Temat interpretacji
powstanie przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki jawnej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2010 r. (data wpływu 28 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki jawnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki jawnej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni aktualnie prowadzi działalność gospodarczą. Mąż Wnioskodawczyni nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej. Obowiązuje ich umowa o odrębności majątkowej.
Niezależnie od prowadzenia indywidualnej działalności Wnioskodawczyni wraz z mężem utworzyli spółkę jawną, która w zakresie działalności ma między innymi działalność developerską. Obecnie każdy ze wspólników posiada 50% udziałów co jest zgodne z proporcją wniesionych wkładów.
Tytułem wkładu do spółki Wnioskodawczyni zamierza wnieść aport w postaci gruntu (nieruchomości niezabudowanej), którą otrzymała tytułem darowizny w 2008 r. W umowie spółki wspólnicy planują określić wartość aportu na poziomie nie większym od cen rynkowych Prawdopodobna wartość aportu będzie stanowiła około 70% całego wkładu do spółki Otrzymaną tytułem wkładu nieruchomość spółka jawna zamierza potraktować jako towar handlowy i nie wprowadzać jej do ewidencji środków trwałych. Na wniesionej do Spółki działce będą realizowane inwestycje polegające na budowie budynków mieszkalnych przeznaczonych na sprzedaż.
Wnoszona nieruchomość nie była przez Wnioskodawczynię wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Po wniesieniu aportu wkład drugiego wspólnika będzie stanowił około 30% całego wkładu do spółki. Zgodnie z zapisem w umowie dochód w dalszym ciągu wspólnicy będą dzielić po 50%.
Spółka jawna prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną zwaną kasową.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
Czy wniesienie aportu spowoduje powstanie przychodu do opodatkowania po stronie wnoszącego lub drugiego wspólnika spółki...
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie pierwsze w części dotyczącej powstania przychodu po stronie Wnioskodawczyni jako podatnika wnoszącego wkład niepieniężny w postaci nieruchomości do spółki jawnej. W zakresie pytania pierwszego w części dotyczącej powstania przychodu po stronie drugiego wspólnika spółki zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Ad. 1
Przeniesienie na spółkę prawa własności nieruchomości nie spowoduje u wnoszącego powstania przychodu. Zdaniem Wnioskodawczyni przychód z tytułu wymienionego art. 10 ust. 1 pkt 8) u.p.d.f. nie powstanie, ponieważ z treści art. 10 ust. 2 pkt 2) u.p.d.f. wynika, że przepisów ust. 1 pkt 2) nie stosuje się do odpłatnego zbycia m.in. w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. U wnoszącego nie powstanie też przychód z działalności gospodarczej ponieważ wnoszona nieruchomość nie była przez Wnioskodawczynię wykorzystywana w prowadzonej działalności.
Na potwierdzenie słuszności przedstawionego stanowiska, Wnioskodawczyni powołuje interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie NR IPPB1/415-464/09-4/MT z dnia 1 września 2010.
Ponadto zdaniem Wnioskodawczyni nie znajduje także innych źródeł przychodów, do których mógłby być zakwalifikowany wnoszony aport. Brak jest także podstaw do ustalenia przychodu podlegającego opodatkowaniu po stronie drugiego wspólnika spółki jawnej.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany
Jednak, w myśl art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości jest wyłączone ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, obejmującego odpłatne zbycie rzeczy i praw.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą środków trwałych, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.
W świetle powyższego wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie stanowi także źródła przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9. ww. ustawy, ponieważ przepis ten nie dotyczy wniesienia wkładu do spółki osobowej (co ma miejsce w przedmiotowej sprawie).
Stosowanie do art. 18 powoływanej ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, (), w tym również z odpłatnego zbycia tych opraw.
W świetle powołanego wyżej przepis, wniesienie wkładu niepieniężnego nie spowoduje także powstania przychodu z praw majątkowych, gdyż własności lub udział w prawie własności nieruchomości nie są prawami majątkowym, do których stosuje się art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni aktualnie prowadzi działalność gospodarczą. Niezależnie od prowadzenia indywidualnej działalności Wnioskodawczyni wraz z mężem utworzyli spółkę jawną. Wnioskodawczyni zamierza wnieść aport do spółki jawnej w postaci gruntu (nieruchomości niezabudowanej), którą otrzymała tytułem darowizny w 2008 r. Wnoszona nieruchomość nie była przez Wnioskodawczynię wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej.
Reasumując, mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż wniesienie przez Wnioskodawczynię nieruchomości, która nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej do spółki osobowej jako aportu rzeczowego, w zamian za udział kapitałowy spółki, nie skutkuje powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednocześnie należy zaznaczyć, iż interpretacja nie mocy wiążącej dla pozostałych wspólników spółki jawnej, bowiem interpretacja wywiera skutek wyłącznie w stosunku do tego podmiotu, do którego jest skierowana w omawianym przypadku tj. Wnioskodawczyni.
W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawczynię interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.
Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różni się od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.
Referencje
IPPB1/415-464/09-4/MT, interpretacja indywidualna
IPPB1/415-90/10-6/KS, interpretacja indywidualna
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie