Sposób opodatkowania przychodu z tytułu umorzenia akcji nabytych w drodze darowizny. - Interpretacja - IPPB2/415-728/10-2/MS1

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 27.09.2010, sygn. IPPB2/415-728/10-2/MS1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Sposób opodatkowania przychodu z tytułu umorzenia akcji nabytych w drodze darowizny.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 12.08.2010 r. (data wpływu 20.08.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zakresie sposobu opodatkowania przychodu z tytułu umorzenia akcji nabytych w drodze darowizny jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.08.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu z tytułu umorzenia akcji nabytych w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną

i będzie posiadać akcje spółki akcyjnej z siedzibą w Polsce , które otrzyma tytułem darowizny od osoby bliskiej. Osobą bliską będzie jedna z osób wskazanych w art. 4a u.p.s.d., tj. wstępny.

Wartość darowanych Akcji będzie odpowiadać ich wartości rynkowej na dzień nabycia (dzień darowizny).

Akcje, jeżeli Wnioskodawczyni nie zdecyduje się ich zatrzymać lub sprzedać, zgodnie z art. 359 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 roku - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) , mogą być umorzone (w trybie umorzenia przymusowego) albo nabyte przez Spółkę za wynagrodzeniem celem umorzenia (umorzenie dobrowolne).

Wynagrodzenie za umorzenie Akcji może być określone w gotówce lub jej odpowiedniku w naturze, jako nieruchomości będące własnością Spółki lub posiadane przez nią udziały w spółkach zależnych .

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jaki sposób należy obliczyć podstawę opodatkowania w przypadku przekazania Wnioskodawczyni wynagrodzenia w postaci gotówki i/lub Składników Majątkowych z tytułu umorzenia Akcji, jeżeli Wnioskodawczyni nabyła Akcje Spółki tytułem darowizny...

Zdaniem Wnioskodawczyni:

W opinii Wnioskodawczyni, przy kalkulowaniu podstawy opodatkowania OF, na mocy art. 30a pkt 4 u.p.d.o.f. przychodem będzie wartość otrzymanego wynagrodzenia z tytułu umorzenia Akcji wskazana w uchwale walnego zgromadzenia Spółki dotyczącej umorzenia Akcji zgodnie z art. 359 § 2 ksh, natomiast kosztem uzyskania przychodu będzie wartość darowanych Akcji odpowiadająca ich wartości rynkowej na dzień darowizny zgodnie z art. 24 ust. 5d u.p.d.o.f.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 updof opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i S2c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednym ze źródeł przychodów wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.f. są kapitały pieniężne. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 2 u.p.d.o.f. dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału w tym także dochód z odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki w celu umorzenia akcji oraz dochód z umorzenia akcji. W związku z powyższym, cena za umarzane Akcje określona w uchwale walnego zgromadzenia, zgodnie z art. 359 § 2 ksh, stanowić będzie dla Wnioskodawczyni przychód z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych bez względu czy wypłata następuje w gotówce i/lub w naturze.

Zasady opodatkowania dochodu (przychodu) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych precyzuje art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., który stanowi, że od tak uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f. Spółka jako płatnik podatku dochodowego z tytułu umorzenia Akcji jest obowiązana pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 30a ust. 1 u.p.d.o.f.

Jak stanowi art. 30a ust. 6 u.p.d.o.f. zryczałtowany podatek, o którym mowa powyżej, pobiera się zasadniczo bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4 oraz ust. 5a i 5d updof. Sięgając do treści art. 24 ust. 5d u.p.d.o.f., zauważyć należy, że dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; zaś jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Art. 24 ust. 5 pkt 2 u.p.d.o.f., zawarty jest w rozdziale 5 zatytułowanym: Szczególne zasady ustalania dochodu, dlatego też do ustalania dochodu - podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych - z tytułu odpłatnego zbycia Akcji na rzecz spółki w celu ich umorzenia albo ich umorzenia, należy w opinii Podatnika zastosować zasadę zawartą w art. 24 ust. 5d u.p.d.o.f., będącą normą o charakterze szczegółowym w stosunku do norm o charakterze ogólnym, zarówno tej dotyczącej ustalania dochodu (art. 9 u.p.d.o.f.) jak tej dotyczącej podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 30a ust 6 u.p.d.o.f.)

Co więcej art. 24 ust. 5 updof stanowi, iż opodatkowaniu podlega dochód, a więc przychód minus koszty. Wykładnia systemowa i celowościowa prowadzi zatem do wniosku, ze opodatkowaniu w takiej sytuacji podlega dochód. Określenie podstawy opodatkowania w przypadku umorzenia Akcji/zbycia Akcji w celu umorzenia jako przychodu bez uwzględnienia kosztów uzyskania tego przychodu, czyli tylko na podstawie art. 30a ust 6 u.p.d.o.f., czyniłoby art. 24 ust 5d u.p.d.o.f. martwym, a nie takie było zamierzenie ustawodawcy.

Na gruncie ksh nie ma również żadnych przeszkód, aby część lub całość wynagrodzenia podatnika z tytułu nabycia jego Akcji w celu umorzenia/umorzenia Akcji przyjęło formę niepieniężną. Powyższe stanowisko jest w pełni akceptowane w doktrynie prawnej i praktyce na gruncie ksh Zastosowanie takiej formy wynagrodzenia akcjonariusza nie powoduje zmiany charakteru operacji umorzenia tzn. wydanie Składników Majątkowych tytułem wynagrodzenia za umarzane Akcje nie stanowi odrębnej transakcji, gdyż jest jedynie realizacją obowiązku wynikającego z umorzenia Akcji jako tytułu prawnego. Otrzymane wynagrodzenie przez Wnioskodawczynię jest bowiem jego prawem stanowiącym pochodną praw majątkowych inkorporowanych w Akcjach, które są unicestwiane.

Mając powyższe na względzie Wnioskodawczyni przedstawi Spółce jako płatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zbycia Akcji celem umorzenia albo ich umorzenia (art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f.), przed dokonaniem wypłaty należnych kwot/wydania Składników Majątkowych, informacje jakie koszty uzyskania przychodu znajdą zastosowanie w jej przypadku, po to aby prawidłowo ustalić podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że w przypadku przekazania mu wynagrodzenia z tytułu nabycia Akcji przez Spółkę w celu umorzenia (ewentualnie umorzenia) w postaci wydania Składników Majątkowych i/lub gotówki, dla ustalenia kup zastosowanie znajdzie art. 24 ust 5d u.p.d.o.f. W konsekwencji w przypadku nabycia Akcji w drodze darowizny - ustalenie kup następuje zgodnie z art. 24 ust 5d u.p.d.o.f. w wysokości wartości z dnia nabycia darowizny.

Zdaniem Wnioskodawczyni, za koszt uzyskania przychodów należy uznać wartość darowizny określoną umową stron umowy darowizny określoną zgodnie z art. 8 u.p.s.d.

Dla określenia przychodu, ksh w odniesieniu do spółki akcyjnej wprowadza reguły określające minimalną wielkość kwot umorzeniowych jedynie w stosunku do procedury przymusowego umorzenia akcji. Można więc przyjąć, ze w pozostałych przypadkach wysokość i termin zapłaty należnych kwot określi uchwała walnego zgromadzenia. Przepisy ksh uzależniają transakcję umorzenia od uchwały walnego zgromadzenia Spółki jednocześnie określając treść tej uchwały. Co więcej, wysokość wynagrodzenia za akcję należy podać w przypadku każdego rodzaju umorzenia, chyba że następuje ono bez wynagrodzenia (co z mocy wyraźnego zakazu ustawowego nie może dotyczyć umorzenia przymusowego). Stanowisko takie zaprezentował A. Kidyby Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Tom II 2010. Zatem, skoro art. 359 § 2 ksh jednoznacznie nakazuje na wskazanie wysokości wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi umorzonych akcji w uchwale przychodem Wnioskodawczyni w dacie otrzymania będzie wynagrodzenie za Akcję wskazane w uchwale walnego zgromadzenia Spółki bez względu czy wypłacone będzie w gotowce i/lub w naturze. W przypadku przychodu w naturze wartość ta zostanie określona w cenie nie niższej niż wartość rynkowa wydawanych składników majątkowych.

Analogiczne stanowisko opodatkowania powyższej transakcji wyrażają również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych, np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 lipca 2010 r. (sygn. IBPBII/2/415-497/10/HS), interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 sierpnia 2009 r. (sygn. IPPB2/415-391/09-4/AS), interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 lutego 2009 r. (sygn. ILPB2/415-772/08-3/MK), interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 maja 2008 r. (sygn. ITPB2/415-208/08/PS).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawczynię interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja Nr 10, 09-402 Płock.

Referencje

IBPBII/2/415-497/10/HS, interpretacja indywidualna
ILPB2/415-772/08-3/MK, interpretacja indywidualna
IPPB2/415-391/09-4/AS, interpretacja indywidualna
ITPB2/415-208/08/PS, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie