Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 18.02.2008 r. (data wpływu 19.02.2008 r.), uzupełnionego pismem z dnia 16.05.2008 r. (data wpływu 21.05.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19.02.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego.
Wniosek złożono przez małżonków. W dniu 18.02.2008 r. wpłynęła uiszczona opłata w wysokości 75 zł. Pismem Nr (...) z dnia 08.05.2008 r. wezwano Wnioskodawców do wskazania, którego z małżonków dotyczy wniosek oraz uiszczona opłata w wysokości 75 zł.
Wniosek uzupełniono w terminie pismem z dnia 16.05.2008 r. (data wpływu 21.05.2008 r.), w przedmiotowym piśmie wskazano, iż złożony wniosek i uiszczona opłata dotyczy żony, ponadto wskazano nowy adres korespondencyjny.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
W dniu 18.12.2002 roku małżonkowie zawarli w formie aktu notarialnego umowę ustanowienia odrębnej własności, sprzedaży lokalu mieszkalnego z Developerem, Przedsiębiorstwem produkcyjno handlowym. Została ustanowiona odrębna własność lokalu mieszkalnego i jego sprzedaż na rzecz małżonków wraz z odpowiednim udziałem do części w prawie własności działek, takim samym udziałem w częściach wspólnych budynku, urządzeniach wspólnych.
Wniosek o założenie księgi wieczystej i wpis dla przedmiotowego lokalu został złożony w Sądzie Rejonowym w dniu 19.12.2002 r. Księga wieczysta została założona w dniu 09.01.2003 r. i tego dnia dokonano stosownego wpisu.
Wnioskodawczyni wraz z mężem zamierzają przedmiotowy lokal zbyć w 2008 roku.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Zdaniem wnioskodawcy przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w 2008 roku będzie wolny od opodatkowania, albowiem jego odpłatne zbycie nastąpi po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. Podstawę nabycia stanowi bowiem akt notarialny zawarty w dniu 18.12.2002 r. Natomiast złożenie wniosku o założenie księgi wieczystej dla niniejszego lokalu i data dokonania wpisu pozostają bez znaczenia dla momentu nabycia prawa, bo stanowią jedynie czynności to prawo uzupełniające.
W przypadku opodatkowania niniejszego przychodu podatkiem dochodowym, istnieje możliwość przeznaczenia uzyskanych środków ze sprzedaży tej nieruchomości na spłatę kredytu budowlano hipotecznego wraz z odsetkami, albowiem cel o jakim mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stanie obowiązującym na dzień 31.12.2006 r. nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość - zostanie zrealizowany.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Z treści cytowanego przepisu wynika, że źródłem przychodu podatnika jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie.
Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:
- odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
- zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.
Podstawową formą nabycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości jest zawarcie umowy kupna-sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy, w której dotychczasowy właściciel zobowiązuje się do przeniesienia prawa własności do nieruchomości na jej nabywcę. Przy czym umowa zobowiązująca do przeniesienia prawa własności nieruchomości powinna być dla jej ważności zawarta w formie aktu notarialnego, zgodnie z art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).
Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego w dniu 18 grudnia 2002 roku został podpisany akt notarialny na podstawie którego Wnioskodawczyni wraz z mężem stała się właścicielką lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.
Zatem pięcioletni okres, określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął z końcem 2007 roku. Faktu tego nie zmienia okoliczność, że w późniejszym terminie został złożony wniosek o założenie księgi wieczystej i dokonanie wpisu dla przedmiotowego lokalu mieszkalnego w sądzie rejonowym, oraz to, że założono księgę wieczystą i dokonano w niej stosownego wpisu w roku następnym.
W świetle powyższego dokonanie w 2008 roku odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ od końca roku kalendarzowego, w którym nabyła Pani wraz z mężem prawo własności tego lokalu mieszkalnego minął okres pięciu lat, o którym mówi ten przepis.
W związku z powyższym nie mają zastosowania przepisy dotyczące opodatkowania oraz zwolnienia przedmiotowego w zakresie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).
W związku z powyższym w celu uzyskania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego przez męża, w imieniu którego zadała Pani również pytanie, winien on złożyć odrębny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.
Końcowo należy dodać, iż dokumenty dołączone przez Wnioskodawczynię do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja nr 10, 09-402 Płock.