Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 03.08.2005r. Podatniczka zawarła umowę z Przedsiębiorstwem Inwestycyjnym na zakup mieszkania. D... - Interpretacja - SD/415-81/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.02.2007, sygn. SD/415-81/06, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 03.08.2005r. Podatniczka zawarła umowę z Przedsiębiorstwem Inwestycyjnym na zakup mieszkania. Dnia 26.08.2005r. Podatniczka zawarła umowę kredytu własny kąt hipoteczny z PKO BP S.A. Od dnia 22.09.2005r. spłaca odsetki od ww. kredytu.

Podatnik jest w posiadaniu następujących dokumentów:

- umowy z Przedsiębiorstwem Inwestycyjnym na zakup mieszkania,

- umowy kredytu własny kąt hipoteczny z PKO BP S.A.,

- faktury VAT wyst. przez Przedsiębiorstwo Inwestycyjne, potwierdzającej zakup mieszkania,

- protokołu udostępnienia mieszkania.

Przeniesienie własności lokalu mieszkalnego w formie aktu notarialnego nie nastąpiło.

Zdaniem Podatnika ww. dokumenty oraz dowody spłaty kredytu wraz z odsetkami są wystarczające do skorzystania z odliczenia poniesionych w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskującego, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Przepis art. 26b ust. 2 pkt 4 lit. b) cytowanej ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r., stanowi, iż odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002r. , a ponadto w przypadku inwestycji, o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.

Z powyższego wynika, że w przypadku zakupu nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego jednym z warunków skorzystania z ulgi jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego o przeniesieniu na podatnika własności tego lokalu.

W świetle powyższego odsetki od kredytu będzie można odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2006r. pod warunkiem, że do końca 2006r. zostało przeniesione na Podatniczkę prawo własności lokalu mieszkalnego na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Zatem stanowisko Podatniczki, iż dokumenty, które posiada są wystarczające do skorzystania z odliczenia z tytułu ulgi na spłatę odsetek od kredytu na zakup mieszkania, jest nieprawidłowe.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatniczkę i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania.

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce