Temat interpretacji
Aport ZCP do spółki komandytowej kontynuacja amortyzacji
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2019 r. (data wpływu 21 lutego 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 kwietnia 2019 r. (data wpływu 8 kwietnia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości kontynuacji amortyzacji w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do Spółki komandytowej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 lutego 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) w związku z czym pismem z dnia 26 marca 2019 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.93.2019.1.MD, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w związku z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 26 marca 2019 r. za pośrednictwem platformy ePUAP (data doręczenia 27 marca 2019 r., identyfikator poświadczenia doręczenia UPD .).
Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem z dnia 2 kwietnia 2019 r., nadanym za pośrednictwem operatora pocztowego w dniu 2 kwietnia 2019 r., które wpłynęło w dniu 8 kwietnia 2019 r.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest wspólnikiem - komandytariuszem w Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w . (dalej: Spółka komandytowa).
Spółka komandytowa jest spółką osobową, której wspólnikami są Wnioskodawca oraz spółka kapitałowa - . Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka komandytowa jest transparentna z punktu widzenia podatku dochodowego, a więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wspólnicy Spółki, tj. Wnioskodawca, jako osoba fizyczna opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Podstawowym przedmiotem działalności Spółki komandytowej, zgodnie z PKD jest: 40.20.Z. Pozostałe PKD to m.in.: 55.10.Z., 64.20.Z, 68.10.Z, 68.20.Z.
Powiązana ze Spółką komandytową spółka osobowa - .. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w (dalej: Spółka powiązana), zamierza wyodrębnić z prowadzonej działalności gospodarczej zespół składników majątkowych w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa i wnieść je w formie wkładu niepieniężnego do Spółki komandytowej.
Podstawowym przedmiotem działalności Spółki powiązanej, zgodnie z PKD jest: 10.12.Z. Pozostałe PKD to m.in.: 15.11.Z, 15.12.Z, 15.13.A., 15.13.B, 15.88.Z, 15.89 Z i inne.
Działalność operacyjna Spółki powiązanej sprowadza się zasadniczo do zakupu elementów mięsa wieprzowego i drobiowego, przetwórstwa oraz dystrybucji wyrobów mięsnych. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, w skład majątku Spółki powiązanej wchodzą w szczególności: nieruchomości, ruchome środki trwałe, w tym środki transportu (samochody osobowe i ciężarowe), wartości niematerialne i prawne, urządzenia, zapasy towarów i materiałów, wierzytelności, licencje i zezwolenia, zespół osobowy, klientela, kontrakty handlowe, zorganizowana sieć sprzedaży, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty, a także zobowiązania i należności związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Ponadto, Spółka powiązana w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa nabyła nieruchomość położoną., dla której prowadzona jest księga wieczysta nr ., zlokalizowaną na działce o nr ew. 10/3 z obrębu ., o powierzchni 580,00 m2, zabudowana obecnie budynkiem biurowym (dalej: Nieruchomość), wybudowanym przez Spółkę powiązaną w 2011 r. Przedmiotowa Nieruchomość jest wykorzystywana do działalności związanej z wynajmem nieruchomości biurowej (Spółka powiązana zawarła z kontrahentami szereg umów najmu powierzchni biurowej w Nieruchomości).
Z uwagi na powyższe, Spółka jest stroną umowy o administrowanie Nieruchomością, zawartej z wykwalifikowanym podmiotem zajmującym się zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami (dalej: Administrator). Zgodnie z zawartą umową, Administrator jest podmiotem odpowiedzialnym za zarządzanie Nieruchomością według określonych standardów, sprawowaniem pieczy nad jej prawidłowym utrzymaniem i użytkowaniem stosownie do wymogów określonych w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane i innych obowiązujących przepisach oraz wykonywaniem usług w zakresie czynności finansowych związanych z eksploatacją Nieruchomości.
Pozostałe kwestie, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, związane z Nieruchomością i jej utrzymaniem, są wykonywane przez podmioty zewnętrzne. Spółka powiązana ma podpisany szereg umów z dostawcami usług dla Nieruchomości, takimi m.in.: jak usługi dystrybucji energii elektrycznej, usługi telekomunikacyjne, czy usługi ochrony.
Przedmiotowy obszar działalności Spółki powiązanej jest zarządzany przez członka zarządu Spółki powiązanej. Spółka powiązana prowadzi księgi rachunkowe i podlega obowiązkowemu badaniu sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta. Z uwagi na powyższe, ewidencja zdarzeń gospodarczych w prowadzonych księgach, zgodnie z zakładowym planem kont, wyróżnia osobną ewidencję aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów, która pozwala na wyodrębnienie i określenie stanu majątku oraz wyników finansowych związanych z podstawową działalnością Spółki powiązanej oraz najmem Nieruchomości (osobno wyszczególnienie majątku oraz wyniku finansowego związanego z prowadzoną działalnością nieruchomościową oraz podstawową działalnością operacyjną).
Działalność związana z Nieruchomością jest przedmiotowo różna od podstawowej działalności Spółki powiązanej - pełni inne funkcje gospodarcze, angażuje inne aktywa, posiada inne koszty oraz ma inny profil ryzyka gospodarczego.
Z uwagi na okoliczność, że Spółka powiązana prowadzi działalność zasadniczo w dwóch odrębnych obszarach, podjęto decyzję w przedmiocie wyodrębnienia i wydzielenia ze struktury Spółki powiązanej obszaru związanego z działalnością w zakresie najmu powierzchni biurowej Nieruchomości i przeniesienia tego obszaru do Spółki komandytowej.
Powyższa decyzja podyktowana jest względami natury biznesowej, tj. odseparowaniem dwóch różnych obszarów działalności prowadzonych przez Spółkę komandytową oraz chęcią uporządkowania struktury biznesowej i zabezpieczenia majątku związanego z Nieruchomością.
W ramach przedmiotowej czynności ma dojść do przeniesienia (w formie aportu) wyodrębnianego zespołu składników majątkowych, w tym zobowiązań, związanych z Nieruchomością, do Spółki komandytowej, w celu dalszego kontunuowania działalności w zakresie najmu.
W rezultacie przedmiotem wyodrębnienia i przeniesienia do Spółki komandytowej będą w szczególności:
- prawo do Nieruchomości, w tym również gruntu, na którym znajduje się Nieruchomość,
- środki trwałe związane z Nieruchomością, a także wartości niematerialne i prawne oraz wyposażenie - inne pozabilansowe składniki majątku,
- umowy zawarte w zakresie działalności przedsiębiorstwa, w tym umowy najmu powierzchni biurowej Nieruchomości, zawarte przez Spółkę, umowy o administrowanie, ochronę Nieruchomości,
- prawa i obowiązki wynikające z umów o dostawę mediów i umów serwisowych z dostawcami,
- wierzytelności związane z Nieruchomością,
- prawa do środków pieniężnych w gotówce, jak i na rachunkach bankowych,
- księgi rachunkowe Spółki związane z Nieruchomością,
- know-how związany z działalnością nieruchomościową Spółki, tj. wyodrębniony zespół składników majątkowych (wraz ze zobowiązaniami), pozwalający na samodzielne dalsze prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie najmu powierzchni Nieruchomości.
Powyższy zespół składników, w tym Nieruchomość, będący przedmiotem aportu, faktycznie będzie umożliwiał kontynuowanie działalności w zakresie wynajmu Nieruchomości.
Po przejęciu ww. składników majątkowych przez Spółkę komandytową, będzie kontynuowana działalność w zakresie wynajmu Nieruchomości przez podmiot przejmujący.
Wydzielenie biznesu związanego z wynajmowaną Nieruchomością i przeniesienie go do ... stanowi działanie mające na celu skoncentrowanie działalności związanej z nieruchomościami w jednym, wyspecjalizowanym podmiocie.
Pozwoli to w szczególności na:
- uporządkowanie działalności operacyjnej Spółki powiązanej, tj. skupienie się na podstawowej działalności, jaką jest przetwarzanie, produkcja i sprzedaż wyrobów mięsnych oraz Spółki komandytowej, tj. m.in. zarządzanie nieruchomościami,
- ograniczenie ryzyka biznesowego związanego z każdym z tych dwóch obszarów działalności i możliwe rzutowanie tego ryzyka na drugi obszar,
- wzmocnienie pozycji ..., jako spółki prowadzącej działalność związaną z nieruchomościami, w szczególności poprzez dalsze prowadzenie działalności związanej z najmem Nieruchomości,
- poprawę efektywności biznesowej i optymalizacja kosztów działalności poszczególnych Spółek (potencjalny spadek kosztów jednostkowych obsługi Nieruchomości),
- dodatkowo reorganizacja oraz przejęcie aktywów i pasywów ma przyczynić się również do zwiększenia wiarygodności wśród instytucji finansowych oraz ułatwienia dostępu do środków na finansowanie kolejnych inwestycji biznesowych,
- reorganizacja działalności pozwoli na lepsze i bardziej optymalne wykorzystanie majątku Spółki komandytowej,
- zabezpieczenie majątków obu Spółek, tj. Spółki komandytowej i Spółki powiązanej na wypadek potencjalnych roszczeń związanych z prowadzoną działalnością operacyjną poszczególnych podmiotów,
- rozważane przejście na emeryturę członka zarządu Spółki powiązanej nadzorującego obszar działalności Spółki powiązanej związany z najmem Nieruchomości i konieczność ograniczenia nakładu pracy poprzez ograniczenie zakresu obowiązków wynikających z prowadzenia jednocześnie dwóch rodzajów biznesu, co pozwoli skupić się głównie na zarządzaniu Nieruchomością.
W piśmie z dnia 2 kwietnia 2019 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca wskazał, że z tytułu prowadzonej w ramach Spółki komandytowej działalności gospodarczej jako wspólnik, jest opodatkowany podatkiem liniowym. Ponadto Wnioskodawca od dnia 1 stycznia 2014 r. prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Wybór liniowego sposobu opodatkowania działalności gospodarczej Wnioskodawcy nastąpił podczas rejestracji spółki cywilnej. Spółka komandytowa, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, prowadzi ewidencję podatkową w formie ksiąg rachunkowych, zgodnie z wymogami wynikającymi z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r., poz. 351, z późn. zm., dalej: ustawa o rachunkowości), tj. tzw. pełne księgi.
Spółka komandytowa jest spółką osobową, której wspólnikami są Wnioskodawca oraz spółka kapitałowa - .. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca uczestniczy w zyskach, stratach oraz w majątku Spółki komandytowej w przypadku jej likwidacji w 90%, tj. jest jej udziałowcem w 90%. Pozostałym udziałowcem jest komplementariusz - .. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadający 10% udziałów w Spółce komandytowej.
Wnioskodawca wskazał, że powiązania pomiędzy Spółką komandytową, a Spółką powiązaną mają charakter osobisty, a nie kapitałowy w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Spółka powiązana stanowi rodzinny biznes rodziny Wnioskodawcy.
Członkiem zarządu ..... Spółki z ograniczona odpowiedzialnością - komplementariusza .... Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki komandytowej jest Pani ..... Wnioskodawca nie jest wspólnikiem .....Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki komandytowej, niemniej jednak pełni w niej funkcję prokurenta.
Spółka komandytowa, której wspólnikiem jest Wnioskodawca, została założona w dniu 15 listopada 2016 r. przez Wnioskodawcę oraz działającą w imieniu i na rzecz ...... Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (komplementariusza Spółki) na podstawie pełnomocnictwa.
Jak wskazał Wnioskodawca we wniosku z dnia 13 lutego 2019 r., działalność operacyjna ... Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki komandytowej sprowadza się zasadniczo do zakupu elementów mięsa wieprzowego i drobiowego, jak również jego przetwórstwa oraz dystrybucji wyrobów mięsnych.
Ponadto ..... Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa posiada Nieruchomość, która jest wykorzystywana przez nią do prowadzenia działalności gospodarczej związanej z wynajmem Nieruchomości biurowych. Co istotne, działalność gospodarcza związana z przedmiotową Nieruchomością stanowi działalność odmienną od głównej działalności prowadzonej przez Spółkę powiązaną. Wyodrębnienie ma charakter zarówno organizacyjny, jak i finansowy oraz funkcjonalny. Działalność związana z Nieruchomością pełni inne funkcje gospodarcze, angażuje inne aktywa, posiada inne koszty oraz ma inny profil ryzyka gospodarczego niż działalność operacyjna ..... Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki komandytowej.
Z uwagi na okoliczność, że ..... Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa prowadzi działalność w zasadniczo w dwóch odrębnych obszarach, podjęto decyzję w przedmiocie uporządkowania modelu biznesowego działalności prowadzonej przez Spółkę powiązaną poprzez wyodrębnienie i wydzielenie ze struktury Spółki powiązanej obszaru związanego z działalnością w zakresie najmu powierzchni biurowej Nieruchomości i przeniesienia tego obszaru do Spółki komandytowej.
Dodatkowo istnieje możliwość, że w przyszłości ..... Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa zostanie przejęta przez inny podmiot, z uwagi na konsolidację rynku przetwórstwa mięsnego. W takiej sytuacji, zasadnym będzie wcześniejsze dokonanie wyodrębnienia obszaru działalności Spółki powiązanej związanego z przetwórstwem i wyrobem produktów mięsnych, z uwagi na fakt, że potencjalna transakcja będzie obejmowała tylko ten rodzaj działalności, nie będzie natomiast obejmowała działalności związanej z wynajmem Nieruchomości.
Ponadto, z uwagi na fakt, że Spółka komandytowa jest podmiotem, który prowadzi działalność m.in. w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami, aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa - Nieruchomości, umożliwi jej dalsze prowadzenie działalności związanej najmem Nieruchomości. Aport Nieruchomości umożliwi wzmocnienie pozycji Spółki komandytowej, jako spółki prowadzącej działalność związaną z nieruchomościami, w szczególności poprzez podniesienie stanu jej majątku i zwiększenie jej wartości, co w konsekwencji pozwoli na zwiększenie wiarygodności Spółki komandytowej wśród instytucji finansowych oraz na ułatwienie dostępu do środków na finansowanie kolejnych inwestycji biznesowych przez Spółkę komandytową.
Z uwagi na powyższe, planowane działalnie w ocenie Wnioskodawcy pozwoli na rozwój poszczególnych rodzajów działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę powiązaną i podniesienie wydajności oraz jakości poszczególnych, świadczonych przez Spółkę komandytową i Spółkę powiązaną usług.
Decyzja o wniesieniu aportu do Spółki komandytowej podyktowana jest względami natury biznesowej, tj. odseparowaniem dwóch różnych obszarów działalności prowadzonych przez Spółkę powiązaną oraz chęci uporządkowania struktury biznesowej i zabezpieczenia majątku związanego z nieruchomością. Wydzielenie biznesu związanego z wynajmowaną Nieruchomością i przeniesienie go do Spółki komandytowej stanowi działanie mające na celu skoncentrowanie działalności związanej z nieruchomościami w jednym, wyspecjalizowanym podmiocie.
Ponadto, wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa aportem do Spółki komandytowej pozwoli na zabezpieczenie majątków obu Spółek, tj. Spółki komandytowej i Spółki powiązanej na wypadek potencjalnych roszczeń związanych z prowadzoną działalnością operacyjną poszczególnych podmiotów.
Dodatkową korzyścią dla Spółki powiązanej będzie poprawa efektywności biznesowej i optymalizacja kosztów poszczególnych rodzajów działalności gospodarczej prowadzonej przez .... Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Spółkę komandytową (w tym potencjalny spadek kosztów jednostkowych obsługi nieruchomości).
Wyodrębnienie działalności związanej z nieruchomością pozwoli na ograniczenie ryzyka biznesowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz wzmocnienie pozycji obu Spółek, poprzez skoncentrowanie działalności związanej z przetwórstwem mięsa oraz działalności związanej z najmem nieruchomości w wyspecjalizowanych podmiotach. Dodatkowo, działalnie takie umożliwi w przyszłości ewentualne przejęcie Spółki powiązanej przez inny podmiot prowadzący działalność związaną z przetwórstwem i produkcją mięsa z uwagi na konsolidację rynku przetwórstwa mięsnego.
Z uwagi na powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, wydzielenie nieruchomości z prowadzonej przez Spółkę powiązaną działalności gospodarczej będzie miało pozytywny wpływ na zwiększenie efektywności wykorzystywania tej Nieruchomości.
Składniki majątkowe związane z Nieruchomością, które zostaną wniesione aportem do Spółki komandytowej, zostały wprowadzone przez .... Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Spółkę komandytową do prowadzonej przez Spółkę ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych powiązanej Spółki komandytowej oraz były amortyzowane. W związku z zasadą kontynuacji amortyzacji środków trwałych związaną z aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, Wnioskodawca zauważa, że obecna podstawa opodatkowania ustalona w związku z najmem Nieruchomości oraz podstawa opodatkowania po dokonaniu aportu w Spółce komandytowej będą tożsame.
W ocenie Wnioskodawcy, nie wystąpi zatem uniknięcie, ani uchylenie się od opodatkowania. Głównym celem reorganizacji działalności jest bowiem biznesowa potrzeba wyodrębnienia Nieruchomości i działalności polegającej na ich najmie w odrębnym podmiocie.
Zdaniem Wnioskodawcy, zespół składników materialnych składający się na przedmiot aportu posiada zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Wyodrębnienie gospodarcze Nieruchomości przejawia się przede wszystkim poprzez zdolność wyodrębnionych składników majątku do realizowania ściśle określonych zadań gospodarczych (tj. świadczenia usług wynajmu Nieruchomości), które nie są realizowane przez pozostałą część przedsiębiorstwa Spółki powiązanej. W skład działalności związanej z Nieruchomością wchodzi określony komplet składników materialnych (m.in. prawo własności budynku, czy infrastruktura dostosowana do ściśle określonego rodzaju działalności) oraz niematerialnych (umowy o charakterze stałym, zapewniającym funkcjonowanie działalności związanej z Nieruchomością, wykorzystywane wartości niematerialne i prawne etc.). Tak określony zespół składników majątkowych umożliwia kontynuowanie działalności również po jego wydzieleniu i przeniesienia w drodze aportu do Spółki komandytowej. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy przedmiot aportu posiada zdolność do realizowania samodzielnie określonych zadań gospodarczych.
Wnioskodawca wskazuje, że potwierdzenie, że opisany we wniosku zespół składników majątkowych składający się na przedmiot aportu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozwoli na przyjęcie przez Niego, że przedmiotowa transakcja (jako neutralna podatkowo) nie powinna powodować po stronie Wnioskodawcy oraz po stronie Spółki powiązanej skutku w postaci powstania przychodu w wysokości wartości rynkowej wnoszonego aportu.
W związku z powyższym opisem, po uwzględnieniu informacji zawartych w uzupełnieniu wniosku, ostatecznie zadano następujące pytania:
Czy opisana w zdarzeniu przyszłym Nieruchomość, która ma zostać wniesiona do Spółki komandytowej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji wartość składników majątkowych wchodzących w skład przedmiotu aportu, które mają zostać przeniesione przez Spółkę powiązaną do Spółki komandytowej w drodze aportu, będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2, natomiast w zakresie pytania oznaczonego Nr 1 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Zdaniem Wnioskodawcy, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują zasadę kontynuacji amortyzacji w przypadku nabycia środków trwałych stanowiących element przedsiębiorstwa wnoszonego aportem.
Zgodnie z art. 22h ust. 3 w związku z ust. 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.), podmioty dokonujące nabycia ZCP, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej.
W konsekwencji podmiot przejmujący ZCP, tak na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zobowiązany jest do kontytuowania amortyzacji środków trwałych wchodzących w skład ZCP. Amortyzacja środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych następuje z zastosowaniem zasad amortyzacji przyjętych przez podmiot wnoszący ZCP.
Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca jako podmiot dokonujący nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuowania metody amortyzacji przyjętej przez Spółkę powiązaną, na podstawie art. 22h ust. 3 w związku z ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Powyższe stanowisko potwierdzają interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego, w tym m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 kwietnia 2015 r., Nr IPPB1/4511-91/15-2/KS.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania Nr 2 jest prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Jednocześnie wskazać należy, że zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, a zatem mając na uwadze powyższe, interpretacja indywidualna skierowana jest wyłącznie do Wnioskodawcy i skutki prawne wywołuje tylko w stosunku do Niego, nie dotyczy pozostałych wspólników Spółki komandytowej.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Należy przy tym zastrzec, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Tym samym, jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie się różnić się od zdarzenia, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej