Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na pismo z dnia 7 listopada 2003 r. oraz pismo z dnia 20 października 2003 r. (uzupełnione pismami z dnia 3 i
5.11.2003 r., przesłane do tut. Urzędu przez Urząd Skarbowy w Wadowicach) w sprawie zaliczenia do przychodów z działalności gospodarczej faktury zaliczkowej dokumentującej 100% przedpłaty za towar oraz w sprawie zakupu we własnym sklepie materiałów budowlanych na budynek Pani domu jednorodzinnego - informuje, że:
Zgodnie z art. 14, ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) - dalej u.p.d.o.f. - za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Natomiast na podstawie art. 14, ust. 3, pkt 1 u.p.d.o.f. do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.
Zatem biorąc pod uwagę powyższe - do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat na
poczet umowy o wykonanie usług, jeżeli w danym okresie sprawozdawczym (miesiącu, roku podatkowym) nie przystąpiono w ogóle do wykonywania tych usług.
Podatnik podatku od towarów i usług, rozliczający podatek dochodowy w oparciu o prowadzoną księgę przychodów i rozchodów, koszty związane z zakupem materiałów oraz towarów handlowych ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów według cen zakupu.
W przypadku przekazania towarów stanowiących koszt uzyskania przychodu działalności gospodarczej, na potrzeby osobiste podatnika występuje obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej. Obowiązek ten precyzuje art. 32, ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami).
Zaznaczyć należy, że obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej wprowadzony został tym samym przepisem, co obowiązek wystawienia faktury VAT. Tak też powinna ona zawierać elementy, jakie obowiązana jest zawierać faktura VAT. Elementy te wyznacza § 35, ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268 ze zmianami).
Wystawiona faktura wewnętrzna ma wpływ na zapisy kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Dotyczy to sytuacji, gdy zakupiony towar handlowy zmienia swoje przeznaczenie i zostaje przeznaczony na potrzeby osobiste podatnika. Wystąpienie ww okoliczności skutkuje koniecznością korekty kosztów w związku z wycofaniem towarów ze sprzedaży i udokumentowania tego faktu fakturą VAT.
Jednym z warunków koniecznych do spełnienia, w celu skorzystania z ulgi na budowę budynku mieszkalnego, jest zgodnie z art. 27a, ust. 6, pkt 1 u.p.d.o.f. faktura VAT wystawiona wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku.
Należy zatem przyjąć, że przekazanie przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, składników majątku związanych z tą działalnością na potrzeby osobiste, w tym wypadku na budowę budynku mieszkalnego, udokumentowane fakturą wewnętrzną VAT, może być podstawą do skorzystania z ulgi na budowę budynku mieszkalnego.
W związku z powyższym stanowisko Pani w powyższej sprawie jest zgodne z przepisami prawa podatkowego.