P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1432/IPSG2/415/428/148/06/20/07

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.02.2007, sygn. 1432/IPSG2/415/428/148/06/20/07, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jedn. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm. ) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 12 listopada 2006r. o wydanie pisemnej interpretacji w zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego stwierdza, że przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Ze złożonego wniosku wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zarządzania i doradztwa gospodarczego. W ramach działalności swojej firmy Strona zawarła kontrakt menedżerski z MMM Sp. z o.o. z/s w Warszawie.
Na podstawie powyższej umowy świadczeniodawcy powierzono sprawowanie zarządu poprzez prowadzenie interesów Spółki w miejscu jej siedziby.
Menedżerowi, zgodnie z umową przysługuje stałe wynagrodzenie netto + podatek VAT płatne w terminie 3 dni od przedstawienia Spółce faktury za wykonane usługi. Jednocześnie Spółkę obciążają wszelkie udokumentowane koszty ponoszone przez menedżera w związku z wykonywaniem zadań określonych w umowie. Na czas zawartej umowy menedżer otrzymuje do dyspozycji: samochód osobowy oraz telefon komórkowy. Koszty związane z użytkowaniem tych rzeczy ponosi Spółka.

Zapytanie dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług menedżerskich oraz ustalenia podstawy, możliwości zastosowania podatku liniowego ( w tym kwartalne rozliczenie podatku w ciągu roku ).

Zdaniem Strony zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, menedżerowie działający na podstawie kontraktów menedżerskich nie mogą korzystać z 19% stawki podatku liniowego, a koszty uzyskania przychodów ustala się tak jak w przypadku umowy o pracę. Zatem do wyliczenia podstawy opodatkowania stosuje się te same zasady co do dochodów wynikających ze stosunku pracy tj.
- obowiązują progi podatkowe,
- zaliczkę na podatek odprowadza zleceniodawca,
- rozliczenie podatku dochodowego przez menedżera następuje w zeznaniu rocznym na podstawie dostarczonego przez zleceniodawcę PIT,
- w zakresie dochodów uzyskanych z kontraktu menedżerskiego Strona może rozliczyć się wspólnie z żoną,
- podstawą opodatkowania będzie wynagrodzenie netto, (bez VAT)
- w przypadku uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej innej niż z kontraktu menedżerskiego obowiązuje 19% stawka podatku liniowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.
Zgodnie z art. 5 a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm ) za pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9. Przychody z działalności wykonywanej osobiście ( art. 10 ust. 1 pkt 2 ) wymienione są w art. 13 wspomnianej ustawy o podatku dochodowym.
Przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej są przychodami z działalności wykonywanej osobiście ( art. 13 pkt 9 ).

Kontrakty menedżerskie w prawie cywilnym zaliczane są do tzw. umów nienazwanych, nieuregulowanych w Kodeksie cywilnym. Jest to umowa wynikająca ze stosunku cywilnoprawnego, określonego w art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny ( Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm. ). Zgodnie z tym przepisem do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Kontrakt menedżerski to umowa, w której jedna strona określona mianem menedżera zobowiązuje się do prowadzenia przedsiębiorstwa drugiej strony na jej rachunek i ryzyko we własnym bądź cudzym imieniu za wynagrodzeniem.
Przychody uzyskiwane przez osoby na kontraktach menedżerskich bez względu na prawną podstawę ich uzyskania ( działalność gospodarcza, umowa zlecenie czy o dzieło ) uważane są za uzyskane z działalności wykonywanej osobiście. Dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych nie ma bowiem znaczenia, czy menedżer jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie zarządzania, czy też nie. Uzyskane z tego tytułu przychody jest zobowiązany rozliczyć jak uzyskane z działalności wykonywanej osobiście.
Z przedłożonych dokumentów wynika, że przychody Strony należy zaliczyć do przychodów o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy czym przychodem są uzyskane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze.

Stosownie do art. 41 ust. 1, 1a ustawy o podatku dochodowym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4 - 9 oraz art. 18, są obo wiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b. Zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie, zmniejsza się z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zgodnie z przepisem art. 42 ust.2 pkt 1 w/w ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy są obowiązani przesłać podatnikom imienne informacje o wysokości dochodu. Na podstawie tej informacji podatnik w terminie do końca kwietnia dokonuje rozliczenia podatku dochodowego za rok podatkowy.

Dochody uzyskane przez Podatnika z tyt. kontraktu menedżerskiego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych (według skali podatkowej zamieszczonej w art. 27 updof), a zatem możliwe jest rozliczenie ich wspólnie z małżonką. Natomiast inne dochody uzyskiwane z pozarolniczej działalności gospodarczej, w sytuacji gdy do ich rozliczenia wybrana została forma podatku liniowego (zgodnie z art. 30c updof) należy rozliczyć odrębnie przy zastosowaniu 19% stawki podatku.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, o czym stanowi art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany