Skutki podatkowe obniżenia wkładu wniesionego do spółki komandytowej. - Interpretacja - IPPB1/415-912/10-2/ES

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2010, sygn. IPPB1/415-912/10-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Skutki podatkowe obniżenia wkładu wniesionego do spółki komandytowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14.10.2010 r. (data wpływu 15.10.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych obniżenia wkładu wniesionego do spółki komandytowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.10.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych obniżenia wkładu wniesionego do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem kilku spółek komandytowych, zwanych dalej spółkami. Wnioskodawca pokrył swój wkład w poszczególnych spółkach albo gotówką w całości, albo aportem niepieniężnym w całości albo częściowo gotówką i częściowo aportem niepieniężnym. Wnioskodawca planuje w przyszłości obniżenie swojego wkładu w niektórych spółkach w rezultacie obniżenia wkładu wnioskodawca otrzyma od odpowiedniej spółki środki pieniężne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy z tytułu obniżenia swojego wkładu w jednej lub wielu spółkach Wnioskodawca uzyska jakikolwiek przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym...

Zdaniem Wnioskodawcy z tytułu obniżenia swojego wkładu w jednej lub wielu spółkach Wnioskodawca nie uzyska żadnego przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym, ponieważ przychody z obniżenia wkładu są zwolnione z podatku na mocy art. 21 ust. 1 pkt 50 updof.

Zdaniem Wnioskodawcy bez znaczenia pozostaje, jaki był koszt nabycia przedmiotów wkładu, ani co składało się na przedmiot wkładu. W każdym przypadku obniżenie wartości wkładu i przychód z tego tytułu jest przedmiotowo zwolniony z podatku na mocy powyżej wskazanego art. 21 ust. 1 pkt 50 updof.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 107 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) jeżeli wkładem komandytariusza do spółki jest w całości lub części świadczenie niepieniężne, umowa spółki określa przedmiot tego świadczenia (aport), jego wartość, jak również osobę wspólnika wnoszącego takie świadczenie niepieniężne. Jak wynika z art. 54 § 1 w związku z art. 37 § 1 k.s.h. zmniejszenie udziału kapitałowego wymaga zgody pozostałych wspólników. Powyższe oznacza, że przepisy k.s.h. dopuszczają możliwość zmniejszenia udziału kapitałowego czyli zmniejszenie wkładów wspólników.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

W konsekwencji, wkład zwrócony wspólnikowi spółki osobowej (a spółka komandytowa jest spółką osobową), jest wolny od opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy ale tylko do wysokości, w jakiej został do tej spółki wniesiony.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, iż w związku z obniżeniem wartości wkładu w spółce komandytowej - otrzymane od spółki komandytowej środki pieniężne z tytułu zwrotu części wniesionego wkładu, będą zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Wspólnik może bowiem otrzymać zwrot wkładu w postaci pieniężnej, nawet jeżeli wkład był wniesiony w postaci niepieniężnej, zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy zwrot wkładu w postaci innej niż pieniężna nie jest już możliwy.

Dopiero przychód z tytułu otrzymanego udziału kapitałowego, ponad wartość zwolnioną od opodatkowania należy zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w przepisach art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkować.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie