Stan faktyczny: - Interpretacja - BI/005/0042/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.02.2004, sygn. BI/005/0042/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:


Podatnik - mający na utrzymaniu małoletnią córkę cierpiącą na obustronny niedosłuch odbiorczy, która została zaliczona przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności do osób niepełnosprawnych - poniósł w 2003 r. wydatki na zakup komputera wraz z niezbędnym wyposażeniem, przeznaczonym dla córki.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Stosownie do treści art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. - podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28-30, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4-6 i 8-12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne, ponoszonych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy z dnia 26.07.1991 r., zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7b-7g tego artykułu.

W świetle art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki rehabilitacyjne podlegające odliczeniu od dochodu uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Wydatki wymienione w pkt 3 podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania w roku podatkowym, w którym zostały poniesione, w wysokości faktycznie poniesionej, a maksymalną wysokość tych odliczeń wyznacza dochód do opodatkowania. Odliczenia te dokonywane są na podstawie dowodu potwierdzającego poniesienie tych wydatków. Dowodem takim jest każdy dokument, potwierdzający fakt dokonania konkretnych wydatków przez określoną w nim osobę.

Warunkiem odliczenia ww. wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

  • orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  • decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową, albo
  • orzeczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów (art. 26 ust. 7 "c" ustawy),

jak również

  • orzeczenia o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997r. lub
  • w odniesieniu do dzieci do lat 16 orzeczenia o niepełnosprawności wydane przez lekarza specjalistę (art. 27 ust. 7 "g").

Ponadto wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo finansowane z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy (środków) lub zwróconą z jakichkolwiek innych środków (art. 26 ust. 7b).

Na podstawie art. 26 ust. 7e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisy dotyczące wydatków na cele rehabilitacyjne stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: małżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice małżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają 9.120,00 zł.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik ma na utrzymaniu małoletnią córkę cierpiącą na obustronny niedosłuch odbiorczy, która została uznana przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności za osobę niepełnosprawną. W roku podatkowym 2003 Podatnik poniósł wydatki na zakup komputera wraz z niezbędnym wyposażeniem przeznaczonym dla córki. Lekarz otolaryngolog - specjalista foniatra - prowadzący rehabilitację dziecka potwierdził, iż nauczanie dziecka z uwagi na jego niepełnosprawność powinno być wspomagane przez komputer.

Mając zatem na uwadze powyższy stan prawny i faktyczny, jeżeli zostały spełnione ustawowe wymogi uprawniające zastosowanie przedmiotowej ulgi, wówczas poniesione wydatki dotyczące zakupu komputera wraz ze specjalistycznym wyposażeniem, przeznaczonym dla niepełnosprawnej córki cierpiącej na obustronny niedosłuch odbiorczy jako niezbędny w rehabilitacji podlegają odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem w 2003 r. w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne.

Izba Skarbowa w Gdańsku