POSTANOWIENIE - Interpretacja - DM/P/415-0012/06/EW

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.04.2006, sygn. DM/P/415-0012/06/EW, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 31 stycznia 2006r. (data wpływu do tut. Urzędu: 03.02.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w sprawie: zwolnienie od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy a dochody osób fizycznych uzyskane z tytułu pracy wykonywanej na podstawie umów o pracę i umów zlecenia oraz umów o dzieło w ramach realizacji projektu pomocowego nr PL2003/004-379.05.01-02-02-31 Aktywne Formy Zapobiegania Bezrobociu Integracja Społeczna i Zawodowa Grup Zagrożonych Wykluczeniem (Program Phare 2003).

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2005r. Jednostka Kontraktująca z siedzibą w Warszawie zawarła z Beneficjentem Instytucjonalnym z siedzibą w Słupsku umowę nr PL2003/004-379.05.01-02-02-31, której przedmiotem jest udzielenie wsparcia tj. pomocy finansowej na realizację przedsięwzięcia na podstawie wniosku o numerze referencyjnym: Phare 2003/3.1.3.2/NGO/3/20 zatytułowanego "Niepełnosprawni potrzebni i efektywni. Wiedza fundamentem sukcesu". Jak wynika z zapisów umowy Jednostka Kontraktująca zobowiązała się przekazać Beneficjentowi Instytucjonalnemu wsparcie finansowe, z którego 75% całkowitej kwoty wsparcia będzie finansowane z funduszu Phare, 25% natomiast ze środków pochodzących z budżetu państwa.

Spółka z o.o. działa jako partner instytucjonalny na podstawie umowy partnerstwa z dnia 1 grudnia 2005r. zawartej z liderem projektu Beneficjentem Instytucjonalnym (obie wymienione umowy Spółka załączyła do wniosku).

Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne, na podstawie zawieranych umów o pracę, umów zlecenia i o dzieło, realizujące bezpośrednio cele projektu są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Spółki dochody te są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych, bowiem spełnione zostały wszystkie warunki zwolnienia przewidziane w powyższym artykule; wynagrodzenie jest uzyskiwane w ramach programu pomocowego Unii Europejskiej (finansowane ze środków pomocowych Phare), środki pieniężne będą wypłacane bezpośrednio z wydzielonego konta prowadzonego w EURO wyłącznie do obsługi projektu, zatrudnione osoby będą bezpośrednio realizować cele projektu.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

W myśl generalnej zasady wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy, wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Uni Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Analiza przytoczonego przepisu ustawy pozostaje w ścisłym powiązaniu z art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zgodnie z którym wolne od podatku są dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartch z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc.

Z przywołanych regulacji zawartych w wymienionych art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika wprost, kto jest uprawniony do zwolnienia dochodu ze środków bezzwrotnej pomocy. Są to:

- w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych tylko te podmioty, "(...)którym służyć ma ta pomoc", tj. którym przyznana została pomoc ze środków pomocowych (tzw. beneficjenci przyznanej pomocy),

- w przypadku podatników podatku dochodowego od osób fizycznych jedynie ci podatnicy, którzy bezpośrednio realizują cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Z otrzymanych środków pomocowych beneficjent albo sam zrealizuje cel, na który pomoc została przyznana albo zleci - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie w ramach programu pomocowego określonych prac drugiej osobie prawnej lub fizycznej opłacając ich wykonanie z tych środków.

W świetle przywołanych przepisów art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ze zwolnienia dochodu od podatku w pierwszej z wymienionych sytuacji skorzysta tylko beneficjent, w drugiej beneficjent oraz podmiot bezpośrednio realizujący cel programu, w ramach zawartej z beneficjentem umowy. Ze zwolnienia tego nie korzystają natomiast dochody bezpośrednich lub pośrednich wykonawców celu, jakiemu służyć ma ta pomoc, tj. osób prawnych, którym beneficjenci zlecili wykonanie określonych prac.

W przedmiotowej sprawie, jak wynika z treści umowy o udzielenie wsparcia, jednostką, która otrzymała wsparcie na realizację projektu jest Beneficjent Instytucjonalny. Z załącznika II (warunki ogólne stosowane wobec umów wsparcia w ramach programu Phare 2003) do tej umowy wynika, że jedynymi stronami tej umowy są Beneficjent Instytucjonalny i Jednostka Kontraktująca. Spólka z o.o. jest, na podstawie umowy z dnia 1 grudnia 2005r., partnerem w realizacji projektu. Lider jest odpowiedzialny za realizację projektu przed Instytucją Wdrażającą, podejmuje decyzje w imieniu partnerstwa, jest dystrybutorem środków finansowych uzyskanych na realizację projektu. Spółka z o.o., jak wynika z § 4 powołanej umowy partnerstwa, z tytułu realizacji przedmiotu umowy otrzyma wynagrodzenie.

Reasumując należy stwierdzić, że skoro Spółka nie jest podmiotem, któremu została przyznana pomoc ze środków pomocowych (beneficjentem), a jedynie jednym z wykonawców celu jakiemu pomoc ta ma służyć, to zwolnienie przedmiotowe (dochodu) określone w art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma do niej zastosowania. Z tych samych powodów nie mogą skorzystać ze zwolnienia wymienionego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody osób fizycznych z tytułu realizacji określonych prac związanych z projektem. Osoby te nie wykonywały prac na rzecz podmiotu będącego beneficjentem pomocy, toteż otrzymane za wykonanie tych prac wynagrodzenia jako nie zrealizowane ze środków pomocowych beneficjenta nie korzystają ze zwolnienia od opodatkowania.

Pomorski Urząd Skarbowy