P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - DF-415/33/06

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2006, sygn. DF-415/33/06, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 22 lutego 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika dotyczące prawa do odliczeń od zryczałtowanego podatku dochodowego dużej ulgi budowlanej jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, iż podatnik w 2000 roku nabył prawo do odliczenia od podatku dochodowego kwoty związanej z wydatkami poniesionymi na własne potrzeby mieszkaniowe. Przez następne lata ulga nie została do końca wykorzystana i jest odliczana w zeznaniu rocznym PIT-28.

Stanowisko Podatnika:
Podatnik uważa, iż w związku z nabytym prawem do ulgi podatkowej jest zwolniony z wpłacania zryczałtowanego podatku dochodowego do czasu rozliczenia nabytych praw do odliczenia od podatku ulgi budowlanej.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ze zm.) W przypadku dokonywania odliczeń, o których mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne osób fizycznych, stosuje się odpowiednio przepisy art. 27a ust. 2, ust. 3 pkt 1 lit. a)-c) i pkt 2, ust. 4-6, ust. 7 pkt 1 i 2, ust. 8-12 i 14-17 ustawy o podatku dochodowym oraz art. 3 ust. 1 i art. 4-8 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509).". Zgodnie z art. 4 ust. 1 cyt. ustawy podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie. W myśl przepisów art. 14 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wymienionych w art. 6 ust. 1 i 1a, pomniejszony o kwotę składki, o której mowa w art. 13, ulega obniżeniu o wydatki wymienione w art. 27a ust. 1, z wyjątkiem pkt 2 lit. d) ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie zostały odliczone od podatku na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym. Stosownie zaś do przepisów art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 202 poz. 1958 ze zm.) wydatki mieszkaniowe, które nie znalazły pokrycia w podatku podlegają odliczeniu od ryczałtu, o ile nie zostały odliczone od podatku na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z powyższym podatnik ma prawo do odliczenia od obliczanego co miesiąc zryczałtowanego podatku dochodowego, wydatków mieszkaniowych, do którego podatnik nabył prawo w 2000 roku, a które nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym za lata ubiegłe. Podatnik nie jest więc obowiązany do wpłacania zryczałtowanego podatku dochodowego do czasu odliczenia ulgi budowlanej, do której prawo podatnik nabył w 2000 roku.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej,
- organ podatkowy udzielając interpretacji oparł się na przedstawionym we wniosku stanie faktycznym i nie oceniał treści załączonych do wniosku dokumentów.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto