Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 06.11.2007 r. (data wpływu 09.11.2007 r.) oraz uzupełnionego pismem z dnia 21.12.2007 r.) (data wpływu 27.12.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu opodatkowania przychodu z realizacji opcji na akcje - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z realizacji opcji na akcje.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Programy SOP polegają na umożliwieniu wybranym pracownikom Wnioskodawcy objęcia akcji Spółki zagranicznej w dniu realizacji opcji po cenie rynkowej z dnia przyznania uprawnienia.
Uczestnicy programów SOP (w tym pracownicy Wnioskodawcy: dalej Uczestnicy) nie mogą swobodnie dysponować opcjami ani akcjami będącymi przedmiotem omawianych planów aż do momentu realizacji opcji. Oznacza to, zatem, iż przyznane opcje nie mogą być zbyte, nie mogą służyć jako zastaw dla zaciągania zobowiązań i nie uprawniają do wykonywania praw związanych z akcjami Spółki zagranicznej, tj. otrzymywania dywidendy i realizacji prawa głosu na walnym zgromadzeniu.
Przyznane w ten sposób opcje akcyjne mogą być realizowane przez Uczestników po upływie określonego czasu.
Ewentualna dodatnia różnica pomiędzy:
- wartością rynkową akcji z dnia realizacji opcji a
- ceną płaconą przez Uczestników (równą cenie akcji z dnia przyznania programów SOP)
Nie jest przesądzona, ani w żaden sposób gwarantowana. Potencjalna różnica zależy wyłącznie od wahań kursu akcji. Jeżeli wartość akcji w momencie realizacji opcji będzie niższa od ceny z dnia realizacji, osiągnięcie korzyści majątkowej nie będzie możliwe.
Akcje będące przedmiotem programu są akcjami funkcjonującymi w obrocie publicznym, natomiast koszty programu są ostatecznie refakturowane na spółkę polską.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Niniejsza interpretacja dotyczy określenia momentu opodatkowania przychodu z realizacji opcji na akcje. Interpretacja dotycząca obowiązków płatnika z tytułu opodatkowania przychodu z realizacji opcji na akcje zostanie rozpatrzona w odrębnej interpretacji.
Zdaniem Wnioskodawcy ewentualna korzyść majątkowa z tytułu realizacji przyznanych praw w ramach programów SOP powinna zostać zaliczona do kategorii kapitałów pieniężnych, opodatkowanych jedynie w chwili zbycia akcji (gdy przychód ze zbycia stanie się należny). Podstawa opodatkowania powinna być obliczona przy uwzględnieniu wydatków poniesionych (jeśli w ogóle wystąpią) na nabycie akcji. W związku z powyższym, Spółka polska jako płatnik podatku nie ma obowiązków, o których mowa w art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Taki wniosek wypływa z analizy poniższych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż: nieruchomości lub ich części oraz udział w nieruchomości, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, a także prawo wieczystego użytkowania gruntów.
Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będącym przepisem szczególnym w odniesieniu do art. 10 powyższej ustawy, przychodami z kapitałów pieniężnych są przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Art. 5a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, iż przez pojęcie papierów wartościowych należy rozumieć papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi papierami wartościowymi są:
- akcje, prawa poboru, prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikacyjne inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,
- inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a, lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego (prawa pochodne).
Wspomniany przepis wymienia prawa majątkowe, które ustawa uznaje za papiery wartościowe. W konsekwencji, akcje wyemitowane na podstawie przepisów prawa obcego są papierami wartościowymi, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Mając na uwadze powyższe, przychód uzyskany w wyniku realizacji opcji należy zakwalifikować do źródła, jakim są kapitały pieniężne określone w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkować jedynie w momencie sprzedaży akcji. Zgodnie natomiast z art. 30b ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpowiednio skalkulowany dochód tego rodzaju podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z 19 procentową stawką podatkową.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie akcji w spółce mającej osobowość prawną. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych akcji. Zatem kosztem uzyskania przychodów będą wydatki poniesione na nabycie akcji przez uczestników programów SOP (tj. cena nabycia akcji w czasie realizacji opcji oraz inne ewentualne wydatki związane z nabyciem akcji).
Na podstawie art. 45 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tak wyliczony dochód powinien zostać wykazany w odrębnym zeznaniu podatkowym (PIT-38) sporządzanym do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym dochód został osiągnięty. W tym samym terminie powinien zostać wpłacony do urzędu skarbowego wynikający z zeznania podatek.
Powyższa kwalifikacja przychodów do kategorii kapitałów pieniężnych, oznacza, iż na Spółce polskiej jako pracodawcy nie ciążą jakiekolwiek obowiązki w zakresie deklarowania oraz rozliczania dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów wynikających z udziału pracowników Spółki polskiej w programie SOP.
Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i inne prawa majątkowe w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).
Zgodnie z brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.
Natomiast zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się również przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających.
Stosownie do art. 2 ust.1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538) instrumentami finansowymi są:
- papiery wartościowe;
- niebędące papierami wartościowymi:
- tytuły uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania,
- instrumenty rynku pieniężnego,
- finansowe kontrakty terminowe, oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie, umowy forward dotyczące stóp procentowych, swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe, swapy walutowe,
- opcje kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych, opcje na stopy procentowe, opcje walutowe, opcje na takie opcje, oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie,
- prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od wartości oznaczonych co do gatunku rzeczy, określonych rodzajów energii, mierników i limitów wielkości produkcji lub emisji zanieczyszczeń (pochodne instrumenty towarowe),
- inne instrumenty, jeżeli zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na terytorium państwa członkowskiego lub są przedmiotem ubiegania się o takie dopuszczenie.
Zgodnie z art. 3 ww. ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o:
- papierach wartościowych rozumie się przez to:
- akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,
- inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a, lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego (prawa pochodne).
Ww. definicja obejmuje swoim zakresem również przyznaną osobom uprawnionym opcję, czyli prawo do nabycia akcji spółki. Opcje stanowią pochodne instrumenty finansowe.
Oznacza to, że w chwili realizacji praw wynikających z opcji, czyli nabycia akcji Spółki zagranicznej, powstaje przychód z realizacji praw wynikających z tych opcji, zgodnie z cytowanym powyżej art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód będzie stanowiła wartość rynkowa akcji nabytych w wyniku realizacji praw wynikających z opcji. Zasady opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych wymienionych w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 10 zostały określone w art. 30b ust. 1 ww. ustawy.
Reasumując należy stwierdzić, iż przychód powstanie już w momencie realizacji opcji na akcje poprzez nabycie akcji Spółki zagranicznej, a nie dopiero w momencie sprzedaży otrzymanych akcji Spółki zagranicznej.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.