Temat interpretacji
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. -Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po ponownym rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.11.2006 r. stwierdza, że wydatki związane z dzierżawą nieruchomości nie wykorzystywanej w prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.
U Z A S A D N I E N I E
Pismem z dnia 03.11.2006r., (data wpływu 06.11.2006r.), zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny: Spółka, której jest Pani wspólnikiem, w dniu 7 kwietnia 2006r. wydzierżawiła od Gminy niezabudowaną działkę o powierzchni 2178 m2, z przeznaczeniem na parking. Na działce tej do chwili obecnej nie jest prowadzona przez Spółkę jakakolwiek działalność gospodarcza. W związku z wydzierżawieniem przedmiotowej działki, Spółka ponosi wydatki z tytułu czynszu dzierżawnego w kwocie miesięcznej netto w wysokości 464,00 zł oraz z tytułu podatku od nieruchomości w kwocie miesięcznej wysokości 46,00 zł. Nadmienia Pani, iż w 2006r, Spółka jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
W związku z powyższym zwróciła się Pani z pytaniem: Czy jako wspólnik spółki jawnej ma Pani prawo od miesiąca kwietnia 2006r. zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z dzierżawą nieruchomości na której to nieruchomości nie jest prowadzona przez Spółkę jakakolwiek działalność gospodarcza?
Sformułowała Pani też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:Bezspornym jest fakt, iż wydzierżawienie przez spółkę nieruchomości jest związane w przyszłości z prowadzeniem na przedmiotowej nieruchomości działalności gospodarczej. Stosownie do powyższego na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, póz. 176 ze zm.) ma Pani prawo zaliczyć wskazane na wstępie wydatki z tytułu czynszu dzierżawnego oraz podatku od nieruchomości od miesiąca kwietnia 2006r. do kosztów uzyskania przychodu roku podatkowego 2006r. i lat następnych.
Z uzupełnienia wniosku z dnia 29.03.2007r. wynika, iż przedmiotowa nieruchomość jest dzierżawiona z przeznaczeniem jej ewentualnie w bliżej nieokreślonej przyszłości na prowadzenie parkingu. Do chwili obecnej Spółka nie poniosła na budowę parkingu jakichkolwiek wydatków oraz nie wystąpiła do właściciela o wyrażenie zgody na wybudowanie parkingu oraz na prowadzenie na w/w działalności gospodarczej na przedmiotowej nieruchomości.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:
Zgodnie z 22 ust. 1 ustawy dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006r., kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Natomiast od dnia 1 stycznia 2007r., w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz.1588), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Powyższy przepis, w brzmieniu do dnia 31 grudnia 2006r. stanowił, iż każdy wydatek, który został poniesiony celowo i z zamiarem uzyskania przychodu powinien być uznany za koszt uzyskania, chyba że został wymieniony w katalogu kosztów nie stanowiących kosztów podatkowych, zawartym w art. 23 w/w ustawy. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od spełnienia następujących warunków: powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika, który zalicza ten wydatek do kosztów, istnienia bezpośredniego lub nawet tylko potencjalnego związku przyczynowo-skutkowego między wydatkiem a uzyskanym przychodem oraz właściwego udokumentowania tego wydatku, przy czym przesłanki te muszą być spełnione łącznie.
Natomiast znowelizowana definicja kosztu, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007r. umożliwia zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatki, które nie tylko spełniają powyższe warunki lecz również takie, których poniesienie zabezpiecza lub służy zachowaniu źródła przychodów.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka której jest Pani wspólnikiem w ramach wykonywanej działalności gospodarczej ponosi koszty związane z czynszem i podatkiem od nieruchomości dotyczącymi dzierżawionej przez Spółkę nieruchomości, przeznaczonej ewentualnie w bliżej nieokreślonej przyszłości na parking.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie nie są spełnione warunki pozwalające zaliczyć wydatki dotyczące dzierżawionej nieruchomości do kosztów uzyskania przychodu. Fakt, iż wydatki nie zostały wymienione w katalogu kosztów negatywnych nie pozwala jeszcze na zaliczenie ich do kosztów podatkowych. Spółka bowiem nie podjęła żadnych czynności, ażeby przedmiotowa nieruchomość poprzez wykorzystywanie jej w prowadzonej działalności gospodarczej stała się źródłem przychodu z tejże działalność. Ewentualność takiego wykorzystania nieruchomości świadczy również za tym, iż nie można w przedmiotowej sprawie doszukać się nawet tylko potencjalnego związku przyczynowo-skutkowego między wydatkiem a uzyskanym przychodem.