P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDIB/415-3/07

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.03.2007, sygn. PDIB/415-3/07, Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu na podstawie art. 216 § 1 i art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.03.2007 r. (data wpływu 08.03.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

uznać za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w piśmie podatnika, iż faktura VAT za użytkowanie sieci internet (bez dowodu zapłaty) jest wystarczającym dokumentem do skorzystania z odliczenia w podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 05.03.2007 r., które wpłynęło do tut. Urzędu 08.03.2007 r. oraz pismem uzupełniającym z dnia 16.03.2007 r. (data wpływu 19.03.2007 r.) zwrócił się Pan w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stosownie do przepisu art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik (...) składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art. 14a § 2 ww. ustawy, jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego, w wyżej cyt. pismach, stanu faktycznego wynika, że posiada Pan faktury VAT z wyszczególnioną kwotą za usługę dostępu do internetu oraz, że powyższe faktury faktury opłacał Pan przelewem bankowym.

Zajął Pan stanowisko, że korzystając z odliczeń z tytułu użytkowania sieci internet na podstawie posiadanej faktury VAT bez znaczenia jest potwierdzenie poniesienia wydatku, gdyż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazuje takiego wymogu. Dostatecznym dowodem jest, Pana zdaniem, stan salda na następnej fakturze.

Organ podatkowy stwierdza, co następuje :

Zgodnie z treścią art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwoty wydatków ponoszonych przez podatnika z tytuły użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Odliczenie, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6a cytowanej wyżej ustawy, stosownie do ust. 7 pkt 1 wyżej cyt. ustawy, stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Ustawodawca wprowadzając wymienioną ulgę, uzależnił skorzystanie z niej od spełnienia określonych warunków tj.:

    - poniesienie wydatku na określony cel, czyli użytkowanie sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika;
    - właściwe udokumentowanie wysokości wydatków tj. udokumentowanie fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług;
    - faktura musi być wystawiona na osobę dokonującą odliczenia;
    - wydatki podlegające odliczeniu nie mogą przekroczyć rocznie 760 zł.

Spełnienie łącznie w/w warunków umożliwia skorzystanie z ulgi.

Zatem, w celu skorzystania z odliczeń z tytułu użytkowania sieci Internet, podatnik musi posiadać fakturę potwierdzającą uiszczenie należności, z widniejącym na niej jego imieniem i nazwiskiem (jako nabywcy usługi). W przypadku regulowania należności za użytkowanie sieci Internet za pomocą przelewu, potwierdzeniem faktu poniesienia wydatku będzie stanowić faktura VAT wraz z dowodem wpłaty potwierdzonym przez bank lub pocztę, dyspozycje przelewów lub wyciągi bankowe, na których przelewy będą widniały jako zrealizowane. Dowód wpłaty winien zawierać kwotę dokonanej wpłaty, imię i nazwisko wpłacającego, datę zapłaty oraz, że zapłata została dokonana tytułem użytkowania sieci Internet.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organ podatkowy i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Jeżeli podatnik zastosował się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z dyspozycją art. 236 § 2 , art. 220 i art. 223 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Zażalenie zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu