Sprzedaż nieruchomości. - Interpretacja - 0112-KDIL3-3.4011.261.2018.5.WS

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 17.09.2018, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.261.2018.5.WS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Sprzedaż nieruchomości.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 6 lipca 2018 r. (data wpływu 6 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny uzupełniony pismami: z 9 lipca 2018 r. (data wpływu 16 lipca 2018 r.), z 15 sierpnia 2018 r. (data wpływu 15 sierpnia 2018 r.) oraz z 16 sierpnia 2018 r. (data wpływu 22 sierpnia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: ()
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: ()

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z małżonką są współwłaścicielami na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej zabudowanej nieruchomości o pow. 0,3200 ha, którą kupili w kwietniu 2015 r. Transakcja nabycia tej nieruchomości nie była opodatkowana podatkiem VAT. W chwili jej nabycia nieruchomość stanowiła zabudowane grunty rolne oraz grunty orne. Nieruchomość zabudowana była budynkiem mieszkalno-gospodarczym o pow. zabudowy 137 m2 oraz stodołą przeznaczoną do rozbiórki. Budowa budynku mieszkalno-gospodarczego w stanie surowym zamkniętym faktycznie była już zakończona przed zakupem nieruchomości, ale formalne zgłoszenie zakończenia budowy nastąpiło dopiero w 2018 r.

Wnioskodawca wraz z małżonką prowadzą działalność gospodarczą jako rolnicy ryczałtowi i w związku z tym oboje są zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT. Wnioskodawca dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich, pośrednictwa w zakresie obrotu nieruchomościami lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Wnioskodawca i jego małżonka, prowadząc działalność rolniczą, nie osiągają przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

W momencie nabycia przedmiotowej nieruchomości była ona przeznaczona na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę. Jednakże pierwotny cel zakupu tej nieruchomości nie został zrealizowany, tj. nieruchomość nie została przyjęta do używania na potrzeby związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą, a więc nie była wykorzystywana w tej działalności, nieruchomość nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę. Po zakupie nieruchomości Wnioskodawca nie korzystał również z prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony, zarówno w zakresie wynikającym z samej transakcji nabycia nieruchomości, jak i wydatków z nią związanych. Nieruchomość nie była w żaden sposób wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Budynki położone na nieruchomości nie były remontowane, nie były czynione żadne nakłady na nieruchomość. Nieruchomość nie była oddana innemu podmiotowi w dzierżawę, najem, leasing lub inną umowę o podobnym charakterze.

Wnioskodawca wraz z żoną dokonali zakupu nieruchomości częściowo ze środków pochodzących z ich majątku wspólnego, a częściowo (w 80%) ze środków pochodzących z pożyczki udzielonej Wnioskodawcy na sfinansowanie przedsięwzięcia polegającego (zgodnie z treścią umowy pożyczki) na zakupie przedmiotowej nieruchomości przeznaczonej na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, usługowej i handlowej. Konieczne jest jednak wyjaśnienie, iż spłacane przez Wnioskodawcę odsetki od udzielonej pożyczki, nie zostały przez Wnioskodawcę zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w jego działalności gospodarczej, bowiem nieruchomość nie została przyjęta do używania do działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Na moment składania niniejszego wniosku ww. pożyczka wraz z oprocentowaniem została już w całości spłacona ze środków własnych Wnioskodawcy.

W 2018 r. Wnioskodawca wraz z małżonką dokonali podziału przedmiotowej nieruchomości na dwie działki: działkę X o pow. 0,0763 ha, na której posadowiony jest budynek mieszkalno-gospodarczy oraz działkę Y stanowiącą grunt orny o pow. 0,2437 ha. Wnioskodawca wraz z małżonką zamierzają dokonać zbycia działki X. Dla obszaru, na którym znajduje się grunt, nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ani też nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy. Wnioskodawca wraz z małżonką przed transakcją zbycia nie będą składali wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Wnioskodawca wraz z małżonką nie dokonywali ani nie planują uzbrajania przedmiotowego gruntu przed jego zamierzoną sprzedażą. Działka X ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Część nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny, stanowiąca obecnie działkę nr X, nie była wykorzystywana w działalności rolniczej prowadzonej przez Wnioskodawcę i jego małżonkę. Poza nieruchomością opisaną we wniosku Wnioskodawca wraz z małżonką nie planują sprzedaży żadnych innych nieruchomości. W ostatnich 25 latach Wnioskodawca wraz z małżonką nie sprzedawali żadnych nieruchomości, lecz dokonywali nabycia następujących nieruchomości: w 2013 roku zakupili działkę o pow. 0,23 ha, sąsiadującą z działką, na której mieszkają, w celu powiększenia swojej nieruchomości; w 2013 roku zakupili działkę stanowiącą grunt orny o pow. 0,48 ha, sąsiadujący z ich nieruchomością, w celu powiększenia prowadzonego przez nich gospodarstwa rolnego, w 2015 r. nabyli nieruchomość objętą niniejszym wnioskiem, która sąsiaduje z nieruchomością, na której Wnioskodawca mieszka wraz z małżonką.

Wnioskodawca wraz z małżonką nie ponosili i nie zamierzają ponosić żadnych nakładów w celu sprzedaży nieruchomości. Wnioskodawca wraz z małżonką zamieścili jedno ogłoszenie na portalu internetowym, które było aktywne przez 2 dni. Wnioskodawca wraz z małżonką nie będą podejmowali żadnych innych działań, bowiem zgłosił się już do nich potencjalny nabywca nieruchomości.

Planowane zbycie działki będzie następować w ramach zarządu majątkiem prywatnym Wnioskodawcy i jego małżonki oraz nie ma związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę i jego małżonkę. Wnioskodawca wraz z małżonką rozważają przeznaczenie środków ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości na własne cele.

W piśmie z 15 sierpnia 2018 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wskazał, co następuje.

W sytuacji zadeklarowania przez Wnioskodawcę wraz z małżonką w stosownej deklaracji, że zamierzają skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca wraz z małżonką środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przeznaczą na jeden z własnych celów mieszkaniowych wskazanych w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie

w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Do jakiego źródła przychodów Wnioskodawca wraz z małżonką powinni zaliczyć przychód związany ze sprzedażą działki i czy będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego oraz z jakiego tytułu, jak również czy przysługiwać im będzie prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Zainteresowanych w związku ze sprzedażą działki, opisanej w zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca wraz z małżonką winni wykazać przychód ze źródła przychodów stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 200 z późn. zm.; dalej zwanej ustawą o PDOF) i zobowiązani byliby do zapłaty podatku dochodowego według zasad przewidzianych w art. 30e ustawy o PDOF.

Ponadto w sytuacji spełnienia warunków przewidzianych przepisami ustawy o PDOF będą uprawnieni do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PDOF.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PDOF źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PDOF, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie będzie podlegał opodatkowaniu.

Stosownie do art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PDOF przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy o PDOF przychodem z działalności gospodarczej są również:

  1. przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
    1. środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
    2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
    3. składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
    4. składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c ustawy o PDOF do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

W związku z tym, iż bieg terminu 5-letniego, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOF, liczy się od daty nabycia nieruchomości, tj. w przedmiotowej sprawie od kwietnia 2015 r., to pięcioletni termin upłynie z dniem 31 grudnia 2020 r. Przedmiotowa nieruchomość nigdy nie została przyjęta do używania na potrzeby związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą i nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych, jak również nie była wykorzystywana na potrzeby związane z działalnością gospodarczą (w tym rolniczą) oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, w związku z czym nie ma zastosowania do transakcji jej zbycia przepis art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PDOF.

Planowane odpłatne zbycie nieruchomości nie będzie następować w wykonaniu działalności gospodarczej Wnioskodawcy lub jego małżonki, w związku z czym sprzedaż działki, o ile nastąpi przed dniem 1 stycznia 2021 r., będzie stanowiła źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PDOF.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 ustawy o PDOF od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Stosownie do art. 30e ust. 5 ustawy o PDOF dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Zgodnie z art. 30e ust. 6 ustawy o PDOF przepisy ust. 1-4 nie mają zastosowania, jeżeli:

  1. budowa i sprzedaż budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów są przedmiotem działalności gospodarczej podatnika;
  2. przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw stanowi przychód z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1.

Planowana sprzedaż nieruchomości będzie stanowiła źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PDOF, które nie będzie podlegało łączeniu z dochodami (przychodami) z innych źródeł. Z uwagi na to, że budowa i sprzedaż budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów nie są przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy, a jednocześnie przychód ze sprzedaży nieruchomości nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PDOF, nie będzie miało zastosowania przy transakcji zbycia przedmiotowej nieruchomości wyłączenie, o którym mowa w art. 30e ust. 6 ustawy o PDOF.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509): opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

  • pkt 3 pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • pkt 8 odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy,
    jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy: przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
  3. składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
  4. składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają możliwości uznania danego składnika majątku za środek trwały od ujęcia go w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wymagają jednak, aby składnik majątku był przez podatnika wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca wraz z małżonką są współwłaścicielami na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej zabudowanej nieruchomości, którą kupili w kwietniu 2015 r. W momencie nabycia tej nieruchomości była ona przeznaczona na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę. Jednak pierwotny cel zakupu nie został zrealizowany, tj. nieruchomość nie została przyjęta do używania na potrzeby związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą, a więc nie była wykorzystywana w tej działalności, a także nieruchomość nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę. Po zakupie nieruchomości Wnioskodawca nie korzystał również z prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony, zarówno w zakresie wynikającym z samej transakcji nabycia nieruchomości, jak i wydatków z nią związanych. Nieruchomość nie była w żaden sposób wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Budynki położone na nieruchomości nie były remontowane, nie były czynione żadne nakłady na nieruchomość. Nieruchomość nie była oddana innemu podmiotowi w dzierżawę, najem, leasing lub inną umowę o podobnym charakterze. Wnioskodawca wraz z żoną dokonali zakupu nieruchomości częściowo ze środków pochodzących z ich majątku wspólnego, a częściowo (w 80%) ze środków pochodzących z pożyczki udzielonej Wnioskodawcy na sfinansowanie przedsięwzięcia polegającego (zgodnie z treścią umowy pożyczki) na zakupie niniejszej nieruchomości przeznaczonej na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, usługowej i handlowej. Spłacane przez Wnioskodawcę odsetki od udzielonej pożyczki nie zostały jednak przez Wnioskodawcę zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w jego działalności gospodarczej, ponieważ nieruchomość nie została przyjęta do używania do działalności gospodarczej Wnioskodawcy. W 2018 r. Wnioskodawca wraz z małżonką dokonali podziału niniejszej nieruchomości na dwie działki: działkę X, na której posadowiony jest budynek mieszkalno-gospodarczy oraz działkę Y stanowiącą grunt orny. Wnioskodawca wraz z małżonką zamierzają dokonać zbycia działki X. Dla obszaru, na którym znajduje się grunt, nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ani też nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy. Wnioskodawca wraz z małżonką nie dokonywali ani nie planują uzbrajania gruntu przed jego zamierzoną sprzedażą. Wnioskodawca wraz z małżonką nie ponosili i nie zamierzają ponosić żadnych nakładów w celu sprzedaży nieruchomości. Planowane zbycie działki będzie następować w ramach zarządu majątkiem prywatnym Wnioskodawcy i jego małżonki oraz nie ma związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Wnioskodawcę i jego małżonkę. Wnioskodawca wraz z małżonką rozważają przeznaczenie środków ze sprzedaży opisanej nieruchomości na jeden z własnych celów mieszkaniowych wskazanych w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się zatem do powyższego, stwierdza się, że skoro sprzedaż opisanej we wniosku działki nie ma związku z działalnością gospodarczą i nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jej odpłatne zbycie nie generuje przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Sprzedaż ww. nieruchomości jeżeli sprzedaż ta nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości należy zakwalifikować do źródła przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy.

Stosownie do art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw (art. 30e ust. 2 ww. ustawy).

W myśl art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 cytowanej ustawy: wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Cele mieszkaniowe, których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, wymienione zostały w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 21 ust. 25 pkt 1 ww. ustawy: za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:

  1. wydatki poniesione na:
    1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
    4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
    5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
    położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;
  2. wydatki poniesione na:
    1. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,
    2. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,
    3. spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b
    w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.

W sytuacji zatem gdy Wnioskodawca wraz z małżonką tak jak wskazali we wniosku w określonym w ustawie terminie przeznaczą środki ze sprzedaży działki w całości na jeden z własnych celów mieszkaniowych wskazanych w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Reasumując w związku z tym, że sprzedaż opisanej we wniosku działki nie ma związku z działalnością gospodarczą i nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej, jej odpłatne zbycie nie generuje przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Sprzedaż ww. działki jeżeli sprzedaż ta nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości należy zakwalifikować do źródła przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli jednak Wnioskodawca wraz z małżonką w określonym w ustawie terminie przeznaczą środki ze sprzedaży działki w całości na jeden z własnych celów mieszkaniowych wskazanych w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie Organ informuje, że wniosek w zakresie podatku od towarów i usług podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej