Temat interpretacji
Zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym na dzień 31.12.2003 r. "podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, (....), zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów".
W myśl ust. 10 pkt 1 ww. przepisu "wysokość odliczeń od podatku, określona zgodnie z ust. 3 pkt 1 lit. a) i pkt 2 dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków".
Z powyższego wynika, że małżonkowie w przypadku gdy dokonują odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych, składają jeden załącznik PIT/D niezależnie od tego czy rozliczają się indywidualnie, czy też złożyli wniosek o łączne opodatkowanie dochodów.
Na podstawie art. 81a §1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 , poz. 926 ze zm.) "jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy , których zobowiązanie podatkowe powstaje w sposób przewidziany w art. 21 §1 pkt 1, mogą skorygować uprzednio złożone zeznanie (deklarację), jeżeli: w zeznaniach (deklaracjach), o których mowa w art. 73 §2, wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek albo wykazali kwotę nadpłaty w wysokości mniejszej od należnej".
Deklarację korygującą należy złożyć wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (art. 81 Ordynacji podatkowej).
Ponadto w przypadku gdy korekta w zakresie danych wykazanych w załączniku PIT/D wpłynie na wysokość należnego podatku zryczałtowanego wykazanego w zeznaniu PIT-28, podatnikowi przysługuje prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku (art. 75 Ordynacji podatkowej).