Urząd Skarbowy Kraków - Śródmieście działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze ... - Interpretacja - PB1/415/43/03/DM

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.11.2003, sygn. PB1/415/43/03/DM, Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Urząd Skarbowy Kraków - Śródmieście działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na pismo z dnia 15.09.2003 r., uzupełnione pismem z dnia 28.10.2003 r. w sprawie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 10, ust. 1, pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) źródłem przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Stosownie zaś do przepisów art. 14, ust. 2, pkt 11 cytowanej ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Pojęcie składników majątkowych zdefiniowane jest w art. 5a, pkt 2 ww. ustawy i oznacza aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Ze stanu opisanego we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego oraz, że złożył Pan oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych. Z dniem 22.04.2003 r. zawiesił Pan działalność, a lokal, w którym działalność gospodarcza (handel) była prowadzona, stanowiący składnik majątku firmy od 01.05.2003 r. został wynajęty. Zaznacza Pan również, że 22.09.2003 r. zamierza Pan odwiesić działalność gospodarczą. Dochód uzyskiwany z najmu lokalu stanowiącego składnik majątkowy firmy, opodatkował Pan na zasadach ogólnych uznając, że taka forma jest prawidłowa, gdyż najem nie znajduje się w zakresie prowadzonej przez Pana działalności. Skoro jednak wynajmowany składnik majątku trwałego (lokal) jest umieszczony w ewidencji środków trwałych firmy i stanowi przychód z działalności gospodarczej opodatkowany zryczałtowaną stawką 8,5% stosownie do treści przepisów art. 12, ust. 1, pkt 3, lit. f ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zmianami).

Jednocześnie nadmienia się, że przepisy podatkowe nie przewidują czasowej przerwy w wykonywaniu działalności nazywanej przez Podatnika zawieszeniem działalności i nie wprowadzają dla takiej sytuacji odrębnych uregulowań. Zatem czasowa przerwa w wykonywaniu działalności nie pozbawia Podatnika przymiotu przedsiębiorcy i nie zwalnia z obowiązków nałożonych na niego jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą.Dla celów podatkowych Podatnik pozostaje przedsiębiorcą od dnia rozpoczęcia działalności do jej zakończenia (likwidacji), ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawnych. Zatem przychód uzyskiwany z najmu składników majątkowych związanych z działalnością gospodarczą (tu: lokalu użytkowego) w okresie tzw. Zawieszenia działalności gospodarczej, również winien być opodatkowany, zgodnie z treścią przepisów art. 12, ust. 1, pkt 3, lit. f wyżej cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście