Temat interpretacji
Dofinansowanie wymiany nieefektywnych źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych stanowi dla mieszkańców Gminy przychód z innych źródeł, określony w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże w związku z tym, iż jak wskazała Gmina udzielane dofinansowanie jest dotacją celową w rozumieniu ustawy o finansach publicznych to przychód ten korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek sporządzenia dla ww. mieszkańców, którzy skorzystali z przedmiotowej dotacji informacji, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2018 r. (data wpływu 2 listopada 2018 r.) uzupełnionym w dniu 20 listopada 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego oraz obowiązku informacyjnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony w dniu 20 listopada 2018 r o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego oraz obowiązku informacyjnego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Gmina (Wnioskodawca) przystąpiła do realizacji zadań określonych w Planie . przyjętego uchwałą Nr Rady Gminy z dnia .. 2016 r. poprzez przystąpienie do realizacji dwóch projektów mających na celu ograniczenie niskiej emisji pn.: i .
Wnioskodawca uchwałą Nr Rady Gminy z dnia 2017 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu oraz uchwałą nr Rady Gminy z dnia 2017 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu przyjął regulaminy udzielenia dofinansowania na realizację dwóch projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa () na lata 2014 - 2020. W powyższych regulaminach określono warunki udzielania dotacji celowej, w tym kryteria wyboru inwestycji do dofinansowania, tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji celowej, sposób jej rozliczania oraz kontroli wykonanego zadania oraz wzór wniosku i umowy o dotację na dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania.
Celem realizowanych projektów jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla i pyłów poprzez wymianę starego źródła ciepła na nowe źródło ciepła (wysokosprawne, ekologiczne i nowoczesne źródło ciepła centralnego ogrzewania - kocioł gazowy, kocioł na biomasę lub kocioł na ekogroszek spełniający wymagania ekoprojektu).
Dotacja na zmianę sposobu ogrzewania budynku udzielana jest na częściowe pokrycie kosztów zmiany systemu ogrzewania poniesionych przez inwestora i uzależniona jest od mocy wyznaczonej w wyniku przeprowadzonej oceny energetycznej budynku w maksymalnej wysokości, określonej w aktualnie obowiązującym Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych RPO () na lata 2014 - 2020. Środki przyznawane będą na wymianę starego źródła ciepła na nowy kocioł gazowy, biomasę lub kocioł na ekogroszek spełniający wymagania ekoprojektu (zakup i montaż nowego źródła ciepła, modernizację wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania, zgodnie ze wskazaniami audytu energetycznego).
Dofinansowanie to, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest dotacją celową. Zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 13 listopada 2009 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - dofinansowanie otrzymane z EFRR stanowi dochód jednostek samorządu terytorialnego. Środki na dofinansowanie zadania, Gmina otrzyma w części do 98,50% kosztów kwalifikowanych z dotacji otrzymanej w ramach projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa () na lata 2014 -2020 w ramach Osi Priorytetowej 4 Regionalna polityka energetyczna, Działania 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, Poddziałanie 4.4.2 Obniżenie poziomu niskiej emisji, oraz Poddziałanie 4.4.3 Obniżenie poziomu niskiej emisji (paliwa stałe) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W części do 1,5% kosztów kwalifikowanych, dotacja pochodzi z budżetu Gminy. Zarówno środki w części pochodzącej z EFRR oraz w części finansowanej przez Gminę, rozliczane są bezpośrednio przez Gminę. Po dostarczeniu przez Inwestora faktur oraz dokumentów wymaganych regulaminem i zapisami umowy indywidualnej następuje wypłata dotacji celowej na konto bankowe wskazane przez mieszkańca.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.
Czy przychód osób uprawnionych do otrzymania dofinansowania z budżetu Gminy, jako jednostki samorządu terytorialnego jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy Gmina udzielając dotacji, o której mowa we wniosku zobowiązana jest do sporządzenia informacji o wysokości przychodu PIT-8C dla osób, które ją otrzymały?
Zdaniem Wnioskodawcy, przychód mieszkańca z tytułu otrzymanej dotacji jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są dotacje w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych otrzymane z budżetu Państwa lub budżetu jednostek samorządu terytorialnego. W związku z powyższym na Wnioskodawcy (Gminie) nie ciąży obowiązek sporządzenia informacji o wysokości przychodów (PIT-8C) i przekazania jej osobom, które otrzymały dofinansowanie do wymiany ogrzewania.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W świetle powyższego przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w powyższej ustawie, bądź od których zaniechano poboru podatku.
W treści art. 10 ust. 1 ww. ustawy zostały określone źródła przychodów, gdzie m.in. wymienia się inne źródła (pkt 9).
W myśl art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.
Użycie w powyższym przepisie sformułowania w szczególności, wskazuje, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w art. 20 ust. 1 ww. ustawy. Oznacza to, że przychodem z innych źródeł będzie każde przysporzenie majątkowe, mające konkretny wymiar finansowy, otrzymane jako świadczenie pieniężne, rzeczowe lub też jako świadczenie nieodpłatne, czy częściowo odpłatne.
Stosownie natomiast do art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r., osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.
Art. 42a ust. 1 został zmieniony przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 4 października 2018 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 2126) zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych z dniem 1 stycznia 2019 r. i stosownie do art. 8 ustawy zmieniającej ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2018 r.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Gmina (Wnioskodawca) przystąpiła do realizacji zadań określonych w Planie ... przyjętego uchwałą Nr Rady Gminy z dnia 2016 r. poprzez przystąpienie do realizacji dwóch projektów mających na celu ograniczenie niskiej emisji pn.: i .
Wnioskodawca uchwałą Nr Rady Gminy z dnia 2017 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu oraz uchwałą nr Rady Gminy z dnia 2017 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu przyjął regulaminy udzielenia dofinansowania na realizację dwóch projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa () na lata 2014 - 2020. W powyższych regulaminach określono warunki udzielania dotacji celowej, w tym kryteria wyboru inwestycji do dofinansowania, tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji celowej, sposób jej rozliczania oraz kontroli wykonanego zadania oraz wzór wniosku i umowy o dotację na dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania.
Celem realizowanych projektów jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla i pyłów poprzez wymianę starego źródła ciepła na nowe źródło ciepła (wysokosprawne, ekologiczne i nowoczesne źródło ciepła centralnego ogrzewania - kocioł gazowy, kocioł na biomasę lub kocioł na ekogroszek spełniający wymagania ekoprojektu).
Dotacja na zmianę sposobu ogrzewania budynku udzielana jest na częściowe pokrycie kosztów zmiany systemu ogrzewania poniesionych przez inwestora i uzależniona jest od mocy wyznaczonej w wyniku przeprowadzonej oceny energetycznej budynku w maksymalnej wysokości, określonej w aktualnie obowiązującym Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych RPO () na lata 2014 - 2020. Środki przyznawane będą na wymianę starego źródła ciepła na nowy kocioł gazowy, biomasę lub kocioł na ekogroszek spełniający wymagania ekoprojektu (zakup i montaż nowego źródła ciepła, modernizację wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania, zgodnie ze wskazaniami audytu energetycznego).
Dofinansowanie to, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest dotacją celową. Zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 13 listopada 2009 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - dofinansowanie otrzymane z EFRR stanowi dochód jednostek samorządu terytorialnego. Środki na dofinansowanie zadania, Gmina otrzyma w części do 98,50% kosztów kwalifikowanych z dotacji otrzymanej w ramach projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa () na lata 2014 -2020 w ramach Osi Priorytetowej 4 Regionalna polityka energetyczna, Działania 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, Poddziałanie 4.4.2 Obniżenie poziomu niskiej emisji, oraz Poddziałanie 4.4.3 Obniżenie poziomu niskiej emisji (paliwa stałe) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W części do 1,5% kosztów kwalifikowanych, dotacja pochodzi z budżetu Gminy. Zarówno środki w części pochodzącej z EFRR oraz w części finansowanej przez Gminę, rozliczane są bezpośrednio przez Gminę. Po dostarczeniu przez Inwestora faktur oraz dokumentów wymaganych regulaminem i zapisami umowy indywidualnej następuje wypłata dotacji celowej na konto bankowe wskazane przez mieszkańca.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem ust. 36.
Mając na uwadze powyżej cytowany przepis stwierdzić należy, że skorzystanie z przedmiotowego zwolnienia podatkowego uzależnione jest od źródła finansowania oraz od tego czy przyznawane świadczenie jest w istocie dotacją w rozumieniu przepisów o finansach publicznych. Aby wypłacone świadczenie korzystało ze zwolnienia przedmiotowego oba warunki wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych muszą zostać spełnione łącznie.
Zgodnie natomiast z art. 21 ust. 36 ustawy o podatku od osób fizycznych zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 129, nie ma zastosowania do tej części dotacji otrzymanej na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, która została przeznaczona, na podstawie odrębnych przepisów, na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej tę działalność.
Ponadto, zgodnie z art. 126 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2017 r., poz. 2077 z późn.zm.), dotacje są to podlegające szczególnym zasadom rozliczania środki z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz z państwowych funduszy celowych przeznaczone na podstawie niniejszej ustawy, odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych, na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań publicznych.
Na podstawie art. 127 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, dotacje celowe są to środki przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie:
- zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami,
- ustawowo określonych zadań, w tym zadań z zakresu mecenatu państwa nad kulturą, realizowanych przez jednostki inne niż jednostki samorządu terytorialnego,
- bieżących zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego,
- zadań agencji wykonawczych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b),
- zadań zleconych do realizacji organizacjom pozarządowym,
- kosztów realizacji inwestycji.
Stosownie do art. 221 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku mogą otrzymywać z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dotacje celowe na cele publiczne, związane z realizacją zadań tej jednostki, a także na dofinansowanie inwestycji związanych z realizacją tych zadań. Tryb postępowania o udzielenie dotacji na inne zadania niż określone w ustawie, o której mowa w ust. 2, sposób jej rozliczania oraz sposób kontroli wykonywania zleconego zadania określa, w drodze uchwały, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, mając na uwadze zapewnienie jawności postępowania o udzielenie dotacji i jej rozliczenia (art. 221 ust. 4 ww. ustawy).
Na podstawie art. 403 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2018 r., poz. 799, z późn. zm.), do zadań własnych gmin należy finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej w zakresie określonym w art. 400a ust. 1 pkt 2, 5, 8, 9, 15, 16, 21-25, 29, 31, 32 i 38-42 w wysokości nie mniejszej niż kwota wpływów z tytułu opłat i kar, o których mowa w art. 402 ust. 4, 5 i 6, stanowiących dochody budżetów gmin, pomniejszona o nadwyżkę z tytułu tych dochodów przekazywaną do wojewódzkich funduszy. Finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, o którym mowa w ust. 1 i 2, odbywa się w trybie określonym w przepisach odrębnych, z zastrzeżeniem ust. 4-6 (art. 403 ust. 3 ww. ustawy).
Stosownie do treści art. 403 ust. 4 ww. ustawy, finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, o którym mowa w ust. 1 i 2, może polegać na udzielaniu dotacji celowej w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych z budżetu gminy lub budżetu powiatu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji:
- podmiotów niezaliczonych do sektora finansów
publicznych, w szczególności:
- osób fizycznych,
- wspólnot mieszkaniowych,
- osób prawnych,
- przedsiębiorców;
- jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.
Zasady udzielania dotacji celowej, o której mowa w ust. 4, obejmujące w szczególności kryteria wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposób jej rozliczania określa odpowiednio rada gminy albo rada powiatu w drodze uchwały (art. 403 ust. 5 cyt. ustawy).
Mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że udzielana przez Wnioskodawcę jednostkę samorządu terytorialnego dotacja na dofinansowanie wymiany nieefektywnych źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych stanowi dla mieszkańców Gminy przychód z innych źródeł, określony w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże w związku z tym, iż jak wskazała Gmina udzielane dofinansowanie jest dotacją celową w rozumieniu ustawy o finansach publicznych to przychód ten korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W konsekwencji, na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek sporządzenia dla ww. mieszkańców, którzy skorzystali z przedmiotowej dotacji informacji, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Końcowo wskazać należy, z dniem 1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2018 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2237).
Jednakże zgodnie z jego § 2 ust. 1, wzory, o których mowa w § 1, stosuje się do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2018 r.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli przed dniem wejścia w życie rozporządzenia oświadczenia, deklaracje i informacje podatkowe zostały złożone na formularzach dotychczasowych (§ 2 ust. 2 ww. rozporządzenia).
Zgodnie z ustalonym w rozporządzeniu wzorem informacji PIT-8C, będzie ona dotyczyć wyłącznie niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych. Natomiast w przypadku podlegających opodatkowaniu należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, właściwym będzie ich ujęcie w informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11.
Stosownie do art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej