P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD-2-415-23-05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.05.2005, sygn. PD-2-415-23-05, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.03.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 18.04.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

We wniosku skierowano zapytanie odnośnie skorzystania z ulgi w podatku dochodowym z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej w związku z posiadanym lokalem mieszkalnym, który jest wynajmowany i z którego przychody opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 2003 r. (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy od osób fizycznych obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik:
- poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
Kwoty funduszu remontowego są składnikiem opłat czynszu (zaliczki na poczet utrzymania nieruchomości) opłacanych przez właścicieli lokali członków wspólnoty mieszkaniowej.Zatem wymienione wpłaty ponoszone przez wynajmującego stanowią podstawę do skorzystania z ulgi w podatku dochodowym na podstawie w/w przepisu.
Natomiast inne wydatki związane z utrzymaniem lokalu, który jest przedmiotem najmu nie będą podlegać odliczeniu w ramach ulgi remontowej.
Wydatki te mogą stanowić zgodnie z definicją określoną w art. 22 ust. 1 ustawy koszt uzyskania przychodu z najmu, ponieważ mają związek z przychodem uzyskanym z tego tytułu.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu