Temat interpretacji
Czy przychód osiągnięty przez Wnioskodawcę ze zbycia udziału w Nieruchomości jest przychodem ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a updof, a w związku z tym nie podlega on opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na fakt, że zbycie Nieruchomości nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie Nieruchomości oraz z uwagi na to, że nie znajduje tutaj zastosowania art. 10 ust. 2 pkt 3 updof?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2016 r. (data wpływu 4 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca nabył w 1990 r., do majątku objętego małżeńską majątkową wspólnością ustawową, udział w nieruchomości gruntowej wynoszący 1/2 część. Powyższe nabycie nie nastąpiło w ramach działalności gospodarczej. Udział w pozostałej części powyższej nieruchomości nabyła, również do majątku objętego małżeńską majątkową wspólnością ustawową, osoba fizyczna, dalej zwana Współwłaścicielem. Nabycie to także nie nastąpiło w ramach działalności gospodarczej. W wyniku zawarcia przez Wnioskodawcę ze swoją żoną umowy o rozdzielności majątkowej i umowy o podziale majątku wspólnego, powyższy udział w nieruchomości stał się wyłączną własnością Wnioskodawcy (wszedł do jego majątku osobistego).
Wnioskodawca i Współwłaściciel, dalej zwani łącznie Współwłaścicielami, dokonali następnie, w latach 1990-1991, zabudowania przedmiotowej nieruchomości. Zabudowanie nieruchomości nastąpiło tzw. systemem gospodarczym i nie było one dokonane w ramach działalności gospodarczej żadnego ze Współwłaścicieli. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym (posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce) zgodnie z przepisami updof.
W 1991 r. Współwłaściciele oddali nieruchomość do użytkowania spółce cywilnej utworzonej przez Wnioskodawcę i Współwłaściciela, przekształconej następnie (w 2001 r.) w spółkę jawną, dalej zwaną Spółką. Począwszy od 1991 r. przedmiotowa nieruchomość była zatem użytkowana przez Spółkę w celach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej - nieruchomość była wykorzystywana do prowadzenia przez Spółkę, będącą posiadaczem stosownej koncesji na obrót paliwami ciekłymi, działalności gospodarczej w zakresie handlu paliwami i innymi towarami. Przedmiotem działalności Spółki nigdy nie był ani obrót nieruchomościami ani pośrednictwo w ich obrocie.
Wnioskodawca ani Współwłaściciel nie pobierali od Spółki jakichkolwiek opłat za prawo użytkowania przez nią nieruchomości, nie osiągając w związku z tym jakichkolwiek przychodów z tego tytułu; Spółka użytkowała tę nieruchomość nieodpłatnie. W 2014 r. Współwłaściciele dokonali podziału powyższej nieruchomości na 4 działki ewidencyjne, spośród których jedna była zabudowana. Podział nieruchomości nie spowodował zmian własnościowych; dotychczasowy schemat współwłasności został zachowany w stosunku do powyższych działek.
Działka zabudowana, na której posadowiona jest stacja paliw i infrastruktura towarzysząca, dalej zwana Nieruchomością, była dalej użytkowana przez Spółkę do celów prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. We wrześniu 2015 r. Spółka zaprzestała użytkowania Nieruchomości, dokonała zwrotu Nieruchomości, a Wnioskodawca oraz Współwłaściciel z żoną dokonali następnie odpłatnego zbycia swoich udziałów w Nieruchomości.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy przychód osiągnięty przez Wnioskodawcę ze zbycia udziału w Nieruchomości jest przychodem ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a updof, a w związku z tym nie podlega on opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na fakt, że zbycie Nieruchomości nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie Nieruchomości oraz z uwagi na to, że nie znajduje tutaj zastosowania art. 10 ust. 2 pkt 3 updof?
Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 updof źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- innych rzeczy,
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c powyżej, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Stosownie natomiast do ustępu 2 powyższego artykułu, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia:
- na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu - do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy;
- w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;
- składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
W związku z powyższym, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a updof należy stwierdzić, że z uwagi na fakty, że:
- Wnioskodawca zbył swój udział w Nieruchomości po upływie terminu wskazanego w tym przepisie, oraz że
- zbycie to nie nastąpiło w wykonywaniu działalności gospodarczej Wnioskodawcy; zbyty udział w Nieruchomości był przedmiotem majątku osobistego Wnioskodawcy, zbycie przedmiotowego udziału w Nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zdaniem Wnioskodawcy, użytą w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof frazę: nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, należy interpretować literalnie, a nie rozszerzająco, tj. że dotyczy ona wyłącznie sytuacji, gdy osoba fizyczna dokonująca zbycia nieruchomości, udziałów w nieruchomości, praw lub rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, nie dokonuje tego w ramach wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej.
W ocenie Wnioskodawcy, w omawianym stanie faktycznym nie znajduje zastosowania ust. 2 artykułu 10 updof. Użyte w tym przepisie pojęcie składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 nie obejmuje bowiem składników majątku osobistego osoby fizycznej, niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez tę osobę, które byłyby wykorzystywane przez inny podmiot do prowadzenia przez ten inny podmiot działalności gospodarczej.
Zgodnie ze wspomnianym wyżej art. 14 ust. 2 pkt 1 updof, składnikami majątku do których odwołuje się art. 10 ust. 2 updof są składniki majątku będące:
- środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
- składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
- składnikami
majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział
w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w
ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
- wykorzystywanymi na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, /.../.
Zbyta przez Wnioskodawcę Nieruchomość (udział w niej) nie stanowiła środków trwałych Wnioskodawcy, podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawcy, ani tym bardziej innych składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 updof. Wnioskodawca nie wykorzystywał Nieruchomości na potrzeby związane z działalnością gospodarczą". Taka działalność nie była również kreowana przez fakt nieodpłatnego udostępnienia Spółce nieruchomości przez Wnioskodawcę; innymi słowy fakt nieodpłatnego udostępnienia Spółce Nieruchomości nie powodował, że Wnioskodawca stawał się przedsiębiorcą z tego tytułu.
W myśl art. 22a ust. 1 pkt 1 updof, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Przy czym, w myśl art. 22c pkt 1 updof, amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów -zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.
W nawiązaniu do powyższego należy stwierdzić, że zabudowania (budynek i budowle) znajdujące się na zbytej Nieruchomości nie spełniały, z perspektywy Wnioskodawcy, definicji środków trwałych podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Nie były one bowiem, tak zresztą jak i grunt, wykorzystywane przez podatnika [tutaj: Wnioskodawcę] na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1.
Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, przychód uzyskany przez niego ze zbycia udziału w Nieruchomości nie stanowi dla niego przychodu z działalności gospodarczej określonego w art. 14 ust. 2 pkt 1 updof, a w związku z tym przychód ten nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w oparciu o art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a updof, z uwagi że zbycie udziału w Nieruchomości nie nastąpiło w wykonaniu przez niego działalności gospodarczej i zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i wybudowanie Nieruchomości.
W tym miejscu Wnioskodawca pragnie nadmienić, że wniosek taki podzielił Minister Finansów w interpretacji z dnia 19 lutego 2016 r. (nr IPPBI/4511-1478/15-2/KS), wydanej w analogicznej sprawie (w analogicznym zakresie przedmiotowym) na wniosek złożony przez Współwłaściciela.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie