W dniu 03.03.2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji dotyczącej zakresu i sposobu zastosowania przepisów ... - Interpretacja - 1013 POS 72 76 106

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.05.2005, sygn. 1013 POS 72 76 106, Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 03.03.2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji dotyczącej zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w przedstawionej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie administracyjne.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatniczka prowadzi hodowlę psów rasowych w ramach działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochód ustalany jest na podstawie norm szacunkowych. W ramach powyższej hodowli uzyskuje dochód ze sprzedaży szczeniąt, który w ocenie podatniczki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji winien być wykazany w rocznym zeznaniu podatkowym.

Mając na uwadze stan faktyczny i prawny opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze. zm.) podlegają wszelkiego rodzaju dochody, w tym również dochody z działów specjalnych produkcji rolnej.

Jak wynika z art. 2 ust. 3 wymienionej wyżej ustawy działem specjalnym produkcji rolnej jest między innymi hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych oraz innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.Hodowla psów rasowych została wykazana w poz. 15 lit k Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 października 2004 r.(Dz. U. z 2004 r. Nr 229, poz. 2308) stanowiące załącznik nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej może być ustalony na podstawie prowadzonych ksiąg podatkowych, o których mowa w art. 15 cytowanej ustawy lub norm szacunkowych, przy czym wybór formy opodatkowania należy do podatnika.

O wyborze formy opodatkowania podatnik prowadzący działy specjalne produkcji rolnej obowiązany jest w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy złożyć urzędowi skarbowemu deklarację według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku podatkowym.

Jeżeli dochód z działów specjalnych ustalony jest na podstawie ksiąg podatkowych, podatnicy składają ponadto urzędowi skarbowemu w powyższym terminie deklarację PIT-6 o wysokości przewidywanego dochodu w roku następnym.W przypadku prowadzenia księgi podatkowej dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych w art. 14 i zgodnie z art. 24 ust. 4, 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego.

Jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, o których mowa w art. 15, dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ,ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku nr 2.

Normy szacunkowe dochodu rocznego, stosuje się od jednostek rodzajów produkcji określonych w kolumnie 3 załącznika nr 2.

W hodowli psów rasowych jednostką produkcji zwierzęcej jest 1 sztuka stada podstawowego, dla której wysokość normy szacunkowej określonej w wymienionej wyżej Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej wynosi 29,17 zł.

Jeżeli Podatniczka uzyskuje również dochody z tytułu reklamy psów, udziału w wystawach psów, marketingu za pośrednictwem płatników, to zgodnie z art. 41, ust. 1, art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze. zm.) płatnik ma obowiązek naliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym wystawić informacje o wysokości dochodów i pobranych zaliczkach PIT-11/8B.

W przypadku, gdy powyższe dochody uzyskiwane są bez pośrednictwa płatnika, to winna być prowadzona pozarolnicza działalność gospodarcza.

Podkreślić należy, że podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią we wniosku i obowiązującego stanu prawnego. Stosownie do postanowień art. 14 b § 1 wydana w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, o czym stanowi przepis art. 14 b § 2 Ordynacji podatkowej.

Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście