Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art.216 i art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005r. Dz.U. Nr 8,poz.60 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.03.2006r. uzupełnionego w dniu 31.03.2006r. przez Panią XY w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione w przedmiotowej sprawie jako prawidłowe.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 02.03.2006r. Pani XY zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą podatniczka zobowiązana jest w roku podatkowym 2006 do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika ,że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonując dostawy oraz nabycia towarów wnioskodawczyni wystawia oraz otrzymuje faktury VAT z adnotacją "towar do chwili zapłaty pozostaje własnością sprzedawcy".
W związku z powyższym zwróciła się z zapytaniem :
- Czy, a jeśli tak to jakie skutki dla sprzedawcy i kupującego w zakresie podatku dochodowego ma umieszczenie takiego zapisu na fakturze?
-Czy w jakikolwiek sposób taki zapis ogranicza możliwość zaliczenia wydatku udokumentowanego fakturą z takim zapisem w koszty?
Zdaniem strony, taki zapis służy jedynie dyscyplinowaniu kupującego w sprawie zapłaty i umożliwia łatwiejsze odzyskanie towaru, za który nie można uzyskać należności. Nabywca towaru udokumentowanego taką fakturą ma prawo bez żadnych przeszkód prawnych dokonać jego dalszej odsprzedaży. Taki zapis nie rodzi żadnych skutków w zakresie podatku dochodowego u kupującego jak i u sprzedającego. Taki zapis nie ma żadnego znaczenia, dotyczy on jedynie stosunków pomiędzy sprzedającym, a kupującym.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach mając na uwadze przedstawiony przez podatniczkę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia wyjaśnia, że zgodnie z art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 ustawy.
W myśl art.22 ust.5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania , które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Metoda ta zwana jest metodą memoriałową.
Kodeks cywilny ujmuje zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej, jako klauzulę umowy sprzedaży uzależniając skutek prawny w postaci przeniesienia własności rzeczy ruchomej ze sprzedawcy na nabywcę/skutek rzeczowy/ od uiszczenia sprzedawcy w terminie całej umówionej ceny. Jeżeli sprzedawca zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że przeniesienie własności rzeczy nastąpiło pod warunkiem zawieszającym - art.589 k.c.
Ziszczenie się warunku /zapłata/ powoduje z mocy prawa przejście własności rzeczy na kupującego. Zastrzeżenie własności rzeczy przez sprzedawcę ma na celu zabezpieczenie jego wierzytelności. Gdyby nie zastrzeżenie własności sprzedanej rzeczy, umowa sprzedaży rzeczy ruchomej , przeniosłaby jej własność na kupującego z chwilą zawarcia umowy - art.155 k.c.
Jeżeli towar został wydany nabywcy, to mimo istnienia klauzuli z art. 589 k.c. umieszczonej na fakturze - do czasu uiszczenia ceny /i pod warunkiem jej uiszczenia/ nie staje się on właścicielem rzeczy - to uzyskuje z chwilą wydania rzeczy faktyczne władztwo nad nimi. Dysponowanie towarem umożliwia korzystanie z niego, zbycie oraz obciążenie go różnymi prawami.
Reasumując, zapis na fakturze "towar do chwili zapłaty pozostaje własnością sprzedawcy" nie rodzi żadnych skutków w zakresie podatku dochodowego tak dla kującego jak i sprzedającego oraz nie stanowi ograniczenia do zaliczenia wydatku w koszty.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b§ 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).
Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.14a § 4 i art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).
Zażalenie , zgodnie z art.222 w związku z art.239 ustawy Ordynacja podatkowa , powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.