Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) - Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 17 grudnia 2003 roku w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, informuje:
Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż użytkuje Pan samochód ciężarowy na podstawie umowy użyczenia zawartej z Syndykiem Masy Upadłościowej zarządzającym majątkiem firmy leasingowej będącej w upadłości. Wcześniej ww. samochód był użytkowany przez Pana na podstawie zawartej umowy leasingowej z powyższą firmą leasingową.Stosownie do przepisów art. 14 ust. 2 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000, Nr 14, poz. 176 ze zm.), nieodpłatne użytkowanie cudzych rzeczy do prowadzenia działalności gospodarczej, dla osiągania z tej działalności przychodów, jest przychodem podlegającym opodatkowaniu, a wartość takiego nieodpłatnego świadczenia w naturze ustala się na podstawie art. 11 ust. 2a pkt. 4 ww. ustawy, według cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
Biorąc pod uwagę informacje zawarte we wniosku, przedstawione stanowisko dotyczące sposobu ustalenia wartości przychodu uzyskanego z nieodpłatnego świadczenia, jest zgodne z obowiązującym stanem prawnym.
Jednocześnie tut. organ informuje, iż na podstawie art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa, organ podatkowy udzielając pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych zawiera jedynie ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Tym samym Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest obowiązany ani też uprawniony do określenia wysokości przychodu uzyskanego z nieodpłatnego świadczenia.