Temat interpretacji
Ze stanu faktycznego wynika, że podatnik uzyskuje przychody z najmu nieruchomości położonych w różnych dzielnicach miasta, co wiąże się z koniecznością częstego ich wizytowania, przewożenia materiałów budowlanych w przypadku remontów, dowozu do budynków materiałów w celu usunięcia awarii, przewozu wyposażenia lokali mieszkalnych.
Przepis art. 10 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / t. j. Dz . U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. / wymienia najem jako odrębne źródło przychodów. Dochodem z tego źródła jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. W odniesieniu do przychodów z najmu ma zastosowanie ogólna definicja kosztu podatkowego. Zgodnie z postanowieniem art. 22 ust. 1 ustawy kosztami uzyskania przychodów z tego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionychw art. 23 ustawy. Z przepisu tego wynika, że podatnik osiągający przychody z najmu może pomniejszać je o takie koszty, dla których znaleźć można związek przyczynowo-skutkowy między ich poniesieniem a powstaniem lub zwiększeniem przychodu.
Z opisanego stanu faktycznego wynika, że ponoszone przez podatnika wydatki związane z eksploatacją samochodu ciężarowego będą związane z uzyskaniem przychodu z tytułu najmu powierzchni mieszkalnych i użytkowych a zatem mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, o ile samochód nie będzie używany dla celów prywatnych i poniesione koszty będą miały wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.