POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1438/DF-1/415-82/128/06/AG

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.06.2006, sygn. 1438/DF-1/415-82/128/06/AG, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.03.2006r.(data wpływu do tut. organu podatkowego 22.03.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania art. 41 ust. 1 i 4 oraz art. 42 ust. 1 w związku z art. 30 ust. 1 pkt. 2 i ust. 8 - ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko wyrażone we wniosku- za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.03.2006r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacjico do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie,w kwestii prawidłowości wykazania, dochodów z tytułu wygranej w konkursie - opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym, na formularzu PIT8C lub PIT-8B.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatniczka wzięła udziałw konkursie "Czekamy na dziecko" organizowanym przez firmę X Sp. z o.o.w warszawskim Centrum Handlowym i została laureatką II nagrody, w skład której weszły: bon na zakupy w sklepie P-1 o wartości 2.500,00zł; bon na zakupy w sklepie P-2o wartości 500,00zł; zestaw pieluszek P-3; zestaw książek wydawnictwa P-4; zestaw kosmetyków P-5. Łączna wartość otrzymanej nagrody wyniosła 3.562,00zł. Wszystkie elementy nagrody, jako organizator konkursu, nabyła firma X Sp. z o.o (w tym bonna zakupy w sklepie P-1 zakupiony od firmy). Zgodnie z regulaminem konkursu X Sp. z o.o. jako płatnik, pobrała od podatniczki 10% zryczałtowany podatek dochodowy w kwocie 356,20zł z tytułu otrzymanej nagrody o wartości 3.562,00zł, który został wykazany w deklaracji PIT-8A za miesiąc kwiecień i wpłacony na konto właściwego Urzędu Skarbowego. Jednocześnie w lutym 2006r. podatniczka otrzymała informację PIT-8C wystawioną przez firmę Y Sp z o.o. W części D informacji PIT-8C wykazano przychód z tytułu "bonów gotówkowych P-1" w kwocie 2.500,00zł. Kilka dni później firma YSp. z o.o. anulowała informację PIT-8C i przekazała informację PIT-8B uwzględniającą 10% zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 250,00zł. Na podstawie otrzymanych informacjiPIT-8C i PIT-8B podatniczka każdorazowo składała korekty zeznania podatkowego o wysokości osiągniętego w 2005 roku dochodu, uwzględniając wykazane w nich kwoty dochodu i zaliczkina podatek dochodowy.

Zdaniem podatniczki, dochodów z tytułu wygranej w konkursie - opodatkowanych 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym - nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. W związku z tym firma Y Sp z o.o. nieprawidłowo wykazałaje w informacji PIT-8C i PIT-8B.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznegoi stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Stosownie do art. 30 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), od uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dochodów pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy,z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanychze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt. 6, 6a i 68 - wysokości 10% wygranej lub nagrody. Dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych, określonych w art. 27 (art. 30 ust. 8 ww. ustawy).

W myśl art. 41 ust. 4 ww. ustawy, płatnicy o których mowa w art. 41 ust. 1, tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1 - są obowiązani pobierać, zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułu określonego m.in. w art. 30 ust. 1 pkt. 2, z zastrzeżeniem ust. 5.Na podstawie art. 42 ust. 1 ww. ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują m.in. kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 następnego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. W tym samym terminie płatnik składa zbiorczą deklarację podatkową PIT-8A.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, iż rozliczenie podatnika z tytułu otrzymanej wygranej w konkursie następuje za pośrednictwem płatnika, czyli podmiotu dokonującego wypłaty wygranej. Płatnik ma obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego z tego tytułui wykazania go na zbiorczej deklaracji PIT-8A. Zatem, w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, podmiotem dokonującym świadczeń i stawiającym do dyspozycji podatniczki wartości pieniężne (w tym bon na zakupy w sklepie P-1) z tytułu wygranej w konkursie był jego organizator - X Sp. z o.o., który nabył przewidziane w konkursie nagrody m.in. od firmy Y Sp. z o.o.

Ponieważ zgodnie z art. 30 ust. 8 dochodu z tytułu otrzymanej nagrody nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych, nie wykazuje się go, zatem w składanym przez podatnika na podstawie art. 45 ust. 1 ww. ustawy, zeznaniu podatkowym o wysokości uzyskanego w danym roku dochodu.

Jednocześnie informujemy, że art. 81 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) stanowi, iż podatnicy i płatnicy mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację (w tym zeznanie podatkowe) przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Mając na uwadze powołane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawiony stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko wyrażone we wnioskuza prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów