Temat interpretacji
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości z rozpoczętą budową
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 26 sierpnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości z rozpoczętą na niej budową jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 sierpnia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w nieruchomości z rozpoczętą na niej budową.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
W dniu 21 listopada 2006 r. wnioskodawca zakupił łącznie z małżonką, nieruchomość gruntową o powierzchni 0,0740 ha oznaczoną w ewidencji gruntów jako tereny mieszkaniowe, w udziałach po ½. W małżeństwie wnioskodawcy obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Zakupiona nieruchomość w udziałach po ½ nieruchomość była niezabudowana. W dniu 20 października 2009 r. wnioskodawca uzyskał pozwolenie budowę na wyżej wymienionej działce. Pozwolenie dotyczyło budowy dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, zawierających cztery lokale mieszkalne. Budowę wnioskodawca rozpoczął i prowadził łącznie z żoną. Stan zaawansowania budowy to stan surowy otwarty. Działka została nabyta, a budowa rozpoczęta z zamiarem przeznaczenia na cele osobiste - zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych swojej rodziny. Wnioskodawca posiada z żoną czworo dzieci; troje małoletnich, jedno pełnoletnie pozostające na jego utrzymaniu w związku z kontynuowaniem nauki. W chwili obecnej wnioskodawca z żoną zmienił plany i ma zamiar nieruchomość z rozpoczętą budową sprzedać w 2012 r.
Wnioskodawca informuje ponadto że jest wspólnikiem spółki jawnej, której przedmiotem działalności są m. in. usługi budowlane. Spółka ta nie prowadziła i nie prowadzi przedmiotowej budowy.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy uzyskany przychód ze sprzedaży będzie podlegał podatkowi dochodowemu od osób fizycznych...
Zdaniem wnioskodawcy, do nabycia przez niego ½ udziału w nieruchomości doszło w dniu 21 listopada 2006 r. W dniu 31 grudnia 2011 r. upłynie pięcioletni okres od daty nabycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i w związku z tym, na podstawie powołanego przepisu przychody ze zbycia udziału w tej nieruchomości nie będą podlegały podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.
Zakupu udziału w nieruchomości i budowa budynków nie były dokonane w ramach działalności gospodarczej. Również zbycie nieruchomości - jednoczesne zbycie przez małżonków po ½ udziału we własności gruntu wraz z rozpoczęta budową - nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Na wstępie zauważyć należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena skutków podatkowych udziału w nieruchomości z rozpoczętą na niej budową w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie skutków podatkowych w podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m.in.:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz
- prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów,
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Jednak w myśl art. 10 ust. 3 ww. aktu prawnego, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
Z powyższego wynika zatem, że aby przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów określonego wyżej wskazanym przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 cyt. ustawy, spełnione winny zostać co najmniej dwie podstawowe przesłanki:
- nieruchomość nie może być przedmiotem odpłatnego zbycia w wykonywaniu działalności gospodarczej,
- nieruchomość nie może być nieruchomością niemieszkalną wykorzystywaną w działalności gospodarczej.
W przypadku zatem, gdy co najmniej jedna z ww. przesłanek nie zostanie spełniona, to wówczas przychód ze sprzedaży nieruchomości stanowi przychód ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca zakupił nieruchomości w dniu 21 listopada 2006 r. Na przedmiotowej nieruchomości w dniu 20 października 2009 r. uzyskał pozwolenie na budowę dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej. W chwili obecnej wnioskodawca zmienił plany i zamierza nieruchomość z rozpoczętą budową sprzedać. Wnioskodawca poinformował, że jest wspólnikiem spółki jawnej zajmującej się usługami budowlanymi, jednakże spółka ta nie prowadziła i nie prowadzi przedmiotowej budowy. Zakup i budowa budynków nie była dokonana w ramach działalności gospodarczej. Również zbycie nieruchomości wraz z rozpoczętą budową nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej.
Powyższe okoliczności wskazują, że odpłatne zbycie udziału ½ w nieruchomości nabytego 21 listopada 2006 r. nie wykorzystywanego przez wnioskodawcę w działalności gospodarczej, który planuje sprzedać w 2012 r., dokonane zostanie po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego udziału.
Reasumując stwierdzić należy, iż przychód jaki wnioskodawca uzyska z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości nie będzie stanowił w ogóle źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ 5 letniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy.
Mając na uwadze powyższe, stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Ponadto należy nadmienić, iż zgodnie z przepisem art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, wyłącznie pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Oznacza to, że Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów wyda pisemną interpretację wyłącznie dla wnioskodawcy. Żona wnioskodawcy chcąc uzyskać interpretację indywidualną winna wystąpić z odrębnym wnioskiem i uiścić stosowną opłatę.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach