Na podstawie art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 tekst jednolity) Nacze... - Interpretacja - US.VI/I-415-93-VI/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.07.2005, sygn. US.VI/I-415-93-VI/05, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
PBF/4117-005-16/05, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 tekst jednolity) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 13.05.2005 r.

jest nie prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 13.05.2005 r. uzupełnionym w dniu 14.07.2005 r. zwrócił się Pan do tut. organu podatkowego z prośbą o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż od m-ca września 2005 r. rozpoczyna Pan realizację międzynarodowego stypendium naukowego "J." w B.

W ramach realizacji ww. stypendium prowadzone będą badania naukowe w zakresie wykorzystania technologii sztucznego nosa w ocenie jakości produktów spożywczych i bezpieczeństwa żywności.

Zasady przyznania stypendiów W. C. B. zostały zatwierdzone decyzją Ministra Edukacji Narodowej i Sportu znak: DSW-2-0412-06/ZM/2004 z dnia 06.07.2004 r. w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej decyzji. Przedmiotowa decyzja określa również zasady przyznawania stypendiów Marie Curie. Oba stypendia realizowane są w ramach 6 Programu Ramowego Unii Europejskiej.

Ponadto wyjaśnia Pan, iż do treści tej decyzji ?przypięto" jedynie załącznikdotyczący stypendiów Marie Curie, natomiast zapomniano ?przypiąć" załącznik dotyczący W. C. B. O sprostowanie powstałego ?błędu"do MENiS wystąpiły już ?odpowiednie organa".

Stypendium zostało przyznane Panu na okres 12 m-cy i będzie wypłacane w B. przez "E." bez pośrednictwa podmiotów w Polsce.

Jak podkreśla Pan badania naukowe prowadzone będą w B., lecz Pana miejsce zamieszkania w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych znajduje się w Polsce.

Pytania brzmią:

  • Czy dochody uzyskane z tytułu realizacji stypendium naukowego "W.", uzyskane w B. będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce?
  • Czy zwolnienie z opodatkowania obejmie cały rok 2005, czy jedynie okres od którego sprostowany zostanie błąd?

Uważa Pan, iż w świetle tak przedstawionego stanu faktycznego uzyskane dochody z tytułu realizacji stypendium naukowego będą korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zdaniem Pana należy przyjąć, iż zwolnienie to będzie miało zastosowanie do całości dochodów uzyskanych w ramach stypendium "W.".

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm) stanowi, że wolne od podatku dochodowego są stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Przywołany wyżej przepis art. 21 ust. 1 pkt 39 w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania. Z Pana wyjaśnień wynika bowiem, iż od września br. będzie Pan jako stypendysta b. instytucji "J." otrzymywał stypendium naukowe, które będzie wypłacane w B. Natomiast przywołany wyżej przepis wskazuje, iż zwolnienie odnosi się do dochodów, których źródło przychodu znajduje się w Polsce (podobnie jak w przypadku art. 21 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy).

Bez znaczenia w tym przypadku będzie fakt, iż należne świadczenie sfinansowane zostanie ze środków Komisji Europejskiej.

Dodatkowo, jeśli chodzi o przepis art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy, wyjaśnić należy że, wyraźnie wskazano w nim, iż chodzi tu o pomoc przyjętą przez polskie organy lub agencje, która ewentualnie może być wypłacana za pośrednictwem innego podmiotu, lecz w świetle polskiego prawa, może być to tylko jednostka polska.

Powyższe oznacza, że wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 39 ww. ustawy będą stypendia W. C. B., których zasady przyznawania określa decyzja MENiS znak; DSW-2-0412-06/ZM/2004 z dnia 06.07.2004 r., a których źródło przychodu znajdować się będzie w Polsce.

W myśl art. 14b § 1 i 2 ww. Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...) Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja niniejsza traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Na zażalenie winna być wniesiona oplata skarbowa.

Urząd Skarbowy w Olsztynie