Temat interpretacji
Opodatkowanie środków pochodzących z niepodzielonych zysków z lat ubiegłych wypracowanych przez przekształcaną spółkę z o.o. w sytuacji ich wypłaty wspólnikom przez spółkę komandytową.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o. o. przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 15 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie opodatkowania środków pochodzących z niepodzielonych zysków z lat ubiegłych wypracowanych przez przekształcaną spółkę z o.o. w sytuacji ich wypłaty wspólnikom przez spółkę komandytową - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 października 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie opodatkowania środków pochodzących z niepodzielonych zysków z lat ubiegłych wypracowanych przez przekształcaną spółkę z o.o. w sytuacji ich wypłaty wspólnikom przez spółkę komandytową.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Udziałowcy, którzy obecnie prowadzą działalność gospodarczą w formie Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, podjęli decyzję o przekształceniu jej w Spółkę komandytową w trybie art. 551 Kodeksu spółek handlowych oraz kontynuowaniu dalszej działalności w tej formie. Na dzień przekształcenia Spółka z o.o. może wykazywać w pasywach zysk netto osiągnięty w bieżącym roku obrotowym, a także kwoty zysków z lat ubiegłych zgromadzone na kapitale zapasowym. W wyniku przekształcenia Spółka utraci osobowość prawną, lecz jako jednostka organizacyjna będzie pełnym sukcesorem wszelkich praw i obowiązków podatkowych. W wyniku przekształcenia wszystkie aktywa i pasywa Spółki przejdą na Spółkę komandytową.
W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:
Czy późniejsza wypłata przez Spółkę komandytową na rzecz jej wspólników środków pochodzących z niepodzielonych zysków z lat ubiegłych wypracowanych przez Spółkę z o.o. podlega opodatkowaniu...
(we wniosku pytanie to oznaczono Nr 2)
Zdaniem wnioskodawcy przekształcenie spółki kapitałowej w osobowa, zarówno z punktu widzenia prawa spółek handlowych, jak i prawa podatkowego nie stanowi likwidacji spółki kapitałowej. Przekształcenie Spółki z o.o. w Spółkę komandytową na podstawie 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych, stanowi jedynie zmianę formy prawnej organizacji. U udziałowców przekształcanej spółki kapitałowej nie powstanie w chwili przekształcenia zobowiązanie podatkowe od zysków z lat poprzednich zgromadzonych na kapitale zapasowym i przekazanych do majątku spółki przekształconej (osobowej). Stosownie do brzmienia art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Natomiast art. 24 ust. 5 pkt 3 ww. ustawy reguluje, iż dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Przekształcenie Spółki z o.o. w Spółkę komandytową nie stanowi likwidacji tej pierwszej a jedynie jej transformację. Wobec powyższego, wykazany w pasywach Spółki z o.o. kapitał zapasowy, zysk netto za rok obrotowy oraz zysk z lat ubiegłych, po przekształceniu w Spółkę komandytową nie podlega opodatkowaniu. Również w przypadku późniejszego zwrotu kapitału Spółki komandytowej (w skład którego będą wchodziły m.in. zyski z lat ubiegłych spółki przekształconej) na rzecz wspólników, nie powstanie przychód do opodatkowania, gdyż sama czynność wypłaty środków finansowych wspólnikowi Spółki komandytowej nie rodzi skutków podatkowych.
Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawca powołał postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście z dnia 23 sierpnia 2007 r. nr ZD/423-27/07 oraz postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów z dnia 29 czerwca 2007 r. nr 1438/DF2/415-40-50/168/196/07/AZ.
Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.
Zgodnie z art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm. - określonego w dalszej części skrótem K.s.h.) spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).
Z treści art. 552 K.s.h. wynika, że spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną, co oznacza, że następuje przekształcenie formy ustrojowej spółki przy jednoczesnej kontynuacji bytu prawnego. W myśl art. 553 § 1 K.s.h. spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Przy czym spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 553 § 2 K.s.h.). Natomiast wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 K.s.h.).
Jak wyjaśniono w odrębnej interpretacji z dnia stycznia 2009 r. Nr IBPB1/415-813/08/AB wartość niepodzielonych zysków Spółki z o.o. wykazanych na dzień przekształcenia będzie podlegała opodatkowaniu, jako przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Przychód ten określa się na dzień przekształcenia. Tym samym u wspólników Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązanie podatkowe w związku z przekazaniem do Spółki komandytowej niepodzielonych zysków przekształcanej spółki kapitałowej powstanie na dzień przekształcenia tej spółki w Spółkę komandytową. Natomiast późniejsza wypłata wspólnikowi Spółki komandytowej środków finansowych pochodzących z niepodzielonych zysków wypracowanych przez przekształconą osobę prawną (Spółkę z o.o.) nie rodzi skutków podatkowych.
W świetle przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, stanowisko wnioskodawcy odnoszące się do treści ujętego w poz. 51 Wniosku pytania oznaczonego Nr 2 jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach