Temat interpretacji
Czy wydatkiem na własne cele mieszkaniowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może być suma rat kredytu zapłaconych od daty zbycia udziału &½ w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego do końca 2019 r.? Czy wydatkiem na własne cele mieszkaniowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może być zapłacona cena nabycia od córek (w ramach umowy sprzedaży) udziałów w nieruchomości odziedziczonej po zmarłym mężu Wnioskodawczyni?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2019 r. (data wpływu 22 marca 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 maja 2019 r. (data wpływu 22 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 marca 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 16 maja 2019 r. (data wpływu 22 maja 2019 r.).
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni w dniu 17 marca 2017 r. sprzedała udział &½ w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. Udział ten nabyła 6 grudnia 2016 r. w drodze spadkobrania po swojej matce.
W dniu 13 stycznia 2012 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem zaciągnęła kredyt w banku na zakup domu jednorodzinnego. Dom ten kupiła wraz z mężem do majątku wspólnego w dniu 17 stycznia 2012 r.
W dniu 30 października 2016 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni.
Spadek po Nim nabyła Wnioskodawczyni i Jej dwie córki w częściach równych.
Od czasu śmierci męża Wnioskodawczyni samodzielnie spłaca kredyt.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała:
- data śmierci matki to 6 grudnia 2016 r., udział przysługujący w spadkobraniu &½;
- sprzedaż udziału w nieruchomości nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej;
- w domu jednorodzinnym, który nabyła Pani ze środków z kredytu zaciągniętego w dniu 13 stycznia 2012 r. Wnioskodawczyni realizuje własne cele mieszkaniowe i mieszkam w nim sama i zamierza w nim mieszkać;
- umowa kredytowa przewiduje odpowiedzialność solidarną Wnioskodawczyni i Jej małżonka;
- kredyt został udzielony na zakup domu jednorodzinnego na rynku pierwotnym (od IZ) w wysokości 145 000 zł;
- kredyt został zaciągnięty w banku mającym siedzibę w państwie członkowskim UE;
- Wnioskodawczyni zamierza nabyć od córek ich udziały w drodze umowy sprzedaży która zostanie zawarta do końca 2019 r.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:
- Czy wydatkiem na własne cele mieszkaniowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może być suma rat kredytu zapłaconych od daty zbycia udziału &½ w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego do końca 2019 r.?
- Czy wydatkiem na własne cele mieszkaniowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może być zapłacona cena nabycia od córek (w ramach umowy sprzedaży) udziałów w nieruchomości odziedziczonej po zmarłym mężu Wnioskodawczyni?
Zdaniem Wnioskodawczyni:
- odnośnie pytania
pierwszego - na mocy art. 10 ust. 8 [powinno być: art. 10 ust. 1 pkt 8
dopisek organu] ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Wnioskodawczyni zobowiązana jest zapłacić podatek dochodowy od
sprzedaży odziedziczonego po matce i sprzedanego przed upływem 5 lat
udziału &½ w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu
mieszkalnego. Jednak zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku
dochodowym od osób fizycznych można zastosować zwolnienie, o ile dochód
z odpłatnego zbycia wyda na własne cele mieszkaniowe.
Od dnia śmierci męża dnia 30 października 2016 r. Wnioskodawczyni jest właścicielką 2/3 udziału w domu jednorodzinnym nabytym z kredytu zaciągniętego z mężem w 2012 r. Od dnia śmierci męża (drugiego kredytobiorcy) jest jedynym kredytobiorcą i sama spłaca kredyt. Tym samym raty kredytu w całości powinny być wydatkiem na własny cel mieszkaniowy Wnioskodawczyni. W związku z tym, że wydatek na cele mieszkaniowe powinien być dokonany w ciągu 2 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie to raty kredytu wydane [powinno być: zapłacone dopisek organu] do końca 2019 r. traktuje się jako wydatek na własny cel mieszkaniowy. - odnośnie pytania drugiego Wnioskodawczyni zamierza odkupić od córek ich udziały (każda po 1/6) w domu rodzinnym, odziedziczonym po zmarłym mężu. W ocenie Wnioskodawczyni cena, którą zapłaci za udziały jest wydatkiem na własne cele mieszkaniowe, albowiem kupi udziały w domu jednorodzinnym, w którym zamieszkuje. Nabycie zostanie dokonane do końca 2019 r. W związku z tym wydatek na zakup udziałów pomniejszy dochód ze zbycia udziału &½ w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, który nabyła po matce i który zbyła przed upływem 5 lat od nabycia.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni nabyła &½ udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego po zmarłej w 2016 r. matce. Następnie ww. udział został przez Wnioskodawczynię sprzedany w 2017 r.
Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r., poz. 1025, z późn. zm.), spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów niniejszej ustawy.
Stosownie do art. 924 i art. 925 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia, potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.
Oznacza to, że dla ustalenia daty nabycia nieruchomości lub praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy istotny jest dzień otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy, tj. w przedmiotowej sprawie 2016 r.
Tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży opisanej we wniosku &½ udziału w nieruchomości, z uwagi na to, że od momentu nabycia w 2016 r. do dnia sprzedaży w 2017 r. nie upłynął pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Stosownie do art. 30e ust. 1 ww. ustawy, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw (art. 30e ust. 2 ww. ustawy).
Dochód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 tej ustawy może jednak zostać objęty zwolnieniem z opodatkowania przy spełnieniu warunków określonych w tym przepisie. Stanowi on, że wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Katalog wydatków na własne cele mieszkaniowe określa art. 21 ust. 25 ww. ustawy.
Zgodnie z pkt 1 i 2 tego przepisu za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:
- wydatki
poniesione na:
- nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
- budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
- rozbudowę, nadbudowę,
przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku
niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub
własnego pomieszczenia niemieszkalnego
-
położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym
państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w
Konfederacji Szwajcarskiej,
- wydatki poniesione
na:
- spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na cele określone w pkt 1,
- spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),
- spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki)
oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika
przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w
art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o
których mowa w lit. a) lub b)
- w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.
Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d) i e), rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach (art. 21 ust. 26 analizowanej ustawy).
Stosownie do treści art. 21 ust. 29 ww. ustawy w przypadku gdy kredyt (pożyczka), o którym mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c), stanowi część kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych niż wymienione w tych przepisach zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit a)-c) oraz zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c).
Przepis ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 21 ust. 30 ustawy).
Z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że ustawodawca uzależnia skorzystanie z przedmiotowego zwolnienia od wydatkowania przez podatnika w określonym terminie, środków uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) na realizację własnego celu mieszkaniowego. Przy czym wydatki, których poniesienie uprawnia do zwolnienia, określone zostały enumeratywnie w art. 21 ust. 25 ww. ustawy. W tym miejscu podkreślić należy, że intencją ustawodawcy jest zwolnienie z podatku związane z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika, a nie realizacją jakichkolwiek celów mieszkaniowych.
Z treści wniosku wynika, że na zakup domu jednorodzinnego, w którym obecnie Pani mieszka, tj. realizuje własny cel mieszkaniowy (nieruchomość tę nabyła Pani wraz z małżonkiem do wspólności majątkowej małżeńskiej w dniu 17 stycznia 2012 r.) podpisaliście Państwo kredyt mieszkaniowy w dniu 13 stycznia 2012 r. (kredyt został zaciągnięty w banku mającym siedzibę w państwie członkowskim UE).
Zgodnie z wyżej cytowanym przepisem art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe uważa się m.in. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
Uwzględniając zatem powyższe stwierdzić należy, że wydatki poniesione - począwszy od dnia odpłatnego zbycia &½ udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, nie później niż w okresie dwóch lat - na spłatę kredytu zaciągniętego przez Wnioskodawczynię i jej zmarłego małżonka, z którym pozostawała we wspólności majątkowej, na zakup domu jednorodzinnego, w którym realizuje własne cele mieszkaniowe, przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich przesłanek wyżej opisanych, mogą być uznane za wydatki na cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wątpliwości Wnioskodawczyni budzi również fakt, czy środki uzyskane ze zbycia &½ udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego przeznaczone na nabycie udziałów w ramach umowy sprzedaży od swoich córek w domu jednorodzinnym, które odziedziczyły po zmarłym ojcu będą mogły być zakwalifikowane jako wydatek na własne cele mieszkaniowe.
Zatem jeżeli Wnioskodawczyni przeznaczy przychód ze sprzedaży otrzymanego w drodze spadku &½ udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego w ciągu dwóch lat liczonych od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie na cele wskazane w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych realizowanych poprzez zakup od córek udziału w budynku mieszkalnym, który odziedziczyły po zmarłym ojcu oraz zamieszkiwanie w tym budynku to korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego w myśl art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podsumowując, w sytuacji, gdy kwota uzyskana ze sprzedaży w nieruchomości przeznaczona zostanie na spłatę części kredytu zaciągniętego na własne cele mieszkaniowe, tj. zakup wraz z mężem na zasadzie wspólności łącznej małżeńskiej domu jednorodzinnego oraz udziałów od córek w tym budynku, w którym zaspokaja swoje potrzeby mieszkaniowe, to uzyskany dochód korzystał będzie ze zwolnienia od podatku dochodowego wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy przy tym wyjaśnić, że powyższe zwolnienie obejmuje taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia. Tylko w sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Tym samym stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.
Zastrzec ponadto należy, że niniejsze rozstrzygnięcie w zakresie pytania drugiego dotyczy sytuacji, gdy nabycie udziałów w nieruchomości od córek nastąpi w drodze umowy sprzedaży, o której mowa w art. 535 i kolejne ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r., poz. 1025, z późn. zm.).
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej