Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jedn. Dz. U. z 2005 r. 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.01.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fzycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Dnia 20.01.2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia nalicza odsetki z tytułu nieterminowych wpłat czynszu. Na podstawie pism skierowanych do Spółdzielni Zarząd w uzasadnionych przypadkach zdarzeń losowych podejmuje decyzje o anulowaniu (umorzeniu) odsetek.
Zdaniem wnioskodawcy umorzenie odsetek, to zapomoga, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), a zatem Spółdzielnia nie jest zobowiązana z tego tytułu sporządzać deklaracji PIT-8C.
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze nie podziela stanowiska Spółdzielni.Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt
26 w/w ustawy wolne od podatku dochodowego są zapomogi wypłacane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00 zł., z zastrzeżeniem pkt 40 i pkt 79.
Z powołanego przepisu jednoznacznie wynika, że zapomoga powinna być wypłacona, a zatem w sytuacji umorzenia odsetek od nieterminowych wpłat czynszu, przepis art. 21 ust. 1 pkt 26 nie ma zastosowania.
W myśl przepisu art. 9 ust. 1 opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowejzaniechano poboru podatku. Ponadto, stosownie do treści art. 11 ust. 1 w/w ustawy, przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozychi podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość
otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Należy zauważyć, że zgodnie ze specyfikacją źródeł przychodów, zawartą w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym- źródłami przychodów są m. in. "inne źródła" (art. 10 ust. 1 pkt 9). Przepis ten dotyczy przychodów, których jednoznaczne zakwalifikowanie do źródeł przychodów wymienionych w pkt 2-8 nie jest możliwe. Przychody z "innych źródeł" określa art. 20 ust. 1 w/w ustawy. Przepis ten nie zawiera definicji przychodów, lecz jedynie ich przykładowy katalog o czym świadczy użycie sformułowania "za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności". W powołanym przepisie ustawodawca wymienia jako źródła przychodów m.in. inne nieodpłatne świadczenia" nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 w/w ustawy.
Reasumując: wartość umorzonych odsetek od nieterminowych wpłat czynszu wnoszonych przez członków Spółdzielni stanowi przychód z innych źródeł, który należy wykazać w informacji PIT 8C jako inne
nieodpłatne świadczenia.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/ następcy prawnego podatnika wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze (Kraków, ul. Wadowicka 10) w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.