Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29 listopada 2005r. (wpływ do tut. organu 09.12.2005r.) uzupełnionego pismem z dnia 9.01.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w ww. wniosku.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż dziecko byłego pracownika uczestniczyło w wycieczce szkolnej, której koszt po otrzymaniu stosownego zawiadomienia z placówki oświatowej został dofinansowany przez były zakład pracy emeryta (rencisty) ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Płatność odbywała się gotówką lub bezgotówkowo na rachunek bankowy emeryta (rencisty) na podstawie listy płac, bądź też bezpośrednio na rachunek szkoły dziecka.
Strona zwraca sie z zapytaniem, czy w przedstawionym stanie faktycznym od dofinansowania do wycieczki dziecka byłego pracownika należy pobrać 10% zryczałtowany podatek dochodowy czy 19% podatek dochodowy. Zdaniem strony w obu przypadkach należy pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wys. 10% na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tutejszy organ podatkowy, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego zauważa, co następuje.
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku - art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, z tytułu świadczeń otrzymywanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 - pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% należności.
We wskazanym stanie faktycznym świadczenie pieniężne przyznawane jest emerytowi (renciście), bowiem to on był związany stosunkiem pracy z byłym pracodawcą, zatem wypłata świadczeń pieniężnych czy to bezpośrednio emerytowi (renciście) czy też na rachunek szkoły dziecka, jest przychodem emeryta (rencisty) od którego należy pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10%.
Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.