opodatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - Interpretacja - DD2/8213/107/KBF/10/PK-832

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 07.12.2012, sygn. DD2/8213/107/KBF/10/PK-832, Minister Finansów

Temat interpretacji

opodatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości

Zmiana interpretacji indywidualnej

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) Minister Finansów, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 3 grudnia 2008 r., Nr IPPB1/415-1034/08-2/IF, wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację, stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), wydał w dniu 3 grudnia 2008 r. w imieniu Ministra Finansów interpretację indywidualną, dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości. Interpretacja wydana została na ww. wniosek z dnia 9 września 2008 r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła w dniu 11 maja 1995 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W dniu 10 grudnia 2007 r. na podstawie aktu notarialnego została ustanowiona odrębna własność lokalu, która wraz z udziałem we współwłasności w gruncie oraz w budynkach i urządzeniach, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali, została przeniesiona na Wnioskodawczynię i jej męża. Mieszkanie wraz ze związanymi z nim prawami do udziału w gruncie, budynkach i urządzeniach zostało sprzedane w dniu 21 sierpnia 2008 r. Wnioskodawczyni dodaje, iż w tym mieszkaniu byli zameldowani z mężem od 1988 r. do czerwca 2008 r.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy w opisanej we wniosku sytuacji nabycie mieszkania nastąpiło z chwilą dokonania aktu notarialnego a więc 10.12.2007 r., a nie z chwilą przekształcenia prawa z lokatorskiego na własnościowe co miało miejsce 11.05.1995 r. oraz czy jest obowiązana do zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania i gruntu przynależnego do tego mieszkania...

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż ta zwolniona jest z opodatkowania. Wnioskodawczyni zaznaczyła, iż mieszkanie wspólne z mężem wykupili ponad 10 lat temu, a zameldowani w tym mieszkaniu byli od 1988 r. do czerwca 2008 r.

Wydając w imieniu Ministra Finansów, interpretację indywidualną, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał stanowisko Wnioskodawczyni:

  • za prawidłowe w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego,
  • natomiast za nieprawidłowe w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziału w gruncie związanego z tym lokalem.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, iż: (...) sprzedaż mieszkania nabytego w 1995 r. na zasadzie własnościowego prawa do lokalu, na który w 2007 r. przeniesiono tytuł własności nie stanowi źródła przychodów i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast po przekształceniu lokalu mieszkalnego w odrębną własność dotychczasowy użytkownik staje się właścicielem nie tylko lokalu, ale także udziału w gruncie. W przedmiotowej sprawie udział w gruncie został nabyty na podstawie aktu notarialnego z dnia 10.12.2007 r. Zatem przychód ze sprzedaży udziału w gruncie podlega zasadom opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych obowiązujących po dniu 1 stycznia 2007 r..

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Minister Finansów zważył, co następuje.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), źródłem przychodu jest odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zatem źródłem przychodu jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości, a także spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości wspólnej. Jest to więc forma modyfikacji prawa własności do lokalu, a nie nabycie nieruchomości.

Wobec powyższego, w sytuacji nabycia przez podatnika spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przekształconego następnie w odrębną własność w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), za datę nabycia lokalu, od której upływa pięcioletni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie można uznać dnia ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu. Ustanowienie odrębnej własności jest bowiem tylko zmianą formy prawnej zbywalnego prawa do lokalu. Zatem nabycie, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, następuje w momencie ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym, w stanie faktycznym opisanym we wniosku obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych nie powstaje, ponieważ nabycie przez Wnioskodawczynię przedmiotowego lokalu nastąpiło w 1995 r. Tym samym pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął z końcem 2000 r. Zatem sprzedaż w 2008 r. lokalu stanowiącego odrębną własność, do którego przysługiwało od 1995 r. spółdzielcze własnościowe prawo, nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, nie powstaje obowiązek uiszczenia podatku dochodowego, ani od przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność, ani związanych z nim praw do udziału w gruncie, budynkach i urządzeniach.

Zmiana interpretacji indywidualnej dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu zmienionej interpretacji do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.).

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się (w dwóch egzemplarzach) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi Ministra Finansów na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli Minister Finansów nie udzieli odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi).

Skargę wnosi się za pośrednictwem Ministra Finansów, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi), na adres: ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 238 kB

Minister Finansów