Temat interpretacji
Czy przychód uzyskany od sprzedaży udziału w nieruchomości będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2012 r. (data wpływu 30 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntu oraz dotyczącej podatku od towarów i usług.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest współwłaścicielem w udziale wynoszącym 1/6 części działki niezabudowanej o powierzchni 0,46 ha, położonej na terytorium RP. Powyższy udział Zainteresowany nabył w drodze dziedziczenia po ojcu zmarłym w dniu 1 maja 2005 r., na podstawie dziedziczenia ustawowego stwierdzonego postanowieniem sądu rejonowego z dnia 24 marca 2006 r. Natomiast ojciec Wnioskodawcy nabył nieruchomość, stanowiącą działkę rolną wraz z żoną w drodze darowizny dokonanej na ich rzecz w dniu 18 marca 1968 r. w ramach ustawowej wspólności majątkowej.
Aktualnie współwłaścicielami nieruchomości poza Wnioskodawcą są: matka w 4/6 części oraz brat w 1/6 części, które należą do majątków osobistych każdego ze współwłaścicieli. Spadkobiercy nie przeprowadzili postępowania o dział spadku.
Nieruchomość jest wykorzystywana przez Wnioskodawcę na cele rekreacyjne, a także jako ogródek przydomowy na własne potrzeby.
Zainteresowany, jak i pozostali współwłaściciele nie prowadzili ani nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej, jak również nigdy nie wykorzystywali tej nieruchomości na cele takiej działalności. Nieruchomość ta nie była nigdy przedmiotem dzierżawy ani najmu. Wnioskodawca oraz drugi współwłaściciel (brat) utrzymują się z zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, natomiast matka Zainteresowanego utrzymuje się z emerytury.
Niedawno Wnioskodawca dowiedział się, że Gmina dokonała zmiany przeznaczenia przedmiotowej nieruchomości oraz nieruchomości sąsiednich poprzez zmianę planu zagospodarowania dopuszczając funkcję zabudowy mieszkaniowej. Nastąpiło to na podstawie uchwały Rady Gminy podjętej w dnu 30 marca 2006 r., z wyłącznej inicjatywy Gminy, bez żadnej inicjatywy Wnioskodawcy oraz pozostałych współwłaścicieli przedmiotowej nieruchomości.
Nabywając udział w nieruchomości w wyniku spadkobrania Zainteresowany nie miał zamiaru przekształcenia nieruchomości na cele budowlane i nigdy nie podejmował żadnych starań w tym kierunku, a jedynie wykorzystywał ją na potrzeby osobiste.
Wnioskodawca zamierza zbyć udział w tej nieruchomości, jak również pozostali współwłaściciele zamierzają dokonać zbycia swoich udziałów, na rzecz osób trzecich, poprzez sprzedaż nieruchomości w całości lub dokonanie jej podziału na cztery części i zbywanie poszczególnych części nieruchomości w różnych terminach.
Wnioskodawca nie posiada na własność innych gruntów ani nie ma zamiaru w przyszłości nabywać nieruchomości lub dokonywać ich sprzedaży. Zainteresowany nie podejmuje działań w celu obrotu nieruchomościami, nie czyni żadnych przygotowań nieruchomości do nowej funkcji np. poprzez zbrojenie terenu, jak również nie podejmuje żadnych działań marketingowych w celu znalezienia nabywcy nieruchomości. Wnioskodawca chce sprzedać udział w nieruchomości należącej do rodziny od kilkudziesięciu lat, nie czyniąc z tego stałego źródła dochodu.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
- Czy planowana transakcja sprzedaży udziału w nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy dla zaistnienia zobowiązania podatkowego z tego tytułu ma jakiekolwiek znaczenie, czy nieruchomość będzie sprzedana jednorazowo w całości czy też podzielona na części i sprzedaż będzie dotyczyła jej poszczególnych części różnym osobom w różnych terminach...
- Czy przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w nieruchomości będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...
Tut. Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w zakresie pytania nr 1 dotyczącego podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Zdaniem Wnioskodawcy, odnosząc się do zapytania dotyczącego opodatkowania przychodu ze sprzedaży podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na charakter i datę nabycia tytułu prawnego do nieruchomości, oraz sposób jej użytkowania należy stwierdzić, że nie będzie ona podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Planowana transakcja nie wykracza poza czynności konieczne do zbycia majątku osobistego, nie ma podstaw do przyjęcia, że Zainteresowany prowadzi działalność handlową w tym zakresie. Skoro więc sprzedaż nieruchomości nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej, a nadto upłynął 5 letni termin od nabycia udziału w nieruchomości, uzyskany przychód ze sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Mając na uwadze okoliczności wskazane wyżej Wnioskodawca wnosi o uznanie stanowiska przez niego wyrażonego w niniejszym wniosku za prawidłowe.
Jednocześnie Zainteresowany informuje, że z wnioskiem o interpretację wystąpili wszyscy współwłaściciele przedmiotowej nieruchomości.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, iż odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym.
Jeżeli natomiast odpłatne zbycie nieruchomości następuje po upływie tego okresu, przychód z tego tytułu nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Wobec wyżej powołanych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedstawionym stanie faktycznym dla zastosowania właściwych zasad opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości istotne znaczenie ma data nabycia przedmiotowej nieruchomości jak i forma prawna jej nabycia.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany nabył udział w nieruchomości w dniu 1 maja 2005 r. w drodze spadku.
Zauważyć należy, iż zgodnie z art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy.
Oznacza to, iż dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy.
Mając na uwadze powyższe oraz uregulowania prawne w tym zakresie należy stwierdzić, iż przychód uzyskany ze zbycia udziału w nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie będzie stanowić ono źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem transakcja zbycia zostanie dokonana po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym go nabyto.
Jednocześnie tut. Organ zaznacza, iż z uwagi na fakt, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został złożony przez jednego ze współwłaścicieli przedmiotowej nieruchomości - interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla pozostałych współwłaścicieli, tj. matki i brata.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 822 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu