Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w ... - Interpretacja - OG/005/151/PDII/59/2003

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.11.2003, sygn. OG/005/151/PDII/59/2003, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z 21.10.2003 r. uzupełnione w dniu 03.11.2003 r. w sprawie ulgi remontowo-modernizacyjnej informuje, że:

Warunkiem uprawniającym do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu poniesienia wydatków na remont i modernizację jest zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lub modernizowanego lokalu (budynku) mieszkalnego(tj. Dz. U z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). Stosownie, bowiem do postanowień wyżej powołanego przepisu, podatek dochodowy od osób podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony według art. 27, obniżony o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizacje - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów ponadto przedmiotowe wydatki:
- mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. (Dz. U Nr 156, poz. 788),
- zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt 1 w/w ustawy),
- nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba ze zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy),
- dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27 ust. 7 pkt 2 ustawy).

Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, o którym mowa wyżej, uważa się między innymi:
1) akt własności budynku lub lokalu,
2) umowę użyczenia,
3) przydział lokalu - (decyzja administracyjna),
4) umowę najmu lub dzierżawy,
5) inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Jeżeli zawarta z developerem umowa przedwstępna sprzedaży lokalu zawiera postanowienie dotyczące udostępnienia go Panu po wybudowaniu na podstawie protokołu przekazania to umowa ta stanowić będzie tytuł prawny do remontowanego lokalu.

Jak wynika z przedłożonej kserokopii aktu notarialnego wydanie Panu mieszkania z możliwością stałego zameldowania nastąpi do dnia 30.06.2004 r. - § 5 pkt 1 aktu notarialnego z 15.07.2003 r. - umowa przedwstępna sprzedaży. W związku z powyższym od tego momentu zakupione materiały na remont będzie mógł Pan odliczać w ramach ulgi remontowej. Wydatki poniesione na remont lokalu mieszkalnego, podlegające odliczeniu od podatku określa załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizacje budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz.788).

Załącznik nr 1 zawiera wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji samego budynku mieszkalnego, natomiast załącznik nr 2 wymienia roboty zaliczane do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego. Z wykazu tego wynika, że do remontu, modernizacji lub wykonania nowych elementów w lokalu mieszkalnym można zaliczyć:
1) ścianki działowe, sufity, tynki i okładziny wewnętrzne,
2) podłogi i posadzki,
3) okna, świetliki i drzwi,
4) powłoki malarskie i tapety,
5) elementy kowalsko - ślusarskie,
6) izolacje przeciwwodne, przeciwwilgociowe, dźwiękochłonne i cieplne,
7) pozostałe elementy (np. wykonanie pawlacza, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników) oraz wymianę lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji i montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:
1) instalacji sanitarnych,
2) instalacji elektrycznych,
3) instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,
4) instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych,
5) instalacji i urządzeń grzewczych,
6) przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Jak z powyższego wynika w momencie uzyskania przez Pana tytułu prawnego do lokalu będzie Pan mógł ponosić wydatki na remont i modernizację i na podstawie posiadanych faktur VAT korzystać z odliczeń w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu. W Pana przypadku nastąpi to dopiero w 2004 roku.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach