Wyłączenie przedmiotowe. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.437.2023.3.KP

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 4 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.437.2023.3.KP

Temat interpretacji

Wyłączenie przedmiotowe.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 5 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 5 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 lipca 2023 r. (wpływ 27 lipca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, rozlicza się z podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach ogólnych (zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm., dalej: „Ustawa o PIT”), jest czynnym podatnikiem VAT. Żona Wnioskodawcy jest właścicielką nieruchomości gruntowej obejmującej m.in. halę produkcyjno-biurowo-magazynową z placem, znajdującej się w (...) (dalej: „Nieruchomość”), która należy do jej majątku prywatnego. W szczególności Nieruchomość nie jest wykorzystywana w prowadzonej przez żonę Wnioskodawcy działalności gospodarczej, której przeważająca część obejmuje Sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego (PKD 46.73.Z). Nieruchomość nie została również wprowadzona do ewidencji środków trwałych żony Wnioskodawcy.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą również niezwiązaną z obrotem nieruchomościami. Pomiędzy małżonkami nie istnieje ustawowa wspólność majątkowa.

Wnioskodawca obecnie korzysta z Nieruchomości żony, wykorzystując Nieruchomość w swojej działalność opodatkowanej VAT, m.in. używając i pobierając pożytki z hal magazynowych znajdujących się na terenie Nieruchomości.

W związku z tym, małżonkowie planują sformalizować dotychczasowy stan rzeczy i zawrzeć umowę nieodpłatnego użytkowania w formie aktu notarialnego, na czas nieokreślony, po otrzymaniu indywidualnej interpretacji w niniejszej sprawie. Umowa ta sanowałaby dotychczasowy stan faktyczny, a jej postanowienia dawałyby Wnioskodawcy prawo do korzystania z Nieruchomości żony oraz pobierania pożytków cywilnych (np. poprzez oddanie podmiotom trzecim Nieruchomości do odpłatnego korzystania).

Stronami tej umowy byłby Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą oraz żona Wnioskodawcy, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Przedmiotem umowy byłaby Nieruchomość żony Wnioskodawcy stanowiąca jej majątek prywatny, która nie jest wykorzystywana w prowadzonej przez nią działalności. Strony we wskazanej umowie postanowią, że koszty utrzymania i używania Nieruchomości, a także niezbędne naprawy, będą obciążać Wnioskodawcę i nie będą podlegać rozliczeniu przez żonę.

W uzupełnieniu do powyższego poinformował Pan, że:

1)oczekuje Pan wydania interpretacji indywidualnej tylko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych;

2)odwołanie do podatku od spadków i darowizn zostało dokonane jedynie w kontekście art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – na co wskazywało sformułowane pytanie i stanowisko;

3)nie oczekuje Pan wydania interpretacji w zakresie podatku od spadków i darowizn, zatem przesłanie pełnomocnictwa oraz opłaty skarbowej i dodatkowej opłaty od wniosku nie jest wymagane.

Pytanie

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym nabycie w celu wykonywania działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę prawa do nieodpłatnego użytkowania Nieruchomości żony Wnioskodawcy, stanowiącej jej majątek osobisty na podstawie zawartej pomiędzy małżonkami w formie aktu notarialnego nieodpłatnej umowy użytkowania Nieruchomości jako podlegające opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn będzie na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT wyłączone przedmiotowo od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

W opisanym zdarzeniu przyszłym nabycie w celu wykonywania działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę prawa do nieodpłatnego użytkowania Nieruchomości żony Wnioskodawcy, stanowiącej jej majątek osobisty na podstawie zawartej pomiędzy małżonkami w formie aktu notarialnego nieodpłatnej umowy użytkowania Nieruchomości jako podlegające opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn będzie na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT wyłączone przedmiotowo od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Uzasadnienie

Przepis art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043, ze zm.; dalej: „UoPSiD”) stanowi, że podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Natomiast, zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 UoPSiD, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.

Z kolei, art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT wskazuje wyłączenia przedmiotowe i tak zgodnie z tym przepisem, podatkiem PIT nie są objęte przychody podlegające przepisom o podatku od spadków i darowizn. Jak już była o tym mowa, nabycie nieodpłatnie użytkowania podlega podatkowi od spadków i darowizn.

Wskazać w tym miejscu należy, że stosownie do art. 252 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360, ze zm., dalej: „Kodeks cywilny”) rzecz można obciążyć prawem do jej używania i do pobierania jej pożytków (użytkowanie).

Jak stanowi art. 253 § 1 ww. ustawy, zakres użytkowania można ograniczyć przez wyłączenie oznaczonych pożytków rzeczy. Z kolei, wykonywanie użytkowania nieruchomości można ograniczyć do jej oznaczonej części (art. 253 § 2 Kodeksu cywilnego). Ponadto z treści art. 254 Kodeksu cywilnego wynika, że użytkowanie jest niezbywalne.

Użytkowanie to ograniczone prawo rzeczowe, wyrażające się w obciążeniu rzeczy prawem do jej używania i pobierania jej pożytków. Ustanowienie prawa użytkowania stanowi jeden ze sposobów obciążenia prawa własności. Użytkowanie może być ustanowione na nieruchomości. Użytkowanie uprawnia zatem do używania rzeczy (nieruchomości) i do pobierania jej pożytków. W żadnym wypadku użytkowanie nie jest tytułem własności bądź współwłasności do nieruchomości. W przypadku ustanowienia użytkowania na nieruchomości jej właścicielem pozostaje nadal właściciel nieruchomości obciążonej użytkowaniem, który jedynie zezwala na użytkowanie tej nieruchomości.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w sytuacji opisanej we wniosku mamy do czynienia z nieodpłatną umową użytkowania i zarówno ta umowa, jak i przychód Wnioskodawcy z tytułu nabycia prawa w postaci nieodpłatnego użytkowania będą podlegały jedynie przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, a w związku z tym, że Wnioskodawca zalicza się do tzw. zerowej grupy podatkowej, będzie uprawniony do skorzystania ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 4a ust. 1 UoPSiD, pod warunkiem spełnienia przesłanek do skorzystania z tego zwolnienia, wymienionych w ww. przepisie.

Potwierdzeniem tego jest m.in. interpretacja indywidualna z dnia 31 sierpnia 2011 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, nr. ITPB2/436-86/11/TJ, w której co prawda problemem nie jest kwestia oceny podlegania pod UoPSid umowy nieodpłatnego użyczenia, a spełnienie przesłanek do skorzystania ze zwolnienia od podatku objętego tą ustawą. Organ uznał, że w związku z tym, że nieodpłatna umowa użyczenia nieruchomości ma miejsce pomiędzy córką a matką, to czynność ta jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia przesłanek z art. 4a ust. 1 UoPSiD (m.in. zgłoszenie nabycia praw do organów skarbowych). Zatem organ przesądził, że w przypadku nieodpłatnego użytkowania czynność ta podlega pod UoPSiD, a nie ustawę o PIT.

W konsekwencji, w opisanym zdarzeniu przyszłym nie będą miały zastosowania przepisy o PIT, gdyż do nieodpłatnego użytkowania zastosowanie znajdą przepisy UoPSiD.

Reasumując, w opisanym zdarzeniu przyszłym nabycie w celu wykonywania działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę prawa do nieodpłatnego użytkowania Nieruchomości żony Wnioskodawcy, stanowiącej jej majątek osobisty na podstawie zawartej pomiędzy małżonkami w formie aktu notarialnego nieodpłatnej umowy użytkowania Nieruchomości będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych i będzie podlegało jedynie opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z tego przepisu wynika zatem, że podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania.

Jednak, aby zastosowanie mogły znaleźć postanowienia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w konkretnej sytuacji, u podatnika musi powstać przychód. Następnie przychód ten musi mieścić się w katalogu źródeł przychodów zdefiniowanych w ustawie podatkowej. Dodatkowo przychód ten nie może podlegać wyłączeniu od opodatkowania – stosownie do przepisów art. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, która nie jest związana z obrotem nieruchomościami. Pana żona jest właścicielką nieruchomości gruntowej, która należy do jej majątku prywatnego. Nieruchomość ta nie jest wykorzystywana w prowadzonej przez żonę działalności gospodarczej. Miedzy Panem a żoną nie istnieje ustawowa wspólność majątkowa. Planuje Pan zawrzeć wraz z małżonką umowę nieodpłatnego użytkowania nieruchomości w formie aktu notarialnego, na czas nieokreślony, która dawałaby Panu prawo do korzystania z nieruchomości żony oraz pobierania pożytków cywilnych (np. przez oddanie podmiotom trzecim nieruchomości do odpłatnego korzystania). Stronami tej umowy byłby Pan – prowadzący działalność gospodarczą oraz Pana żona, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Przedmiotem umowy byłaby nieruchomość Pana żony stanowiąca jej majątek prywatny, która nie jest wykorzystywana w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Strony we wskazanej umowie postanowią, że koszty utrzymania i używania nieruchomości, a także niezbędne naprawy, będą obciążać Pana i nie będą podlegać rozliczeniu przez Pana żonę.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043 ze zm.):

Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Skoro zatem, jak sam Pan wskazał umowa nieodpłatnego użytkowania nieruchomości podlega przepisom ustawy od spadków i darowizn, to fakt ten wyklucza – zgodnie z powołanym art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – możliwość zastosowania w Pana sprawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując – nabycie przez Pana w celu wykonywania działalności gospodarczej prawa do nieodpłatnego użytkowania nieruchomości Pana żony, stanowiącej jej majątek osobisty na podstawie zawartej między Panem a Pana żoną w formie aktu notarialnego nieodpłatnej umowy użytkowania nieruchomości, jako podlegające – Pana zdaniem – opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, będzie na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłączone od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja ta dotyczy tylko i wyłącznie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jej przedmiotem nie są przepisy ustawy o spadkach i darowiznach.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).