P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDOF/415/02/06

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.02.2006, sygn. PDOF/415/02/06, Urząd Skarbowy w Gorlicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.01.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - stwierdza,

że stanowisko Podatnika w tej sprawie jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 05.01.2006 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zasad opodatkowania wygranej w loterii promocyjnej.
W dniu 03.12.2005 r. Przedsiębiorcy odebrali nagrodę wygraną w loterii promocyjnej (pod nazwą ...), w drodze publicznego losowania, organizowanej przez firmę (...) z siedzibą w W.
Przedmiotem wygranej jest kasa fiskalna o wartości rynkowej 1.463,00 zł brutto.
Wnioskodawca prosi o zajęcie stanowiska w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymanej nagrody.

Powołując się na zapis art. 21 ust. 1 pkt 6 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Podatnicy twierdzą, że przedmiotowa wygrana jest wolna od podatku dochodowego.

Po rozpatrzeniu wniosku organ podatkowy wyjaśnia, co następuje:

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 6 a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) wynika, że wolne od podatku dochodowego są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2.280,00 złotych, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot, na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych. Obowiązująca w tym zakresie ustawa z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 ze zmianami ) w art. 2 ust. 1 zalicza do gier losowych gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin.

Do gier losowych, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, zalicza się loterie promocyjne, w których uczestniczy się przez nabycie towaru, usługi lub innego dowodu udziału w grze i tym samym nieodpłatnie uczestniczy się w loterii, a podmiot urządzający loterię oferuje wygrane pieniężne lub rzeczowe. Podstawową różnicą między loterią promocyjną a loterią fantową jest sposób partycypacji w grze. W loterii promocyjnej akces następuje poprzez nabycie towaru lub usługi, zaś w loterii fantowej poprzez nabycie losu lub innego dowodu w grze.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że udział w loterii promocyjnej brał Podmiot gospodarczy, zatem wygrana jest przychodem z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przemawia za tym fakt, że nabycie określonej ilości towarów lub usług uprawniającej do udziału w loterii promocyjnej (akces) następuje kosztem majątku Przedsiębiorcy. Zwolnienie podatkowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 6 a ustawy o podatku dochodowym dotyczy jedynie osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Przychodem z działalności gospodarczej, według art. 14 ust. 2 pkt 8 tej ustawy, jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2 - 2 b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej, w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn (art. 14 ust. 2 pkt 8).

Urząd Skarbowy w Gorlicach