Czy dywidendy wypłacane do wnioskodawcy przez Spółkę z o.o., w sytuacji gdy obie spółki będą należały do utworzonej przez wnioskodawcę PGK, będą podle... - Interpretacja - IBPBII/2/423-10/10/NG

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2010, sygn. IBPBII/2/423-10/10/NG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Czy dywidendy wypłacane do wnioskodawcy przez Spółkę z o.o., w sytuacji gdy obie spółki będą należały do utworzonej przez wnioskodawcę PGK, będą podlegały zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 06 lipca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu dywidendy wypłaconej pomiędzy spółkami wchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 lipca 2010r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu dywidendy wypłaconej pomiędzy spółkami wchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółką z o.o. w organizacji (wnioskodawca), została zawiązana marcu 2010r. W chwili obecnej status wnioskodawcy to spółka w organizacji" w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks Spółek Handlowych (dalej: k.s.h."), to jest sporządzony został akt notarialny zawiązujący spółkę, ale nie została ona jeszcze zarejestrowana w KRS.

Wnioskodawca planuje zawrzeć ze swoją spółką matką (udziałowcem) umowę przejęcia całości jej zobowiązania wobec innej spółki z Grupy zlokalizowanej na terenie Unii Europejskiej (dalej: Spółka Finansująca"). Zobowiązanie to będzie wynikać z zaciągniętej przez udziałowca od Spółki Finansującej pożyczki. Przedmiotem przejęcia długu będzie jedynie kwota główna pożyczki. Odsetki naliczone do dnia przejęcia długu nie zostaną przejęte i dalej stanowić będą zobowiązanie udziałowca wnioskodawcy wobec Spółki Finansującej.

Powyższa umowa odpowiadać będzie instytucji przejęcia długu uregulowanej w art. 519 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1864 r. Kodeks Cywilny, która polega na zawarciu umowy, poprzez którą osoba trzecia wstępuje do stosunku zobowiązaniowego w miejsce dłużnika, który z kolei zostaje zwolniony z długu. W przedmiotowej sprawie wnioskodawca wstąpi w miejsce udziałowca (dłużnika), który tym samym zostanie zwolniony za rekompensatą ze zobowiązania wynikającego z pożyczki zaciągniętej od Spółki Finansującej.

Jednocześnie Strony umówiły się, że formą wynagrodzenia za przejęcie przez wnioskodawcę zobowiązania wobec Spółki Finansującej będzie przeniesienie własności 75% udziałów w Spółce z o.o. Wartość rynkowa przeniesionych udziałów odpowiadać będzie wartości przejętego przez wnioskodawcę zobowiązania.

Następnie udziałowiec dokona podwyższenia kapitału zakładowego wnioskodawcy poprzez wniesienie aportem 25% udziałów w Spółce z o.o. Tym samym w efekcie całej operacji, wnioskodawca stanie się jedynym udziałowcem Spółki z o.o. Wnioskodawca nie planuje zbywać udziałów w Spółce z o.o. w okresie dwóch lat od ich nabycia. W kolejnym kroku, wnioskodawca wraz ze Spółką z o.o. planują utworzyć podatkową grupę kapitałową (dalej jako PGK"). Po utworzeniu PGK, w trakcie jej trwania, spodziewane jest wypłacanie przez Spółkę z o.o. dywidend na rzecz wnioskodawcy.

Dodatkowo, w zależności od okoliczności, rozważana jest również możliwość refinansowania przez wnioskodawcę przejętego zobowiązania z tytułu pożyczki wobec Spółki Finansującej inną pożyczką udzieloną przez podmiot z Grupy (Pożyczka").

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dywidendy wypłacane do wnioskodawcy przez Spółkę z o.o., w sytuacji gdy obie spółki będą należały do utworzonej przez wnioskodawcę podatkowej grupy kapitałowej, będą podlegały zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych...

Zdaniem wnioskodawcy, ewentualne dywidendy wypłacane mu przez Spółkę z o.o., należącą do utworzonej przez wnioskodawcę PGK (dywidendy wypłacane w ramach PGK) będą podlegały zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych (dalej pdop).

Powyższe, zdaniem wnioskodawcy wynika z następujących przesłanek:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pdop. podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Jednakże, w myśl art. 22 ust. 4 pdop, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczypospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2 posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:
    1. spółka, o której mowa w pkt 2, albo
    2. zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

Dodatkowo, na podstawie art. 22 ust. 4a pdop, zwolnienie, o którym mowa w ust. 4 ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3 nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Jednocześnie, w świetle art. 22 ust. 4b zdanie pierwsze pdop, zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów).

Zdaniem wnioskodawcy, z powyższych regulacji jednoznacznie wynika, iż co do zasady, dochody (przychody) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlegają opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym. Niemniej jednak, ustawodawca przewiduje zwolnienie od podatku dochodowego dla dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wobec podmiotów spełniających określone warunki.

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem wnioskodawcy, dywidendy wypłacane wnioskodawcy przez Spółkę z o.o. należącą do utworzonej przez wnioskodawcę PGK (dywidendy wypłacane w ramach PGK), będą podlegały zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki wynikające z art. 22 ust. 4 pdop, tj.:

  1. Spółka z o.o. (wypłacająca dywidendy), będzie traktowana jak podatnik podatku dochodowego od osób prawnych i będzie posiadać tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce,
  2. wnioskodawca (otrzymujący dywidendy) będzie traktowany jak podatnik podatku dochodowego od osób prawnych i będzie posiadać tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce,
  3. wnioskodawca będzie posiadać bezpośrednio co najmniej 10% akcji w kapitale Spółki z o.o. wchodzącej w skład PGK,
  4. wnioskodawca będzie odbiorcą (beneficjentem) dywidend wypłacanych przez Spółkę z o.o. wchodzącej w skład PGK,

wnioskodawca w momencie wypłaty na jego rzecz dywidend przez Spółkę z o.o. wchodzącą w skład PGK, będzie posiadać akcje Spółki nieprzerwanie przez okres dłuższy niż dwa lata, lub dwuletni okres nieprzerwanego posiadania przez wnioskodawcę akcji Spółki upłynie po momencie wypłaty na rzecz wnioskodawcy dywidend przez Spółkę (w przypadku wypłaty przedmiotowych dywidend przed upływem dwu letniego okresu posiadania akcji Spółki przez wnioskodawcę).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pdop, podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są spółki kapitałowe oraz spółki kapitałowe w organizacji. Jednocześnie jednak ustawodawca w art. 1a updop przewidział szczególną formę podatnika, to jest Podatkową Grupę Kapitałową. Zgodnie z art. 1a ust. 1 pdop, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych może być również grupa co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych. Przy czym, ustawodawca w ust 2 szczegółowo określił warunki, jakie powinna spełniać podatkowa grupa kapitałowa.

Z kolei zgodnie z art. 7a ust. 1 pdop, w podatkowych grupach kapitałowych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym obliczanym zgodnie z art. 19, jest osiągnięty w roku podatkowym dochód stanowiący nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumę ich strat. Dochody i straty spółek oblicza się zgodnie z art. 7 ust. 1-3 pdop. Natomiast art. 7 ust. 3 pkt 2 pdop stanowi, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów wymienionych w art. 21 i 22 pdop, przy czym w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 pdop, prowadzących działalność przez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład uwzględnia się przychody wymienione w art. 21, jeżeli związane są z działalnością zakładu.

Z przytoczonych wyżej przepisów, w sposób niebudzący wątpliwości wynika, że nie wszystkie uzyskane przez spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej dochody będą podlegały opodatkowaniu w ramach podatkowej grupy kapitałowej. Z przytoczonego wyżej art. 7a ust 1 ww. ustawy wynika, że opodatkowaniu podlegają dochody obliczane zgodnie z art. 19 tej ustawy, natomiast sposób opodatkowania dywidend został uregulowany w art. 22 pdop. Oznacza to, że w przypadku wypłacenia dywidendy przez Spółkę wchodzącą w skład podatkowej grupy kapitałowej innej spółce wchodzącej w skład tej samej grupy kapitałowej, podatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z dywidend, będzie spółka, której zostanie wypłacona dywidenda, analogicznie płatnikiem będzie spółka wypłacająca dywidendę, wchodząca w skład podatkowej grupy kapitałowej. Innymi słowy, w przypadku spółki, należącej do podatkowej grupy kapitałowej l wypłacającej dywidendę innej spółce z tej grupy, dochód ten nie będzie stanowił dochodu podatkowej grupy kapitałowej.

Ponadto, należy zauważyć, iż żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie pozbawia spółek, wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej, statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Co więcej, zgodnie z art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa, definiuje podatnika jako, między innymi, osobę prawną, podlegającą na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. W związku z powyższym, skoro, jak wskazano wyżej, obowiązek podatkowy w zakresie opodatkowania dywidend ciąży na spółkach, a nie na PGK, to należy uznać spółki wchodzące w skład PGK za podatników w rozumieniu pdop w zakresie tych przychodów, które nie stanowią podstawy obliczenia dochodu w rozumieniu art 7 i 7a pdop, to jest także w zakresie dywidend.

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem wnioskodawcy, dyskutowane w tym punkcie warunki zwolnienia podatkowego należy uznać za spełnione.

Dywidendy będą wypłacane przez Spółkę bezpośrednio wnioskodawcy. Tym samym będzie on odbiorcą dywidend wypłacanych przez Spółkę, a powyższy warunek należy uznać za spełniony.

W momencie wypłaty dywidendy, wnioskodawca będzie właścicielem 100% udziałów Spółki. Ponadto, planuje nie zbywać tych udziałów przez okres co najmniej dwóch lat od dnia ich nabycia, Tym samym, zdaniem wnioskodawcy, warunki te należy uznać za spełnione.

W związku z powyższym, w przypadku wypłaty przez Spółkę na rzecz wnioskodawcy dywidendy w ramach PGK, spełnione będą wszystkie warunki uprawniające wnioskodawcę do zastosowania zwolnienia podatkowego z opodatkowania dywidend, a tym samym dywidendy te będą zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.

Dodatkowo, Podatnik pragnie również zauważyć, iż za powyższym stanowiskiem przemawia także interpretacja celowościowa przepisów pdop. Celem art. 22 ust 4 i następne ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, było zwolnienie z opodatkowania dywidend wypłacanych pomiędzy podmiotami powiązanymi ze sobą kapitałowo nawet w niewielkim stopniu (docelowo 10%). W związku z tym, tego typu przepływy pieniężne pomiędzy podmiotami bardzo silnie powiązanymi ze sobą kapitałowo (co najmniej 95%), nie mogą wiązać się z jakimkolwiek dodatkowym obciążeniem podatkowym.

Podsumowując, zdaniem wnioskodawcy, dywidendy które ewentualnie otrzyma od Spółki, będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca na poparcie swojego stanowiska powołuje się na postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego wydane przez Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego z dnia 04 lipca 2007 r. znak: US.OP/423-6/MG/07, interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 10 września 2009r. znak: IBPB II/2/423-12/09/NG oraz stwierdza, że jego stanowisko podzielane jest także przez doktrynę prawa podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Definicja podatkowej grupy kapitałowej została zawarta w art. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r., nr 54, poz. 654 ze zm. ). Zgodnie z ust. 1 w/w przepisu, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych może być również grupa co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych. Przy czym, ustawodawca w ust. 2 szczegółowo określił warunki, jakie powinna spełniać podatkowa grupa kapitałowa.

Z kolei zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w podatkowych grupach kapitałowych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym obliczanym zgodnie z art. 19, jest osiągnięty w roku podatkowym dochód stanowiący nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumą ich strat. Jeżeli za rok podatkowy suma strat przekracza sumę dochodów spółek, różnica stanowi stratę podatkowej grupy kapitałowej. Dochody i straty spółek oblicza się zgodnie z art. 7 ust. 1-3.

Natomiast art. 7 ust. 3 pkt 3 stanowi, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów wymienionych w art. 21 i 22, przy czym w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, prowadzących działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład uwzględnia się przychody wymienione w art. 21, jeżeli związane są z działalnością zakładu.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż pomimo uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika, zgodnie z art. 1a ustawy, żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie pozbawia spółek, wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej, statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Z przytoczonych wyżej przepisów w sposób niebudzący wątpliwości wynika także, że nie wszystkie uzyskane przez spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej dochody będą podlegały opodatkowaniu w ramach podatkowej grupy kapitałowej. Z przytoczonego wyżej art. 7a ust.1 ww. ustawy wynika, że opodatkowaniu podlegają dochody obliczane zgodnie z art. 19 tej ustawy, natomiast sposób opodatkowania dywidend został uregulowany w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, że w przypadku wypłacenia dywidendy przez Spółkę wchodzącą w skład podatkowej grupy kapitałowej innej spółce wchodzącej w skład tej samej grupy kapitałowej, podatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z dywidend, będzie spółka, której zostanie wypłacona dywidenda, analogicznie płatnikiem będzie spółka wypłacająca dywidendę, wchodząca w skład podatkowej grupy kapitałowej. Innymi słowy, w przypadku spółki, należącej do podatkowej grupy kapitałowej i wypłacającej dywidendę innej spółce z tej grupy, dochód ten nie będzie stanowił dochodu podatkowej grupy kapitałowej.

Należy zauważyć, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dywidenda jest przychodem udziałowca (akcjonariusza) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Podatnikiem podatku z tytułu dywidendy jest osoba prawna uzyskująca dochód. Podatek od dywidend ma postać podatku u źródła. Oznacza to, że jest on pobierany przez spółkę dokonującą wypłaty dywidendy, która występuje w charakterze płatnika podatku (art. 26 ust. 1 ustawy). Do poboru podatku dochodzi w momencie wypłaty dywidendy.

Podatek ustala się w wysokości 19% uzyskanego dochodu ( art. 22 ust. 1 ustawy).

Jednocześnie ustawodawca przewidział w określonych warunkach zwolnienie od podatku dochodowego dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Warunki te określił w art. 22 ust. 4 ustawy i uzależnił zwolnienie od ich łącznego spełnienia:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2 posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:
    1. spółka, o której mowa w pkt 2, albo
    2. zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

W myśl art. 22 ust. 4a ww. ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 4b ww. ustawy zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19 % dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

W przedstawionym przez wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym wskazuje on, że w chwili wypłaty dywidendy będzie spełniał warunki wynikające z art. 22 ust. 4 ww. ustawy, tj.:

  1. Spółka (wypłacająca dywidendy), będzie traktowana jak podatnik podatku dochodowego od osób prawnych i będzie posiadać tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce,
  2. wnioskodawca (otrzymujący dywidendy) będzie traktowany jak podatnik podatku dochodowego od osób prawnych i będzie posiadać tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce,
  3. wnioskodawca będzie posiadać bezpośrednio co najmniej 10% udziałów w kapitale Spółki wchodzącej w skład PGK,
  4. wnioskodawca będzie odbiorcą (beneficjentem) dywidend wypłacanych przez Spółkę wchodzącą w skład PGK,
  5. wnioskodawca w momencie wypłaty na jego rzecz dywidend przez Spółkę wchodzącą w skład PGK, będzie posiadać udziały w Spółce nieprzerwanie przez okres dłuższy niż dwa lata, lub dwuletni okres nieprzerwanego posiadania przez wnioskodawcę udziałów w Spółce upłynie po momencie wypłaty na rzecz wnioskodawca dywidend przez Spółkę (w przypadku wypłaty przedmiotowych dywidend przed upływem dwuletniego okresu posiadania udziałów w Spółce przez wnioskodawcę).

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że wnioskodawca będzie spełniać łącznie wszystkie warunki do zastosowania zwolnienia z opodatkowania dywidendy na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym dochód uzyskany przez wnioskodawcę z tytułu wypłaty przedmiotowej dywidendy będzie podlegał zwolnieniu na mocy omawianego przepisu art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Referencje

IBPBII/2/423-12/09/NG, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach