Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 926 z... - Interpretacja - PDII/415-34/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.08.2004, sygn. PDII/415-34/04, Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 926 ze zm.) przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Za przychody podatnika należy zatem uznać nie tylko świadczenia wyrażone w pieniądzu, ale również świadczenia w naturze oraz inne świadczenia o charakterze nieodpłatnym.

Ze złożonego pisma wynika, że Klub Sportowy zapewnia wyżywienie i odżywki zawodnikom piłki nożnej, którzy nie są pracownikami Klubu, lecz zatrudnieni są na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o dzieło.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Świadczenie w postaci wyżywienia oraz odżywek nie zostało wymienione w wyżej powołanych przepisach, jako zwolnione, jak również świadczenie to nie stanowi dochodu, od którego zaniechano poboru podatku.

Jedynie przepis art. 21 ust. 1 pkt 11 cytowanej na wstępie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są wartości świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów, posiłków oraz środków spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych.

W myśl tego przepisu od 1 stycznia 2004 roku wolne są od podatku dochodowego posiłki i napoje profilaktyczne wydawane nieodpłatnie pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, jako świadczenia wynikające z przepisów bhp.

Określenie pracowników, jako adresatów tego zwolnienia, jednoznacznie wskazuje na grupę podmiotów, które mogą z niego korzystać. W myśl art. 12 ust. 4 ustawy, za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy. Powyższe oznacza, że inne grupy podatników, np. zleceniobiorcy, otrzymując świadczenia w postaci wyżywienia i odżywek, nie mogą jego wartości wyłączyć z przychodów opodatkowanych.

Źródłem przychodów w myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy jest działalność wykonywana osobiście, zaś zgodnie z art. 13 pkt 2 tejże ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m. in. przychody z uprawiania sportu.

W związku z powyższym nie podziela się stanowiska zajętego we wniosku, iż wartości wyżywienia i odżywek jakie Klub zapewnia zawodnikom piłki nożnej, z którymi zawarto umowy zlecenia i umowy o dzieło, nie należy wliczać do przychodu.

Jednocześnie nadmienia się, że stosunku łączącego strony zawierające umowy zlecenia i umowy o dzieło nie można utożsamiać z zatrudnieniem, ponieważ stosunek pracy oparty jest na kodeksie pracy, natomiast stosunek umowy zlecenia i umowy o dzieło oparty jest na przepisach kodeksu cywilnego.

Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim