nabywcę? Jeśli tak, prosimy wskazać konkretnie jakie?

Odpowiedź - Podpisała Pan umowę przedwstępną sprzedaży tych działek. Warunkiem zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży jest wpłata przez Kupującego ceny za działkę do depozytu notarialnego oraz (wyciąg z Umowy

Strony umowy zgodnie oświadczają, że zawarcie umowy przyrzeczonej sprzedaży jest uzależnione od łącznej realizacji następujących warunków:

a/ przedłożenia przez Sprzedającą aktualnych (wydanych nie później niż miesiąc przed dniem zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży) dokumentów dotyczących Nieruchomości,

b/ stan prawny Nieruchomości opisany w niniejszej Umowie nie ulegnie zmianie.

2. Stawający postanawiają, że Umowa Przyrzeczona zawarta zostanie w terminie do dnia 17 października 2023 roku.

3. Wskazane wyżej warunki zastrzeżone są na korzyść Strony Kupującej, która do dnia zawarcia umowy przyrzeczonej może złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się każdego z warunków w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym lub w treści umowy przyrzeczonej. W przypadku zrzeczenia się danego warunku przez Stronę Kupującą, warunek ten uważa się za niezastrzeżony.

W przypadku, gdyby opisane wyżej warunki nie zostały spełnione do dnia zawarcia umowy przyrzeczonej (i jednocześnie w przypadku braku zrzeczenia się warunków przez Stronę Kupującą) każdej ze stron służy umowne prawo odstąpienia w terminie do dnia 31 grudnia 2023 roku.

4. Prawo odstąpienia wykonuje się przez pisemne oświadczenie przesłane drugiej stronie umowy listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru na adres wskazany w komparycji tego aktu.-

5. W Umowie Przyrzeczonej strony zobowiązują się powtórzyć wszystkie zawarte w niniejszym akcie notarialnym oświadczenia i zapewnienia (z uwzględnieniem stosownej modyfikacji tych z nich, których zmiana wynika z niniejszego aktu notarialnego, bądź jest następstwem zdarzeń w nim przewidzianych), a oświadczenia i zapewnienia te będą wówczas nadal aktualne i prawdziwe.

6. Strony oświadczają, że wiadomym im jest, że jeżeli na dzień zawarcia Umowy przyrzeczonej ze wskazanych w niniejszym paragrafie dokumentów wynikać będzie, że przedmiot umowy obciążony jest ustawowym prawem pierwokupu, umowa przyrzeczona stanowić będzie umowę sprzedaży zawartą pod warunkiem, że uprawniony podmiot nie skorzysta z przysługującego mu na podstawie ustawy prawa pierwokupu.

7. Sprzedająca zobowiązana jest przedłożyć do Umowy Przyrzeczonej następujące dokumenty:

a/ wypis i wyrysy z rejestru gruntów dla Przedmiotów Umowy oraz Drogi,

b/ wypis z rejestru gruntów dla 1/3,

c/ zaświadczenie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Przedmiotów Umowy,

d/ zaświadczenie o rewitalizacji dla Przedmiotów Umowy,

e/ zaświadczenie o lasach dla Przedmiotów Umowy,

f/ dwa zaświadczenia o uregulowaniu podatków od spadków i darowizn z tytułu darowizn objętych powołanymi wyżej tj. aktem notarialnym (...) z 2022 roku oraz aktem notarialnym (...) 2011 roku.

19)czy udzieliła/zamierza Pani udzielić pełnomocnictwa w związku ze sprzedażą przedmiotowych działek? Jeśli tak, prosimy wskazać zakres tego pełnomocnictwa [(np. wystąpienie o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, pozwolenie na budowę, ewentualnie inne czynności wykonane przez pełnomocnika na Pani rzecz) (jakie)], przy czym prosimy, aby nie przesyłała Pani treści pełnomocnictwa lecz opisała/wskazała niniejsze informacje jako opis zdarzenia przyszłego,

Odpowiedź - nie udzieliła Pani przyszłym Kupującym żadnych Pełnomocnictw,

20)Czy posiada Pani inne nieruchomości, które zamierza sprzedać? - jeśli tak, prosimy wskazać jakie, ile oraz:

Odpowiedź – posiada Pani jeszcze działkę (...) obr (...) w (...) którą zamierza sprzedać,

- kiedy i w jaki sposób weszła Pani w posiadanie tych nieruchomości,

Odpowiedź - W roku 1991 zawarła Pani Umowę notarialną kupna tej działki. Jednakże w dniu 28.03.1995 r. na podstawie Umowy majątkowej małżeńskiej stała sie Pani wspólnie z mężem współwłaścicielami tej działki, a w roku 2011 była to darowizna notarialna na Pani rzecz dokonana przez Pani męża jego 50% części. I od tego czasu działka ta stanowi Pani 100% własność.

- w jakim celu nieruchomości te zostały nabyte,

Odpowiedź - lokata kapitału,

- w jaki sposób nieruchomości są wykorzystywane od momentu wejścia w ich posiadanie,

Odpowiedź - jako łąka i jako lokata kapitału,

- jaki charakter mają nieruchomości podlegające sprzedaży w przyszłości, tj. mieszkalne, użytkowe, gospodarcze czy usługowe, zabudowane bądź niezabudowane działki?

Odpowiedź - Działka przeznaczona jest w Planie ZP symbolem ZN.6-tereny zieleni w parku krajobrazowym i jest nie zabudowana,

21)Czy dokonywała Pani kiedykolwiek wcześniej sprzedaży innych nieruchomości? Jeżeli tak, to

- prosimy podać odrębnie dla każdej sprzedanej nieruchomość,

- kiedy i w jaki sposób weszła Pani w posiadanie tych nieruchomości,

Odpowiedź - na podstawie Umowy darowizny z dnia 04.07.2011 r. - Akt notarialny (...)

- w jakim celu nieruchomości te zostały nabyte,

Odpowiedź - Nieruchomość I kat. (...) o pow. (...), objęta KW nr. (...) - działka została darowana Pani przez męża.

- w jaki sposób nieruchomości byty wykorzystywane od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży

Odpowiedź - użytkowanie rolne,

- kiedy dokonała Pani ich sprzedaży i co było przyczyną sprzedaży,

 Odpowiedź - w dniu 03.07. 2018 r. (....) - potrzebowała Pani środków finansowych

-ile nieruchomości zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, jeśli zabudowanych to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe),

Odpowiedź - nieruchomość l kat. (...) o pow. (...) ha, objęta KW nr (....) - jedna działka rolna, niezabudowana. Przed odpłatnym zbyciem nie udostępniała Pani tej działki nikomu i nie podpisywała Pani żadnych tego typu umów.

DRUGA nieruchomość , to należy podać odrębnie dla każdej sprzedanej nieruchomości:

- kiedy i w jaki sposób weszła Pani w posiadanie tych nieruchomości,

Odpowiedź - Na podstawie Umowy sprzedaży z dnia (...), Akt. Not. Nr. REP. (...) stała się Pani współwłaścicielką wraz mężem działki nr (...) o pow. (...) zabudowanej budynkiem mieszkalnym (...), objętej KW nr (...),

- w jakim celu nieruchomości te zostały nabyte,

 Odpowiedź - celem lokaty kapitału,

- w jaki sposób nieruchomości były wykorzystywane od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży,

Odpowiedź - zakupiony budynek był budynkiem mieszkalnym z lokatorami i po jego zakupie w dalszym ciągu był wynajmowany lokatorom,

- kiedy dokonała Pani ich sprzedaży i co było przyczyną sprzedaży,

Odpowiedź - razem z mężem sprzedała Pani te nieruchomość w dniu (...) REP (...). Potrzebowali Państwo środki finansowe na inne cele.

- ile nieruchomości zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, jeśli zabudowanych to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe).

Odpowiedź - sprzedana została jedna nieruchomość - działka o pow. (...)m2 zabudowana budynkiem mieszkalnym w Krakowie, objętej KW nr (...). Budynek mieszkalny był zakupiony z lokatorami i był lokatorom wynajmowany w czasie gdy była Pani jego współwłaścicielką.

22)Czy w całym okresie posiadania, działki objęte zakresem wniosku były przez Panią wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług?

Odpowiedź - Nie prowadziła Pani na tych działkach żadnych działań - czy to zwolnionych czy to nie zwolnionych z VAT,

23)Czy dla działek zostały/zostaną wydane na dzień sprzedaży decyzje o warunkach zabudowy? Jeśli tak, prosimy wskazać z czyjej inicjatywy nastąpi wydanie decyzji o warunkach zabudowy, tj. Pani czy innych, osób, np. kupującego?

Odpowiedź - W latach 2000-tysięcznych były wydane WZ-tki i były one wydane z inicjatywy Pani i Pani męża.

24)Jeżeli działki będące przedmiotem zapytania na dzień sprzedaży będą stanowiły grunty zabudowane, prosimy wskazać dla każdej z działek oddzielnie:

Odpowiedź – nie są zabudowane.

Ponadto na poniższe pytania udzieliła Pani odpowiedzi w następujący sposób:

1.Nr działek ewidencyjnych które stanowią działki będące przedmiotem zapytania?

Odpowiedź - Numery ewidencyjne działek OBRĘB (...) (...), które stanowią przedmiot zapytania: (...), (...), (...), (...), (...) o łącznej powierzchni (...) oraz 6/10 udziału w drodze, składającej się z działek nr (...), (...) (obręb (...) Łącznie 34 działki. UWAGA: działka (...) nie stanowi przedmiotu zapytania. Na moment sprzedaży działki te nie są zabudowane. Ilość działek stanowiących przedmiot zapytania wynosi: 34 - łączne z działką (...).

2.Czy dla wszystkich działek będącym przedmiotem zapytania istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i jakie są ich postanowienia?

Odpowiedź - dla wszystkich działek będących przedmiotem zamówienia istnieje PZP o następujących postanowieniach :

Zgodnie z zaświadczeniem o przeznaczeniu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wydane dnia 25 stycznia 2023 roku z upoważnienia (...) Miasta (...), znak: (....), z którego wynika, że działki nr (...), (...), (....), (...), (...)................(...) (nie stanowi przedmiotu zapytania) obr. (...) (...), położone w (....) podlegają ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „(...)", zatwierdzonego Uchwałą Nr (...) Rady Miasta (...) z dnia 06 czerwca 2018 r. zgodnie z którym znajdują się w:

  • ­ dz. nr (...), (...), (...) w obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem MN.10- tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz KDD.3 - tereny dróg publicznych klasy dojazdowej,
  • ­ dz. nr (...), (...) w obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem MN.10 tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, KDD.3 tereny dróg publicznych klasy dojazdowej oraz KDW.2 - tereny dróg wewnętrznych,
  • ­ dz. Nr (...) w obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem MN.14 tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, KDD.3 - tereny dróg publicznych klasy dojazdowej oraz KDW.2 - tereny dróg wewnętrznych,
  • ­ dz. nr (...), (...), (...) w obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem MN.14 – tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz KDD.3 - tereny dróg publicznych klasy dojazdowej,
  • ­ dz. nr (...), (...), (....), (...), (...), (...), (...), (....), (...), (...), (...) w obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem MN.14 tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej,
  • ­ dz. Nr(...), (...), (...), (...), (...), (...),(...), 9...) w obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem MN.10- tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej,
  • ­ dz. nr (...) w obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem KDD.3 - tereny dróg publicznych klasy dojazdowej,
  • ­ dz. nr (...), (...), (...) w obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem KDW.3 tereny dróg wewnętrznych,
  • ­ dz. nr (...),(...) w obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem MN.14-tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz KDW.2 - tereny dróg wewnętrznych,
  • ­ dz. nr (...) w obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem MN.10 - tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz KDW.2 - tereny dróg wewnętrznych,
  • ­ dz. nr (...) (która nie stanowi przedmiotu zapytania) leży w obszarze oznaczonym na rysunku planu symbolem MN.10 - tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz ZN.22 - tereny zieleni w parku krajobrazowym,

Oświadcza Pani, że działki będące przedmiotem zapytania są tożsame z działkami wymienionymi w powyższym Zaświadczeniu o przeznaczeniu terenu, chociaż niektóre z nich zmieniły w międzyczasie oznaczeni enumeryczne.

3.Czy wszystkie działki będące przedmiotem zapytania stanowią teren niezabudowany?

Odpowiedź - Tak, wszystkie działki są niezabudowane.

4.Czy działki będące przedmiotem zapytania były wykorzystywane przez Panią w działalności gospodarczej? Jeśli tak - prosimy wskazać, czy do działalności opodatkowanej podatkiem VAT, zwolnionej od podatku, niepodlegającej opodatkowaniu?

Odpowiedź - Żadna z działek objętych zapytaniem NIGDY nie były wykorzystywane przez Panią w jakiejkolwiek działalności gospodarczej.

5.Jeżeli działki będące przedmiotem zapytania na dzień sprzedaży będą stanowiły grunty zabudowane, prosimy wskazać dla każdej z działek oddzielnie:

Odpowiedź - Wszystkie są niezabudowane - nie istnieją na żadnej działce jakiekolwiek naniesienia.

a)jakie naniesienia się na nich znajdują i czy spełniają one definicję budynków / budowli w rozumieniu przepisów ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.)?

Odpowiedź - nie dotyczy

b)kiedy i przez kogo zostały wybudowane?

Odpowiedź - nie dotyczy

c)w jaki sposób były wykorzystywane w całym okresie posiadania?

Odpowiedź - nie dotyczy

d)czy i kiedy (prosimy wskazać dokładną datę) budynki / budowle zostały oddane w użytkowanie pierwszemu nabywcy/użytkownikowi lub na własne potrzeby po ich wybudowaniu/nabyciu?

Odpowiedź - nie dotyczy

e)czy i komu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wybudowania tych budynków/budowli?

Odpowiedź -nie dotyczy

f)czy były ponoszone wydatki na ulepszenie przedmiotowych naniesień w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiące co najmniej 30% wartości początkowej danego budynku/budowli? Jeżeli tak, prosimy wskazać:

 Odpowiedź - nie dotyczy

 - w jakim okresie były ponoszone te wydatki?

Odpowiedź - nie dotycz

- czy po poniesionych nakładach na ulepszenie, które stanowią co najmniej 30% wartości początkowej budynki / budowle były oddane do użytkowania, prosimy wskazać, kiedy i do jakich czynności/do jakiej działalności (zwolnionej, opodatkowanej podatkiem VAT)?

Odpowiedź- nie dotyczy

- czy w stosunku do tych wydatków przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

 Odpowiedź- nie dotyczy

6.Czy działki Nr (...),(...),(...), (...),(...),(...),(...) i (...) i działka nr (...) obręb (...) nabyła Pani na wyłączną własność do swojego odrębnego majątku czy do majątku wspólnego z małżonkiem?

Odpowiedź - po dokonanej analizie prawnej stwierdza Pani, że działki te nabyła w roku 1991 do wspólnego majątku z małżonkiem.

7.Jeżeli ww. działki nabyła Pani wyłącznie do majątku osobistego, to czy nastąpił/y podział/y majątku małżeńskiego, jeżeli tak to, kiedy i jakie były ustalenia odnośnie składników majątku? - Prosimy o dokładne i wyczerpujące opisanie tej kwestii.

Odpowiedź - Po dokonanej analizie prawnej stwierdza Pani, że działki te nabyła w roku 1991 do wspólnego majątku z małżonkiem. W dniu 28.03.1995 r., w oparciu o akt notarialny zawarliśmy Umowę majątkową małżeńską, w której oświadczyliśmy że „rozszerzamy istniejący między nami ustrój wspólności ustawowej na wszelkie przedmioty i prawa majątkowe nabyte przez każdego z nas z jakiegokolwiek tytułu".

W grudniu roku 2005 wprowadziliśmy „ustrój rozdzielności małżeńskiej na wszystkie rzeczy i prawa majątkowe nabyte przez każdego z nas z jakiegokolwiek tytułu", ale nie nastąpił wówczas jakikolwiek podział majątku wspólnego. W roku 2011 nastąpił podział majątku wspólnego pomiędzy mną a moim małżonkiem na mocy aktu notarialnego REP A nr. (...) (dołączony do Wniosku o interpretację ). Na mocy tego aktu, a miała wówczas miejsce m.in. darowizna notarialna na mają rzecz, stałam się „właścicielem w całości działek nr (...), (...), (...) i (...)" , z których później powstały działki z aktualnymi oznaczeniami geodezyjnymi (...), (...),(...), (...), (...), (...), (...) (...) o łącznej powierzchni (...) oraz 6/10 udziału w drodze, składającej się z działek nr (...) (obręb (...). Łącznie 34 działki, objęte Pani wnioskiem o interpretację indywidualną.

8.Czy w okresie posiadania ww. działek były zwierane umowy o rozdzielności majątkowej, umowy rozszerzające lub ograniczające wspólność majątkową - jeśli tak to, kiedy i jakie były ustalenia odnośnie składników majątku ?

Odpowiedź - W roku 1991 zawarła Pani umowę notarialną kupna tych działek do wspólnego majątku z małżonkiem. W dniu 28.03.1995 r. w oparciu o akt notarialny zawarli Państwo umowę majątkową małżeńską, w której oświadczyliście, że: „rozszerzamy istniejący między nami ustrój wspólności ustawowej na wszelkie przedmioty i prawa majątkowe nabyte przez każdego z nas z jakiegokolwiek tytułu". W grudniu roku 2005 wprowadzili Państwo „ustrój rozdzielności małżeńskiej na wszystkie rzeczy i prawa majątkowe nabyte przez każdego z Was z jakiegokolwiek tytułu" ale nie nastąpił wówczas jakikolwiek podział majątku wspólnego. W roku 2011 nastąpił podział majątku wspólnego pomiędzy Panią a Pani małżonkiem na mocy aktu notarialnego REP A nr. (...) (dołączony do wniosku o interpretację ). Na mocy tego aktu, a miała wówczas miejsce m.in. darowizna notarialna na Pani rzecz, stała się Pani „właścicielem w całości działek nr (...), (...), (...) i (...)", z których później powstały działki z aktualnymi oznaczeniami geodezyjnymi (...), (...), (...), (...), (...) o łącznej powierzchni (...) ha oraz 6/10 udziału w drodze, składającej się z działek nr (...) obręb (...). Łącznie 34 działki, objęte Pani wnioskiem o interpretację indywidualną.

Oświadcza Pani, że od dnia 04. 07.2011 r. (czyli od 12 lat) jest Pani jedyną i w 100 % właścicielką działek objętych aktualnym wnioskiem. Okoliczność ta, Pani zdaniem jest kluczowa dla organów podatkowych co do określenia Pani ewentualnych zobowiązań dotyczących podatku dochodowego z tytułu sprzedaży tych działek.

9.Z których działek i kiedy zostały wydzielone 33 działki, mające być przedmiotem sprzedaży ?

Odpowiedź - Te 34 działki (z działką nr (...), które mają być przedmiotem sprzedaży, powstały z działek nr (...), (...), (...) i (...) (później (...) obr. (...), które zostały zakupione dnia 21. 03. 1991 r. Działki te podlegały licznym podziałom na przestrzeni ostatnich 30 lat, a ostatni podział (Decyzja nr (...), który doprowadził do aktualnych oznaczeń tych działek miał miejsce 04.01.2023 r.

Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

Czy sprzedaż tych wszystkich działek będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od sprzedaży nieruchomości ?

Pani stanowisko w sprawie

Sprzedaż tych wszystkich działek nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od sprzedaży nieruchomości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Zatem, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Ponadto, przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazuje, że dotyczy przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw, które nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej.

Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie w podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Użyte w ww. przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:

  • zarobkowym celu działalności,
  • wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
  • prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Zatem, jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 3 czerwca 2015 r. sygn. I SA/Po 919/14:

„Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.f.”.

Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Z przytoczonych przepisów wynika, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy.

Ocena, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma ogromne znaczenie dla określenia chociażby takich kwestii, jak ustalenie sposobu opodatkowania przychodu, możliwości odliczenia kosztów jego uzyskania itp. W pewnych sytuacjach możliwe jest występowanie wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować danego rodzaju przychód. Jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie, np. zaliczony częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.

Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Panią do właściwego źródła przychodu należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem działki, o których mowa we wniosku.

Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy.

Na gruncie analizowanej sprawy, powzięła Pani wątpliwość, czy działania podejmowane przez Panią mające na celu sprzedaż działki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W analizowanej sprawie całokształt działań podejmowanych przez Panią wskazują na przygotowanie opisanych działek jaki i innych nieruchomości, które posiadają cechy inwestycji.

Przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że nabywanie wielu nieruchomości na przestrzeni lat oraz podjęte działania związane z tymi nieruchomościami noszą znamiona działalności gospodarczej. Pani zamiarem towarzyszącym przy nabywaniu wszystkich nieruchomości jak sama Pani wskazuje – była lokata kapitału.

Nie ulega wątpliwości, że zakres i rozmiar oraz charakter dokonywanych czynności prowadzący do przygotowania nieruchomości do sprzedaży nie jest typowy dla działań podejmowanych przez osoby fizyczne w zakresie zarządzania majątkiem osobistym – prywatnym. Opisane działania celem sprzedaży nieruchomości(działek) są przejawem Pani profesjonalnej i zorganizowanej aktywności, której nie sposób uznać za typowe (zwykłe) rozporządzanie majątkiem osobistym.

Przedstawione okoliczności sprawy wskazują na ścisłe związanie zakupu nieruchomości (działek gruntu nabytych w 1991 r. – nr 1/3 oraz nr 4, 5, 6, 7, które uległy na przestrzeni lat dalszym podziałom oraz działki o pow. 334 m2 zabudowana budynkiem mieszkalnym) oraz podjętych z nimi działań z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą. Pani zamiarem towarzyszącym przy nabyciu w 1991 r. nieruchomości (działek gruntu) była chęć zainwestowania posiadanych środków. Można więc uznać, że kupno w 1991 r. działek gruntu (które na przestrzeni lat ulegały kolejnym podziałom) z których zostały następnie wydzielone działki będące przedmiotem dokonywanej sprzedaży posiada cechy swego rodzaju inwestycji. Potraktowała Pani zakup przedmiotowych nieruchomości jak sama Pani wskazała - lokatę kapitału. Zatem w chwili nabycia gruntów miała Pani zamiar osiągnięcie zysku.

Nie ulega wątpliwości, że zakres dokonywanych czynności prowadzący do przygotowania wydzielonych nieruchomości (działek) - tj. ogrodzenia części działek, wytyczenia drogi dojazdowej, doprowadzenie mediów, wystąpienia Pani o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, oraz wystąpienia Pani z wnioskami o zmianę przeznaczenia terenu na teren budowlany - do sprzedaży nie jest typowy dla działań podejmowanych przez osoby fizyczne w zakresie zarządzania majątkiem osobistym – prywatnym. Opisane działania celem sprzedaży działek są przejawem Pani profesjonalnej i zorganizowanej aktywności, której nie sposób uznać za typowe (zwykłe) rozporządzanie majątkiem osobistym. Powyższe czynności zostały wykonane w celu przygotowania do sprzedaży działek powstałych z podziału działek nabytych w 1991 r. Nie bez znaczenia pozostaje tu również liczba planowanych do sprzedaży działek.

A zatem dokonywała Pani inwestycji w zakresie nieruchomości a następnie sukcesywnego podziału zakupionych nieruchomości na coraz mniejsze działki, dzięki któremu sprzedawane nieruchomości są najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia potencjalnego nabywcy, co prowadzi do wzrostu ich wartości.

Oprócz działek gruntu przeznaczonych do sprzedaży wskazanych we wniosku posiadała/posiada Pani również inne nieruchomości. W 1991 r. została zakupiona działka nr 1/3 obr.(...), która obecnie jest przeznaczona do sprzedaży. W dniu 31 marca 2004 r. sprzedana została działka nr 7 o pow.(...) m2 zabudowana budynkiem mieszkalnym lokatorami. W dniu 3 lipca 2018 r. została sprzedana działka rolna niezabudowana (...) o pow. (...) ha.

W odniesieniu do powyższego, należy przytoczyć orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 maja 2022 r., I FSK 190/22, w którym Sąd wskazał, że:

Z pewnością nie można zgodzić się z zapatrywaniem wnioskodawcy, że w opisanym stanie sprawy mamy do czynienia z podejmowaniem czynności, które zaliczają się do „zwykłego i racjonalnego zarządu majątkiem” - wręcz przeciwnie, skarżący zaangażował środki podobne do tych, jakie wykorzystują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa w orzeczeniu w sprawach C-180/10 i C-181/10, tj. wykazał aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem.

W rozpatrywanej sprawie przesądzająca jest okoliczność dokonywania sukcesywnego podziału geodezyjnego nieruchomości na coraz mniejsze działki (np. działkę o nr 1/4 podzielono na 14 działek), a także ustanowienie służebności przejścia i przejazdu do poszczególnych działek. Strona skarżąca uzyskała kolejne decyzje o warunkach zabudowy, ustalając warunki dla zabudowy polegającej na budowie dwunastu budynków mieszkalnych jednorodzinnych z niezbędną infrastrukturą na działce nr 1/4.

Bez wątpienia podjęte działania doprowadziły do uatrakcyjnienia nieruchomości wnioskodawcy i jego małżonki, a w rezultacie wzrostu jej wartości.

Całokształt działań podejmowanych przez Panią wskazuje, że wykorzystanie posiadanego majątku nie ma charakteru osobistego (prywatnego), a profesjonalny. Tego rodzaju rozporządzanie majątkiem stanowi o jego zarobkowym charakterze i determinuje jego wyłączenie z Pani majątku osobistego. Przy czym należy podnieść, że posiadane przez Panią nieruchomości w żadnym momencie nie służyły do zaspokajania Pani celów osobistych. Posiadane nieruchomości stanowią dla Pani formę lokaty kapitału.

A zatem okoliczności faktycznych wskazują, że podejmowane działania nie należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym, lecz stanowią aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami. Są przejawem zorganizowanej aktywności nakierowanej na podniesienie atrakcyjności posiadanych gruntów w celu uzyskania jak największego zarobku i ich sprzedaży. Całokształt czynności podejmowanych przez Panią w odniesieniu do sprzedaży działek powstałych z podziału działek nabytych w 1991 r. jednoznacznie wskazuje na fakt, że dokonywanych transakcji sprzedaży działek nie można uznać za zbycie majątku prywatnego.

Biorąc pod uwagę treść przytoczonych przepisów oraz zawarty opis sprawy stwierdzić należy, że sprzedaż wskazanych w opisie sprawy działek powstałych z podziału działek nabytej w 1991 r., zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi sprzedaż w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Dokonując opisanych we wniosku czynności, podejmuje Pani działania podobne do tych, jakie wykonują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami tj. wykazuje Pani aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Z uwagi na powyższe, w tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem dostawy są składniki Pani majątku osobistego, a sprzedaż ww. działek stanowi realizację prawa do rozporządzania majątkiem osobistym.

Bez znaczenia jest także okoliczność, na jaki cel zostanie przeznaczony przychód/dochód osiągnięty z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Prawo do rozporządzania dochodem z tytułu sprzedaży nieruchomości nie determinuje kwalifikowania przychodu do określonego źródła przychodów, tj. z art. 10 ust. 1 pkt 3 czy z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (wyroki WSA: z dnia 24 kwietnia 2019 r., sygn. akt I SA/Bd 108/19; z dnia 26 kwietnia 2012 r. sygn. akt I SA/Po 156/12). Sprzedaż nieruchomości (działek) opisanych we wniosku świadczy o prowadzeniu w stosunku do tych nieruchomości działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. W świetle powyższego stwierdzić należy, że działanie takie jest rodzajem aktywności określonej jako działalność gospodarcza podjęta w celu zarobkowym.

Skoro podjęła Pani działania wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły oraz nakierowane na osiągnięcie przychodu z tytułu sprzedaży działek, na gruncie badanej sprawy nie znajdzie zastosowania przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji przychód ten należy zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy i opodatkować zgodnie z zasadami przewidzianymi dla tego właśnie źródła.

Zatem Pani stanowisko jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku dochodowego od osób fizycznych (pytanie nr 3). W zakresie podatku od towarów i usług (pytanie nr 1 i 2) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Jednocześnie informuję, że wydając interpretacje indywidualne nie jestem uprawiony do oceny dołączonych do wniosku załączników. Wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej opiera się jedynie na podstawie przedstawionego we wniosku przez Zainteresowanego stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

Wskazuję ponadto, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy/stan faktyczny będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego przez Panią we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i musi się Pani zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...), ul. (...),. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).