Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.10.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie
postanawiam:
uznać stanowisko przedstawione w złożonym wniosku za zgodne z
przepisami prawa podatkowego.
UZASADNIENIE
W dniu 06.10.2006 r. Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ewentualnych skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wniesienia składników prowadzonego przez Podatnika jednoosobowo przedsiębiorstwa tytułem wkładu do tworzonej spółki jawnej. Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i zamierza ją przekształcić poprzez zawiązanie spółki jawnej.
Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie
podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Wypełniając dyspozycje art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa w przedstawionym przez stanie faktycznym i prawnym, obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte we wniosku uznaję za prawidłowe.
Opisany przez Podatnika stan faktyczny przedstawia się następująco:
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą Piekarnia. Obecnie Podatnik zamierza przekształcić prowadzoną działalność, poprzez zawiązanie spółki jawnej. Spółka zostanie zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, uzyska numer REGON i numer NIP, następnie po formalnym powstaniu spółki zostanie zmieniona umowa spółki i podwyższenie udziału Podatnika poprzez wniesienie do niej składników prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa. W ramach spółki jawnej Podatnik zamierza prowadzić działalność tożsamą z prowadzoną dotychczas działalnością.
Zdaniem Podatnika, stosownie do
przepisu art. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej wprowadzającego zasadę sukcesji uniwersalnej, spółka nie mająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby. Nie dochodzi zatem do likwidacji działalności gospodarczej jak też do odpłatnego zbycia środków trwałych, a co za tym idzie powstania przychodu z działalności gospodarczej na podstawie przepisu art. 14 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przedsiębiorca prowadzi działalność nadal, tyle że w innej formie. W przypadku Podatnika dokona on wniesienia własnego, prowadzonego jednoosobowo przedsiębiorstwa do spółki jawnej która nie jest spółką kapitałową, a osobową (spółka jawna). W zamian za wkład własnego przedsiębiorstwa Podatnik nie uzyska wynagrodzenia w formie udziałów, a jedynie udział w zysku, który może powstać, co jednak jest
zdarzeniem przyszłym niepewnym. Ponadto wniesienie udziału do spółki nastąpi wówczas gdy Podatnik będzie już wspólnikiem, a zatem nie może być mowy o żadnym ekwiwalentnym świadczeniu. Podatek dochodowy nie powstanie także w związku z likwidacją przez Podatnika działalności prowadzonej jednoosobowo, gdyż w dacie likwidacji nie będzie on już dysponował majątkiem, jako że całość środków trwałych wcześniej wniesiona zostanie do spółki.
Stosownie do przepisu art. 93a § 2 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa przepis § 1 art. 93a stosuje się odpowiednio m. in. do spółek niemających osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.
Na uwagę zasługuje fakt, iż w myśl art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny, przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i swoim zakresem obejmuje wszystko, co wchodzi w jego
skład. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zamierza wnieść do spółki jawnej aport w formie swojego przedsiębiorstwa. Wobec powyższego w przypadku, gdy Podatnik wniesie do spółki jawnej własne, prowadzone jednoosobowo przedsiębiorstwo, to zaistnieje przesłanka do powstania następstwa prawnego, co oznacza iż nowo powstała spółka wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconego podmiotu (sukcesja uniwersalna). Ordynacja podatkowa w przypadku sukcesji, o której mowa wyżej nie zawiera żadnych dodatkowych zastrzeżeń.
W związku z likwidacją działalności gospodarczej prowadzonej przez Podatnika na własne nazwisko, po wniesieniu do spółki jawnej aportu w formie tego przedsiębiorstwa, stosownie do przepisu art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /jedn. tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ nie powstanie dochód z likwidacji. Nie będzie miał także zastosowania
przepis art. 14 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy. W przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym nie może być również mowy o świadczeniu ekwiwalentnym, gdyż nie uzyska on korzyści o charakterze majątkowym kosztem innego podmiotu.
Mając powyższe na uwadze stwierdza się, że stanowisko zajęte przez Podatnika w powołanym na wstępie wniosku jest zgodne z przepisami prawa podatkowego.
Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.
Interpretacja niniejsza uwzględnia stan prawny istniejący w dacie zaistnienia zdarzenia oraz stan faktyczny przedstawiony w powołanym na wstępie wniosku.