Temat interpretacji
W odpowiedzi na zapytanie z dnia 3 lutego 2004r. w sprawie opodatkowania odszkodowania wypłaconego zgodnie z ugodą zawartą przed Sądem Rejonowym w Zielonej Górze w dniu 10 września 2003r. za spóźnione wydanie świadectwa pracy, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 927 ze zm.) informuje, iż nie podziela Pani stanowiska zawartego w piśmie z dnia 23 lutego 2004r., uzupełniającym zapytanie w powyższej sprawie.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r., wolne od podatku dochodowego są odszkodowania otrzymane na podstawie przepisów prawa administracyjnego, prawa cywilnego i na podstawie innych ustaw, z wyjątkiem:
- a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
- b) odpraw i odszkodowań wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
- c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu
wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
- d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
- e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
- f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,
- g) odszkodowań wynikających z zawartych umów i ugód.
Z brzmienia powołanego wyżej przepisu jednoznacznie wynika, że nie wszystkie odszkodowania otrzymywane przez osoby fizyczne są wolne od podatku. Ze zwolnienia bowiem korzystają jedynie te odszkodowania, których prawo do otrzymania wynika z przepisów ustawy, za wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy tj. wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 3 od lit. a do g.
Z treści zapytania wynika, że przed Sądem Rejonowym w Zielonej Górze zawarta została ugoda, na mocy której pozwany zobowiązał się do wypłaty odszkodowania za spóźnione wydanie świadectwa pracy. Tym samym odszkodowanie wypłacone na podstawie zawartej ugody spełnia wyłączenie ze zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy, a co za tym idzie stanowi przychód z wynagrodzenia ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu w podatku dochodowym od osób fizycznych.