W odpowiedzi na pismo z dnia 16 października 2003 r., uzupełnione pismem z dnia 24 października 2003 r., dotyczące udzielenia informacji o zakresie s... - Interpretacja - PDII/415-29/KG/03

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.11.2003, sygn. PDII/415-29/KG/03, Drugi Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 16 października 2003 r., uzupełnione pismem z dnia 24 października 2003 r., dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia, iż zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zmianami) podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Za tytuł prawny do zajmowanego domu lub lokalu mieszkalnego, którego posiadanie jest nieodzownym warunkiem do korzystania z ulgi na remont i modernizację uważa się między innymi:
- akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego,
- umowę najmu lub dzierżawy,
- umowę podnajmu,
- umowę użyczenia,
- inny stosunek zobowiązaniowy.

Z przedstawionych przez Pana dokumentów, tj. przedwstępnej umowy najmu lokalu mieszkalnego, pisma Jednostki z dnia 30 września 2003 r. oraz protokołu zdawczo - odbiorczego wynika, iż w dniu 2 września 2003 r.na posiedzeniu Komisji Mieszkaniowej , decyzja Dyrektora Spółki przydzielono Panu lokal użytkowy o powierzchni 155,86 m² do adaptacji na lokal mieszkalny. Z pisma Pana z dnia 12 listopada 2003 r. wynika, iż nie ponosi Pan w czasie obecnym kosztów eksploatacji, związanych z użytkowaniem przyrzeczonego lokalu, gdyż ich uiszczenie zostało przesunięte do czasu zakończenia prac adaptacyjnych.

Ulga, o której mowa w cytowanym wyżej przepisie prawa podatkowego jest ściśle związana z remontem i modernizacja lokalu mieszkalnego, nie dotyczy zatem remontu i modernizacji lokalu użytkowego. Natomiast przedstawiony przez Pana stan faktyczny, jak również stosowne dokumenty, wskazuj, iż przedmiotowy lokal zostanie uznany za lokal mieszkalny dopiero po przeprowadzeniu prac adaptacyjnych.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny i obowiązujący stan prawny, nie jest Pan uprawniony do korzystania z ulgi w związku remontem i modernizacja lokalu użytkowego.

Bez znaczenia w sprawie pozostaje zatem kwestia tytułu prawnego do przedmiotowego lokalu.

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu