W zakresie powstania przychodu uzyskanego z tytułu zwrotu wydatków niezbędnych dla realizacji zleconych usług, w szczególności opłat drogowych oraz ... - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.434.2018.1.EC

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 09.10.2018, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.434.2018.1.EC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

W zakresie powstania przychodu uzyskanego z tytułu zwrotu wydatków niezbędnych dla realizacji zleconych usług, w szczególności opłat drogowych oraz diet.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2018 r. (data wpływu 21 sierpnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie powstania przychodu uzyskanego z tytułu zwrotu wydatków niezbędnych dla realizacji zleconych usług, w szczególności opłat drogowych oraz diet - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie powstania przychodu uzyskanego z tytułu zwrotu wydatków niezbędnych dla realizacji zleconych usług, w szczególności opłat drogowych oraz diet.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie usług kierowania pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 2 tony. Wnioskodawca zawrze umowę, na mocy której będzie otrzymywać zlecenia kierowania pojazdami nalężącymi do Zleceniodawcy, za co otrzyma wynagrodzenie ustalane dla każdego z tych zleceń lub w formie ustalonej stawki za każdy przejechany kilometr.

W umowie o świadczeniu usług kierowania pojazdami strony mają zamiar wprowadzić postanowienia, według których, poza otrzymanym wynagrodzeniem, Wnioskodawcy będzie przysługiwał zwrot poniesionych wydatków niezbędnych dla realizacji zleconych usług, w szczególności opłat drogowych poniesionych poza terytorium kraju. Ponadto Wnioskodawcy będą przysługiwały diety stanowiące rekompensatę z tytułu zwiększonych kosztów wyżywienia w trakcie podróży służbowej, określone wg limitów obowiązujących na mocy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Wnioskodawca ma zamiar opodatkować przychody z prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy otrzymany; na mocy obowiązującej strony umowy zwrot wydatków niezbędnych dla realizacji zleconych usług, w szczególności opłat drogowych poniesionych poza terytorium kraju będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem ryczałtowym?

  • Czy otrzymane na mocy obowiązującej strony umowy diety stanowiące rekompensatę z tytułu zwiększonych kosztów wyżywienia w trakcie podróży służbowej, określone wg limitów obowiązujących na mocy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej będą podlegały opodatkowaniu podatkiem ryczałtowym?

    Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno zwrot wydatków niezbędnych dla realizacji zleconych usług , w szczególności opłat drogowych poniesionych poza terytorium kraju jak i wypłacone diety stanowiące rekompensatę z tytułu zwiększonych kosztów wyżywienia w trakcie podróży służbowej, określone wg limitów obowiązujących na mocy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem ryczałtowym. Otrzymane należności z rzeczonych tytułów nie stanowią zdaniem Wnioskodawcy rzeczywistego przysporzenia majątkowego. Ponadto zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 3a do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

    Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U z 2017 r., poz. 2157, z późn. zm.) osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

    Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej spółką.

    Przedmiotem opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym jest przychód bez pomniejszenia o koszty uzyskania przychodów.

    W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 z póżn. zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

    Przychodem z działalności gospodarczej, na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, są również dotacje, subwencje, dopłaty, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 13, i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

    W myśl art. 14 ust. 3 pkt 3a ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

    Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie kierowania usług pojazdami. Z zawartej umowy ze Zleceniodawcą będzie wynikać, iż Wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie ustalane dla każdego z tych zleceń lub w formie ustalonej stawki za każdy przejechany kilometr. W umowie o świadczeniu usług kierowania pojazdami strony mają zamiar wprowadzić postanowienia, według których, poza otrzymanym wynagrodzeniem, Wnioskodawcy będzie przysługiwał zwrot poniesionych wydatków niezbędnych dla realizacji zleconych usług, w szczególności opłat drogowych poniesionych poza terytorium kraju. Ponadto Wnioskodawcy będą przysługiwały diety stanowiące rekompensatę z tytułu zwiększonych kosztów wyżywienia w trakcie podróży służbowej.

    Mając powyższe na względzie oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, iż ww. dodatkowe należności będące jak wskazano we wniosku zwrotem poniesionych przez Pana kosztów związanych z pobytem za granicą, stanowi w istocie część składową kwoty należnej z tytułu świadczonej przez Pana na rzecz Zleceniodawcy usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Koszty przyjęte do wyliczenia należności stanowią bowiem jeden z elementów kalkulacyjnych otrzymanego wynagrodzenia, tj. część odpłatności za usługę. Są elementem rachunku kosztów zmierzających do ustalenia kwoty odpłatności za wykonaną usługę.

    Środki z tego tytułu nie mogą być traktowane za wyłączone z przychodów na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako zwrot wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów.

    Zatem otrzymanej należności (tj. zwrotu wydatków niezbędnych dla realizacji zleconych usług, w szczególności opłat drogowych poniesionych poza terytorium kraju oraz diet) nie można traktować w oderwaniu od świadczonej usługi. Jest ona wynagrodzeniem za usługę, w związku z czym stanowi przychód z działalności gospodarczej. W konsekwencji wskazana we wniosku należność w całości podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki właściwej do opodatkowania przychodu uzyskanego ze świadczonej usługi.

    Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę uznać należy za nieprawidłowe.

    Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

    Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

    1. z zastosowaniem art. 119a;
    2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

    Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

    Stanowisko

    nieprawidłowe

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej